nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе...

12
Тема. Урок позакласного читання. М.Коцюбинський «Ранок у лісі» (уривок з казки «Хо») Лінгвістична тема. Чисте довкілля – чисте сумління Мета: розкрити учням красу поетичного опису літнього ранку в лісі. Збудити в них естетичні почуття, навчити спостерігати явища природи та відчувати їх художнє відображення у творі; виховувати любов до природи, бажання оберігати зелені острівці. На дошці записані вислови: 1. Любімо, шануймо, бережімо природу, вічне джерело нашого життя і нашої творчості! Вона нам стократ більше віддасть, ніж ми можемо їй дати!

Transcript of nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе...

Page 1: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

Тема. Урок позакласного читання. М.Коцюбинський «Ранок у лісі» (уривок з казки «Хо»)Лінгвістична тема. Чисте довкілля – чисте сумлінняМета: розкрити учням красу поетичного опису літнього ранку в лісі. Збудити в них естетичні почуття, навчити спостерігати явища природи та відчувати їх художнє відображення у творі; виховувати любов до природи, бажання оберігати зелені острівці.

На дошці записані вислови:

1. Любімо, шануймо, бережімо природу, вічне джерело нашого життя і нашої творчості! Вона нам стократ більше віддасть, ніж ми можемо їй дати! М.Рильський 2. Природа – вічний взірець мистецтва. В.Г. Белінський 3. Ліс учить людину розуміти красу й навіває їй величавий настрій. А.П. Чехов 4. Ніщо так не допомагає розквіту творчих сил і кристалізації думки, як ліс.

Page 2: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

П.І. Чайковський 5. Пам’ятайте: у рослин й тварин немає депутатів, їм нікому писати і скаржитися, їх нікому захистити, крім нас, людей… Джеральд Даррелл

Перебіг урокуУчитель. Цей ліс живий, у нього добрі очі, Гудуть вітри у нього в голові. Старезні пні, кошлаті поторочі, Літопис тиші пишуть у траві. Малі озерця блимають не злісно, Колише вітер втомлені громи. Поїдемо поговорити з лісом, А вже тоді я зможу і з людьми. Ліна Костенко

Словникова роботаПоторочі: привид (пер.) – не чітко окреслені риси чогось. Лайливе: дідько.Учитель «Я люблю ліс, - признається мамі малий Артемко із легенди «Гнатова сопілка». – Мені, мамо, уявляється, що кожне деревце, кожний кущик теж живі, як і ми, люди. Тільки живуть вони своїм загадковим життям.». Звідки ця віра те, що дерева, як і люди, мають душу і живуть з нами, як рідні? Може, витоки цієї віри сягають сивих прадавніх віків, коли наші пращури з благоговінням схилялися перед культом дерев. Та чомусь тільки тепер схопилися оберігали зелені острівці природи, хоча навіть у далекі, благополучні щодо екології часи люди розуміли: від лісу не треба брати більше, ніж він може дати. Колись навіть слово таке було «божелісся». Якщо треба було відновити виснажену ділянку лісу, при всьому народові священики обходили заповідну ділянку, після чого туди заборонялося і зазирати. У поезії «Україна в старовину» Олександр Олесь змальовує непрохідні столітні ліси Київської Русі. (Учні читають вірш напам’ять). Упродовж останніх 2-3 століть ліси на планеті зазнали змін через бурхливу і не завжди розумну діяльність людини. Людям у лісі добре, а от лісові від людей доводиться несолодко: збільшується кількість пошкоджених і хворих дерев, з’являються ділянки з витоптаною травою. Людина повинна заступитися за ліс.Учитель Для чого треба охороняти зелені насадження?Учні- Зелені насадження прикрашають наше життя, роблять його затишним.- Дерева є джерелом кисню, необхідного для всього живого.- Ліси правлять за житло для звірів і птахів.

Page 3: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

- Ліси дають людині цінні матеріали і продукти.Учитель Темі лісу присвятили свої твори українські письменники. Серед них М.Рильський, Григір Тютюнник, Ліна Костенко. АнонсУчень 1 В оповіданні Григора Тютюнника «Лісова сторожка» розповідається про дядька Данила, який був закоханий у роботу і ліс. Він все життя працює неквапливо, до ладу, розважливо. То оглядає розсадник, то до смерку виполює бур’яни, то варить юшку чи ладнає вудки. А серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи, травини. Ліс для нього – то відрада, душевний спокій. Сторож Данило так любить ліс, що зустрічі з ним чекає, як найбільшого свята.Учень 2 А я нещодавно прочитав життєрадісну, сповнену доброго гумору книгу про учнів музичної лісової школи «Дивовижні пригоди в лісовій школі» Всеволода Нестайка. Герої цієї книги цікаві і симпатичні. Це учні – відмінники Раїска Мяу і ведмежа Михайло Ведмеденко, дві подружки – лосеня Соня Лось і білченя Вірочка Вивірчук. Мені найбільше сподобалися зайчик Кося Вухань і їжачок Колька Колючка. Якщо ви прочитаєте цю книжку, то не залишитеся байдужими, бо вона адресована саме нам, учням середнього віку.

І. Оголошення теми, мети, завдань урокуІІ. Засвоєння

Учитель Великий майстер художнього слова М.М. Коцюбинський тонко відчував природу, ніколи не втомлювався «вбирати в себе» її красу, мав досить ґрунтовні знання з ботанікиВсе живе ним тут. І ліс, і гори,Полонини тихі, повні див,У садку шумливі осокори,Що колись він сам їх посадив.У дворі похилена криницяІз забутим вийнятим відром,Наче вчора йшов сюди напиться,Освіжитись тихим холодком. Л.Шеремета. «М.Коцюбинський» Коцюбинський вмів і любив малювати, він вивчав фарби і кольори, бо вважав, що ці знання необхідні для того, щоб розбиратися у кольоровій стихії світу. ІІІ. Розгляд картини Шишкіна «Ранок у сосновому лісі»

Page 4: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

Коментування картини Ясне сонячне проміння відбивається на стовбурах дерев, вкритих срібною росою, і робить їх бронзовими. Проміння пронизує золотистими пасмами легкий, сивий туман, що відступає в глиб лісу, виграє різнобарвними самоцвітами на листі густих крон. Вдалині дерева, огорнуті сивим туманом, видаються темно-сірими.

ІV. Аналіз уривка «Ранок у лісі»Учитель

Кому з вас доводилося бачити, як світає і починається літній ранок у лісі? (Розповіді учнів).

Учитель Докладніше і емоційніше розповів про ранок у лісі учень. Ось його опис. «Спочатку небо на сході сіріє, потім стає світлішим. По всьому лісі стоїть сивий туман. Листя дерев і трава вкриті росою. Потім небо починає грати різними барвами: світло-голубими, жовтими. В лісі починають співати пташки. На горизонті з’являється поступово кругле рожеве сонце, воно освітлює землю, траву, пробивається крізь дерева… Роса виблискує на сонці… Це дуже цікава картина… Учні читають напам’ять уривок

Бесіда:

1. З чого починається опис ранку?2. Як змальовано ліс? Як ви розумієте вислів «ліс ще дрімає»? З чого це видно?

Page 5: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

3. Як змінюється небо?4. Як змальовано сарну? Що її найбільше цікавить?5. Що сказано про зайця?6. Що автор називає чудовим концертом?

Учитель «Ранок у лісі» - це ліричний етюд, який відтворює красу природи, гідну найвищого поетичного співу.

- Розташувати пункти плану у хронологічному порядку.1. «Ліс ще дрімає»…2. «З синім небом щось діється».3. «Стрепенувся ліс».4. «На галявину вискакує сарна».5. «Полохливий заєць … порина весь у море лісових звуків».6. «Аж ось ринуло … ясне проміння».

- Розгадування кросворда. Дібрати синоніми до слова ліс

РАНОКУЛІСІ

Словникова роботаДіброва – листяний ліс (дубовий);Бір – хвойний ліс;Праліс – незайманий ліс, дрімучий;Гай – пригорки яру, низини, порослі деревами;Байрак – розм.мова. лексичне значення те ж саме, що і слова гай.

Відгадування загадок1.Зелена, а не гай, біла, а не сніг.Кучерява, та не волосся.Кора горюча, гілка плакуча,

Page 6: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

Насіння летюче (Береза)2.Я дерево – красень, а звуть мене …(ясен)3.Гілки рогаті, плоди крилаті. (Клен)4.Весною росте, літом цвіте,Восени осипається,Зимою відсипається.А квітки на медок,Лікує від грипу, кашлю і хрипу. (Липа)5.Серед літа – метелиця.Пух летить і стелиться. (Тополя)6.Ніхто не лякає, а вся тремтить. (Осика)7.Живе один батько і тисячі синів має.Всім шапки справляє, а собі не має. (Дуб, жолуді)8.Весною веселить, літом морозить,Осінню годує, зимою гріє. (Граб)

Гра «Шукачі скарбів»1 група. Виписати метафори. («Дрімає ліс»; «небо зблідне»; «небо міниться, грає»; «зашепотіли листочки»).2 група. Виписати епітети. (Передранішня тиша, краплиста роса, непевний голос, бліде сяйво, збуджені листочки, чудовий концерт, кривава смуга обрію, полохливий заєць, ясне проміння, золоті смуги).3 група. Виписати порівняння. («Зблідне, наче від жаху»; «спахне сяйвом, немов від радощів»; «ринуло проміння, мов руки»).

V. Робота в групахГрупа 1. «Лісова мозаїка» Учасники групи «Лісова мозаїка» збирали народні прикмети і загадки про ліс. Зараз ми познайомимо вас із ними. Народні прикмети1. Шумить дібровонька на негодоньку.2. Ліс шумить зимою – падатиме сніг, буде відлига.3. Повітря над лісом посиніло – потепліє.4. Дерева вкрилися інеєм – буде тепло.5. Діброва почорніла – на відлигу або сніговицю.6. Багато інею на деревах – буде багато меду.7. З берези тече багато соку – на дощове літо.8. Якщо листопад дерев не обтрусить – довгою зима бути мусить.9. Якщо рясно зародить калина, буде холодна зима.10. Поки листя з вишні не опало, скільки б снігу не випало – відлига його знесе.

Page 7: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

Група 2. «Загадковий Шум» (Учасники готували повідомлення про дерева)

Учень У давнину ліс називали Шумом. Окремі дерева в наших предків відрізнялися від інших і стали оберегами. Так виник культ лісу. Вважалося, що боги і духи живуть у кронах дерев. Дуб – особливо священне дерево у наших предків, його шанують за міцність, довговічність. Вік дуба – більше тисячі років. До нього кожен може йти за здоров’ям.Учень Береза – виросла, за легендою, з дівчини, яка хотіла перейти через річку кладкою і впала у воду. Береза є оберегом від злих духів, тому її часто садять біля хати. Ясен – чоловіче дерево, символ війни. Його деревину використовували на озброєння воїнів. Гілку ясена посилали ворогові, що знаменувало початок війни або попередження.Учень Верба – символ надзвичайної життєвості, бо має здатність розвиватися без коріння. Вербовою гілкою відшукували воду, перш ніж копати криницю. Відваром вербового гілля користуються знахарі для «склеювання» ран. На осиці наші предки вішали вбиту змію, аби вона не ожила. Для того, щоб зла відьма не вилізла з могили, в них забивають осиковий кілок. Осикою лікують від пропасниці.Учень Цілющі властивості тополі використовують бджоли для виготовлення прополісу. Під тополею пахуче повітря. Гілки тополі разом з гілками інших дерев втикають у ворота перед Зеленими святами. Про ліс та його мешканців складено багато казок, легенд приказок. Як не можна бруднити криниці, так не можна смітити і в лісі.

Група 3. «Екологічна стежина»Учасники групи підготували інсценівку.

Дійові особи:Зайчик, Ворона, Вовк, Ведмідь, Їжак.Зайчик На екологічні збори! На екологічні збори!Люд лісовий та збирайся!На екологічні збори! На екологічні збори!Люд лісовий поспішай і не гайся!Я сам вас вирішив зібрати,Бо ліс почали засипати.Скрізь вже купищами сміття.Хіба ж, панове, це життя!

Page 8: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

Вовк Та скільки ж ми про це вже говорили,Вовки завзято про це вили.Ворона Оце з ялини я вас слухала уважноІ на екологічні збори теж прийшла поважно.Думаю, що треба якось мудро клюнути людину,Бо, дійсно ліс колись загине.Щодня я перевіряю мотлох залюбки – Один поліетилен та з пластику пляшки.Їжак Та хто це смітить в лісі знову?Ведмідь Проспав серйозную розмову,Я роз’ясню тоді йому все тет-а-тет:Такий у нас менталітет…Вовк Давайте складемо толкові поради усім.Їжак У мене визріло натхнення і пропоную ось таке:«Якщо хочеш купити яку-небуть річ, то подумай, чи не палитимеш ти нею з часом піч».ВедмідьОт їжачище молодчага! Але і я у цьому лісі не останній інтелектуальний слабак. Пиши, Зайцю, і мою пораду людям: «Який звабливий нині споживацький горизонт, а ти купляй лиш те, що не потраплятиме раптово у ремонт».Заєць А я все пишу, пишу ваші поради.Язик так і проситься свою пораду озвучити:«Проявляйте, панове, щоденно культуру!Кожний папірець здавайте на макулатуру!»Ворона Ох, і ліпите ви поради прямо в тему,Дивись ще й вирішимо проблему,І я, як видно, не стерпіла,Пораду дати закортіло:«Непотрібні речі не викидайте на сміття,Віддайте тим, кого злидні точать все життя!»Заєць До порад рекомендую ще й дописати, що смітимо не тільки собі, а й багатьом-багатьом поколінням. Це значить, що батьки смітять своїм дітям і онукам.Ворона

Page 9: nico-ukr.at.uanico-ukr.at.ua/shapka/ranok_u_lisi.doc · Web viewА серце його живе любов’ю до всього живого: до птаха, звіра, комахи,

От послухайте досвідченого утилізатора, Ворону. Пластикова пляшка залишається сміттям 300 років.ЇжакА поліетиленові пакети, плівка? Доведеться мені на поверхні жити. Не вриєш!Вовк Давай, вухатий, видавай поради! А ми, вовки-сіроманці, тоді їх всім провиємо так, що аж мороз поза шкірою піде.Заєць А давайте запитаємо у лісу, яких правил потрібно дотримуватися у природі? Що можна робити, а чого ні.

Відповіді учнів

Можна Не можна- Саджати квіти, дерева; - Ламати гілки дерев; - обгороджувати мурашники; - руйнувати гнізда;- прибирати місце відпочинку; - ловити метеликів;- розумно збирати лікарські - руйнувати павутиння;рослини; - обдирати кору дерев;- підгодовувати птахів, звірів; - убивати живе;- спостерігати за тваринами; - смітити в лісі.- милуватися красою природи.- охороняти рідкісні рослини;

Підсумок уроку/

Домашнє завдання: написати творчу роботу «За що я люблю ліс?»