mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про...

24
Урок 1. Тема: Вступ. Світова література – духовна скарбниця людства. Роль книги в сучасному житті. Мета: познайомити дітей із особливостями нової для них навчальної дисципліни, з організаційними вимогами до учнів на уроках світової літератури, до ведення записів в робочому зошиті; з’ясувати читацькі уподобання учнів; познайомити дітей із структурою підручника «Світова література», принципом розміщення в ньому матеріалів; формувати поняття про світову літературу як духовну скарбницю людства; з'ясувати роль книги в сучасному житті; відпрацьовувати навички сприймання усного мовлення; викликати у дітей інтерес до вивчення світової літератури; виховувати любов до художньої літератури. Обладнання: підручники зі світової літератури для 5 класу, робочі зошити учнів, виставка різних видань літературних творів, що будуть вивчатися в 5 класі, фото книжкового лабіринту. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Хід уроку І. Активізація навчальної діяльності. Вступне слово вчителя: Дорогі п’ятикласники! Розпочинаємо урок – знайомство. По перше, хочу вам представити новий для вас шкільний предмет «світова література». Відразу скажу, що він вивчається лише в Україні. В інших країнах відповідного уроку немає. Головною метою вивчення предмета «Світова література» в загальноосвітній школі є прилучення учнів, тобто вас, до здобутків світової літератури і культури, розвиток вашої особистості, формування гуманістичного світогляду, високої моралі, естетичних смаків, а також якостей громадянина України, який усвідомлює свою належність до світової спільноти. А зараз друге знайомство. Предмет «світова література» дуже цікавий, адже ви будете читати

Transcript of mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про...

Page 1: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Урок 1.Тема: Вступ. Світова література – духовна скарбниця людства. Роль книги в сучасному житті. Мета: познайомити дітей із особливостями нової для них навчальної дисципліни, з організаційними вимогами до учнів на уроках світової літератури, до ведення записів в робочому зошиті; з’ясувати читацькі уподобання учнів; познайомити дітей із структурою підручника «Світова література», принципом розміщення в ньому матеріалів; формувати поняття про світову літературу як духовну скарбницю людства; з'ясувати роль книги в сучасному житті; відпрацьовувати навички сприймання усного мовлення; викликати у дітей інтерес до вивчення світової літератури; виховувати любов до художньої літератури.Обладнання: підручники зі світової літератури для 5 класу, робочі зошити учнів, виставка різних видань літературних творів, що будуть вивчатися в 5 класі, фото книжкового лабіринту.Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

Хід урокуІ. Активізація навчальної діяльності.

Вступне слово вчителя: Дорогі п’ятикласники! Розпочинаємо урок – знайомство. По перше, хочу вам представити новий для вас шкільний предмет «світова література». Відразу скажу, що він вивчається лише в Україні. В інших країнах відповідного уроку немає. Головною метою вивчення предмета «Світова література» в загальноосвітній школі є прилучення учнів, тобто вас, до здобутків світової літератури і культури, розвиток вашої особистості, формування гуманістичного світогляду, високої моралі, естетичних смаків, а також якостей громадянина України, який усвідомлює свою належність до світової спільноти. А зараз друге знайомство. Предмет «світова література» дуже цікавий, адже ви будете читати кращі художні твори світу, тому хочу познайомити вас із тими творами, які ви прочитаєте в 5 класі.

Перегляд та коментування виставки різних видань літературних творів, які будуть вивчатися в 5 класі.Вчитель.Наші заняття будуть проходити в кабінеті світової літератури, тому зараз відбудеться наше третє знайомство.

Презентація вчителем кабінету світової літератури. Наголос робиться на творчих успіхах учнів з предмета: знайомство з переможцями олімпіад із зарубіжної літератури, демонструються роботи із зарубіжної літератури учасників Малої академії наук, показуються найкращі ілюстрації, реферати, літературні газети, альбоми із фотографіями літературних вечорів тощо.Вчитель. Вам вже дуже хочеться дізнатися про особливості проведення уроків зі світової літератури. Тому четверте знайомство вже чекає на нас.

Page 2: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Організаційні вимоги до учнів на уроках зарубіжної літератури, до ведення записів в робочому зошиті. Підпис зошитів.Вчитель. Помічником для кожного учня на наших уроках буде підручник, тому він уже теж чекає на знайомство.

Робота з підручником. Розглядаються форзаци, відбувається ознайомлення з його структурою – зміст, відомості про авторів літературних творів, тексти цих творів, літературознавчі статті, завдання для самоперевірки, додатки, літературознавчий словничок, короткі відомості про перекладачів. Розкривається зміст умовних позначень. Звертається увага на розділи, що будуть вивчатися в 5-му класі. Знайомство з учнями класу та їх читацькими уподобаннями.

Бесіда.1. Чого ви очікуєте від уроків світової літератури?2. Чи любите ви читати? 3. Яка книга вам сподобалася найбільше? Хто її автор?4. Яку книгу ви читаєте у ці дні?5. Яку книгу ви плануєте прочитати?

Вчитель. Ось відбулися наші знайомства з предметом, підручником, вимогами до ведення зошитів, творами, що прочитаємо в 5 класі, кабінетом світової літератури і вами, вашими цитацькими уподобаннями. Тепер настала і моя черга. Розповім про себе.

Розповідь вчителя учням про себе та свою улюблену книгу. ІІ. Основний зміст уроку.Оголошення теми, мети уроку

Робота в зошитах.Словникова робота.Національна література – література певного народу.

Світова література – сукупність усіх національних літератур.Світова література - література, створена в будь-якій точці світу від початку існування людської цивілізації. Вчитель. Не розум від книг, а книги від розуму створилися.

Григорій СковородаКниги – це цікаві переносні шматочки думок.

Сьюзан ЗонтагКниги – кораблі думки, які плавають хвилями часу і несуть свій дорогоцінний вантаж від покоління до покоління.

Френсіс БеконЖиття без книги – хата без вікна.

Дмитро ПавличкоЛітература – це новини, які ніколи не стануть старими.

Ера ПаундВсі ці вислови, що належать людям різних країн, сказані в різні часи, оспівують непересічне значення книги, літератури. Ось ви знову

Page 3: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

зустрілись. Ти і книжка. Кожний із нас до книг ставиться по-різному. Один – любить читати, інший – навіть думки не допускає, що це цікаве і необхідне заняття. Звичайно, кожний із нас окремо може існувати без книг. Погано, сумно, нецікаво, та все ж, – можливо. А от людство неможливо уявити без книг. Книги – це пам’ять. Коли люди забудуть, що вони робили десять, сорок, сто, тисячу років тому, життя просто не зможе розвиватися. Ви скажете, що історики можуть встановити події із археологічних знахідок, інших історичних джерел. Та нереально знати, що відчували наші предки, чому раділи, яка погода була сто років тому першого вересня.

В 1927 році археологи посеред безлюдної пустелі розкопали місто між Вавілоном і Перською затокою. Місто знаходилось на пагорбі Варка. Найбільшу цікавість викликала знайдена бібліотека, котрій було більше п’яти з половиною тисяч років.

П’ять з половиною тисяч років житель цього міста писав про свою країну, про почуття, описував досягнення науковців, розповідав садівникам як садити сад. Завдяки книгам, знайденим в цій бібліотеці, ми дізналися про звичаї, побут, почуття давнього народу шумерів. Ось що значить книга!!!

Існує інша історія. Декілька століть тому в Америці проживав цікавий, казковий народ – майя. Казковий – дійсно. До цього часу вчені не знають, яким чином, якою фантастичною силою були побудовані із надзвичайно великих каменів міста древнього народу. Як цим мудрим людям вдалося зробити великі математичні відкриття? Для кого такі великі із каменів фігури, такі великі, що їх повністю можливо розгледіти лише із літака? Можливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах на ім’я Дієго де Лонда, який наказав взяти всі індіанські древні книжки і спалити їх. А причина його вчинку проста. Коли іспанці, потрапивши в Америку, побачили в індіанців книги, то їх охопила злість за те, що це хтось має наглість думати і писати про світ.

Пройшов час, вчені відшукали нащадків майя, та представники древнього народу вже нічого не пам’ятали, вони нічого не можуть розповісти, не можуть розкрити таємниць своїх предків, та життя їх в примітивних хижах зводиться до боротьби за існування. Із одного з найрозвинутіших, найрозумніших народів майя без книг стали дикунами. Тепер вчені всіх країн по краплинам стараються встановити таємничу історію загубленого народу.

Як тільки якийсь із народів починав усвідомлювати себе, думаючи про своє майбутнє, так і розпочинались пошуки передачі знань. На чому писати? Як писати? Якими знаками?

Асірійський цар Аншурбаніпал зібрав бібліотеки із глиняних книг. Єгиптяни розрізали чотирьохметрове стебло очерету і отримували папірус.

В Новгороді писали на берестяних дощечках. В одному кінці світу люди записували інформацію на шовку, в іншому – на телячій шкірі. І коли китайці винайшли папір, книга стала книгою.

Page 4: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Як бачимо, книга за свою багатовікову історію пережила різні етапи і ряд революційних стрибків. Такі зміни зазвичай були пов’язані з винаходом нового способу передачі книжкової мудрості – як правило, за допомогою нового матеріалу. Спочатку це був папірус, потім пергамент і, нарешті, папір. На рубежі XXI століття з’явився абсолютно новий вигляд книги – електронний.

В даний час традиційна книга активно витісняється електронними пристроями, Інтернетом, аудіовізуальною продукцією. У кожного другого є iPad або iPhone, якими активно користуються в дорозі, в офісі, навіть на відпочинку, але чи багато хто читає на цих пристроях літературні твори? Книга безнадійно програє (принаймні, для молодого покоління) в конкуренції з відеофільмами, з Інтернетом. Чи потрібно так за неї триматися? Ми задаємо питання: а можливо, потрібно залишити друкарську продукцію і перейти цілком на електронні видання, на мультимедійну продукцію, туди перекинути всі сили?

Проте досвід показує, що роль традиційної книги не зменшується, але навіть зростає. Аромат палітурки, шелестіння сторінок, тактильні відчуття, але головне – певна зосередженість, серйозність, увага, які потрібні при спілкуванні з книгою, – все це спрямовує людину до сприйняття тих традиційних цінностей. Книга допомагає, користуючись виразом одного письменника, «зупинити світ». Тобто вирватися з круговерті, уважно вислухати співбесідника-письменника, подумати. Абсолютно безцінний і незамінний досвід.

У сучасному свiтi, незважаючи на переможну ходу електронних носiiв iнформацii, книга залишається найбiльш поширеним i найдоступнiшим iнформацiйним джерелом.

Я вважаю, що книги — це найбільший людський скарб і життя без них важко уявити.

Те, що книга - джерело знань, сьогодні знають навіть наймолодші. Але, крім цього, книга є «Унікальним засобом самовираження, просвіти й комунікації». Так заявляє Генеральний директор ЮНЕСКО Коітіро Мацуурі у своєму посланні з приводу Всесвітнього дня книги і авторського права, яке відзначається 23 квітня.

Свято сьогодні відзначається в десятках країн світу. Вперше цей день стали святкувати в Іспанії в 1996 році в Каталонії , де уже понад 80 років існує традиція дарувати в день святого Георгія троянди і книжки тим, кого любиш.

Троянди символізують кров, пролиту Георгієм у битві з драконом, а книги нагадують про сумну дату 23 квітня 1616 року, день смерті Сервантеса, автора найкращої книги «Дон-Кіхот».

В усьому світі цього дня купують, дарують, читають книжки. До речі, на батьківщині Сервантеса цю дату святкують конкурсом - безперервним читанням «Дон Кіхота». Читці змінюють один одного протягом 48 годин.

Page 5: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

А в Лондоні існує лабіринт, створений повністю із книг. Це своєрідна скульптура, яка складається із 250 000 книг.Презентація фото книжкового лабіринту.

Бесіда. - Чи хотіли б ви побувати в даному лабіринті?- Коли б ви мали таку можливість, то який би ви створили пам'ятник книзі? IІІ. Підведення підсумків уроку. Вчитель.

«Всім хорошим я зобов'язаний книзі», - так говорив Максим Горький. Я з ним повністю згодна. Я вважаю, що книги грають дуже важливу роль в житті людини. І зараз ми з вами спробуємо це довести.Робота над створенням кластеру «Роль книги в житті людини».

Page 6: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Вчитель.

З раннього дитинства всі переконують вас, що ви повинні читати книги! Читають на ніч казки в дитинстві, в школі змушують читати класичну літературу. Навіщо? Навіщо стільки зусиль? Але ж це тільки трата часу! Можна просто подивитися екранізацію популярної книги, зрозуміти основну думку, яку хотів донести автор - і все! Цього цілком достатньо, не потрібно витрачати кілька днів, а деяким і місяців на прочитання! До того ж над створенням фільму трудиться така величезна кількість людей: актори, режисери, сценаристи, оператори, костюмери і т.д., то для чого ж вони створюють кіно?

У чому найголовніше відмінність фільму і книги? Відповідь проста: коли ви читаєте книгу, ви малюєте в своїй уяві героїв, їх зовнішність, риси характеру, навколишнє оточення, в якій розгортаються події. Автор робить все можливе: використовує різні літературні прийоми для того, щоб ви в повній мірі використали свою уяву. І під час прочитання книги ви настільки переживаєте за долю героїв, що живуть у вашій уяві, що не залишаєтеся байдужим до книги. А дивлячись фільм Вам не треба думати, як виглядає персонаж або будинок, в якому він живе. Та і як можна показати думки героя у фільмі?

Роль книги в

сучасному житті

Носій культури людства

Носій інформації

Вчить мислити

Носій духовних цінностей

Засіб розвитку цивілізації

Розвиває творчість

Запорука успішності в життіДруг і порадник

Вчитель життя

Вид розваги

"Машина часу"

Співрозмовник

Допомагає зрозуміти світ

Page 7: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

«Без пристрасті до книжки людині недоступні культура сучасного світу, інтелектуальне і емоційне вдосконалення», - вважав відомий український педагог В.О. Сухомлинський. В його школі, в рекреації був список зі 100 книг, які мали прочитати діти протягом навчання у школі. Версія «Daily Teleqraph» пропонує 110 книг, які кожний поважаючий себе джентельмен (чи леді) мусить прочитати, щоб бути дійсно освіченою людиною та здатною вести світську бесіду з королевою або працювати таксистом. Таких списків найнеобхідніших для розвитку людини книг існує багато. В одних спостерігаємо орієнтацію на національну літературу, в інших – на світові шедеври, не з усіма книгами, що занесені до списків можна погодитися, багато з них є в кожному переліку, але беззаперечною в них є ідея - орієнтація на кращі книги людства.

Наприклад, редакцією інтернет-журналу inDonetsk.com.ua нещодавно було проведено дослідження, в ході якого склався список з 100 книг, які повинна прочитати кожна освічена людина. «Звичайно ви можете коректувати його для себе, але якщо з цього списку вами прочитано хоча б 30 книг, а про решту - хоча б щось чули про автора, можете вважати себе не зовсім далеким від всього освіченого світу! І пам'ятайте, що імена цих письменників залишаться в історії і пам'яті людей ще на довгі століття!», - пише редакція інтернет – журналу.

Хочу подарувати вам на згадку про наш перший з вами урок, наше знайомство два таких списки. Ви можете обрати для себе один із них. Цікаво, скільки книг із нижчеперелічених ви прочитаєте протягом навчання в школі?

110 книг, які має прочитати кожний (Версія «Daily Teleqraph»)

КласикаГомер “Ілиіда” й “Одіссея”; Ентоні Троллоп “Барсетширські хроніки”; Джейн Остін “Гордість та упередження”; Джонатан Свіфт “Пригоди Гуллівера”; Шарлотта Бронте “Джен Ейр”; Лев Толстой “Війна і мир”; Чарльз Діккенс “Девід Копперфілд”; Уільям Теккерей “Ярмарок марнославства” Гюстав Флобер “Мадам Боварі”; Джордж Еліон “Міддлмарч”.

ПоезіяУільям Шекспір “Сонети”; Данте “Божественна комедія”; Джеффрі Чосер “Кентерберійські оповідання”; Уільям Вордсворт “Прелюдія”; Джон Кітс “Оди”; Томас Еліот “Марна земля”; Джон Мідлтон “Загублений рай”; Уільям Блейк “Пісні безвинності” та “Пісні досвіду”; Уільям Батлер Йейтс “Вибране”; Тед Хьюз “Вибране”.

БелетристикаГенрі Джеймс “Жіночий портрет”; Марсель Пруст “У пошуках загубленого часу”; Джеймс Джойс, “Улісс”; Ернест Хемінгуей “По кому дзвонить дзвін”; Івлін Во трилогія Sword of Honour: “Озброєні люди”, “Офіцери і джентельмени” та “Беззастережна капітуляція”; Мюріел Спарк “Передмістя”; Джон Апдайк серія романів про “Кролика”; Габріель Гарсія Маркес “Сто

Page 8: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

років самітності”; Тоні Моррісон “Улюблениця”; Філипп Рот “Заплямована репутація”.

Романтична літератураДафна дю Морьє “Ребекка”; Томас Мелорі “смерть короля Артура”; Шодерло де Лакло “Небезпечні зв’язки”; Роберт Грейвз “Я, Клавдій”; Марі Рено “Трилогія про Олександра Македонського”; Патрік О’Брайєн “Шкіпер і командир”, “Хазяїн морів”, “Командир і штурман”; Маргарет Мітчелл “Віднесені вітром”; Борис Пастернак “Доктор Живаго”; Томас Харді “Тесс із роду д’Ебервілей”; Джин Плейді (Елеонор Вікторія Хібберт) “Плантагенети”.

Дитяча літератураАртур Ренсом “Ластівки й Амазонки”; Клайв Стейпл Льюіс “Лев, чаклунка та платтяна шафа; Джон Толкієн “Володар пестнів”; Філипп Пулман “Його темні начала”; Жан де Брюнофф “Бабар”; Едіт Несбін “Діти залізниці”; Алан Олександр Мілн “Вінні-Пух”; Джоан К. Роулінг “Гаррі Поттер”; Кеннет Грем “Вітер у вербах”, Роберт Льюіс Стівенсон “Острів скарбів”.

ФанстастикаМері Шеллі “Франкенштейн”; Жуль Верн “20 тисяч льє під водою”; Герберт Уеллс “Машина часу”; Олдос Хакслі “О, чудовий новий світ”; Джордж Оруелл “1984”; Джон Уіндем “День триффідів”; Айзек Азімов “Підстави”; Артур Кларк “2001: Одіссея Один”; Філипп Дикий “Чи мріють андроїди про електровівців?”; Уільям Гібсон “Нейромантик”.

ДетективиПатрісія Хайсміт “Талановитий містер Ріплі”; Дешіел Хеммет “Мальтійський сокіл”; Сер Артур Конан Дойл “Пригоди Шерлока Холмса”; Реймонд Чандлер “Глибокий сон”; Джон де Карре “Лудильник, точильник, швець, шпигун”; Томас Харріс “Червоний дракон”; Агата Крісті “Убивство у Східному експресі”; Едгар Аллан По “Убивства на вулиці Морг”; Уілкі Коллінз “Жінка в білому”; Елмор Леонард “Наповал”.

Книги, які змінили світКарл Маркс “Капітал”; Том Пейн «Права людини”; Жан-Жак Руссо “Суспільний договір”; Алексіс Токвіль “Демократія в Америці”; Карл фон Клаузевіц “Про війну”; Нікколо Макіавеллі “Государ”; Томас Гоббс “Левіафан”; Зігмунд Фрейд “Тлумачення сновидінь”; Чарльз Дарвін “Походження видів...”; Дені Дідро “Енциклопедія”.

Книги, які змінили б васРоберт Пірсіг “Дзен і мистецтво догляду за мотоциклом”; Ричард Бах “Чайка на ім’я Джонатан Лівінгстон”; Дуглас Адамс “Автостопом по Чумацькому Шляху”; Малкольм Гладуелл “Переломний момент”; Наомі Вулф “Міф про красу”; Делія Сміт “Вегетаріанська колекція”; Пітер Мейл “Рік у Провансі”; Дейв Пельцер “Дитина, про яку говорили “воно””; Лінн Трас “Страчувати не можна помилувати. Безкомпромісний підхід до пунктуації”; Бен Шотт “Оригінальна всячина Шотта”.

Історія

Page 9: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Едуард Гіббон “Занепад і падіння Римської імперії”; Уїнстон Черчілль “Історія народів, які розмовляють англійською мовою”; Стівен Рансімен “Історія хрестових походів”; Геродот “Історія”; Фукідід “Історія Пелопоннеської війни”; Томас Лоуренс “Сім стовпів мудрості”.

Англо – саксонські хронікиОрландо Файджес “Трагедія народу”; Сімон Шама “Громадяни: хроніка Французької революції”; Дж. П. Тейлор “Друга світова війна”.

Життєписи Блаженний Августін “Сповідь”; Гай Светоній Транквіл “Життя дванадцяти цезарів”; Джорджо Вазарі «Життєписи найбільш знаменитих живописів, скульпторів і зодчих”; Леві Прімо “Чи це людина?”; Зігфрід Сассун “Спогади мисливця на лисиць”; Літтон Стречі “Видатні викторіанці”; Елізабет Хескелл “Життя Шарлотти Бронте”; Роберт Грейвз “Попрощай – прощай усьому той”; Джеймс Босуелл “Життя Семюела Джонсона”; Алан Кларк “Щоденники”.

100 книг, які має прочитати кожний (версія інтернет-журналу inDonetsk.com.ua)

1 Алан Олександр Мілн « Вінні-Пух».2 Олександр Грін «Червоні вітрила».3 Олександр Дюма «Граф Монте-Крісто».4 Олександр Дюма «Три мушкетери».5 Олександр Пушкін «Євгеній Онєгін».6 Олександр Солженіцин «Архіпелаг ГУЛАГ».7 Олександр Солженіцин «У колі першому».8 Антон Чехов «Оповідання».9 Антуан де Сент-Екзюпері «Маленький принц».10 Аркадій і Борис Стругацькі «Важко бути богом».11 Артур Конан-Дойль «Пригоди Шерлока Холмса».12 Борис Пастернак «Доктор Живаго».13 Веніамін Каверін «Два капітана».14 Віктор Гюго «Собор Паризької Богоматері».15 Віктор Пєлєвін «Чапаєв і Пустота».16 Володимир Набоков «Лоліта».17 Габріель Гарсіа Маркес «Сто років самотності».18 Генрі Міллер «Тропік Рака».19 Герберт Уеллс «Машина часу».20 Герман Мелвілл «Мобі Дік».21 Гюстав Флобер «Мадам Боварі».22 Даніель Дефо «Життя і дивовижні пригоди Робінзона Крузо ...».23 Джеймс Джойс «Улісс».24 Джейн Остін «Гордість і упередження».25 Джек Лондон «Біле Ікло».26 Джек Лондон «Мартін Іден».27 Джек Лондон «Морський вовк».28 Джером Д. Селінджер «Над прірвою в житі».

Page 10: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

29 Джером К. Джером «Троє в човні, не рахуючи собаки».30 Джованні Бокаччо «Декамерон».31 Джозеф Конрад «Серце пітьми».32 Джон Рональд Руел Толкієн «Володар кілець».33 Джонатан Свіфт «Подорожі Лемюеля Гуллівера, спочатку хірурга, а потім капітана кількох кораблів».34 Джордж Оруелл «1984».35 Джордж Оруелл «Скотний двір».36 Євген Замятін «Ми».37 Жюль Верн «Діти капітана Гранта».38 Іван Бунін «Темні алеї».39 Іван Гончаров «Обломов».40 Іван Тургенєв «Батьки і діти».41 Ілля Ільф, Євген Петров «Дванадцять стільців».42 Ілля Ільф, Євген Петров «Золоте теля».43 Йоганн Вольфганг фон Гете «Фауст».44 Карл Маркс «Капітал».45 Карсон Маккаллерс «Серце - самотній мисливець».46 Кен Кізі «Пролітаючи над гніздом зозулі».47 Колін Маккалоу «Співаючі в тернику».48 Курт Воннегут «Бійня номер п'ять, або Хрестовий похід дітей».49 Лао Ше «Записки про Кошаче місто».50 Лев Толстой «Анна Кареніна».51 Лев Толстой «Війна і мир».52 Льюїс Керролл «Аліса в країні чудес».53 Майн Рід «Вершник без голови».54 Максим Горький «Життя Клима Самгіна».55 Маргарет Мітчелл «Віднесені вітром»56 Марк Твен «Пригоди Гекльберрі Фінна».57 Марк Твен «Пригоди Тома Сойєра».58 Маркіз де Сад «120 днів Содому».59 Марсель Пруст «У пошуках втраченого часу».60 Мігель де Сервантес Сааведра «Хитромудрий ідальго Дон Кіхот Ламанчський».61 Мілан Кундера «Нестерпна легкість буття».62 Михайло Булгаков «Біла гвардія».63 Михайло Булгаков «Майстер і Маргарита».64 Михайло Булгаков «Собаче серце».65 Михайло Лермонтов «Герой нашого часу».66 Михайло Шолохов «Тихий Дон».67 Микола Гоголь «Мертві душі».68 Микола Носов «Незнайко на Місяці».69 О.Генрі «Оповідання».70 Оноре де Бальзак «Шагренева шкіра».71 Оскар Уайльд «Портрет Доріана Грея».

Page 11: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

72 Роберт Льюїс Стівенсон «Острів скарбів».73 Рей Бредбері «451 градус за Фаренгейтом».74 Станіслав Лем «Соляріс».75 Стендаль «Червоне і чорне».76 Стендаль «Пармська обитель».77 Теодор Драйзер «Трилогія бажань».78 Томас Манн «Чарівна гора».79 Вільям Берроуз «Голий сніданок».80 Вільям Теккерей «Ярмарка марнославства».81 Вільям Фолкнер «Шум і лють».82 Вільям Шекспір «Ромео і Джульєта»83 Федір Достоєвський «Брати Карамазови».84 Федір Достоєвський «Ідіот».85 Федір Достоєвський «Злочин і покарання».86 Франц Кафка «Замок».87 Франц Кафка «Процес».88 Френсіс Скотт Фіцджеральд «Великий Гетсбі».89 Харпер Лі «Убити пересмішника».90 Харукі Муракамі «Норвезький ліс».91 Чарльз Діккенс «Посмертні записки Піквікського клубу».92 Шарлотта Бронте «Джейн Ейр».93 Шодерло де Лакло «Небезпечні зв'язки».94 Емілі Бронте «Грозовий перевал».95 Еріх Марія Ремарк «Три товариші».96 Еріх Марія Ремарк «Тріумфальна арка».97 Ернест Хемінгуей «По кому дзвонить дзвін».98 Ернест Хемінгуей «Прощавай зброє!».99 Ернест Хемінгуей «Старий і море».100 Ярослав Гашек «Пригоди бравого солдата Швейка під час світової війни».Бесіда.

- Чи сподобався вам наш перший урок?- Що ми будемо вивчати на уроках зі світової літератури?- Чому до шкільної програми введено предмет «світова література»?- Що таке світова література?- З якою метою люди звертаються до книг?- Чи змінилось ваше ставлення до книги після нашого уроку?- Щорічно на нашій планеті зникають деякі види тварин і рослин. Чи

може трапитися, що одного разу з нашого життя зникне такий культурний феномен, як книга? Що відбуватиметься із суспільством?

- Чи потрібна книга в сучасному світі?- В чому різниця між комп’ютером і книгою? Очікувані результати.

Учень (учениця):розуміє значення світової літератури в сучасному житті людини й людства.

Page 12: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Домашнє завдання.- Читати статтю підручника.

- Вміти пояснити вираз «Література – скарбниця духовних багатств людства».

Урок 2.Тема: Фольклор, його характерні ознаки. Фольклорні жанри різних народів (прислів’я, приказки, загадки, пісні). Література і фольклор.Мета: перевірити рівень засвоєння учнями матеріалу попереднього уроку; показати значення літератури і фольклору для духовного життя людини; формувати в учнів знання про фольклор та його жанри; дати початкове поняття про причини появи спільних елементів у фольклорі різних народів світу; розкрити зв'язок фольклорних жанрів із культурними традиціями різних народів і національностей; визначити спільні для українського і зарубіжного фольклору (малих жанрів) теми, сюжети, образи, художні особливості; дослідити схожість і відмінність малих жанрів фольклору різних народів (на рівні окремих компонентів тексту); збагачувати духовний світ дитини істинами народної мудрості. Обладнання: підручники із світової літератури для 5 класу, робочі зошити учнів, виставка різних видань фольклорних творів народів світу.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.Хід уроку

І. Актуалізація навчальної діяльності. Бесіда за матеріалами попереднього уроку:- Що вивчається на уроках світової літератури?- Які інші шкільні предмети найбільш близькі до світової літератури? В

чому відмінність?- Чому літературу називають скарбницею духовних багатств людства?- Що таке національна література? Наведіть приклади.- Яку літературу називають світовою?- Яку роль виконує книга в сучасному житті?

Усні зв’язні висловлювання учнів на тему «Література – скарбниця духовних багатств людства».

ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Оголошення теми та мети уроку.

ІІІ. Сприйняття та засвоєння нового матеріалу. Усна подорож книжковою виставкою, на якій представлені різні

видання фольклорних творів. Робота з підручником:

Робота з літературними поняттями в літературознавчому словничку, вміщеному в підручнику: фольклор, прислів’я, приказка, загадка, пісня.

Читання та коментування статті підручника про фольклор. Бесіда з учнями за матеріалами статті підручника.

Page 13: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Знайомство з прислів'ями, приказками, піснями, загадками. Дослідницька робота:

- Визначення зв'язку фольклорних жанрів із культурними традиціями різних народів і національностей.

- Дослідження спільних для українського і зарубіжного фольклору (малих жанрів) тем, сюжетів, образів, художніх особливостей.

- Встановлення схожості та відмінності малих жанрів фольклору різних народів (на рівні окремих компонентів тексту).

ІV. Підведення підсумків уроку.Самостійна робота.На основі заданих характеристик визначте жанр фольклору.Характерні особливості народних творів

Жанр фольклору

- Повчальність;- вираження громадського та

побутового досвіду людей;- значимість змісту;- стислість і влучність вислову;- яскравість і поетичність;- малий обсяг.

- Прихований зміст, який потрібно розкрити за поданими ознаками задуманого предмета зображення;

- вираження громадського та побутового досвіду людей;

- стислість і влучність вислову;- яскравість і поетичність;- нерідко віршована форма;- малий обсяг.

- Вираження почуттів, переживань, настроїв, роздумів;

- стисле повідомлення про обставини, які їх викликали;

- висока поетичність мови;- віршована форма;- виконання співом;- малий обсяг.

Коментування домашнього завдання.Вчитель.

Page 14: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Щоб скласти невелике оповідання, використавши як заголовок до нього прислів'я. Вам необхідно дотриматися відповідного плану:

1. Визначте прислів’я, що будете використовувати як заголовок.2. Розкрийте його повчальний зміст, пряме та переносне значення.3. Доберіть матеріал для оповідання – пригадайте випадки, які можна

проілюструвати обраним вами прислів’ям.4. Не забувайте, що оповідання повинно мати вступ, описувати якусь

одну історію, мати висновки, тобто закінчення. 5. В вашому оповіданні не повинно бути багато дійових осіб та

нетривалий час дії.6. Записану історію коротко запишіть, можна у вигляді плану.7. Продумайте, з якою інтонацією будете розповідати її однокласникам. Очікувані результати.

Учень (учениця):визначає різновиди та характерні риси фольклорних творів (малих жанрів);знає поняття «фольклор», «прислів’я», «приказка», «загадка», «пісня», розрізняє їх за будовою і художніми особливостями; наводить приклади і розкриває значення (пряме і переносне) 2-3-х прислів’їв, приказок, загадок, пісень; розкриває національну специфіку і загальнолюдський зміст фольклорних творів (малих жанрів) різних народів; демонструє на прикладі самостійно прочитаних творів вплив фольклору на літературу; встановлює подібність прислів’їв, приказок, загадок, пісень різних народів (у тому числі з використанням іноземної мови). Домашнє завдання.- Опрацювати матеріали підручника.- Записати до зошитів, вивчити й запам’ятати значення понять: «фольклор», «прислів’я», «приказка», «загадка», «пісня». - Скласти невелике оповідання, використавши як заголовок до нього прислів'я.

Урок 3.Тема: Гуманістичні цінності, втілені у фольклорних творах різних народів.

Мета: вчити дітей на практиці в розмовній мові застосовувати прислів’я і приказки; розкрити на прикладі прислів’їв загальнолюдський зміст фольклорних творів (малих жанрів) різних народів; формувати вміння створювати текст; розвивати в учнів усне зв’язне мовлення; збагачувати духовний світ дитини істинами народної мудрості. Обладнання: схема «Гуманістичні цінності, втілені у фольклорних творах різних народів», підручники із зарубіжної літератури для 5 класу.

Page 15: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Тип уроку: розвиток зв'язного мовлення. Хід уроку

І. Актуалізація навчальної діяльності.Вчитель. Кожний наш урок – сходинка до дивовижного багатого світу літератури. І на першій сходинці ми вже з вами познайомилися із основою літератури кожного народу – фольклором. Коли мені випадає нагода познайомитися із людиною, що належить до іншої нації, я перш за все цікавлюсь які казки, пісні, приказки написані даним народом. Це полегшує мені розуміння цієї людини. - Як ви гадаєте, чому? Вчитель. Кожен народ, кожна нація має неповторний характер, систему поглядів, уявлень, свою творчість. На формування своєрідних рис, якими відрізняється кожна нація, впливають географічне розміщення країни, її історичний розвиток, заняття та ремесла людей. Це зумовлює різнорідність, розмаїття, багатошаровість фольклорних традицій. Фольклор - не тільки народна мудрість. Це ще і прояв душі народу, його самосвідомість. Усна народна творчість - не просто культурна цінність, це міцний ланцюг, який пов’язує воєдино всі покоління народу. Я думаю, що вже переконала вас у важливості знань про фольклор. Тож давайте перевіримо наскільки якісно, глибоко ви засвоїли тему вдома. Фронтальне опитування.- Що таке фольклор?- Яким словосполученням можна замінити слово фольклор?- Розкажіть про походження слова фольклор.- Назвіть жанри фольклору. - Що таке загадка?- Дайте визначення поняття пісня, прислів'я, приказка.- Чому літературу та фольклор називають скарбницею духовних

багатств людства?- Які людські якості цінують у різних куточках світу?- На основі яких творів ви їх визначили ?

Словникова робота.Гуманізм - (від лат. humanitas - Людяність, humanus - Людяний, homo - Людина) - світогляд, в центрі якого знаходиться ідея людини як вищої цінності.Заповнення схеми «Гуманістичні цінності, втілені у фольклорних творах різних народів». (Учні за запропонованим шаблоном доповнюють схему)

Доброта; вміння дружити; поважати батьків,

старших; працьовитість…..

Page 16: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Індивідувальне опитування.1. Установіть відповідність

Прислів'я усна народна творчістьПриказка вид народної музикиФольклор короткий образний вислів, що не є завершеним судженням Пісня прихований зміст, який потрібно розкрити за поданими ознакамиЗагадка короткий повчальний народний вислів.2. Чому фольклорні твори не мають конкретного автора?3. Чим пов’язані між собою загадки, прислів’я, приказки?

Гра - жарт- Скажіть приказку, яку науковою мовою можна прочитати так: “Якщо

представниця однієї половини людства зникне з того, що не під силу трьом відомим тваринам, то користь від цього отримає, в першу чергу, двигун гужового транспорту”.

(Баба з возу – кобилі легше).- Замініть вираз: “Найбільш розповсюджена рідина на землі навряд чи

самостійно потрапить під нерухомий шматок гірської породи”, - відомою приказкою.

(Під лежачий камінь вода не тече).- Перед вами добре відоме прислів’я у зміненій формі: “Якщо відчуваєш

страх перед хижаками, то краще не з’являтися в місцях їх проживання”. Пригадайте це прислів’я.

(Вовків боятися – в ліс не ходити).ІІІ. Основна частина уроку.

Поясніть зміт прислів’їв.Навчання - сонце, а книга - віконце.Усе на світі можна придбати, тільки не батька й матір.Ім'я – не одяг, заплямуєш – не відмиєш.Правдія – як олія: завжди наверх випливе.Хліб не пада з неба – працювати треба.Скарб – не друг, зате друг – скарб.Дім без книги - день без сонця.Бесіда.- Згадайте, чи використовують ваші радні в повсякденному житті приказку

чи прислів’я?- В яких ситуаціях вони ними користуються?

Page 17: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Вчитель.Зверніть увагу, що приказки і прислів’я допомагають влучно оцінити ситуацію, зробити правильний висновок, дати пораду. Тому і запропонувала вам скласти вдома усне оповідання, використавши як заголовок до нього прислів'я. Бесіда.- Це ваша перша творча робота в п’ятому класі. Чи викликала вона

затруднення?- Що в підготовці усного твору вам було цікавим?- Чи зверталися ви за допомогою до батьків?- Назвіть прислів’я, що ви внесли до заголовків.- Чому ви обрали саме ці прислів’я?

Метод «Прес»Вчитель. Пропоную вам прокоментувати власні роботи на основі картки для самооцінювання. Знайомство із «Карткою самооцінювання». (Учні повинні лише розширити запропоновані речення).1. Заголовок оповідання – прислів’я … народу.2. Повчальний зміст даного прислів’я в тому, що…..3. В основі оповідання ….. (справжня, вигадана) історія. 4. Героями даного оповідання є……...5. У вступі я розповідаю про…6. В основній частині оповідання подія про …7. У висновку я говорю про..

Презентація та коментар складених оповідань.ІV. Підсумок уроку.Вчитель.Сподіваюсь, що всі згадані вами сьогодні прислів’я ви не будете забувати і у повсякденному спілкуванні. Адже на цьому уроці у вас була можливість переконатися, що вони роблять мову набагато виразнішою, дотепнішою. А інколи за допомогою народних афоризмів можна стати переможцем у словесній дуелі.А народні казки, загадки, пісні допоможуть вам стати мудрішими. Адже фольклор вчить людину мислити. За всіма символами, що приховані в змісті народних творів потрібно вміти побачити і розрізнити приховану мудрість, прихований сенс. Людина, яка навчилася правильно читати символіку фольклору, буде мудрою, їй відкриються життєві істини для щастя.

Фольклор по праву можна поставити на чільне всієї світової культури. Адже її корені сягають глибоко в народну творчість. Фольклор живить своєю мудрістю живопис, музику, літературу. Без нього не можливе існування жодного народу, жодної нації.

Очікувані результати.Учень (учениця):розкриває загальнолюдський зміст фольклорних творів (малих жанрів) різних народів.

Page 18: mmk.at.uammk.at.ua/_ld/20/2026_5--.docx · Web viewМожливо, ми б і знали про цей народ, коли б не «добрий» іспанський монах

Домашнє завдання:- проілюструвати прислів’я, приказку, загадку, пісню, що найбільше вам

запам’яталися в ході вивчення теми;- записати до зошитів прислів’я, приказки різних народів про працю,

знання.