MARKETINGU - Dr. Hykmete Bajrami (Pyetje dhe p«rgjigje)

download MARKETINGU - Dr. Hykmete Bajrami (Pyetje dhe p«rgjigje)

of 42

 • date post

  13-Dec-2014
 • Category

  Education

 • view

  7.668
 • download

  111

Embed Size (px)

description

MARKETINGU - Dr. Hykmete Bajrami (Pyetje dhe përgjigje)

Transcript of MARKETINGU - Dr. Hykmete Bajrami (Pyetje dhe p«rgjigje)

 • 1. Jo MARKETINGU Prof.: Dr. Hykmete Bajrami Ass.: Msc. Vjosa Fejza Pyetje dhe prgjigje Prmbledhje nga t gjith kapitujt Fakulteti Ekonomik Universiteti i Prishtins Fakulteti Ekonomik
 • 2. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 2 Kapitulli 1: KUPTIMI I MARKETINGUT 1. ka sht marketingu? Marketingu sht proces shoqror dhe menaxhues, prmes t cilit individt dhe grupet prfitojn at q kan nevoj dhe q dshirojn, prmes krijimit, ofrimit dhe kmbimit t produkteve t vlefshme me t tjert. (Philip Kotler) 2. Cilat jan 6 arsyet pr t cilat duhet t studiohet marketingu? 1. Marketingu sht nj prej aktiviteteve fundamentale njerzore, sepse sht dokund dhe msojm t marrim vendime t mira. 2. Marketing ka n ekonomi, sepse prbn rreth 50% t shpenzimeve t shitjes. 3. Menaxhimi i marketingut sht i domosdoshm pr suksesin e organizats, sepse 80-90 % e firmave t reja dshtojn. 4. Marketingu mund t kontribuoj n mirqenien e shoqris. 5. Duhet t marketojm vetm para pundhnsit. 6. Ka t bj me njerzit dhe sht argtues. 3. Cilat jan disa kritika q mund t vijn nga marketingu? Komunikimi q vjen nga marketingu, jo gjithher sht i sinqert, Mund t manipuloj psikologjikisht konsumatort, Mund t targetoheni nga kompanit t cilat shesin produkte pr t rritur (alkool), Marketingu shet produkte t cilat mund t jen t dmshme, Pastaj, pr disa konsumator, disa reklama mund t jen t vrazhda/fyese, Marketingu sht i bezdisshm, Kompanit e mods reklamojn nj form trupi t paarritshme. 4. Cilat jan krkesat pr shkmbim? T ket m shum se dy pal, Palt kan nevoja/dshira t paplotsuara, Palt kan t kmbejn dika q ka vler, Secila pal ka dika q pala tjetr dshiron, Mnyra t komunikimit dhe shprndarjes (marketingu). 5. Cilat jan krkesat pr shkmbim tregtar? Nj vend pr tregtim, Nj medium pr shkmbim, Specializim t puns, Menaxhim/koordinim i marketingut.
 • 3. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 3 6. Cilat jan karakteristikat e ekonomis s tregut? Prona private, Fitimi - forc lvizse, Zgjedhja e lir e aktivitetit afarist, Konkurrenca. 7. Cilat jan konceptet e zhvillimit t marketingut? Koncepti i prodhimit, Koncepti i shitjes, Koncepti i marketingut. 8. ka sht koncepti i prodhimit? Koncepti i prodhimit sht niveli ku prodhuesi pozicionohet sikur mbret dhe drejton tregun. N momentin q dika del n treg, automatikisht ka krkes. N kt koncept, roli kryesor i marketingut sht n shfrytzimin e vetm njrit prej elementeve t mix-marketingut, q sht kanali i shprndarjes (distribucionit). 9. ka sht koncepti i shitjes? Koncepti i shitjes sht niveli ku ndrmarrjet shtojn personelin e tyre, konkurrenca fillon t bhet e dukshme (n krahasim me konceptin e prodhimit ku krkesa ishte sasiore dhe gjendej vend pr plasman t prodhimit). PIKNISJA Ndrmarrja. SHNJESTR Produktet ekzistuese. MJETET Shitja dhe promocioni. QLLIMI Fitimi n baz t vllimit t shitjes. 10. ka sht koncepti i marketingut? Koncepti i marketingut sht niveli ku oferta kalon krkesn, kompanit fillojn t mendojn m hollsisht pr ristrukturimin e tyre. PIKNISJA Tregu. SHNJESTR Nevojat dhe krkesat e konsumatorve. MJETET Marketingu integral 4P. QLLIMI Fitimi, duke plotsuar krkesat e konsumatorve. 11. Cili sht dallimi mes konceptit t shitjes dhe konceptit t marketingut? N shitje kemi t bjm me prodhimin e produkteve dhe shitjen e tyre. Kurse, marketingu sot prdor nj filozofi moderne t veprimit q thot krko nevojat dhe plotsoji ato.
 • 4. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 4 12. Cilat jan 4 politikat kryesore t marketingut (marketingu mix)? 1. Produkti, 2. mimi, 3. Shprndarja dhe 4. Promocioni. 13. Cilat jan t drejtat e konsumatorit? Mjedisi i mbrojtur, Dgjimi i konsumatorve, Przgjedhja pr produktet, Siguri pr produktet dhe Informimi dhe edukimi.
 • 5. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 5 Kapitulli 2: TREGU DHE SEGMENTIMI I TREGUT 14. sht tregu? Me nocionin treg, kuptojm bashksin e njerzve (individve ose ndrmarrjeve), t cilt kan nevoj pr ndonj produkt t caktuar, q kan aftsi t caktuar blerse, gatishmri dhe autorizim pr blerjen e produktit t caktuar. 15. N sa kategori ndahet tregu? Ndahet n dy kategori: 1. Tregu i konsumit final (t gjer) dhe 2. Tregu i konsumit afarist (prodhues, investues). 16. ka sht segmentimi i tregut? Segmentimi i tregut sht proces prmes t cilit konsumatort n treg klasifikohen me segmente m t vogla, t ngjashme apo t njjta. Kjo ndodh, sepse blersit jan t shumt, t shprndar n hapsir dhe vend t pacaktuar, sidhe kan nevoja dhe krkesa heterogjene. 17. Cilat jan etapat e qasjes s ndrmarrjes n procesin e zhvillimit t tregut? Tregu masovik: ku ndrmarrja e zgjedh tregun si treg t vetin (cak), Diferencimi i produktit: ku ndrmarrja diferencon produktet duke prodhuar dy ose m shum produkte, Marketingu cak: ndrmarrja prdor segmentimin e tregut si qasje m efikase. 18. Cilat jan karakteristikat q duhet ti plotsojn segmentet e tregut? 1. T jen t matshme (leht pr tu dalluar dhe pr tu matur), 2. T jen profitabile (t arsyetohet levrdia ekonomike), 3. T jen t prshtatshme pr tu shrbyer dhe 4. T jen stabile. 19. Cilat jan prparsit e segmentimit t tregut? Analiza e konsumatorve, Analiza e konkurrencs, Shprndarja efikase e resurseve, Planifikimi strategjik i marketingut.
 • 6. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 6 20. Cilat jan fazat e procesit t segmentimit t tregut? 1. Segmentimi i tregut: ndarja e tregut n grupe t ndryshme t blersve, 2. Zgjedhja e tregut cak: zgjedhja e nj apo disa segmenteve ku do t plasohet produkti jon, 3. Pozicionimi i produktit: znia e vendit t caktuar t produktit n vetdijen e konsumatorit. 21. Cilt jan variablat pr segmentimin e tregut t konsumit final? Variablat gjeografike: madhsia e vendbanimit, dendsia dhe klima. Variablat demografike: mosha, gjinia, familja, religjioni, cikli jetsor i familjes. Variablat socio-ekonomike: e ardhura, profesioni, arsimimi, shtresa shoqrore. Variablat psikografike: karakteristikat e personalitetit, motivet, stili jetsor. Variablat bihevioristike: kushtet e blerjes, krkimi i prparsive, statusi i konsumatorit, shkalla e konsumit dhe lidhmria n produktim. 22. Si bhet segmentimi i tregut n baz t shkalls s konsumit? Tregu mund t segmentohet n: 1. Kosumator t dobt, 2. Konsumator t mesm dhe 3. Konsumator t fort t produktit. 23. Cilat jan variablat pr segmentimin e tregut afarist? Variablat gjeografike: dallimet e klims, toks, lokacionit, preferencat e konsumatorit, Variablat e llojit t ndrmarrjeve: segmentimi i tregut t vet, Variablat e madhsis s blersve: konsumatort e mdhenj, t mesm dhe t vegjl. 24. Si bhet zgjedhja e tregut cak? Ndrmarrja para se t marr vendimin se n sa segmente t tregut do t plasoj produktet e veta, ajo duhet ti vlersoj segmentet e ndryshme. Ajo duhet t: 1. Vlersoj shitjen potenciale n segmentet e tregut, 2. Prcaktoj strategjit alternative t tregut, 3. Zgjedh strategjin prfshirse t tregut. 25. Cilat jan strategjit kryesore t marketingut? 1. Strategjia e marketingut t padiferencuar, 2. Strategjia e marketingut t diferencuar, 3. Strategjia e marketingut t koncentruar.
 • 7. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 7 26. Cila sht strategjia e marketingut t padiferencuar? Strategjia e marketingut t padiferencuar ndrmarrja mund t vendos q t mos i marr parasysh dallimet q ekzistojn npr segmentet e tregut dhe t paraqitet n treg vetm me nj ofert t tregut. 27. Cila sht strategjia e marketingut t diferencuar? Strategjia e marketingut t diferencuar duke prdorur strategjin e diferencuar, ndrmarrja i orienton aktivitetet e marketingut n dy ose n m shum segmente, duke zhvilluar gjat saj kombinime t instrumenteve t marketing miksit pr secilin segment t zgjedhur ve e ve. Kt strategji po e paraqesim n figurn vijuese:
 • 8. Studenti: Faton Bajrami | Prof.: Dr. Hykmete Bajrami MARKETINGU 8 28. Cila sht strategjia e marketingut t koncentruar? Strategjia e marketingut t koncentruar kur ndrmarrja i orienton aktivitetet e veta t marketingut vetm n nj segment t tregut, duke krijuar dhe realizuar vetm nj kombinim t instrumenteve t marketing miksit, ather kemi t bjm me strategjin e koncentruar. Prparsia e saj qndron aty se ajo i ofron mundsi ndrmarrjes pr specializim t caktuar. Mirpo, kjo strategji ka edhe t meta, sepse ndrmarrja e ka orientuar shitjen e vet vetm n nj segment, kshtu q nse krkesa n t zvoglohet, ather do t zvoglohet edhe fuqia financiare e ndrmarrjes. Kt strategji po e prezantojm n figurn vijuese: 29. Cilt jan faktort q ndikojn n zgjedhjen e strategjis s tregut cak? Nevojat dhe dshirat e konsumatorve, Madhsia dhe struktura e tregut, Pjesmarrja n treg, Resurset dhe kapacitetet e ndrmarrjes, Konkurrenca, Faktort tjer. 30. Cilat jan shtjet kryesore pr pozicionimin n tre