lectie

2
PROIECT DE ACTIVITATE – SAPTAMANA “SCOALA ALTFEL” Clasa: I-VI Propunator: prof. Psiholog Emanuela Cojocaru Scoala: Liceul Tehnologic “Gh Ruset Roznovanu” Tema: Copacul fricii ( consiliere scolara) Scop: dezvoltarea controlului asupra propriilor trairi emotionale; acceptarea propriilor emotii ca parte din viata Obiective: - dezvoltarea vocabularului legat de emotii; - acceptarea si identificarea propriilor frici; - identificarea consecintelor comportamentale si fiziologice care insotesc frica; - identificarea unor alternative adaptative de depasire a acestor emotii. Desfasurare: 1. Captarea atentiei: moment organizatoric 2. Anuntarea obiectivelor : emotiile noastre si cum sa le facem fata 3. Reactualizarea notiunilor insusite ( vocabularul emotiilor intr-un joc de energizare “Prinde emotia”); 4. Prezentarea materialului stimul: Emotiile ne pot influenta alegerile. De exemplu, un copil care se sperie sau se descurajeaza usor va avea dificultati la scoala chiar daca este un copil inteligent. Doar exprimandu-le si identificandu-le, putem sa avem o relatie sanatoasa cu ele si sa nu ne simtim coplesiti de ele atunci cand nu ne dorim acest lucru. Uneori oamenii aleg sa rada de ceilalti doar pentru a se apara ei insisi si pentru ca, la randul lor, se tem sa fie vulnerabili. Dar, fiecare ne temem de ceva, nimeni nu este perfect, iar acceptandu-ne reciproc, ne putem ajuta sa devenim mai buni. 5. Asigurarea dirijarii invatarii: Profesorul deseneaza un copac pe o coala flip-chat si elevii il vor completa cu frunze pe care noteaza propriile frici. Elevii vor raspunde la intrebarile personalizate: ce simte corpul tau atunci cand ti-e frica?; ce-ti vine sa faci?; ce consecinte ar avea acest comportament?.

description

inteligenta emotionala

Transcript of lectie

PROIECT DE ACTIVITATE SAPTAMANA SCOALA ALTFELClasa: I-VIPropunator: prof. Psiholog Emanuela Cojocaru

Scoala: Liceul Tehnologic Gh Ruset RoznovanuTema: Copacul fricii ( consiliere scolara)Scop: dezvoltarea controlului asupra propriilor trairi emotionale; acceptarea propriilor

emotii ca parte din viata

Obiective: - dezvoltarea vocabularului legat de emotii;

acceptarea si identificarea propriilor frici;

identificarea consecintelor comportamentale si fiziologice care insotesc frica;

identificarea unor alternative adaptative de depasire a acestor emotii.

Desfasurare:

1. Captarea atentiei: moment organizatoric 2. Anuntarea obiectivelor : emotiile noastre si cum sa le facem fata

3. Reactualizarea notiunilor insusite ( vocabularul emotiilor intr-un joc de energizare Prinde emotia); 4. Prezentarea materialului stimul: Emotiile ne pot influenta alegerile. De exemplu, un copil care se sperie sau se descurajeaza usor va avea dificultati la scoala chiar daca este un copil inteligent. Doar exprimandu-le si identificandu-le, putem sa avem o relatie sanatoasa cu ele si sa nu ne simtim coplesiti de ele atunci cand nu ne dorim acest lucru. Uneori oamenii aleg sa rada de ceilalti doar pentru a se apara ei insisi si pentru ca, la randul lor, se tem sa fie vulnerabili. Dar, fiecare ne temem de ceva, nimeni nu este perfect, iar acceptandu-ne reciproc, ne putem ajuta sa devenim mai buni.

5. Asigurarea dirijarii invatarii: Profesorul deseneaza un copac pe o coala flip-chat si elevii il vor completa cu frunze pe care noteaza propriile frici. Elevii vor raspunde la intrebarile personalizate: ce simte corpul tau atunci cand ti-e frica?; ce-ti vine sa faci?; ce consecinte ar avea acest comportament?. 6. Obtinerea performantei: Profesorul deseneaza un al doilea copac cel al curajului. Elevii vor identifica modalitati simple de depasire a fricii, de a-i face fata : :incerc din nou, cer ajutor, vorbesc cu prietenul meu, invat cum sa ma relaxez, respir adanc, nu renunt, caut alta solutie, imi recunosc frica, glumesc, iau o pauza, zambesc,etc. Vor completa copacul cu propriile solutii. 7. Asigurarea feed-back-ului: In situatia in care elevii nu inteleg sarcinile, se discuta, pentru a finaliza cu totii cerintele.

8. Evaluarea performantei: Se vor face aprecieri asupra activitatii, din partea profesorului, dar si a elevilor. Elevii pot eventual, exemplifica modalitati de a aplica noile informatii in viata personala.