Internettbaserte verktøy i skriveprosesser · WIKI (herunder informasjonssøk, kildekritikk,...
Transcript of Internettbaserte verktøy i skriveprosesser · WIKI (herunder informasjonssøk, kildekritikk,...
Internettbaserte verktøy i
skriveprosesserStudenter i veiledet praksis prøver ut wiki i
norskfaget på 4. trinn
Eva Michaelsen,
Høgskolen i Oslo
NOFA 3 Karlstad 10. – 13. mai 2011
Bakgrunn for prosjektet(Work in progress)
Profesjonsretting i grunnskolelærerutdanningen
– vekt på kobling teori/praksis
◦ Utprøving av trepartssamarbeid mellom praksislærer,
praksisgruppe og faglærer, jf. føringer i Programplanen
for grunnskolelærerutdanningen 1-7
◦ Obligatorisk flerfaglig arbeidskrav 1.studieår: ”Språk
og læring”:
Planlegge, begrunne, gjennomføre og evaluere
undervisningsopplegg i praksisklassen
4.trinnselever
skriver på
wikiNorsk i
grunnskolelærer-
utdanningen
Læringsutbytte-
beskrivelser
Kunnskapsløftet (LK06)
Kompetansemål for 4.trinn
Norsk og andre fag
Praksisskolens
lokale planer -
egen plan for
dataopplæring
Faglærer
HiO
Praksislærer
4.trinn
Praksisgruppe
4 studenter
Problemstilling
Hvordan videreutvikle digital
kompetanse, tekst-/
skrivekompetanse og
responskompetanse ved å ta i bruk
et wiki-verktøy i norskfaget på
4.trinn?
Teoretiske perspektiver
Sosiokulturelt perspektiv på læring (Säljö, 2001;
Dysthe, 2001)
New Literacy Studies (Barton, 2007)
Prosessorientert skriving (Dysthe, 1999; Hoel
2000)
Digital dannelse (Erstad, 2005; Hoem 2003)
1. Stille
spørsmål
2A. Historiske analyser
2B: Nåværende empiriske
analyser
3. Utforming av ny
løsning
4. Gjennomgang av ny
modell
5. Implementering av ny
modell
6. Refleksjoner rundt
prosessen
7. Konsolidering av ny
praksis
Nye spørsmål
(Engeström 2001, her fra Postholm og Moen 2009:37)
Metodisk tilnærming- aksjonsforskningstradisjon
Eva Michaelsen - HiO 2011
1. Hvordan videreutvikle digital
kompetanse, tekst-/ skrivekompetanse
og responskompetanse ved å ta i bruk
et wikiverktøy på 4.trinn?
2 a: Vekt på data ved skolen, egen plan for
utvikling av digital kompetanse.
2 b: En utfordring å knytte det «daglige» arbeidet
til utvikling av grunnleggende ferdigheter i å bruke
digitale verktøy
Klassen har så vidt begynt å arbeide
prosessorientert med tekstproduksjon
3. Wikiverktøyet kan integrere grunnleggende
ferdigheter i å bruke digitale verktøy, inkl. nettvett mv.
i flerfaglig arbeid med informasjonsinnhenting,
tekstproduksjon og responsrutiner og publisering på
nett.
4. Planer for innhold og
arbeidsmåter. Fagdidaktiske
begrunnelser. Ansvarsfordeling.
5. Gjennomføring av opplegget på
4.trinn.
6. Praksisstudentenes og praksislærers
refleksjonsnotater, diskusjoner med
praksislærer og faglærer, spørsmål til
elevene underveis og i etterkant av
gjennomføringen
7. Konsolidering av ny praksis?
Klassen får ny lærer til høsten,
prosjektet er derfor avsluttet.
Praksislæreren vil informere
læreren på 5.trinn.
«offentlig» eller
privat? Hvilke andre
bruksmuligheter
kan vi se for oss?
Metodisk tilnærming- aksjonsforskningstradisjon
Eva Michaelsen - HiO 2011
Materiale
studentenes planleggingsdokumenter og
refleksjonslogger
faglærers/forskers møtereferater og feltnotater
elevenes tekster på wiki + tilbakemeldinger fra
medelever og lærerstudenter
samtale med studentene under og etter
gjennomføringen
samtale med elevene i samlet klasse etter
gjennomføringen
intervju med praksislærer
Momenter fra studentenes
planleggingsdokument
” I norsktimene skal elevene få arbeide med et
samfunnsfaglig tema (land og byer i verden) og lage en
tekst inspirert fra dette. Vi har tenkt å la elevene arbeide
prosessorientert. Prosessorientert skriving er å skrive
en tekst gjennom ulike stadier.”
”Elevene skal få opplæring i hvordan de kan gå frem for
å finne informasjon til å skrive om et land. ”
”Elevene skal få digital kompetanse ved arbeid med
WIKI (herunder informasjonssøk, kildekritikk, nettvett),
og de skal kunne arbeide selvstendig med en digital
tekst.”
Skriveprosessen
elevene velger land selv og søker informasjon på
Internett
elevene velger hvilke momenter de vil ha med i teksten
sin (fra tankekartet)
studentene veileder elevene i arbeidet med å søke, velge
ut og bearbeide informasjon
Medelevrespons: ”to stjerner og et ønske”
Lærerrespons: leserbasert, tekstbasert og skriverbasert
Medelevrespons”To stjerner og et ønske”
LærerresponsLeserbasert, tekstbasert og skriverbasert
Alle utkast
Foreløpige resultater
Elevene er motiverte til å skrive tekster på
wiki
får kunnskap om informasjonssøk,
kildekritikk, opphavsrett og
nettvett i en autentisk situasjon
lærer å redigere verbaltekst, sette
inn bilder, finne informasjon og
omforme fra kilder mv.
lærer å gi konkret og konstruktiv
respons til medelever
videreutvikler tekstene sine
Studentene utvikler fagdidaktisk kompetanse
kunnskap om kildekritikk,
nettvett og opphavsrett til bruk
i undervisningssituasjonen
bevissthet om etiske
dilemmaer knyttet til
publisering
Fou-kompetanse
Skriveprosess
Tekstbehandlingsverktøy
generelt◦ Enkelt å skrive og redigere
◦ Alle utkast kan lagres
Fronter◦ Har kommentarfunksjon
◦ Tekster kan legges i mapper
og eleven/lærer velger hvem
som skal ha tilgang
◦ Publisering for enkeltelever,
lærer eller flere
Wikiens fortrinn Autentisk
kommunikasjonssituasjon
Enkelt verktøy å skrive og
redigere i
Alle utkast lagres under
hverandre
Alle kommentarer legges
under hverandre
Endringer som gjort er
synlige i tidligere utkast
(fargemerking)
Læreren har full oversikt
over tekster, utkast,
kommentarer
Samtale med elevene etter praksis
Hvordan synes dere det er å få
tilbakemelding på det dere skriver på
wiki?
◦ ”Hyggelig”
◦ ”Kult”
◦ ”Fikk tips til hva man kunne skrive mer om”
Hva synes dere om at alle de andre i klassen
kan lese det dere skriver på wiki?
◦ ”Fint, andre kan få vite noe om det landet man har
valgt”
Alt i alt, hva synes dere om å arbeide på wiki?
◦ ”Morsomt, lærte noe nytt”
◦ ”Gøyere på data”
◦ ”Fint å få respons på det man har skrevet”
◦ ”Fint å få tilbakemelding fra studentene”
Noen dilemmaer
◦ Elevene kan se hverandres tekster +
medelevers og lærers responser
◦ Selv om wikien er lukket for innsyn, og man
må logge seg på med passord, vil foreldre og
andre som får tilgang gjennom sine
barn/søsken/venner, se andre elevers tekster
og tilbakemeldinger
Studentenes tanker om videreutvikling
Informere og involvere foreldre på
foreldremøte (diskusjon)
Videreutvikle rammer for
skriveoppgavene
Samarbeide om skriving i par og grupper
(for eksempel lage presentasjonssider i
prosjekter)
Referanser Barton, D. (2007). Literacy An Introdution to the Ecology of Written Language. Oxford:
Blackwell Publishing.
Dysthe, O. (1999). Ord på nye spor. 2.utgåva. Oslo: Det Norske Samlaget
Dysthe, O. (red). 2001. Dialog, samspel og læring. Oslo: Abstrakt forlag AS
Erstad, O. (2005). Digital kompetanse i skolen. Oslo: Universitetsforlaget.
Hetmar, V. (2000). Elevens prosjekt – lærerens udfordringer. Om skriveundervisning og
skriveudvikling i folkeskolen. Danmark: Dansklærerforeningen.
Hoem, J. (2003). Digital dannelse. KULT 8801. Forskning og samfunn. Trondheim:
NTNU Institutt for kunst- og medievitenskap.
Säljö, R. (2001). Læring i praksis. Et sosiokulturelt perspektiv. Oslo : Cappelen
Postholm, M., & Moen, T. (2009). Forsknings- og utviklingsarbeid i skolen - metodebok for
lærere, studenter og forskere. Oslo: Universitetsforlaget