HBLS 1203 (RPH)
-
Upload
teacher-nasrah -
Category
Education
-
view
2.623 -
download
1
description
Transcript of HBLS 1203 (RPH)
![Page 1: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/1.jpg)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (RPH)
Kelas : 4 Bukhari
Bil Pelajar : 32 orang
Mata Pelajaran : Kemahiran Hidup.
Bidang : Perniagaan dan Keusahawanan.
Unit: Mempromosi Jualan
Tajuk / Topik : Promosi Melalui Pembungkusan
Tarikh : 25 Jun 2009
Masa : 9.50 hingga 10.50 pagi
Pengetahuan Sedia Ada :
i) Murid telah melihat pelbagai jenis barang yang dibungkus yang dijual di pasaran
ii) Murid selalu membeli makanan dan barangan di kedai dalam bentuk bungkusan.
iii) Murid telah mempelajari cara menyediakan barang jualan dan pembungkusan pada
pelajaran yang lepas.
![Page 2: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/2.jpg)
Objektif Pengajaran dan Pembelajaran :
Di akhir pengajaran dan pembelajaran murid-murid dapat:
Kognitif :
i) Menerangkan tiga tujuan promosi melalui pembungkusan dengan jelas dan
tepat. ii) Menyenaraikan lima ciri-ciri pembungkusan yang menarik.
Psikomotor :
i) Membungkus barang untuk tujuan promosi dengan menggunakan bahan
dan barang yang bersesuaian untuk tujuan promosi.
Afektif :
i) Menilai dan membanding beza pembungkusan yang dihasilkan untuk tujuan promosi.
Bahan / Sumber Pengajaran :
i) Komputer,LCD, Power Point.
ii) Contoh barangan yang berbungkus dalam tin (susu),kotak ( biskut ) ,
botol ( jem),plastik (roti)
iii) Carta
iv) lembaran kerja
KBKK / KB : Mengkategori,membanding beza,membuat keputusan dan membuat
rumusan
Nilai : Kebersihan,bekerjasama ,teliti ,kreatif,keselamatan,
![Page 3: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/3.jpg)
Langkah / masa Isi Pelajaran Aktiviti Pengajaran dan pembelajaran Catatan
Set Induksi( 5 minit)
Pameran bahan-bahan maujud.
Barang – barang yang
dibungkus
i) tin
ii)kotak
iii)botol
iv)plastik
Guru mempamerkan barang-
barang yang berbungkus dengan
cara yang berbeza di hadapan
kelas.
Guru bersoaljawab dengan pelajar
mengenai barang-barang tersebut
dan meminta pelajar memberikan
pandangan mengenai tujuan
barang –barang tersebut
dibungkus.
Guru mengaitkan jawapan yang
diberi oleh pelajar dengan topik
pelajaran.
Kaedah ;
Pameran.
Soal jawab
Nilai :
Keselamatan
Kebersihan
BBM
Bahan maujud
(contoh-contoh
makanan
berbungkus)
![Page 4: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/4.jpg)
Perkembangan
Langkah 1
(5 minit)
Maksud Promosi
Satu kaedah atau cara untuk
memberitahu dan
mempengaruhi pengguna untuk
membeli sesuatu barang.
Tujuan promosi
i)Menyebarkan maklumat
ii) Menimbulkan minat
terhadap barang
iii)Mengingatkan pelanggan
tentang barang
iv) Meluaskan pasaran barang
Guru menayangkan slaid MS
Power Point.
Guru menerangkan maksud dan
tujuan promosi.
Guru dan murid bersoal jawab.
Kaedah:
Penerangan
Soal jawab
Nilai :
Peka
Teliti
BBM:
Slaid MS Power
Point
Carta
Langkah 2
( 10 minit)
Ciri-ciri barang yang dibungkus
baik dan menarik
i) Bentuk dan rupa yang
menarik
Guru menayangkan Slaid MS
Power Point mengenai ciri-ciri
bungkusan serta contoh-contoh
pembungkusan yang menarik.
Kaedah:
Penerangan
Sumbangsaran
![Page 5: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/5.jpg)
ii) Sesuai dengan jenis barang
iii) Warna
iv) Tahan lama
v) Mudah dibawa
Guru memberi penerangan lanjut
mengenai cirri-ciri bungkusan
beserta dengan contoh-contoh
barangan maujud.
Guru menunjukkan carta barang
yang dibungkus dengan menarik
Soal jawab
Nilai :
Keselamatan
Bekerjasama
BBM:
Slaid MS Power
Point
Carta
Barang maujud
Langkah 3
(10 minit)
Promosi melalui
pembungkusan
Tujuan :
i) Supaya barang yang dijual
kelihatan lebih menarik
Guru bersoaljawab dengan murid
tujuan promosi melalui
pembungkusan.
Guru menjalankan aktiviti
sumbangsaran
Kaedah:
Penerangan
Sumbangsaran
Nilai:
Keselamatan
![Page 6: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/6.jpg)
ii)Pembungkusan bertindak
sebagai satu cara pengiklanan.
iii) Menarik perhatian
pelanggan untuk membeli
iv) Mengelakkan barang
daripada rosak,pecah atau
tercemar.
iv) Memudahkan barang
disusun dan dipunggah.
Guru memberikan penerangan
lanjut berbantukan MS Power
Point.
Langkah 4
( 15 minit)
Maklumat-maklumat tentang
barang yang perlu ada pada
setiap pembungkusan.
i) Jenama produk
ii) Jenis produk
iii) Nama dan syarikat
pengeluar
iv) Kandungan
Guru membahagikan murid
kepada 4 kumpulan
Setiap kumpulan diberi sejenis
barangan yang berbungkus
Murid dikehendaki menyenaraikan
maklumat yang perlu ada pada
setiap bungkusan
Kaedah :
Perbincangan
Sumbangsaran
Nilai :
Bekerjasama
Teliti
![Page 7: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/7.jpg)
iv) Tarikh luput
v) Berat bersih
vi) Tanda halal
vii) Kod bar
Murid dan guru berbincang
tentang dapatan yang diperolehi
Langkah 5
(15 minit)
Menilai Pembungkusan Untuk
Tujuan Promosi
Murid dibahagikan kepada 4
kumpulan.
Setiap kumpulan mencipta
bungkusan barangan jualan yang
dipilih mengikut kreativiti untuk
tujuan promosi.
Setiap wakil kumpulan membuat
pembentangan hasil kerja mereka
Guru menilai hasil kerja setiap
kumpulan
Guru membuat rumusan bersama
murid mengenai hasil kerja
mereka.
Kaedah ;
Aktiviti kumpulan
Perbincangan
Nilai:
Bekerjasama
Kreatif
BBM:
Borang penilaian
Bahan-bahan untuk
pembungkusan
![Page 8: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/8.jpg)
Penutup
(5 minit)
Penilaian
Menjawab soalan latihan
berbentuk objektif.
Pengukuhan
Membuat buku skrap
Tajuk Promosi Melalui
Pembungkusan
Setiap murid diberi lembaran kerja
sebagai penilaian.
Murid menjawab soalan yang
dikemukan.
Guru dan murid berbincang
jawapan.
Guru memberi tugasan lanjut
untuk murid membuat buku skrap
mengikut tajuk secara
berkumpulan .
Murid diberi tempoh selama satu
minggu untuk menyiapkan tugasan
Guru dan murid merumus isi
pelajaran .
Kaedah:
Kelas
Nilai :
Bekerjasama
Teliti
BBM:
Lembaran kerja
Contoh buku skrap
![Page 9: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/9.jpg)
![Page 10: HBLS 1203 (RPH)](https://reader036.fdocument.pub/reader036/viewer/2022082322/55784ca3d8b42a2f6a8b4ab1/html5/thumbnails/10.jpg)