Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref...

14
53 MALI GIGANCI Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) CHARAKTERYSTYKA STREF KLIMATYCZNYCH AMERYKI PółNOCNEJ Czas realizacji tematu 45 min Cele lekcji Uczeń: • określa wpływ wybranych czynników klimatotwórczych na klimat Ameryki Północnej; • wskazuje na mapie Ameryki Północnej strefy klimatyczne, podaje ich nazwy oraz odpowiadające im typy klimatu; • na podstawie klimatogramów opisuje cechy wybranych typów klimatu; • przyporządkowuje rośliny i zwierzęta do wybranych stref klimatycznych Ameryki Północnej; • określa antropogeniczne przyczyny i skutki zmian klimatu; • proponuje sposoby przeciwdziałania zmianom klimatu. Metody i formy pracy • praca indywidualna, w grupach i z całym zespołem; • wykład; • dyskusja kierowana; • burza mózgów; • karty pracy. Środki dydaktyczne • karty pracy; • atlas geograficzny; • podręcznik; • tablica interaktywna lub zestaw multimedialny; • mapa fizyczna Ameryki Północnej. Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotu Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) 1. Mapa – umiejętności czytania, interpretacji i posługiwania się mapą. Uczeń: 2) odczytuje z map informacje przedstawione za pomocą różnych metod kartograficznych; 5) dobiera odpowiednią mapę w celu uzyskania określonych informacji geograficznych; 8) analizuje i interpretuje treści map ogólnogeograficznych, tematycznych, turystycznych. 3. Wybrane zagadnienia geografii i fizycznej. Uczeń: 1) charakteryzuje wpływ głównych czynników klimatotwórczych na klimat; 2) charakteryzuje na podstawie wykresów lub danych liczbowych przebieg temperatury powietrza i opadów atmosfe- rycznych w ciągu roku w wybranych stacjach meteorologicznych położonych w różnych strefach klimatycznych; ob- licza amplitudę i średnią temperaturę powietrza; wykazuje na przykładach związek między wysokością Słońca a tem- peraturą powietrza; 3) wykazuje zróżnicowanie klimatyczne Ziemi na podstawie analizy map temperatury powietrza i opadów atmosfe- rycznych oraz map stref klimatycznych na Ziemi. Przygotowanie do lekcji Lekcja powinna się odbyć po obejrzeniu filmu Mali giganci. Przed projekcją nauczyciel prosi uczniów, by zwrócili uwa- gę na aspekty związane ze strefami klimatycznymi występującymi w Ameryce Północnej i uzupełnili kartę pracy nr 1 (patrz s. 57). Przed lekcją nauczyciel kopiuje karty pracy. Przebieg lekcji FAZA WSTĘPNA Nauczyciel przedstawia temat i cele lekcji. Przypomina uczniom, że podczas projekcji filmu mieli zwrócić uwagę na aspekty związane ze strefami klimatycznymi występującymi w Ameryce Północnej. FAZA REALIZACYJNA Nauczyciel prosi wybranych uczniów o przedstawienie uzupełnionych kart pracy. Poprawne odpowiedzi 1. liściaste i mieszane; np. puchacz wirginijski, wilk szary, łoś wschodnioamerykański, żaba drzewna; pustynnych lub pu- styni Sonora; np. skorpion, grzechotnik, myszołowiec, żółw, jaszczurka

Transcript of Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref...

Page 1: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

53● MALI GIGANCI

Geografia (SPP: GIM kl. 2–3)

ChArAkterystykA stref kLIMAtyCzNyCh AMerykI PółNoCNejCzas realizacji tematu45 min

Cele lekcjiUczeń:• określawpływwybranychczynnikówklimatotwórczychnaklimatAmerykiPółnocnej;•wskazujenamapieAmerykiPółnocnejstrefyklimatyczne,podajeichnazwyorazodpowiadająceimtypyklimatu;• napodstawieklimatogramówopisujecechywybranychtypówklimatu;• przyporządkowujeroślinyizwierzętadowybranychstrefklimatycznychAmerykiPółnocnej;• określaantropogeniczneprzyczynyiskutkizmianklimatu;• proponujesposobyprzeciwdziałaniazmianomklimatu.

Metody i formy pracy• pracaindywidualna,wgrupachizcałymzespołem;•wykład;• dyskusjakierowana;• burzamózgów;• kartypracy.

Środki dydaktyczne• kartypracy;• atlasgeograficzny;• podręcznik;• tablicainteraktywnalubzestawmultimedialny;•mapafizycznaAmerykiPółnocnej.

Powiązanie scenariusza z podstawą programową przedmiotuGeografia (SPP: GIM kl. 2–3)1.Mapa–umiejętnościczytania,interpretacjiiposługiwaniasięmapą.Uczeń:2)odczytujezmapinformacjeprzedstawionezapomocąróżnychmetodkartograficznych;5)dobieraodpowiedniąmapęwceluuzyskaniaokreślonychinformacjigeograficznych;8)analizujeiinterpretujetreścimapogólnogeograficznych,tematycznych,turystycznych.3.Wybranezagadnieniageografiiifizycznej.Uczeń:1)charakteryzujewpływgłównychczynnikówklimatotwórczychnaklimat;2)charakteryzujenapodstawiewykresówlubdanychliczbowychprzebiegtemperaturypowietrzaiopadówatmosfe-rycznychwciągurokuwwybranychstacjachmeteorologicznychpołożonychwróżnychstrefachklimatycznych;ob-liczaamplitudęiśredniątemperaturępowietrza;wykazujenaprzykładachzwiązekmiędzywysokościąSłońcaatem-peraturąpowietrza;3)wykazujezróżnicowanieklimatyczneZieminapodstawieanalizymaptemperaturypowietrzaiopadówatmosfe-rycznychorazmapstrefklimatycznychnaZiemi.

Przygotowanie do lekcjiLekcjapowinnasięodbyćpoobejrzeniufilmuMali giganci.Przedprojekcjąnauczycielprosiuczniów,byzwróciliuwa-gęnaaspektyzwiązanezestrefamiklimatycznymiwystępującymiwAmerycePółnocnejiuzupełnilikartępracynr1(patrzs.57).Przedlekcjąnauczycielkopiujekartypracy.

Przebieg lekcjiFAZAWSTĘPNANauczycielprzedstawiatematicelelekcji.Przypominauczniom,żepodczasprojekcjifilmumielizwrócićuwagęnaaspektyzwiązanezestrefamiklimatycznymiwystępującymiwAmerycePółnocnej.

FAZAREALIZACYJNANauczycielprosiwybranychuczniówoprzedstawienieuzupełnionychkartpracy.

Poprawne odpowiedzi1.liściasteimieszane;np.puchaczwirginijski,wilkszary,łośwschodnioamerykański,żabadrzewna;pustynnychlubpu-styniSonora;np.skorpion,grzechotnik,myszołowiec,żółw,jaszczurka

Page 2: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

54● MALI GIGANCI

2.strefaklimatówumiarkowanych–świadczyotymwystępowanieczterechpórroku,drzewliściastych,takichjaknp.dąborazzwierząttakichjakłoś,puchacz,wilkszary;strefaklimatówzwrotnikowych–świadczyotymwystępowanieroślinnościsucholubnejigromadzącejwodę(kaktusy),istnieniewyschniętychkorytrzecznych,twarda,wysuszonazie-miazpowodubardzomałejilościopadówlubichbraku

Nauczycieldzieliklasęnapięćgrup(losoweodliczaniedopięciu)irozdajekartypracynr2(patrzs.58-60).Posługującsięatlasemisamodzielniedobranymimapami,uczniowieuzupełniajątabelę.Poupływieustalonegoczasuposzczególnezespołyprezentująwynikipracywkolejnościzgodnejznumeracjągrup.Nauczycielprosiuczniówoułożeniewypełnio-nychpięciukartwtakisposób,abyodwzorowaćrzeczywistepołożeniestrefklimatycznychnakontynencie.

Przewidywane odpowiedzi

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatówokołobiegunowych•subpolarny(podbiegunowy)•polarny(biegunowy)

Strefaklimatówumiarkowanych

Odmianyciepłe:•morski•przejściowy•kontynentalnyzodmianąwybitniekontynentalną•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą

Odmianychłodne:•morski•przejściowy•kontynentalny•wybitniekontynentalny

Strefaklimatówpodzwrotnikowych

•morski•kontynentalny•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą

Strefaklimatówzwrotnikowych•wilgotnyzodmianąkontynentalną•suchykontynentalnyzodmianawybitniesuchą

Strefaklimatówrównikowych•wybitniewilgotny•wilgotny•suchyiwybitniesuchy

Prowadzącypytauczniów,codostrzegają.Uczniowiepowinnizauważyć,żeklimatAmerykiPółnocnejjestniezwyklezróżnicowany,występujątamwszystkiestrefyklimatyczneorazwszystkietypyklimatu.Nauczycielrozpoczynadysku-sjędotyczącąprzyczyntakdużegozróżnicowaniaklimatycznegoAmerykiPółnocnej.Uczniowieswobodniewypowia-dająsięnatematwybranychczynnikówkształtującychklimattegokontynentu(mogąkorzystaćzpodręczników,atla-sów);zapisująswojepomysływtabelinatablicy,którauwzględniazależnościprzyczynowo-skutkowe.

N

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Page 3: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

55● MALI GIGANCI

Przewidywane odpowiedzi

CZYNNIK KSZTAŁTUJĄCY KLIMAT SKUTEK

położeniegeograficzneImdalejodrównika,tymmniejenergiisłonecznejdocieradopowierzchniZiemi.

ukształtowanieterenu

Południkowy układ Kordylierów ogranicza wpływ OceanuSpokojnegonaklimattegokontynentu.Tesamewysokiełań-cuchygórskieumożliwiają swobodnyprzepływmaspowie-trzawkierunkupółnocnymipołudniowym.Zdarzasięlatem,żeciepłeiwilgotnepowietrzeznadZatokiMeksykańskiejdo-cieraażdopołudniowejKanady.Zimąnatomiastpolarnepo-wietrzedocieradopółwyspuFloryda,niszczącprzymrozkaminp.plantacjepomarańczy.

oddziaływanieprądówmorskich

ZachodniewybrzeżasąobmywaneprzezzimnyprądKalifor-nijski, copowodujezmniejszenieopadównaobszarachpo-zostającychwzasięguoddziaływaniategoprądu.Wschodniewybrzeżamająwiększąsumęopadów,ponieważoblewanesąprzezwodyciepłegoPrąduZatokowego.

wysokośćnadpoziomemmorzaWraz zewzrostemwysokości nad poziomemmorza spadatemperaturapowietrza.Naogółobszarygórskiecharaktery-zująsięwzrostemsumyopadów.

różnewłaściwościrozległychobszarówlądowychimorskich

Powietrzenadmorzamiioceanamijestbardziejwilgotneniżmasy powietrza nad powierzchniami lądowymi. Powietrzemorskiesprawia,żelatasąchłodniejsze,zimycieplejsze,zaśsumyopadówwyższe niż naobszarachpozostającychpodwpływemkontynentalnychmaspowietrza.

Nauczycielzwracauwagęnarozciągłośćpołudnikowąkontynentu,którasprawia,żeAmerykaPółnocnależywzasię-guwszystkichstrefklimatycznych.

Prowadzącynawiązujedofilmu,przypominającoprzedstawionychwnimstrefachklimatycznych: strefieklimatówumiarkowanych(klimatumiarkowanyciepłyprzejściowy)istrefieklimatówzwrotnikowych(klimatzwrotnikowykon-tynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą).Prezentujeklimatogramyprzedstawiającerozkładytemperaturyiopa-dówwciągurokuwtychdwóchwybranychtypachklimatuwystępującegowAmerycePółnocnej(patrzs.61).Prosiuczniów,byodczytaliminimalneimaksymalneśredniemiesięcznetemperaturypowietrza,obliczylirocznąamplitudęiśredniątemperaturępowietrzaorazokreśliliwielkośćopadówwciąguroku.

Nauczycielprosiuczniów,abyposługującsięatlasem,określiliwystępującąwAmerycePółnocnejroślinnośćnaturalnądlawymienionychodmianklimatu.

Przewidywane odpowiedziklimatumiarkowanyciepłyprzejściowy–lasyliściasteimieszane;klimatzwrotnikowykontynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą–pustynieipółpustynie Nauczycielprosioprzypomnienienazwzwierząt,którewypisaliwkarciepracynr1.Uczniowiewymieniająnazwyzwie-rzątiprzyporządkowująjedowłaściwejformacjiroślinnej,tj.amerykańskichlasówliściastychimieszanychorazpusty-niSonora.Prowadzącywskazujenamapielokalizacjępustyni,ilustrujeiuzupełniawypowiedziuczniów,wyświetlająckadryzfilmuizdjęciazinnychźródeł(patrzs.62-65),orazdodajewłasnykomentarz.

WYBRANE CZYNNIKI KSZTAŁTUJĄCE KLIMAT AMERYKI PÓŁNOCNEJ

Page 4: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

56● MALI GIGANCI

Nauczycielodwołujesiędoobrazuprzedstawiającegolasliściastyiprosiuczniówowskazaniezagrożeńklimatycz-nychdlatejiinnychformacjiroślinnych.

Przewidywane odpowiedzi• anomaliapogodowe(np.nietypoweokresysuszylubintensywnychopadów,nietypowedladanychobszarówsilnewiatry)

• corazczęstszegwałtownezjawiskaatmosferyczne(np.wichury,intensywneopadydeszczu,gradu)• systematycznywzrosttemperaturypowietrzapodwpływemznacznegozwiększeniaemisjigazówcieplarnianychdoatmosfery(efektcieplarniany)

•występowaniekwaśnychdeszczy• tworzeniesięsmogu•występowanieupałówisusz,awkonsekwencjiogromnychpożarównp.wChorwacji,Grecji

Prowadzącyzwracauwagęnaingerencjęczłowiekawatmosferęziemską,np.poprzezspalaniecorazwiększejilościpaliwkopalnych.Częstoprzynositonegatywneskutkiwpostacizmianklimatycznych,którebezpośredniooddziałująnaświatorganizmówżywych(ludzie,rośliny,zwierzęta).Nauczycielzachęcauczniówdozastanowieniasię,jakiedzia-łaniamożnapodjąć,abyzmniejszyćwpływczłowiekanazmianyklimatu.

FAZAPODSUMOWUJĄCANauczycielprosiuczniów,abydokończylizdania:„Dowiedziałemsię,że…”oraz„Nazajęciachzaskoczyłomnie,że…”.

Zadanie domoweWykonajzadaniezkartypracywdomu.

Autorka scenariusza

HANNAHAbERA–nauczycielkaidoradcametodycznyprzyrodyigeografiiwMazowieckimSa-morządowymCentrumDoskonalenia Nauczycieli; autorka i współautorka publikacjimetodycz-nychzzakresuprzyrody,edukacjiglobalnejiwykorzystywaniaTIKwnauczaniugeografii. 

Page 5: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

57● MALI GIGANCI

kArtA PrACy Nr 1

PodczasprojekcjizwróćuwagęnazagadnieniazwiązanezklimatemAmerykiPółnocnejorazświatemroślinizwierzątżyjącymwdanejstrefieklimatycznej,anastępniewykonajponiższezadania.

1. Uzupełnij zdania.

Małypręgowiectogryzońzrodzinywiewiórkowatych,któryzamieszkujelasy..............................................................................

AmerykiPółnocnej.Innetrzyzwierzętażyjącenatymobszarze,to:

•........................................................................................,

•........................................................................................,

•.........................................................................................

Pasikoniszkatogatunekgryzoniazrodzinychomikowatych,którywystępujenaobszarach.....................................................

AmerykiPółnocnej.Innetrzyzwierzętażyjącenatymobszarzeto:

•........................................................................................,

•........................................................................................,

•.........................................................................................

2. Podaj nazwy dwóch stref klimatycznych występujących w Ameryce Północnej, których dotyczył film. Uzasadnij swój wybór.

•strefaklimatów...........................................................................–świadczyotym..........................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................

•strefaklimatów...........................................................................–świadczyotym..........................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

.............................................................................................................................................................................................................................................

............................................................................................................................................................................................................................................

Page 6: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

58● MALI GIGANCI

kArtA PrACy Nr 2

Grupa IPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatów

............................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

Grupa IIPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatów

............................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

N

N

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Page 7: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

59● MALI GIGANCI

Grupa IIIPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatów

............................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

Grupa IVPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatów

............................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

N

N

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Page 8: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

60● MALI GIGANCI

Grupa VPosługującsięatlasemgeograficznym,dobierzcieodpowiedniemapy,abyuzyskaćinformacjenatematzaznaczonejstrefyklimatycznej,anastępnieuzupełnijcietabelę,zachowującukładstrefklimatycznychzgodniezzaznaczonymkie-runkiemgeograficznym.

STREFA KLIMATYCZNA TYP KLIMATU

Strefaklimatów

............................................................................................

•...................................................................................................

•...................................................................................................

N

STREFY KLIMATYCZNE W AMERYCE PÓŁNOCNEJ

Page 9: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

61● MALI GIGANCI

kLIMAtoGrAMy

Klimatumiarkowanyciepłyprzejściowy

Klimatzwrotnikowykontynentalnysuchyzodmianąwybitniesuchą

Page 10: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

62● MALI GIGANCI

roŚLINy I zWIerzĘtA WystĘPUjĄCe NA PUstyNI soNorA

Mysz pasikoniszka oraz grzechotnik. W tle widoczne gigantyczne kaktusy, których na pustyni Sonora jest ponad 50 gatunków.

Pasikoniszka i myszołowiec w otoczeniu saguaro – sukulentów z rodziny kaktusowatych.

Page 11: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

63● MALI GIGANCI

Saguaro osiągają wysokość do 20 m. Ich wiek ocenia się na 200 lat. Mogą ważyć powyżej 8 ton.

Źródło zdjęcia: https://pixabay.com/

Page 12: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

64● MALI GIGANCI

roŚLINy I zWIerzĘtA WystĘPUjĄCe NA tereNIe AMerykAŃskICh LAsóW LIŚCIAstyCh I MIeszANyCh

Pasikoniszka i skorpion. Jaszczurka podczas polowania.

Pręgowiec i łoś w jesiennej scenerii. Wilk szary.

Page 13: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

65● MALI GIGANCI

Puchacz wirginijski.

Pręgowiec – gryzoń z rodziny wiewiórkowatych, którego środowiskiem są głównie lasy liściaste.

Page 14: Geografia (SPP: GIM kl. 2–3) ChArAkterystykA stref ...malaakademiabbcearth.pl/wp-content/uploads/2017/10/Charakterystyka... · • atlas geograficzny; ... , drzew liściastych,

66● MALI GIGANCI

kArtA PrACy W DoMU

Schematycznyrysunekprzedstawiadiagramdiamentowy.Wkażdepolediagramuwpiszpropozycjedziałańzapobie-gającymzmianomklimatu,którekażdymożepodjąćwżyciucodziennym.Najważniejszeinajbardziejskutecznepro-pozycjedziałańumieśćnagórzediagramu,mniejistotne–nadole.Krótkouzasadnijswójwybór.

Uzasadnieniewyboru:

...........................................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................................

...........................................................................................................................................................................................................................