GENERATION GENERATION

download GENERATION GENERATION

If you can't read please download the document

 • date post

  08-Feb-2017
 • Category

  Documents

 • view

  234
 • download

  1

Embed Size (px)

Transcript of GENERATION GENERATION

 • Festimi i dhjetvjetorit t eTwinning

  eTWINNING GENERATION

  eTWINNING GENERATION

 • 2

  BotuesiShrbimet Qendrore t Mbshtetjes pr eTwinningwww.etwinning.netEuropean Schoolnet (EUN Partnership AISBL)Rue de Trves 61 1040 Bruksel Belgjikwww.europeanschoolnet.org

  EditorjaDorothy Cassells, Anne Gilleran, Claire Morvan, Santi Scimeca

  Koordinatorja e dizenjimitClaire Morvan

  Koordinatori i gjuhveDanosh Nasrollahi

  Dizajni origjinalLuke Stephenson

  DTP dhe PrintimiHofi Studio

  ISBN9789491440915

  Publikuar n Dhjetor 2015. T dhnat e shfaqura n kt publikim jan ato t autorve dhe jo detyrimisht t European Schoolnet apo Shrbimi Qendror i Mbshtetjes eTwinning. Ky libr publikohet n prputhje me konditat e licenss Attribution-Non Commercial-Share Alike 3.0 Unported Creative Commons(CC BY-NC-SA 3.0) (http://creativecom-mons.org/licenses/by-nc-sa/3.0/). Ky publikim u b me mbshtetjen e Programit Erasmus+ t Bashkimit Europian. Ky publikim reflekton t dhna vetm t autorve dhe Komisioni Europian nuk do t jet prgjegjs pr ndonj prdorim t informacionit q prmbahet n t.

 • 3

  Parathnie Tibor Navracsics Komisioneri i BE-s pr Arsimin, Kulturn, Rinin dhe Sportin

  sht nj knaqsi pr mua pr t prezantuar para jush kt libr frymzues, pr t mbledhur dshmit nga ish-pjesmarrsit n projektet e eTwinning. Si kemi festuar 10 vjetorin e ksaj platforme online q lidh msuesit, nxnsit dhe shkollat prtej kufijve, llogarit se si pjesmarrja ka ndikuar n jetn e tyre ilustron se far sht nj arritje n eTwinning.

  Shum prej t rinjve t vetintervistuar, e konsiderojn eTwinning nj mnyr motivuese dhe t knaqshme pr t msuar. Prvojat e tyre me eTwinning, i kan ndihmuar ata t zhvillojn gjuhn dhe aftsit e tyre TIK si dhe t kuptuarin e kulturave t ndryshme, n prputhje me qllimet e prcaktuara n nisjen e platforms n vitin 2005. Por, ka shum m tepr rreth saj.

  Fuqia e eksperiencs sht e reflektuar n mnyren se si kta t rinj prshkruajn ndry-shimet q ndodhn n jetn e tyre nga pjesmarrja n eTwinning. Ata tregojn se si projekti i ndihmoi t fitojn vetbesim dhe t formojn nj qndrim pozitiv pr t ndry-shuar, se si u dha atyre nj ide m t mir se cfar do t thot Evrop dhe nj vizion t ri t bots, dhe se si ajo ka kontribuar n zhvillimin e mendimit kritik, kreativitetin dhe aftsin pr t marr prgjegjsi, pr tu br nj person mendjehapur.

  Ajo q ata prshkruajn sht zhvillimi i mendjeve t hapura dhe t dallueshme, t cilat prfshihen n emrin Gjenerata eTwinning . E rndsishme sht se kta individ kan fituar kt prvoj ndrkoh q jan t rinj. Kshtu ata formojn jetn e tyre.

  Sulmet e prsritura terroriste n zemrat e qyteteve tona na kan kujtuar se projektet si eTwinning kan nj ndikim q shkon prtej individit. Ata jan n qendr t prpjekjeve tona pr t trajtuar shkaqet rrnjsore t radikalizmit. Bashkimi i njerzve me prejardhje t ndryshme s bashku, duke krijuar nj ndjenj prkatsie, do t na ndihmoj t mbaj nj shoqri t hapur. Ata do t na ndihmojn t sigurojm, q t gjith t rinjt t gjejn vendin e tyre n kt shoqri dhe q askush t mos lihet pas.

  Prgjigja ndaj ktyre sfidave fillon n klasa. Ne kemi nevoj pr nj sistem arsimor gjithprfshirs, q i jep mundsin do fmije t zhvilloj dhe t bhet nj individ me vetbesim, i hapur dhe tolerant. Ne kemi nevoj pr nj individ i cili mund t ndrve-projn pozitivisht me pesona t prejardhjeve t ndryshme, i pajisur me nj mendje kritike dhe i mirprgatitur pr t gjetur nj pun.

  Kjo nuk do t ndodh nga nj dit n tjetrn. Ne t gjith, duhet t bashkojn forcat pr t arritur kt qllim afat-gjat. Kjo sht fryma e Deklarats s Parisit, e miratuar nga Ministrit e Arsimit t BE-s n mars t vitit 2015, e cila premton t promovoj vlerat themelore, shtetsin, jo-diskriminimin, edukimin gjithprfshirs, mendimin kritik dhe literaturn e mediave si dhe dialogun ndrkulturor.

  Historit n kt libr konfirmojn se eTwinning sht nj mjet i shklqyer, q ne mund dhe duhet ta prdorim me fuqi edhe m t madha n t ardhmen. Dua t falnderoj t gjith msuesit e prkushtuar, q bn t mundur shfaqjen e Gjenerats eTwinning. I uroj atyre shum suksese, dhe un e di, se ata do t frymzojn shum njerz t rinj pr t hapur mendjet dhe zemrat e tyre.

 • 4

  Tabela e prmbledhjes

  05 Prezantimi

  08 Kapitulli 1: Vlersimi i diversitetit t kulturs evropiane

  18 Kapitulli 2: Duke prjetuar nj prvoj t ndryshme msimi

  26 Kapitulli 3: Emancipimi si nj person

  34 Kapitulli 4: Zhvillimi i aftsive t reja

  42 Kapitulli 5: Ndikimi pr t zgjedhjen e duhur

  48 Prfundimi

  49 Rreth eTwinning

  50 Infografikt: Sa shum jeni rritur (prmirsuar).

  52 Infografikt: Ku jemi tani.

  54 NSS: Kontakte

 • 5

  e T W I N N I N G G E N E R A T I O N

  Disa vite m par ka pasur nj debat mjaft aktiv mbi Erasmus Generation. Shum nga lexuesit e ktij libri, duke prfshir veten time, kan prfituar nga programi i shkmbimit Erasmus, I cili ka inkurajuar mijra student do vit pr t kaluar nj ose m shum semestra n Universitetet jasht vendit. Un mendoj dhe jam i sigurt se mund t flas n emr t shumics s atyre q kan pasur fatin t udhtonin n kuadr t ktij programi, se kjo ishte eksperienca e par me t vrtet evropiane e jets sime. Ishte viti 1992 kur un ndoqa nj semestr n Uppsala, n Universitetin m t vjetr dhe ndoshta m t famshm n gjith Skandinavin. Jo vetm q kam msuar n lidhje me kt gj t uditshme t quajtur internet, kam pasur adresn time t par n e-mail, dhe pr t pasuruar njohurit e mia kam prdorur aisles e Carolina rediviva, bibliotekn ku filozofi Michel Foucault kaloi pjesn m t madhe t koh s tij. Jo vetm q kam studiuar komunikimi dhe shkenca shoqrore me profesor t shklqyer, por u njoha t rinj nga e gjith Evropa. Gjat ktyre ditve n Uppsala, kam msuar dallimin mes nj danezi dhe nj suedezi, dhe u bra i vetdijshm pr kontra-diktat e Belgjiks, ku Flametet dhe Wallonians flasin me njri-tjetrin me nj gjuh t tret dhe duket sikur vijn nga vende t ndryshme. Erasmus ka ndry-shuar jetn e mijra njerzve, dhe si ka thn edhe Umberto Eco sht krijuar gjenerata e par e evropianve t rinj.

  Kur eTwinning u nis n 2005 shum njerz ishin mosbesues, dhjet vjet m von, ne do t festojm prvjetorin e saj t dhjet. Kur u krijua pr her t par partneriteti shkollor, gjat Konferencs eTwinning n vitin 2005, ndihet si nj revolucion. Tani, pas m shum se 44 000 projekte t regjistruar, mund t themi se ishte vetm fillimi i nj historie suksesi, e cila ka prfshir m shum se 2 milion nxns, drejtuar nga qindra e mijra msues. eTwinning gjat viteve sht shndrruar n at q e njohim si rrjeti i msuesve m i gjer n bot.

  Por kjo panoram nuk tregon historin. Fleksibiliteti i eTwinning dhe prshtatshmria, mungesa e dokumentacionit dhe burokracis, kapaciteti i saj t rinovues dhe me nj filozofi t pandryshuar, bri q shum msues t rinj dhe entuziaste t prfshihen n rrjet. far sht m interesante, sht se shum prej tyre nuk e lan dhe vazhdojn t jen n eTwinning. Sic e pohojn disa msues, eTwinning sht br nj mnyr jetese, q nuk mund t matet me statistika dhe shifra, si pjes e normave t reja kulturore, m t hapur pr t ndryshuar, pr inovacion dhe diversitet.

  Ky libr jep prova t ndikimit eTwinning n jetn e shum njerzve. eTwinning prshkon shkolla dhe t gjith komunitetin lokal, dhe t gjitha nivelet shoqrore, me dinamizmin e nj rrjeti me arsimtar t cilt nuk udhtojn fizikisht pr t takuar kolegt e tyre, por prdorin TIK pr t qndruar n kontakt me baza

  Prezantimi

 • 6

  e T W I N N I N G G E N E R A T I O N

  ditore. Ne kemi lexuar historit e ktyre msuesve n edicionet e mparshme n broshurat e eTwinning, dhe shum prej jush do t bien dakord se eTwinning ka br nj ndryshim.

  Pas dhjet viteve, ne kuptuam se ishte koha pr t marr vendime dhe ishim gati pr t ecur parimin e eTwinning Generation, nj lloj Erasmus Generation 2.0, ku lvizshmria sht zvendsuar nga lvizshmria virtuale. Kjo ka t bj q jo vetm me mijra msues t prfshihen n program, por edhe pr miliona student q kan prjetuar t qenit evropian, pa lvizur nga shtpia. Nj brez i t rinjve t cilt ndajn t njjtin qndrim n lidhje me qllimet e prbashkta: prmirsimin e arsimit, duke u ndjer pjes e nj komuniteti dhe, n fund t fundit, duke qen pjes e t njjts, Evrops s bashkuar. Ata kujtojn msuesit e tyre q mund t shkojn prtej horizontit t kufizuar t mureve t shkolls s tyre, dhe kjo sht se si ju mund t rriteni me t vrtet.

  Ky libr sht n lidhje me historit e disa nxnsve dhe msimdhnsve t cilt kan qen t angazhuar, vitet e fundit n eTwinning . Kemi krkuar t dgjojm drejtprdrejt prej tyre dhe kemi br nj thirrje pr t gjith komunitetin eTwin-ning (rastsisht, dika q, pr shumicn e programeve arsimore, thjesht nuk ekziston), i kemi pyetur nse msuesit mund t kontaktojn ish-studentt e tyre pr t ndar me ne prvojn e tyre n eTwinning . Si rezultat, pr her t par, ne dgjojm nga ish-student, tani n botn e vrtet, se si ata ishin t ndikuar.

  Ne kemi qen t surprizuar nga prgjigjja dhe ky publikim mund t jap vetm vizibilitetin enj pjes t vogl: 44 student n 11 vende, t cilt prmes projek-teve t tyre, kan punuar me studentt n mbi 34 vende. sht e qart se atje ka nj brez eTwinning, dhe roli yn sht t nxjerrim at nga deti I kujtimeve, n mnyr q t frymzojn ata q ende nuk sht angazhuar n eTwinning.

  Libri sht i strukturuar n pes kapituj q pasqyrojn tema t prbashkta nga dshmitar t ndryshme. Secili kapitull trajton nj nga temat dhe trheq komentet specifike nga nxnsit dhe msuesit e tyre lidhur me at tem t veant, s bashku me disa studime t rasteve ku ne grmojm me shum detaje.

  Kapitujt jan:

  1 Vlersimi i diversitetit t kulturs evropiane

  2 Prjetimi i nj prvoje t ndryshme t msuarit

  3 Rritje si nj person

  4 Zhvillimi i aftsive t reja

  5 Ndikimi I drejtimit t ardhshm

 • 7

  e T W I N N I N G G E N E R A T I O N

  T gjith ata kan t njjtn rndsi, por secili prej tyre e tregon historin eTwin-ning nga nj kndvshtrim i caktuar. Duke filluar nga arritjet individuale, n prvojn e t msuarit n