EKSPERTA PORADY –JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ ......EKSPERTA PORADY Pomoc: 16 zasad dobrego zachowania...
Transcript of EKSPERTA PORADY –JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ ......EKSPERTA PORADY Pomoc: 16 zasad dobrego zachowania...
Pomoc: 16 zasad dobrego zachowania się przedstawionych za pomocą ilustracji i symboli;
na odwrocie kart umieszczona jest zasada, którą uczniowie mają odgadnąd po obejrzeniu
ilustracji; do zestawu dołączone zostały kartonowe tabliczki (25 zielonych i 25 czerwonych),
za pomocą których dzieci mogą, po odgadnięciu zasady, oceniad ją w kategorii dobre-złe
zachowanie.
Temat zajęd: „Dobre zachowanie na co dzieo”
Cele:
poznawanie i utrwalanie zasad dobrego zachowania się
nauka pozytywnych zachowao podczas pobytu w szkole
rozwój umiejętności językowych
wstęp do kolejnych zajęd „Tworzymy klasowy kodeks dobrego zachowania się
w szkole”
Czas: godzina lekcyjna
Przebieg zajęd:
1. Odgadywanie zasad dobrego zachowania się.
Dzieci siedzą w kręgu, nauczyciel podaje instrukcję:
„Dziś będziemy się bawid w jurorów – osoby, które oceniają uczestników różnych konkursów;
zorganizujemy konkurs pt. „Zasady dobrego zachowania się”; dobre zachowanie, to takie,
które ….”
EKSPERTA PORADY – JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ
Scenariusz zajęd z wykorzystaniem pomocy
„Dobre zachowanie na co dzieo” (kod: 199056)
Nauczyciel prosi dzieci o wyjaśnienie pojęcia „dobre zachowanie”, a następnie podsumowuje
ich wypowiedzi, cd. instrukcji:
„Dobre zachowanie to takie postępowanie, które pomaga innym ludziom, nikomu nie
sprawia przykrości, sprawia, że inni nas lubią.
Uczestnikami naszego konkursu będą różne zachowania przedstawione na tych obrazkach.
Będę wam pokazywad po dwie karty naraz. Najpierw musimy odgadnąd, o jakiej zasadzie
dobrego zachowania one mówią. Później będziemy oceniad, które z dwóch zachowao jest
poprawne. Do oceniania będziemy używad czerwonych i zielonych tabliczek”.
Nauczyciel rozdaje dzieciom tabliczki (jedną czerwoną i jedną zieloną), mówiąc:
Podnosząc do góry tabliczkę zieloną oceniamy zachowanie przedstawione na obrazku jako
dobre, czerwoną - jako złe.
Nauczyciel kolejno prezentuje dzieciom po dwie karty dotyczące danej zasady (na odwrocie
kart znajduje się ten sam numer), dzieci na zasadzie „burzy mózgów” odgadują o jaką zasadę
zachowania chodzi.
Po odgadnięciu zasady nauczyciel pokazuje dzieciom jedną z kart (dowolnie, prezentującą
dobre lub złe zachowanie) i prosi uczniów o ocenę za pomocą tabliczek, czy przedstawione
zachowanie jest właściwe, czy niewłaściwe.
2. Utrwalanie zasad dobrego zachowania się.
Uczniowie dzielą się na 4-osobowe grupy, każda grupa otrzymuje 4 pary kart (ilustrujące
cztery zasady), obrazki są rozłożone ilustracją do góry, instrukcja:
„Niech każdy z was wybierze jedną kartę pokazującą dobre zachowanie.
Teraz odwródcie karty i sprawdźcie, czy na odwrocie jest symbol - uśmiechnięta buzia. Jeżeli
tak, to znaczy, że wybraliście prawidłową kartę;
a teraz dobierzcie do swojej karty z dobrym zachowaniem pasującą do niej kartę, która
pokazuje jak nie należy się zachowywad i sprawdźcie, czy na odwrocie znajduje się ten sam
numer; każdy z Was po kolei opowie o swojej karcie pokazującej właściwe zachowanie,
opiszcie to zachowanie”.
Dzieci kolejno omawiają zachowania właściwe przedstawione na otrzymanych kartach.
3. „ Jestem zasadą dobrego zachowania”.
Uczniowie losują jedną kartę prezentującą zachowanie właściwe, zadaniem dziecka jest
przedstawienie zasady za pomocą gestów, reszta grupy odgaduje, o jaką zasadę dobrego
zachowania chodzi, instrukcja:
„Każdy z was wylosuje sobie jedną kartę prezentującą dobre zachowanie, nie pokazujcie
nikomu, jaką kartę wylosowaliście. Kolejno będziecie przedstawiad swoją zasadę za pomocą
gestów, bez używania słów; reszta klasy zgaduje, o jaką zasadę dobrego zachowania chodzi”.
4. Podsumowanie.
Na zakooczenie zajęd nauczyciel prosi, by każdy uczeo dokooczył zdanie:
„Ja ….(dziecko wymienia swoje imię) będę się bardzo starad przestrzegad zasady ….(dziecko
wymienia wybraną przez siebie zasadę)”.
Psycholog kliniczny
Agnieszka Wrzesiak
O ekspercie:
Psycholog kliniczny, w codziennej pracy zajmuje się diagnozą i terapią u dzieci z zaburzeniami
emocjonalnymi, nadpobudliwych psychoruchowo, z zaburzeniami rozwojowymi oraz
prowadzi terapię rodzin.
Współzałożycielka Centrum Psychologiczno-Logopedycznego „Mavicus” w Łodzi. Przez wiele
lat pracownik Oddziału Psychiatrycznego dla Dzieci oraz Oddziału Neurologii Dziecięcej. Jest
mamą 16-letniej Ani i 8-letniego Kuby.
Pani Agnieszka Wrzesiak prowadzi szkolenia w cyklu warsztatowym Moje
Bambino „Integracja dla edukacji”, których najbliższa edycja rozpocznie się
jesienią br.
Więcej informacji nt. aktualnych szkoleo:
http://www.akademiabambino.pl/aktualnosci-warsztaty.
Pomoc: zestaw zasad „dobrego” zachowania się dziecka w szkole oraz propozycje
konsekwencji ich nie przestrzegania. Każda z zasad i konsekwencji wydrukowana została na
oddzielnych tekturowych paskach zaopatrzonych w rzepy, dzięki którym można je łatwo
przypinad do dołączonej welurowej tablicy. Zasady i konsekwencje ich nie przestrzegania
zobrazowane są prostymi rysunkami, aby wzmocnid ich odbiór oraz dostosowad się do dzieci
nie potrafiących jeszcze czytad.
Temat zajęd: „Tworzymy klasowy kodeks dobrego zachowania się w szkole”
Przebieg zajęd nr 1:
Cele:
uczenie norm grupowych i motywowanie do ich przestrzegania
utrwalanie zasad dobrego zachowania
rozwój umiejętności językowych
Czas: godzina lekcyjna
1. Ustalanie zasad kodeksu dobrego zachowania się w szkole.
Nauczyciel siedząc z dziedmi w kręgu wyjaśnia, że zajęcia poświęcone są wspólnemu
wymyśleniu zasad, jakie będą przez wszystkich przestrzegane w klasie, instrukcja:
EKSPERTA PORADY – JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ
Scenariusz zajęd z wykorzystaniem pomocy „Kodeks
dobrego zachowania w szkole” (kod: 049004)
„Kodeks będzie istniał po to, abyśmy w trakcie pobytu w szkole pamiętali o zasadach
i umowach, jakich musimy dotrzymywad. Kodeks pomoże wszystkim mied dobry humor,
mniej się kłócid i obrażad. Sprawi, że będę się mogła do Was jeszcze częściej uśmiechad”.
Nauczyciel pyta dzieci, jakie według nich zasady powinny byd przestrzegane
w klasie. Jeżeli dzieci wymieniają którąś z zasad wydrukowanych na paskach, nauczyciel
pokazuje im dany pasek z zasadą i rysunkiem, chwaląc, że wymyśliły zasadę zawartą
w zestawie.
Wymienione przez dzieci propozycje, nie uwzględnione przez autora pomocy, można
zapisad na pustych paskach i dołączyd do zestawu.
Zasady, które nie zostały sformułowane przez dzieci, a które powinny się znaleźd według
nauczyciela w kodeksie wprowadza się na koocu, dokładnie je wyjaśniając oraz
sprawdzając ich zrozumienie przez dzieci.
Nauczyciel wspólnie z dziedmi przypina na tablicy welurowej zasady obowiązujące
w klasie. W przypadku młodszych dzieci początkowo wybiera się kilka zasad (dzieci
w wieku 5-6 lat nie są w stanie „pamiętad” jednocześnie o więcej niż kilku normach)
i w kilkudniowych odstępach wymienia się je w obecności klasy.
2. Każdy pilnuje sam siebie.
Nauczyciel wyjaśnia dzieciom, że zasady kodeksu obowiązują każde dziecko – każdy
z uczniów „pilnuje sam siebie” oraz indywidualnie ponosi konsekwencje
niedotrzymywania umów.
Każde dziecko otrzymuje karton i kredki, na którym wykonuje swój autoportret
i podpisuje się; rysunki należy umiesid w pobliżu tablicy welurowej jako „podpisy pod
kodeksem”, instrukcja:
„Narysujcie swoje autoportrety i podpiszcie je swoim imieniem. Każdy rysunek będzie
podpisem pod naszym klasowym kodeksem dobrego zachowania”.
3. „ Jestem zasadą”
Dzieci dzielą się na 2-3 osobowe grupy, każda grupa otrzymuje zapisaną na kartonie
zasadę, zadaniem uczniów jest przedstawienie zasady za pomocą gestów, reszta grupy
odgaduje, o jaką zasadę z kodeksu chodzi, instrukcja:
„Każda z grup wylosuje sobie jedną zasadę, nie pokazujcie nikomu, jaką kartę
wylosowaliście. Kolejno będziecie przedstawiad swoją zasadę za pomocą gestów, bez
używania słów; reszta klasy zgaduje, o jaką zasadę dobrego zachowania chodzi”.
4. Podsumowanie.
Na zakooczenie zajęd nauczyciel prosi, by każdy uczeo dokooczył zdanie:
„Ja ….(dziecko wymienia swoje imię) myślę, że najważniejszą zasadą naszego kodeksu jest
zasada …. (dziecko wymienia wybraną przez siebie zasadę)”.
Przebieg zajęd nr2:
Cele:
utrwalanie zasad kodeksu dobrego zachowania
omówienie z uczniami konsekwencji nie przestrzegania przez nich zasad kodeksu
integracja klasy
Czas: 30 min.
1. Ustalenie konsekwencji nie przestrzegania zasad kodeksu.
W rozmowie z dziedmi nauczyciel powinien posługiwad się pojęciem konsekwencji
(a nie pojęciem kary), ponieważ daje ono dzieciom większe poczucie sprawstwa oraz
uświadamia związek między własnym zachowaniem, a reakcją otoczenia na to
zachowanie.
Podobnie jak przy ustalaniu zasad dobrego zachowania nauczyciel pyta dzieci o ich
propozycje konsekwencji oraz przedstawia własne pomysły korzystając
z sugestii wydrukowanych na paskach, instrukcja:
„Na poprzednich zajęciach stworzyliśmy nasz klasowy kodeks dobrego zachowania;
Dziś porozmawiamy o tym, co możemy zrobid, gdyby komuś nie udało się czasami
dotrzymad umowy. Każdy z was może mied gorszy humor i wtedy nie pamiętad o naszych
zasadach. Kolejno umówimy się, jakie będą konsekwencje nieprzestrzegania zasad
kodeksu”.
Na drugiej tablicy welurowej nauczyciel umieszcza w pierwszej kolejności obrazek
z nieprzestrzegana zasadą (symbol zasady przekreślony czerwonym liniami). Dzieci
proponują konsekwencje nie przestrzegania tej zasady, ale ostateczny dobór
konsekwencji zależy od nauczyciela.
Następnie nauczyciel przypina pasek z wydrukowaną lub napisaną konsekwencją oraz -
jako ostatni - obrazek ją ilustrujący.
2. Klasowa umowa.
Dzieci siadają w kręgu, nauczyciel przypomina dzieciom, że zasady kodeksu obowiązują
każde dziecko – każdy z uczniów „pilnuje sam siebie” oraz indywidualnie ponosi
konsekwencje niedotrzymywania umów. Nauczyciel pokazuje dzieciom umowę
(wykonaną wcześniej na dużym arkuszu kartonu), zobowiązującą do przestrzegania
zasad kodeksu.
Dzieci składają przysięgę oraz podpisują się (lub robią odcisk palca) na umowie, na
koniec na umowie podpisuje się nauczyciel, instrukcja:
„Teraz wszyscy złożycie uroczystą przysięgę i podpiszemy naszą umowę, ja będę
wymawiad słowa przysięgi, a wy powtarzajcie:
Obiecujemy, że będziemy przestrzegad naszego klasowego kodeksu dobrego zachowania
i przypominad sobie wzajemnie o jego zasadach, abyśmy zawsze byli najfajniejszą klasą
w całej szkole!”
3. Podsumowanie.
Na zakooczenie zajęd nauczyciel prosi, by każdy uczeo dokooczył zdanie:
„Moja klasa jest tak fajna, jak ….(dziecko wymienia swój pomysł, np. jak jedzenie lodów, jak wycieczka do zoo)”.
Dodatkowe wskazówki do korzystania z Kodeksu przeznaczone dla nauczyciela zawarte są w instrukcji dołączonej do
zestawu.
Pedagog-terapeuta
mgr Dorota Szwugier
O ekspercie:
Dorota Szwugier – nauczyciel-wychowawca w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 201 przy
Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Łodzi; pedagog-terapeuta w Centrum Psychologiczno-
Logopedycznym „Mavicus”. W codziennej pracy zajmuje się diagnozowaniem i terapią dzieci
o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Jest mamą 14-letniego Sebastiana.
Pani Dorota Szwugier prowadzi szkolenia w cyklu warsztatowym Moje
Bambino „Integracja dla edukacji”, których najbliższa edycja rozpocznie
się jesienią br.
Więcej informacji nt. aktualnych szkoleo:
http://www.akademiabambino.pl/aktualnosci-warsztaty.
Pomoc:
Plansza prezentuje najważniejsze i podstawowe obowiązki ucznia.
Zagadnienia na planszy sformułowane są w bardzo jasny i przystępny dla dzieci
sposób.
Pomoc jest przydatna przy omawianiu wszelkich obowiązków ucznia na początku
roku szkolnego i w trakcie jego trwania.
Ważną sprawą w edukacji szkolnej jest świadomośd uczniów swoich praw i obowiązków
wynikających z roli bycia uczniem. Jest to niezwykle ważne, ponieważ w ten sposób
budujemy społecznośd klasową - szkolną. Dzieci w szkole pochodzą z różnych środowisk,
w których nie zawsze mają swoje obowiązki. Uczniowie z reguły są świadomi jedynie swoich
praw, których pilnują, aby były przestrzegane. Dlatego ta plansza ma pomóc nauczycielom
w uświadamianiu swoim podopiecznym, że mają oni oprócz praw także swoje obowiązki,
z których również muszą się wywiązywad.
Temat zajęd: „Moje obowiązki na co dzieo”
Cele:
Uczeo:
wie, jakie ma obowiązki
potrafi podporządkowad się regułom
postępuje zgodnie z przyjętymi normami
wie, że może liczyd na pomoc nauczyciela
EKSPERTA PORADY – JAK PRACOWAĆ Z POMOCĄ
Scenariusz zajęd z wykorzystaniem pomocy
„Obowiązki ucznia - PLANSZA” (kod: 199026)
rozwija swoje słownictwo
rozwija umiejętnośd słuchania, spostrzegania
uczy się wnioskowania
Czas zajęd: godzina lekcyjna
Metody:
- pogadanka
- rozmowa kierowana
- praktycznej działalności ucznia
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Pomoce: Obowiązki ucznia – plansza (199026), kolorowe kartki, ołówki, nożyczki, torebki foliowe
Przebieg zajęd:
1. Przywitanie z grupą a następnie przedstawienie tematu zajęd.
2. Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel stawia pytania: „Do czego ludziom potrzebne są normy
i reguły?”, „Co by się działo w klasie, gdyby dzieci przychodziły do szkoły, na lekcje wtedy,
kiedy miałyby na to ochotę?”, „Jak będą się czuły dzieci/uczniowie obrażani przez swoje
koleżanki/swoich kolegów?” itp.
(Dzieci mogą same podawad przykłady sytuacji, w których niezbędne są reguły np. zasady
ruchu drogowego, zachowania w szkole podczas lekcji, podczas przerw międzylekcyjnych, w
czasie zabaw itp.) Należy zwrócid uwagę dzieciom na to, co by było, gdyby nie obowiązywały
żadne reguły i normy.
3. Uczniowie podają wszystkie swoje skojarzenia z pojęciem „prawo” oraz pojęciem
„obowiązek”. Znaczenie swoich propozycji uczniowie objaśniają, a nauczyciel zapisuje na
tablicy. Nauczyciel wyjaśnia definicję „prawo” i „obowiązek”.
4. Nauczyciel zwraca się do uczniów z prośbą o zastanowienie się nad tym jaki jest zakres praw i
obowiązków człowieka dorosłego, a jaki dziecka. Następnie wychowawca naprowadza
uczniów i prowokuje dyskusję zadając pytania typu: Jakie są prawa i obowiązki dziecka, jakie
dorosłego?, Czy dziecku powinny przysługiwad jakieś prawa?, Dlaczego każdy ma
obowiązki?.Prowadzący przedstawia planszę „Obowiązki ucznia”, głośno odczytuje kolejne
zapisy i analizuje je razem z uczniami.
5. Zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje pustą torebkę foliową. Zabawa polega na tym, że
uczniowie udają jaki ciężki worek niosą na plecach.
„Idzie Grześ przez wieś, worek piasku niesie
A przez dziurkę piasek ciurkiem sypie się za Grzesiem.
Dzieci pokazują, jak „worek” który niosą na plecach staje się lżejszy i ilustrują dalszą częśd
wierszyka:
„Przyszedł do domu, worek zrzucił
No ….., a gdzie jest piasek?
Wraca Grześ przez wieś zbiera piasku ziarnka
Powolutku, pomalutku – zebrała się miarka.”
6. Praca przy stolikach. Uczniowie otrzymują kolorowe kartki. Zadaniem dzieci jest
odrysować swoją dłoń i wyciąć. (Dzieci, które umieją pisać mogą podpisać imieniem
swoje wycięte z kartki dłonie).
7. Podsumowanie zajęć i utrwalenie tego czego dotyczyły zajęcia. Każdy uczeń bierze
swoją „papierową dłoń” podchodzi do planszy z wymienionymi obowiązkami,
przyczepia/przykleja ją kończąc zdanie: „Ważnym dla mnie obowiązkiem jest….
ponieważ….”
Pedagog-terapeuta
mgr Dorota Szwugier
O ekspercie:
Dorota Szwugier – nauczyciel-wychowawca w Szkole Podstawowej Specjalnej nr 201 przy
Oddziale Psychiatrycznym dla Dzieci w Łodzi; pedagog-terapeuta w Centrum Psychologiczno-
Logopedycznym „Mavicus”. W codziennej pracy zajmuje się diagnozowaniem i terapią dzieci
o specyficznych potrzebach edukacyjnych. Jest mamą 14-letniego Sebastiana.
Pani Dorota Szwugier prowadzi szkolenia w cyklu warsztatowym Moje
Bambino „Integracja dla edukacji”, których najbliższa edycja rozpocznie
się jesienią br.
Więcej informacji nt. aktualnych szkoleo:
http://www.akademiabambino.pl/aktualnosci-warsztaty.