2018-10-09 11:00 CEST Contemporary Art & Design - auktion 23 oktober! Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och 70-talets nyskapande konstscen - Warhol, Rauschenberg, Klein, Lichtenstein, Beuys och de Saint Phalle. Även bland de konstnärer som slog igenom på 2000- talet är den internationella representationen hög. Det är alltid roligt att kunna presentera nya namn och just den här gången har Bukowskis flera konstnärer som för första gången bjuds ut på den skandinaviska auktionsmarknaden. Auktionen inkluderar även en ovanligt stor skulpturavdelning, med verk av

Page 1: Contemporary Art & Design - auktion 23 oktober! · Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och

2018-10-09 11:00 CEST

Contemporary Art & Design - auktion 23oktober!

Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en storinternationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och 70-taletsnyskapande konstscen - Warhol, Rauschenberg, Klein, Lichtenstein, Beuysoch de Saint Phalle. Även bland de konstnärer som slog igenom på 2000-talet är den internationella representationen hög. Det är alltid roligt attkunna presentera nya namn och just den här gången har Bukowskis flerakonstnärer som för första gången bjuds ut på den skandinaviskaauktionsmarknaden.

Auktionen inkluderar även en ovanligt stor skulpturavdelning, med verk av

Page 2: Contemporary Art & Design - auktion 23 oktober! · Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och

både svenska och internationellt erkända konstnärer. Skulptur som konstformhar fått ett stort uppsving under de senaste åren, en trend som är fortsattstark. Flera av de konstnärer vars verk är inkluderade i höstens auktion ärsamtidigt aktuella med, eller har under året haft, utställningar runt om ivärlden. Bland annat så har Siri Bergs målningar ställts ut på BonniersKonsthall i Stockholm, Lars Lerin gjorde nyligen succé på LiljevalchsKonsthall och Natalie Djurberg & Hans Bergs filmer trollband publiken påModerna Museet hela sommaren. Även Alfred Boman, Fredrik Vaerslev, MartinWickström, Karin Mamma Andersson, Vik Muniz och Lars Tunbjörk är aktuellamed utställningar just nu.

I det högkvalitativa utbudet på auktionens fotoavdelning finns det fleraintressanta genrer. Bland annat verk av konstnärer ur The Helsinki School,flera bilder som kan sägas sammanfatta Tuija Lindströms konstnärskap samten avdelning med Jean Hermansons dokumentära skildringar av svenskindustrimiljö. Tillsammans med Vik Muniz monumentala tolkning av Munchs”Skriet” och flertalet porträtt av musik- och modehistoriens ikoner visaravdelningen på hur uttryckssätten inom den fotografiska tekniken kanvarieras i det oändliga.

Designavdelningen erbjuder ett vitalt utbud av svensk och internationelldesign från 1960-talet fram till idag. Några nedslag är Ettore Sottsass"Carlton" hylla för Memphisgruppen som idag har en ikonisk status. JonasBohlins stol "Concrete" är av samma magnitud för den svenskapostmodernismen och Ron Arads ”2 R Not” i blankt och patinerat stål är enfantastisk representant för Arads exklusiva studie-objekt. Utöver dessaklassiker erbjuder katalogen en rad högaktuella formgivare somrepresentanter vår samtida designscen. Hanna Hansdotters så aktuella ochexpressiva glasobjekt sätter agendan för svensk samtida glaskonst, LottaLampas kaxiga armaturer som är uppmärksammade internationellt, samt NickRoss unika stol i handslagen sandsten, lika delar skulptur som stol, enfantastisk representant för vår tid.

När är det visning och auktion?

Visning 18 – 22 oktober på Berzelii Park 1 i StockholmAuktion 23 oktober på Arsenalsgatan 2 i Stockholm

Bukowskis är störst i Norden på kvalitetsauktioner. Kontor finns i Stockholm,Göteborg, Malmö och Helsingfors. Hos Bukowskis finns Sveriges främsta

Page 3: Contemporary Art & Design - auktion 23 oktober! · Bukowskis höstauktion Contemporary Art & Design håller en stor internationell bredd med verk av de allra största inom 1960- och

experter inom klassisk, modern och samtida konst samt design ochkonsthantverk.

Bukowskis - konst och design av kvalitet.

Kontaktpersoner

Sara BourkePresskontaktPR & Brand DirectorPresskontakter, bild- och intervjuförfrå[email protected]+46 - 73 - 940 08 26