Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie
-
Upload
gaescu-mariana -
Category
Documents
-
view
322 -
download
0
Transcript of Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 1/10
P R O I E C T D I D A C T I C
DATA: 06.02.2012PROPUNĂTOR: Gaescu MarianaOBIECTUL: Cunoaşterea mediuluiSUBIECTUL: Animale domestice
TIPUL.: predare- învăţare-evaluarea) Obiective de referinţă:1.3. să enumere caracteristici specifice ale unor vieţuitoare din mediul apropiat;2.1. să utilizeze un limbaj specific ştiinţelor naturii în descrierea unor vieţuitoare, fenomenedin mediul înconjurător;2.3. să utilizeze simboluri şi informaţii referitoare la fenomene observate în mediulînconjurător;3.1. să identifice căi prin care se poate contribui la menţinerea unei vieţi sănătoase a planteloşi animalelor;
b) Obiective operaţionale:O.O1: să recunoască animale domestice după înfăţişarea şi descrierea acestora;
O.O2: să identifice hrana corespunzătoare a animalelor domestice observate;O.O3: să denumească adăposturi făcute de om pentru protejarea animalelor domesticeobservate;O.O4: să numească urmaşii animalelor domestice observate;O.O5: să identifice foloase ale fiecărui animal domestic observat, precum şi importanţa lor
pentru om;O.O6: să grupeze animalele domestice pe baza asemănărilor şi deosebirilor descoperite laînfăţişarea acestora;O.O7: să denumească cele trei părţi componente ale corpurilor animalelor domestice observa(cap-trunchi-membre);O.O8: să descrie un animal domestic, utilizând noţiunile „domestic”, „îngrijit”, „foloase”,
„cap”, „trunchi”, „membre” („picioare”, „aripi”), „corp”, „piele” („blană”), „păr” („pene”,„lână”), „grajd” („coteţ”, „cuşcă”, „stână”, „şură”), „iarbă”, „fân”, „boabe”;
FORME DE ORGANIZARE
a) a conţinuturilor: modulară b) a activităţii: frontală, individuală, în grupuri mici
TIPURI, FORME,STRATEGIIŞI INSTRUMENTE
DE EVALUARE :formativă, sumativă,orală şi scrisă, individuală şi în grup,autoevaluarea, interevaluarea în cadrul grupului
RESURSE:
a) pedagogice (metode şi procedee): conversaţia, explicaţia, dramatizarea, observaţia dirijată, problematizarea, descoperirea, activitatea independentă, lectura explicativă, brainstorming-ul,activitatea pe grupe constituite în funcţie de tema dezbaterii, reţeaua de discuţii, jocul didactic,metode interactive-dezbaterea tip Ciorchinele
b) materiale : imagini din povestea „Punguţa cu doi bani”, fişe de lucru individuale, imagini-suporsub formă de proiecţie, jetoane, planşă didactică „Animale domestice”, cub confecţionat cu animdomestice, videoproiector, ecusoane.
c) bibliografice:1. Cunoaşterea mediului – manual pentru clasa I, Dumitra Radu, Viorela Anastasiu, Ed. Didactică şiPedagogică, R.A., Bucureşti, 2010;3. Programa şcolară pentru clasele I şi a II-a – Cunoaşterea mediului , Ed. „Didactica Press” S.R.L.,
Bucureşti, 2004, pp. 95 – 96;
d) temporale: 20 minute
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 2/10
d) temporale: 20 minute
ŢINTA DE PROGRES PROFESIONAL:
D E S F Ă Ş U R A R E A L E C Ţ I E I
ETAPELE LECŢIEI OB. RESURSE PROCEDURALE EVALUAR(metode,instrumenteindicatori)
de conţinut detimp
forme deorganizare
metode şi procedee
mijloacedidactice
1. Captarea atenţiei Această etapă a lecţiei se va realiza prin
intermediul unei dramatizări după povestea“Punguţa cu doi bani” de Ion Creangă,ajutaţi de imaginile din poveste, încercândsă se scoată în evidenţă personajul principal, Cocoşul.
1
min
frontală conversaţia
dramatizare
Imagini din
povestea„Punguţa cudoi bani”
Cunoaşterea
conţinutulu povestirii;Transpuner„pielea” personajelo
2. Anunţareaobiectivelor
Se vor prezenta, într-o manieră accesibilă, prin trecerea în revistă a mijloacelor derealizare, tema lecţiei: „Animaleledomestice”şi câteva dintre obiectivele ce sevor urmări a se atinge în cadrul lecţiei.
1min
frontală explicaţia
3. Dirijarea învăţării
O.O1
O.O2
O.O3
O.O4
O.O5
O.O1
Se va prezenta elevilor o planşă cuanimalele domestice.Elevii vor fi îndrumaţi să denumeascăanimalele domestice recunoscute de ei, precizând locul unde trăiesc, cu ce se
hrănesc, cine le asigură hrana şi adăpostulşi ce foloase aduc omului care îi îngrijeşte.Prezentare PoverPoint cu animaledomestice:Se discută despre animalele domesticeilustrate, despre puii lor, despre părţilecomponente ale corpului, hrană şi foloase.Muncă independentă:Fişă individuală cu sarcina didactică: săcoloreze caseta din dreptul animalului
2min
frontală
Individuală
explicaţiaconversaţia
brainstorming
lecturaexplicativă
observaţiadirijată
activitatea
Planşădidactică„Animaledomestice”
Videoproiector prezentarePoverPoint
fişă de lucruindividuală
Recunoaşteanimalelor domestice,Enumerarea
caracteristicObservareaasemănărilodeosebirilor
Recunoaşteanimalelor
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 3/10
O.O6
O.O7
O.O8
O.O5
domestic (şase animale din care doar treidomestice).Se finalizează fişa şi se discută. Seenumeră raspunsurile corecte şi sedesemnează câştigătorii.Cu ajutorul unor imagini-surpriză se vor grupa animalele domestice denumite deelevi pe două coloane. Se stabilesccriteriile după care s-a făcut grupareaanimalelor domestice: animale domestice
cu patru picioare şi corpul acoperit cu păr sau lână; animale domestice cu două picioare, două aripi şi corpul acoperit cu pene.Vom observa imaginile din manual, pagina20, schematizate, numind părţile corpuluianimalelor din cele două desene (oaie şigăină)şi descriindu-le: cap-trunchi-membre; patru picioare, trunchi acoperit culână; două aripi, două picioare, trunchiacoperit cu fulgi şi pene.Din coşuleţul surpriză, elevii vor alege unecuson, îl vor prinde în piept, ne vomidentifica şi ne vom grupa în trei grupe decâte patru elevi.
Vom desfăşura jocul didactic: ”La ceanimal m-am gândit?”. Vom alege unanimal din grupele adverse, îl vom descrie,introducând toate informaţiile enumeratedespre animalele domestice. Adversarii vor fi nevoiţi să descopere despre ce animaldomestic este vorba.Echipa care acumulează cele mai multefigurine va fi stimulată.Identificarea unor foloase pe care le obţine
Frontală
Grupe de elevi
Frontală
independentă
conversaţia
problematizarea
descoperirea
Munca cumanualul
activitatea pegrupe
jocul didactic
Imagini cuanimaledomestice
Manualul deCunoaştereamediului, clasaI
Ecusoane cuanimaledomestice
domesticeAutoevalua
Grupareaanimalelor domesticeObservaresistematică
Descoperireasemănărilodeosebirilor
Observaresistematică
Utilzareanoţiunilor învăţate deanimaledomestice
Observare
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 4/10
omul de la animalele domestice observate; prezentarea diapozitivului cu foloaseleanimalelor domestice observate;Muncă independentă:Fişă individuală cu sarcina didactică: săunească prin săgeţi fiecare animal cu produsele obţinute de la el.
Se atrage atenţia că animalele au nevoie deîngrijire şi trebuie ocrotite de către om.Se recită o strofă dintr-o poezioară ce îiîndeamnă pe elevi să ocrotească şi săîngrijească animalele:“Să ocroteşti cu bunătateÎn cale-ţi orice vietate!De la aste mici făpturiPoţ
i lua şi tu învăţături.”
Individuală
frontală
activitateaindependentă
ExplicaţiaConversaţia
PrezentarePowerPoint
Fişă de lucruindividuală
Text – suport
sistematică
Corespondedintre animdomestic foloasele sa
Autoevalua
Conştientizrolului apărător vieţuitoarelînconjurăto
„Ograda animalelor” O.O8 Acest moment al lecţiei îl vom realizaaplicând metoda „Ciorchinele”.Elevii vor veni pe rând şi vor plasa jetonuldin piept în „Ograda animalelor”, apoi vor
completa cu alte piese ilustrate cu referirela puii animalului domestic, adăpostul,hrana acestuia şi foloasele aduse omului.
2min
Frontalăindividuală
„Ciorchinele”Macheta„Ogradaanimalelor”
Evaluare orObservaresistematicăProbă pract
4 ) Feedback prinraportarea laobiectivele propuseiniţial, cu solicitareaelevilor
O.O7
Se vor împărţi elevilor fişe de muncăindependentă cu următoarele sarcinididactice (Anexa 1):1. Trasează câte o linie de la cifra 1- la cap,de la cifra 2- la trunchi şi de la cifra 3- la picioarele animalului din imagine;
5min
individuală Activitateaindependentă
Fişă de muncăîndependentă
Observareamodului realizare sarcinilor da
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 5/10
O.O1 2. Încercuieste animalele domestice;3. Descoperă animalele ascunse.Fişele se discută după expirarea timpuluiacordat.Se adresează aprecieri copiilor.
5) Obţinereaperformanţelor
O.O8 Se va desfăşura un joc folosind un cub pecare sunt ilustrate animale domestice(Anexa 2).Cubul se rostogoleşte şi la …… (denumescanimalul domestic) se opreşte. Toţi
participanţii la joc vor enumera câtevaînsuşiri ale animalului respectiv. Se vor putea utiliza versuri din poezii cunoscute,cântece, replici din poveşti, ghicitori.
5min
frontală Joc didatic Cubconfecţionatcu animaledomestice
Evaluare orObservaresistematică
6) Asigurarearetenţiei şi transferulde cunoştinţe
Se vor formula întrebări elevilor cu privirela conţinutul lecţiei desfăşurate – „Animaledomestice” (explicarea definiţiei„domestic”, părţi componente, îngrijire,adăpost, hrană, foloase), precum şi cu privire la modul de realizare al acesteia.
3min
frontală Conversaţiaeuristică
Imagini cuanimaledomestice
7) Încheierea lecţiei Se fac aprecieri finale la adresa elevilor cu privire la comportamentul în timpul lecţiei,gradul de participare în rezolvareasolicitărilor propuse.Se va solicita copiilor ca pentru ora
următoare de Cunoaştere a mediului sădeseneze o scenă dintr-o poveste cunoscutăde ei în care personajele principale să fieanimale domestice (“Punguţa cu doi bani”,“101 dalmaţieni”).
1min
frontală ExplicaţiaAprecierea
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 6/10
ANEXA 1Nume…………
ANIMALE DOMESTICE
― fişă de muncă independentă―
Sarcini didactice:1. Trasează câte o linie ― de la cifra 1- la cap,
― de la cifra 2- la trunchi― şi de la cifra 3- la picioarele animalului domestic:
1 2 3 1 2 3
2. Incercuieste animalele domestice de mai jos.
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 7/10
3. Descoperă animalele ascunse în desenul următor.1- maro ;2-albastru;3- roşu;4-galben;
5-portocaliu.
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 8/10
ANEXA 2
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 9/10
Nume…………..
ANIMALE DOMESTICE
Sarcini didactice:1. Trasează câte o linie ― de la cifra 1- la cap,
― de la cifra 2- la trunchi― şi de la cifra 3- la picioarele animalului domestic:
1 2 3 1 2 3
Incercuieste animalele domestice de mai jos.
5/13/2018 Andrei_Anisoara-Proiect de Lectie - slidepdf.com
http://slidepdf.com/reader/full/andreianisoara-proiect-de-lectie 10/10
3. Descoperă animalele ascunse în desenul următor.1- maro ;2-albastru;3- roşu;4-galben;5-portocaliu.