A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019...

5
IMPACTUL POLUĂRII ASUPRA SĂNĂTĂȚII Proiect didactic la BIOLOGIE Clasa a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Grad didactic I Papuc Marcela, profesor de Informatică Instituția Publică Liceul Teoretic “Mircea Eliade”

Transcript of A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019...

Page 1: A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019 Clasa: a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela Disciplina: STEM Subiectul:

IMPACTUL POLUĂRIIASUPRA SĂNĂTĂȚII

Proiect didactic la BIOLOGIE 

Clasa a IX-a

Profesor: Mițelea Stela, Grad didactic IPapuc Marcela, profesor de Informatică

Instituția Publică Liceul Teoretic “Mircea Eliade”

Page 2: A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019 Clasa: a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela Disciplina: STEM Subiectul:
Page 3: A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019 Clasa: a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela Disciplina: STEM Subiectul:

PROIECT DIDACTIC

Data:12.04.2019

Clasa: a IX-a

Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela

Disciplina: STEM

Subiectul: Impactul poluării asupra sănătății.

Tipul lecției: interdisciplinară – de comunicare a noi cunoștințe

Competenţa specifică:

1.Aplicarea tehnicilor interactive de acumulare, înregistrare, reprezentare, interpretare și comunicarea informației referitoare la organisme,

procese și fenomene biologice și a corelației dintre ele.

2.Competența de a se implica personal în activități de menținere a propriei stări de sănătate și a celor din jur.

3. Implicarea roboților Lego Mindstroms EVE 3.

Unități de competență :

1. Analiza efectelor poluării mediului asupra sănătății.

Obiective operaționale:

O1 Să enumere sursele de poluare a apei, solului, aerului în baza informației primite;

O2 Să recomande patru măsuri de prevenire a poluării;

O3 Să explice consecințele poluării mediului asupra sănătății după un algoritm;

O4 Să implimenteze IT (roboții), în rezolvarea problemelor poluării mediului, cu impact asupra sănătății.

Strategia didactica

Metode și tehnici: brainstorming, observatia, conversatia euristică, explozia stelară, problematizarea, explicația, turul galeriei, experiment.

Mijloace didactice: planșe, manual, fișe de lucru, calculator, fișe de evaluare, prezentare Prezi, roboți

Forme de organizare: activitatea pe grupe combinată cu activitatea frontală și individuală.

Bibliografie

1. Mariana Goraș, Ana Postolache-Călugăru. Compendiu BIOLOGIE pentru clasa a IX- a, Editura Chișinău 2013;

2. www.quizizz.com

Page 4: A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019 Clasa: a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela Disciplina: STEM Subiectul:

Desfăşurarea lecției

Etapele lecţiei Activitatea profesorului

Activitatea elevilor Metode și tehnici

didactice

Timpul

(minute)

Obiectivele

MOMENT

ORGANIZATORIC Salută elevii și creează climatul afectiv

necesar bunei desfășurări a activității.

Își pregătesc materialele necesare

lecției

1

EVOCAREA

Mediul în care trăim cunoaște transformări

majore datorită intervenției omului. Poluarea

este astăzi un cuvânt la ordinea zilei pe

întreaga planetă. Respirăm aer toxic, apele

sunt contaminate cu substanțe periculoase,

pădurile sunt defrișate, solul e îmbibat cu

pesticide, tot mai multe specii sunt

amenințate cu dispariția. Pământul plânge,

iar poluarea ne amenință sănătatea.

O rază de soare, o adiere de vânt, un zbor de

păsăre, un cer senin sunt elementele unei

Planete sănătoase.

Mai mult verde, mai mult albastru dorim să

transmitem generațiilor viitoare. Despre

Poluare va fi tema activității noastre.

Adresează întrebări frontale clasei:

1. Ce este poluarea?

2. Cât este de important să cunoaștem

efectele poluării?

Elevii răspuns la întrebările

profesorului oral.

Comunicare

Brainstorming

Evaluare frontală

4

3

REALIZAREA

SENSULUI Vom continua cu SD1

Din șirul cuvintelor de pe ecran fiecare

echipă are de alcătuit o frază care va forma

motoo – ul echipei. (Puteți folosi și alte

cuvinte, iar aceste nu trebuie omise)

Cu cuvintele care apar la ecran

alcătuiesc motoo-ul : Poluare,

degradare, atutudine, efecte nocive,

sănătate.

Problematizare

Lucru pe echipe

Conversația

4

Page 5: A S U P R A S Ă N Ă T Ă Ț I I I M P ... - Clasa Viitorului · PROIECT DIDACTIC Data:12.04.2019 Clasa: a IX-a Profesor: Mițelea Stela, Papuc Marcela Disciplina: STEM Subiectul:

SD2 Turul galeriei

Fiecare grup: solul, apa, aerul au sarcinile:

1. Numește poluanții.

2. Sursele de poluare.

3. Efectele poluării asupra mediului.

4. Impactul poluării asupra sănătății

5. Măsuri de protecția împotriva

poluării.

6. Localitățile și râurile cele mai

poluate din R. Moldova.

Coordonează activitatea tuturor elevilor.

Ascultă atent prezentările grupurilor,

intervine când este necesar. Stimulează

colaborarea și motivarea lucrului efectuat.

SD3 :

Să elaboreze IT (roboții), în rezolvarea

problemelor poluării mediului.

Lucreaza în grup după metoda

explozia stelară, apoi fac schimb de

postere cu revenirea posterului de la

unde a început.

Prezentarea robotului

Lucrul cu compediul

Dialogul

Explozia stelara

Turul galeriei

Explicația

15

10

O1

O2

O3

O4

REFLEXIA Propune elevii un test online de

autoverificare pe saitul:

www.quizizz.com

Răspund la itemii testului la

calculator

Test formativ 5

EXTINDEREA 1. Cu ajutorul papioanelor care au fost

efectuate din hărtie reciclabilă să

elaboreze un poster de final.

2. Cum ne implicăm în continuare în

problemele poluării

Din fiecare echipă se aduna

papioanele și crează un poster Cum

am dori să fie Planeta.

Poster 3