6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

7
ŠKOLA: O.Š „ĆAMIL SIJARIĆ“ PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA Školska godina: 2011/2012 Broj: 27 Predmet: Turski jezik Razred: VI Nastavna jedinica: Prezent na „yor“ Şimdiki zaman Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player, g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni Cilj sata: Naučiti osnove sadašnjeg vremena, njegove nastavke, i njegovu upotrebu, primjenu, i značenje. Zadaci nastavnog sata: a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): Upoznavanje učenika sa prezentom na ”yor” u turskom jeziku. . Ukazati im kada se koristi, te kada se koji nastavak dodaje. b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): Osposobiti učenike za korištenje ovog prezenta na “yor” kao i njegovih nastavaka. kako u pisanom, tako i u govornom obliku. Bogaćenje rječnika/vokabulara. c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): Razviti kod učenika tačnost i odgovornost u radu. Osposobiti ih za pravilno i lijepo izražavanje u turskom jeziku koristeći naučene riječi i pravila. Proširivanje vokabulara ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA 1. UVODNI DIO SATA: 5 min Nakon što je nastavnik upisao nastavnu jedinku i odsutne učenike u dnevnik, nastavnik pita učenike koja to glagolska

Transcript of 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

Page 1: 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

ŠKOLA: O.Š „ĆAMIL SIJARIĆ“

PISMENA PRIPREMA ZA REALIZACIJU NASTAVNOG SATA

Školska godina: 2011/2012 Broj: 27Predmet: Turski jezik Razred: VINastavna jedinica: Prezent na „yor“ Şimdiki zaman Tip časa: a) obrada novog nastavnog sadržaja, b) vježbanje, c) ponavljanje, d) utvrđivanje, e) sistematizacija

Nastavne metode: a) razgovor, b) usmeno izlaganje, c) demonstracija, d) ilustracija, e) rad na tekstu, f) diskusija, g) pismeni radovi, h) laboratorijski i praktični radovi, i) grafički radovi

Nastavna sredstva i pomagala: a) slike, b) karte, c)knjiga-udžbenik, d) grafoskop, e)makete-modeli, f) CD player, g) crteži-šeme, h)prirodni materijal, i) Notebook PC, j) multimedija

Oblici rada: a) frontalni, b) grupni, c) rad u paru, d) individualni

Cilj sata: Naučiti osnove sadašnjeg vremena, njegove nastavke, i njegovu upotrebu, primjenu, i značenje.

Zadaci nastavnog sata:a) Obrazovni (formiranje pojmova, predstava i zakonitosti): Upoznavanje učenika sa prezentom na ”yor” u turskom jeziku. . Ukazati im kada se koristi, te kada se koji nastavak dodaje.

b) Funkcionalni (razvoj sposobnosti, vještina, misaonih operacija): Osposobiti učenike za korištenje ovog prezenta na “yor” kao i njegovih nastavaka. kako u pisanom, tako i u govornom obliku. Bogaćenje rječnika/vokabulara.

c) Odgojni (razvoj navika, interesa, pogleda na svijet, osobina ličnosti): Razviti kod učenika tačnost i odgovornost u radu. Osposobiti ih za pravilno i lijepo izražavanje u turskom jeziku koristeći naučene riječi i pravila. Proširivanje vokabulara

ARTIKULACIJA NASTAVNOG SATA

1. UVODNI DIO SATA: 5 min

Nakon što je nastavnik upisao nastavnu jedinku i odsutne učenike u dnevnik, nastavnik pita

učenike koja to glagolska vemena se nalaze u bosanskom jeziku.

Nastavnik: Koja glagolska vremena se nalaze u bosanskom jeziku ?

Učenik: Sadašnje, prošlo, buduće.

Nastavnik: Šta bi to značilo sadašnje vrijeme?

Učenik: Radnja se odvija u sadašnjem vremenu.

Nastavnik: Znači radnja se odvija sada.

Nakon što je nastavnik, uveo učenike u današnji dio nastavnog časa, piše im na tabli naslov i

počinje sa glavnim dijelom časa.

2. GLAVNI DIO SATA: 35 min

Tema današnjeg časa je dakle sadašnje vrijeme odnosno Şimdiki zaman. Naučit ćete danas

šta znači sadašnje vrijeme, koji je njegov osnovni nastavak te koji su to nastavci za lica

Page 2: 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

koji se dodaju na glavni nastavak sadašnjeg vremena. Nastavnik učenicima sugeriše da

otvore svoje udžbinike na stranicu br,73, gdje se nalazi naslov ŞİMDİKİ ZAMAN (Sadašnje

vrijeme), zatim im pomoću nastavnih sredstava računara i projektora, pokazuje jednu tabelu

sa nastavcima koji se dodaju kada se korijen glagola završava na samoglasnik. Prije nego

nastavnik počne da objašnjava ovu tabelu, nastavnik im ponavlja da pošto su ovo glagolska

vremena, onda se i nastavci dodaju na korjen glagola. Osnovni nastavak sadašnjeg vremena

je “YOR” i on je nepromjenljiv,. On se dodaje na korijen glagola. Zatim nastavnik to

detaljno objašnjava na projekcijskom platnu, na kojem se nalazi tabela.

Şahıs zamirleri

Lıcne zamjenice

Fiil – Glagol

(korıjen gl)

Şimdiki zaman eki

Nastavak sadasnjeg

vremena

Şahis eki

Nastavak za lice

Ben (ja) Oku yor um

Sen(tı) Oku yor sun

O (on/ona/ono) Oku yor --

Biz (mi) Oku yor uz

Siz (vi) Oku yor sunuz

Onlar (oni/one) Oku yor lar

Što znači:

Ben okuyorum – ja čitam

Sen okuyorsun - ti čitaš

O okuyor- on/ona/ono čita

Biz okuyoruz - mi čitamo

Sizokuyorsunuz- vi čitate

Onlar-okuyorlar-oni čitaju

Nakon što je nastavnik objasnio sadašnje vrijeme gdje se se korijen glagola završio na

samoglasnik, onda nastavnik objašnjava učenicima pravilo kada se korijen glagola završi na

suglasnik.

Kada se se korijen glagola završava na suglasnik, prije nastavka“yor“, ubacuje se

protetičko slovo (I), kako bi razdvojilo dva samoglasnika jedan od drugog, a sve u cilju

poštivanja pravila vokalne harmonije. Protetičko slovo (I) ćemo riješiti tako što u korijenu

Page 3: 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

glagola posmatramo zadnji samoglasnik, te na osnovu pravila prelaska samoglasnika,

upišemo ga na mjesto gdje se nalazi protetičko slovo (I). Npr. Uzet ćemo glagol Gelmek-

doći. Zatim odrediti korijen glagola, to je GEL. (pošto se korijen gl.završio na suglasnik,

prije nastavka za sadašnjost „yor“ dodamo protetičko slovo (I) kako bi rastavili dva samo -

glasnika, pa će biti:

Gel+I+yor

Nakon što dobijemo ovo, onda ćemo da riješimo zagonetku protetičkog slova (I), tako što

gledamo zadnji samoglasnik u korijenu glagola, a to je „e“. Zatim prisjećajući se prelaska

samoglasnika, zaključujemo da će „e“ preći u „i“ , i umjesto protetičkog slova (I) upisujemo

slovo „i“, pa će biti:

Gel+i+yor – geliyor-dolazi

Nakon što je nastavnik objasnio pravila protetičkog slova (I) i njegovu svrhu pri dodavanju ,

nastavnik to detaljno objašnjava još jednom na projekcijskom platnu na tabeli:

Şahis zamiri

Licne zamjenice

Fiil (glagol-korıjen

gl)

Şimdiki zaman eki

(nastavak sadağnjeg

vremena)

Şahis eki

(nastavak za lıce)

Ben Ders çalış (I)yor um

Sen Ders çalış (I)yor sun

O Ders çalış (I)yor --

Biz Ders çalış (I)yor uz

Siz Ders çalış (I)yor sunuz

Onlar Ders çalış (I)yor lar

Što znači:

Ben ders çalışıyorum- ja učim

Sen ders çalışıyorsun-ti učiš

O ders çalışıyor-on/ona/ono uči

Biz ders çalışıyoruz-mi učimo

Siz ders çalışıyosunuz-vi učite

Onlar ders çalışıyorlar-oni/one uče.

Nakon što je nastavnik učenicima objasnio gramatička pravila, zadaje im glagol, da ga

samostalno izmjenjaju kroz sva lica sadašnjeg vremena.

Page 4: 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

Glagol: Konuşmak-pričati

Ovako bi trebalo da izgleda:

1.Ben konuşuyorum – ja pričam

2.Sen konuşuyorsun- tı pričašas

3.O konuşuyor – on/ona/ono pričaa

1.Biz konuşuyoruz- mi pričamo

2.Siz konuşuyorsunuz-vi pričate

3.Onlar konuşuyorlar-oni/one pričaju

Učenik koji prvi završi zadati zadatak, piše ga na tabli, i objašnjava kako i na koji način je ga

riješio.

3. ZAVRŠNI DIO SATA: 5 min

Za kraj časa nastavnik učenicima zadaje zadaću, odnosno dajem ima slijedeće glagole da ih

izmjenjaju kroz nastavke jednine i množine sadašnjeg vremena.

Glagoli:

Okumak-Čitati

Koşmak-Trcati

Yürümek-Hodati

Söylemek-Reci

Çalışmak-Raditi Prilozi:

1. Izgled table:

Prezent na „yor“ Şimdiki zaman Ja čitam knjigu.

Ben kitap okuyorum.

Ja učim.

Ben ders çalışıyorum.

Volim te.

Seni seviyorum.

Ja mnogo pričam.

Ben çok konuşuyorum.

Page 5: 6. Sadašnje Vrijeme Potvrdni Oblik

2. Izgled nastavnog lista:

Sljedeće rečenice prevesti na turski jezik!

Ja mnogo spavam.____________________________________________________

Ti mnogo učiš.

____________________________________________________

On mnogo priča.

____________________________________________________

Mi mnogo volimo.

_____________________________________________________

Vi malo pričate.

_____________________________________________________Oni slušaju muziku.

______________________________________________________

Oni se bave sportom.

______________________________________________________

Vi dobro plešete.

______________________________________________________

Napomena: …………………………………………………………………………………………………….Nastavnik: ………………………………………………….

Obrazac OŠ3c