урок

8
Тема: «Хімічні реакції» Мета: навчальна: узагальнити поняття про хімічні реакції та їх основні закономірності; навчити учнів розуміти суть раціонального керування хімічними процесами; розглянути деякі із багаточисельних класифікацій хімічних реакцій за різними ознаками; виховна: сприяти розширенню політехнічного світогляду учнів, практичній спрямованості вивченого матеріалу, розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений матеріал для пізнання нового; розвиваюча: розвивати в учнів самостійність у навчанні, здатність до взаємо- виручки, колективізму. Тип уроку: урок узагальнення знань. Форма уроку: урок-семінар. Методи: словесний (розповідь, бесіда, пояснення); наочний ( використання комп’ютера, проектора); практичний (виконання дослідів); інтерактивні методи. Обладнання та реактиви: • перелік основних понять теми; • комп’ютер, роздруковані завдання і тести; • обладнання та реактиви для виконання експериментального завдання. Учні повинні знати: • основні типи та класифікаційні ознаки хімічних реакцій; • закономірності перебігу хімічних реакцій. Учні повинні вміти: • характеризувати хімічні реакції за класифікаційними ознаками; • застосовувати знання основних закономірностей для визначення можливостей перебігу хімічних реакцій, їх теплового ефекту та напрямку; • здійснювати обчислення за хімічними рівняннями. Хід уроку І. Мотивація навчальної діяльності. Світ, який нас оточує, надзвичайно різноманітний і може бути

Transcript of урок

Page 1: урок

Тема: «Хімічні реакції»Мета:навчальна: узагальнити поняття про хімічні реакції та їх основні закономірності; навчити учнів розуміти суть раціонального керування хімічними процесами; розглянути деякі із багаточисельних класифікацій хімічних реакцій за різними ознаками;виховна: сприяти розширенню політехнічного світогляду учнів, практичній спрямованості вивченого матеріалу, розвивати мислення, увагу, вміння використовувати вивчений матеріал для пізнання нового;розвиваюча: розвивати в учнів самостійність у навчанні, здатність до взаємо- виручки, колективізму.

Тип уроку: урок узагальнення знань.

Форма уроку: урок-семінар.

Методи: словесний (розповідь, бесіда, пояснення); наочний ( використання комп’ютера, проектора); практичний (виконання дослідів); інтерактивні методи.

Обладнання та реактиви:• перелік основних понять теми;• комп’ютер, роздруковані завдання і тести;• обладнання та реактиви для виконання експериментального завдання.Учні повинні знати:• основні типи та класифікаційні ознаки хімічних реакцій;• закономірності перебігу хімічних реакцій.

Учні повинні вміти:• характеризувати хімічні реакції за класифікаційними ознаками;• застосовувати знання основних закономірностей для визначення можливостей перебігу хімічних реакцій, їх теплового ефекту та напрямку;• здійснювати обчислення за хімічними рівняннями.

Хід уроку 

І. Мотивація навчальної діяльності.Світ, який нас оточує, надзвичайно різноманітний і може бути визначений поняттям «матерія» в різних формах існування. Так, речовина - предмет науки хімії - є одним із видів матерії, яка існує тільки в русі. Атоми, молекули, кристали також перебувають у постійному русі. Тому хімічну реакцію необхідно розглядати як одну із форм руху матерії. Саме тому девізом нашого уроку будуть слова:

«Безліч реакцій споріднює критерій, а будь-яка реакція - це форма руху матерій».

Спробуємо дати визначення терміну «реакція». (Метод «мозковий штурм». Вчитель записує на дошці всі відповіді учнів. Обираються найкращі). Як стверджували стародавні філософи «Все тече, все змінюється». А всі зміни, які відбуваються у світі, в природі, ми називаємо явищами. На уроках фізики ви вивчаєте фізичні явища, на уроках біології - біологічні, на уроках історії - суспільні. На уроках хімії

Page 2: урок

ми розглядаємо з вами хімічні явища або хімічні реакції - особливий вид змін, які відбуваються в природі.

Завдання. Скласти квітку «Хімічні реакції навколо на» із пелюсток виготовлених вдома). Як бачимо навколо нас постійно відбувається величезна кількість хімічних реакцій. Кожна з реакцій індивідуальна, оскільки в ній беруть участь конкретні речовини з притаманними їм хімічними властивостями. Разом з тим різні хімічні реакції мають багато спільних ознак, що дає змогу їх класифікувати на підставі тієї або іншої ознаки. На сьогоднішньому уроці ми узагальнимо свої знання про типи хімічних реакцій; проведемо практичний експеримент на підставі якого зможемо класифікувати реакції за певною ознакою; повторимо правила складання рівнянь реакцій методом електронного балансу; всі терміни сьогоднішнього уроку будемо записувати на дошці, а ви в своїх зошитах, це буде підготовка до завдання «Термінологічний ланцюжок», яке ми виконаємо на наступному уроці; а в кінці уроку отримаєте оцінки за тестові завдання, які виконуватимете за допомогою комп’ютера.

Запишіть тему уроку «Класифікація хімічних реакцій». Запишіть домашнє завдання.

ІІ. Узагальнення знань.

Хімічні реакціїЩо ми називаємо хімічними реакціями? Явища, за яких одні речовини перетворюються на інші, що відрізняються від вихідних за складом і властивостями, і при цьому не відбувається змін складу ядер атомів, називаються хімічними. Окиснення на повітрі, горіння, добування металів із руд, ржавіння заліза - це все хімічні явища. Інакше їх називають хімічними перетвореннями, хімічними реакціями, або хімічними взаємодіями. Хімічні реакції класифікують за різними ознаками.

Класифікація хімічних реакцій.  1. За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих продуктів.2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів.3. За виділенням або поглинанням теплоти.4. За напрямом реакції.5. За участю каталізатора.6. За агрегатним станом реагуючих речовин.7. За типом одного з реагентів.

1.За ознакою зміни кількості вихідних і кінцевих речовин.  За названими ознаками хімічні реакції поділяються на такі типи: сполучення, розкладу, заміщення та обміну. (Завдання. Здійснити реакції сполучення, розкладу, обміну, заміщення. Учні об’єднані у 4 групи. Кожна група виконує практичне завдання, попередньо повторивши правила техніки безпеки. На виконання завдання дається 3 хв. Після виконання завдання один представник від групи йде до дошки, розказує, що вони робили, записує рівняння реакції, а другий - дає визначення даній реакції).

• Сполучення - це реакція, внаслідок якої з двох або кількох речовин утворюється одна нова речовина. Наприклад, взаємодія хлороводню з аміаком.HCl + NH3 = NH4Cl• Розкладу - це реакції, внаслідок яких з однієї речовини утворюється декілька нових речовин. Наприклад, розклад перманганату калію.

Page 3: урок

2KMnO4 = K2MnO4 + MnO2 + O2• Заміщення - це реакції між простими і складними речовинами, внаслідок яких атоми простої речовини заміщують атоми одного з елементів складної речовини.Pb(NO3)2 + Zn = Zn(NO3)2 + Pb• Обміну - це реакції, внаслідок яких дві складні речовини обмінюються складовими частинами, утворюючи дві нові речовини.AL2O3 + 3H2SO4 = AL2(SO4)3 + 3H2O

2. За ознакою зміни ступеня окиснення атомів.  За цією ознакою хімічні реакції поділяють на дві групи.• Неокисно-відновні (без зміни ступеня окиснення)NaCl + AgNO3 = AgCl +NaNO3• Окисно-відновні. Це реакції, у процесі яких змінюються ступені окиснення елементів, що входять до складу реагуючих речовин.

У будь-якій окисно-віновній реакції є речовини які віддають і які приймають електрони, тобто процеси окиснення і відновлення завжди супроводжують один одного. Суть процесів окислення і відновлення як втрату і приєднання електронів уперше було визначено укр. вченим, академіком Левом Володимировичем Писаржевським.Zn + 2HCl =ZnCl2 + H2Zn0 - 2е = Zn+2 відновник, окиснення;2H+ + 2е =H20 окисник, відновлення.

Завдання.1 гр. Із даних рівнянь реакцій вибрати окисно-відновне рівняння.2 гр.У рівнянні «2» проставити ступені окиснення атомів.3 гр. Скласти баланс електронів, вказати окисник, відновник.4 гр. Урівняти методом електронного балансу.

Користуючись параграфом підручника, дайте визначення таким поняттям: «окисник», «відновник», «окиснення», «відновлення».

3. За ознакою виділення або поглинання енергії .

• Екзотермічні. Це реакції, що відбуваються з виділенням теплоти. Наприклад, реакція утворення хлороводню з водню і хлору.H2 + Cl2 = 2HCl + QH2 + Cl2 = 2HCl, ^H = - 184,6 кДж• Ендотермічні. Це реакції, що відбуваються з поглинанням теплоти з навколишнього середовища. Наприклад, реакція утворення нітроген (ІІ) оксиду.N2 + O2 = 2NO - QN2 + O2 = 2NO, ^H = 180,8 кДж

Запитання. Що означають записи: +Q, -Q, ^H-, ^H+?(Н - ентальпія ( теплоємність процесу), ^ - дельта, означає різницю. ^Н являє собою різницю ентальпій кінцевих продуктів реакції і вихідних речовин. ^H має позитивне значення якщо теплота поглинається із зовнішнього середовища, і негативне значення, якщо теплота виділяється).

Page 4: урок

4. За напрямом реакції.

• Необоротні - реакції, які відбуваються тільки в одному напрямку і завершуються повним перетворенням вихідних реагуючих речовин у кінцеві речовини.2KClO3 = 2KCl + 3O2

Якими явищами супроводжуються необоротні реакції?1) продукти, що утворюються, виходять зі сфери реакції, тобто випадають у вигляді осаду, або виділяються у вигляді газу;BaCl2 + H2SO4 = BaSO4 + 2HClH2SO4 + Na2SO4 = Na2SO4 + H2O + CO22)утворюється малодисоційована сполук, наприклад, вода:HCl + NaOH = NaCl + H2O3) виділяється велика кількість енергії:2Mg + O2 = 2MgO ^ H = - 602,5кДЖ

• Оборотні - реакції, які одночасно відбуваються у двох взаємно -протилежних напрямках.3H2 + N2 = 2NH3 ^ H = - 46,2 кДЖ/моль(Завдання. Записати необоротні реакції а) з виділенням газу, б) випаданням осаду, в) утворенням води, г) необоротну реакцію.

5. За участю каталізатора .

• Каталітичні - відбуваються за участю каталізатора.2H2O2 —-K—- 2H2O + O2Каталізаторами називають речовини, які прискорюють хімічні реакції. Каталіз (гомогенний - однорідний, гетерогенний - неоднорідний).

• Некаталітичні - відбуваються без каталізатора.CaO + H2O = Ca(OH)2В органічній хімії більшість реакцій каталітичні.C6H6 + Br2 ——– C6H5Br + HCl

6. За агрегатним станом

• Гомогенні - вихідні речовини перебувають в одній фазі2N2O + O2 = 2NO2• Гетерогенні - вихідні речовини перебувають в різних фазах.CuO + H2 = Cu + H2O

7. За типом одного з реагентів.

• ГалогенуванняC2H4 + Cl2 hy C2H4Cl2• НітруванняCH4 + HO-NO2 = CH3-NO2 + H2O• ГідруванняC2H4 + H2 = C2H6• ГідратаціяC2H4 + H2O = C2H5-OH

Page 5: урок

• ГідролізCH3COO-C2H5 + H2O = CH3COOH + C2H5OН

ІІІ. Систематизація знань.Підсумуємо наші знання, одержані на сьогоднішньому уроці .• Що таке хімічна реакція? (Хімічна реакція - це процес перетворення одних речовин на інші.)• У чому суть будь-якої хімічної реакції? (Суть будь-якої хімічної реакції полягає в розриві хімічних зв’язків у вихідних сполуках та утворенні нових зв’язків у продуктах реакції).• Що є важливим у характеристиці хімічних реакцій? ( Характеризуючи хімічну реакцію, необхідно враховувати її класифікацію на основі певної ознаки).

 

IV. Контролююча частина

Тести (Учні виконують на комп’ютері).

1. Взаємодія барій хлориду з натрій сульфатом належить до реакцій:а) сполучення, б) розкладу, в) заміщення, г) обміну.

2. Вкажіть реакцію, яка належить до реакцій заміщення:а) СuSO4 + Fe = FeSO4 + Cuб) HCl + ZnO = ZnCl2 + H2Oв) C2H6 + Cl2 = C2H5Cl + HCl

3. Екзотермічною реакцією є:а) CO2 + C = 2CO - Qб) CaO + H2O = Ca(OH)2 + Qв) N2 + O2 = 2NO – Q

4. Яка речовина утвориться при взаємодії карбонової кислоти і спирту:а) етер, б) альдегід, в) карбонат, г) естер.

5. До яких типів належить реакція: 4NH3 + 5O2 —— 4NO + 6H2Oа) необоротна, б) заміщення, в) оборотна, г) екзотермічна, д) окисно-відновна, е) каталітична.

6. Реакція галогенування характерна для:а) алканів, б) алкенів, в) алкінів, г) аренів, д) альдегідів.

7. Речовини, які збільшують швидкість хімічної реакції, але самі після закінчення реакції залишаються хімічно незмінними. Це:a) інгібітори; б) каталізатори.

8. Реакції, які проходять з виділенням теплоти, називаються …а) екзотермічними; б) ендотермічними.

Page 6: урок

9. Встановіть відповідність.   1) Концентрації речовин в момент рівноваги називаються…   2) Речовни, які уповільнюють швидкість хімічної реакції, називаються…   3) Реакції що протікають за схемою:АВ + СД — АД + СВ, Н0 < 0, називаються…   4) Реакції, в яких реагенти перебувають в однаковому агрегатному стані, називаються…   5) Каталізатори, які прискорюють лише певний тип реакцій, називають…а) Гомогенними; д) специфічними (селективними);б) каталізаторами; е) екзотермічними;в) рівноважними; є) інгібіторами;г) обміну; ж) ендотермічними.

10. Виберіть реакції сполучення:1) Мg + Н2 SO4 —- ;2) СuО + НС1— ;3) СаО + CO2 — ;4) КС1O3 — .

11. Виберіть реакції обміну:1) Н3РO4 + К2O —;2) СаСO3 — ;3) Zn + НСl — ;4) Na2O + Н2O — .

12. Встановіть відповідність.1) С2Н4 + Н2О — ; а) Гідроліз;2) С3Н6 + СІ2 — ; б) гідратація;3) СН3СООС2Н5 + Н2О — ; в) полімеризація;4) С2Н6 –t- г) хлорування;5) nCH = CH — д) дегідрування.

 

V. РефлексіяУ В, Маяковського є такі слова: «Якщо на небі запалюються зірки - то це комусь потрібно». Ми можемо перефразувати. Якщо хіміки вивчають класифікацію хімічних реакцій, то це теж комусь потрібно. А чого навчилися ми, вивчаючи класифікацію хімічних реакцій?(Відповіді учнів).

 

VI. Домашнє завдання Опрацювати параграф 27, виконати завдання 182 та 184 (а) на ст.136 (Буринська). Дякую за урок .