п.глазовий

5
Посміхнись – життя прекрасне! ( за творами П. Глазового) Мета: познайомити учнів з біографією П. Глазового, вчити виразно читати твори письменника, поглибити поняття про гумореску, засоби творення комічного, розвивати навички аналізу комічних творів, виховувати почуття поваги до рідного слова. Хід уроку 1. Організаційний момент. 2.Мотивація навчальної діяльності. Як ви реагуєте на дані речі:12 балів, приємний сюрприз, схвальні слова батьків? (Радість, усмішка, піднесення тощо). Відомий людству психолог Дейл Карнегі сказав, що найцінніший скарб людини – це усмішка. Чи погоджуєтеся ви з цією думкою?(На дошці – слова Карнегі про усмішку). Додаток 1 Вона нічого не коштує, але значить багато. Вона збагачує тих, хто її отримує, не забираючи нічого в тих, хто її дарує. Вона триває мить, пам”ять про неї зберігається надовго. Вона створює щастя в родині, атмосферу доброзичливості, є паролем для друзів. Вона – відпочинок для втомленого, промінь надії для зневіреного, сяйво сонця для ображеного і найкращий з природніх засобів проти горя… 2. Оголошення теми і мети уроку.

Transcript of п.глазовий

Page 1: п.глазовий

Посміхнись – життя прекрасне! ( за творами П. Глазового)

Мета: познайомити учнів з біографією П. Глазового, вчити виразно читати твори

письменника, поглибити поняття про гумореску, засоби творення комічного,

розвивати навички аналізу комічних творів, виховувати почуття поваги до рідного

слова.

Хід уроку

1. Організаційний момент.

2.Мотивація навчальної діяльності.

Як ви реагуєте на дані речі:12 балів, приємний сюрприз, схвальні слова

батьків?

(Радість, усмішка, піднесення тощо).

Відомий людству психолог Дейл Карнегі сказав, що найцінніший скарб людини –

це усмішка. Чи погоджуєтеся ви з цією думкою?(На дошці – слова Карнегі про

усмішку).

Додаток 1

Вона нічого не коштує, але значить багато.

Вона збагачує тих, хто її отримує, не забираючи нічого в тих, хто її дарує. Вона

триває мить, пам”ять про неї зберігається надовго. Вона створює щастя в родині,

атмосферу доброзичливості, є паролем для друзів. Вона – відпочинок для

втомленого, промінь надії для зневіреного, сяйво сонця для ображеного і

найкращий з природніх засобів проти горя…

2. Оголошення теми і мети уроку.

Зверніть увагу на епіграф уроку. Слова належать відомому українському

письменнику Остапу Вишні :» Оце собі думаю: що треба, щоб мати право з

людини посміятися, покепкувати, навіть насміятися, із своєї, рідної людини?..

Треба – любити людину. Більше, ніж саого себе.»

Хто із відомих вам письменників дотримувався даного правила? (С. Руданський,

С. Олійник, Л. Глібов).

Як називають авторів, що пишуть веселі дотепні твори?

Коли наша країна святкує день гумору?

Page 2: п.глазовий

3. Опрацювання теми уроку.

Під час роботи працюємо із термінами: гумореска, гумор, іронія,

сатира( визначення перед очима дітей).

Додаток 2

Гумореска – невеличкий, віршований, прозовий чи драматичний твір із комічним

сюжетом.

Гумор – різновид комічного, відображення смішного в життєвих явищах і

людських характерах.

Іронія – художній троп, який виражає глузливо-критичне ставлення митця до

предмета зображення.

Сатира – гостре висміювання, критика чогось або когось, його поведінки.

Перевірка домашнього завдання. Вдома учні самостійно опрацювали біографію

Павла Глазового, підготували асоціативні картки, за допомогою яких

розповідають біографію митця. Наприклад: око, кривий ріг, перо, усмішка,

перець.

Робота над тестами: читання, аналіз творів.

Орієнтовний перелік питань до гуморесок.

«Тарас Бульба в Києві»:

Які почуття викликав у вас твір?

Визначте жанр. Аргументуйте думку(усмішка).

У чому особливість поезії (алегоричний прийом сну).

Хто є головним героєм? Що ви знаєте про нього? (Літературний герой твору

Миколи Гоголя «Тарас Бульба»).Чим різняться поняття історичний герой та

літературний герой?

Яким ви бачите Тараса? (За твором «славетний», «бадьориться», «козак»,

«Дужі плечі» ).

Що здивувало героя в столиці?

Чому Тарас вибрав для себе автомобіль «Запорожець»?

Прочитайте рядки, в яких звучить іронія? («Спасибі ж вам, сини мої,

За добрую ласку,

Що назвали «Запорожцем»

Page 3: п.глазовий

Дитячу коляску»)

Який це автомобіль? Чи бачили ви його у застосуванні?

Створіть (усно) комфортабельний для себе автомобіль.

«Заморські гості»:

Опишіть свої враження.

Яка тема порушена в гуморесці? (Роль української мови в суспільстві, ставлення

до рідної мови)

Чому автор порушую дану тему, чи є вона актуальною?

Яка подія лягла в основу твору?

Що викликало подив у заморських гостей?

Зачитайте рядки, в яких звучить гостра сатира.

«Я вгадав, що ви культурні, благородні люди,

Бо шпана по-українськи розмовлять не буде.»

Яка суспільна проблема окреслена у творі?

Яке смислове навантаження несуть слова «шпана», «благородні люди»?

Яку позицію у мовному питанні займає автор?

Назвіть твори тематично споріднені (наприклад, гумореска Глазового «Турок»).

4. Закріплення вивченого матеріалу.

За поданими запитаннями побудуйте дерево «Особливості гуморесок Павла

Глазового».

Що є основою-корінням творів митця? (Життєві ситуації, що викликають

усмішку)

Як називають твір із комічним сюжетом, намалюйте крону-стовбур дерева.

(Гумореска)

Назвіть особливості гуморесок, створіть врожайне дерево. (Невеличкий,

віршований, іронія, сатира, розмовна лексика, невідповідність дійсного і

очікуваного тощо).

Яка роль гумору у нашому житті? Створіть асоціативний кущ до слова

«гумор».

5.Підсумки.

Оцініть свою роботу. Поставте від 1 до 3 балів, враховуючи :

- активність на уроці;

Page 4: п.глазовий

- уміння правильно, чітко, аргументовано відповідати на поставлені вчителем

питання;

- уміння знаходити у тексті відповідні літературознавчі терміни, розуміти їх

значення у творі;

- творчий підхід до виконання завдань.

6.Домашнє завдання: проаналізувати твір Глазового «Найважча роль» за

схемою:

Я бачу Я відчуваю

Я чую Отже,