47301790-Contoh-RPH-pendidikan-moral-7.doc

10
Contoh RPH pendidikan moral 7 RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN Tingkatan :3 Cerdas Tahap :Sederhana Masa :40 minit Bidang : 2.3 ilai Berkaitan !engan "ekel#argaan ilai : Mengekalkan Tradisi "ekel#argaan Pengetah#an Sedia $da : Mengetah#i %ontoh tradisi kel#arga "and#ngan $kademik:Tradisi "ekel#argaan pengikat kel#arga &ahagia '$malan adat dan pantang larang memelihara keharmonian kekel#argaan. $malan adat dan pantang larang memelihara keharmonian kel#arga ' "elahiran ' Perkah(inan ' "ematian Hasil Pem&ela)aran : !i akhir pem&ela)aran ini pela)ar dapat* i+ Kognitif Menerangkan kepentingan adat dan pantang larang dalam kel#arga . ii+ Afektif Mengenalpasti amalan adat dan pantang larang dalam kel#arga. iii+ Psikomotor Mem&ina se&#ah &#k# skrap ,ang mengand#ngi adat dan pantang larang kel#arga Pendekatan : Pem&ela)aran $kti- dan Pem&ela)aran "ooperati- Teknik :Per&in%angan BBM : C!* aptop* Pen Marker* pro)ektor* Pem&esar s#ar "eratan /am&ar.

Transcript of 47301790-Contoh-RPH-pendidikan-moral-7.doc

Contoh RPH pendidikan moral 7

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tingkatan

: 3 Cerdas

Tahap

: Sederhana

Masa

: 40 minit

Bidang

: 2.3 Nilai Berkaitan Dengan Kekeluargaan

Nilai

: Mengekalkan Tradisi Kekeluargaan

Pengetahuan Sedia Ada: Mengetahui contoh tradisi keluarga

Kandungan Akademik:Tradisi Kekeluargaan pengikat keluarga bahagia

-Amalan adat dan pantang larang memelihara keharmonian

kekeluargaan.

Amalan adat dan pantang larang memelihara keharmonian keluarga

Kelahiran

Perkahwinan

Kematian

Hasil Pembelajaran

: Di akhir pembelajaran ini pelajar dapat,

i) Kognitif Menerangkan kepentingan adat dan pantang larang dalam

keluarga.ii) Afektif Mengenalpasti amalan adat dan pantang larang dalam

keluarga.iii)Psikomotor Membina sebuah buku skrap yang mengandungi adat dan

pantang larang keluarga

Pendekatan

: Pembelajaran Aktif dan Pembelajaran Kooperatif

Teknik

: Perbincangan

BBM

: LCD, Laptop, Pen Marker, projektor, Pembesar suara dan

Keratan Gambar.

Langkah / MasaIsi KandunganAKTIVITI PENGAJARAN DAN PEMBELAJARAN

STRATEGI/ KAEDAH/ BBM/ NILAI/ KBKK

Aktiviti Guru

Aktiviti Pelajar

Pengurusan Awal Kelas

(3 minit)Persediaan

Meminta pelajar-pelajar bersedia sebelum P &Pi) Guru mengarahkan para pelajar menyimpan buku , alat tulis dan mengarahkan para pelajar memberi perhatianii) Guru mengarahkan para pelajar berada dalam keadaan senyap serta meminta para pelajar meberi fokus kepada proses P & P.

iii)Guru meminta semua pelajar membaca doa mengikut agama masing-masingi) Pelajar memberi respon kepada guru.ii) Pelajar membaca doa mengikut agama masing-masing KBKK:

Nilai:

Kepercayaan kepada Tuhan ,mematuhi arahan yang di berikan dan memberi tumpuan

Set Induksi

(5 minit)

Menarik minat pelajar terhadap pelajaran.i) Memupuk minat terhadap tajuk yang akan dipelajari dan menarik perhatian murid-murid terhadap tajuk yang akan diajar Keratan Gambar

(Rujuk Dalam Lampiran 13):i) Guru memaparkan beberapa helaian gambar menggunakan projektor mengenai:

i) perkahwinan mengikut kaum.

ii) adat menyambut kelahiran bayi mengikut kaum.

iii) adat kematian mengikut kaum.

i) Pelajar memerhatikan gambar yang dipaparkan oleh guruii) Pelajar memberi perhatian terhadap gambar yang dipaparkan.BBM:

Keratan Gambar, Projektor

Aktiviti

1(10 minit)Perbincangan

i) Berkongsi idea antara guru dan pelajar.

ii) membuka minda pelajar-pelajar tentang isi pembelajaran.i) Guru bertanya kepada pelajar-pelajar apa yang pelajar faham tentang gambar yang dipaparkan melalui projektor.

ii) Guru menjelaskan mengenai gambar-gambar yang dipaparkan dan meminta pelajar memberi maklum balas. i) Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru

ii) Pelajar mengemukakan soalan jika terdapat sebarang ketidakfahaman

KBKK:

i) Menghubung-kaitkan paparan gambar dengan pendapat pelajar-pelajar.

i) menguji kefahaman pelajar.

Aktiviti

2(10 minit)

Menggalakkan Pelajar berkerjasama di dalam kumpulan

i) untuk menilai pelajar-pelajar sama ada memahami sepenuhnya isi pembelajaran tersebut.ii) Jadual rujuk lampiran 14Aktiviti Berkumpulani) Guru membahagikan pelajar-pelajar dalam tiga kumpulan iaitu Kumpulan A, B, dan C.

ii) Guru mengedarkan jadual amalan adat perkahwinan mengikut keluarga.

i) Pelajar membentuk 3 kumpulan iaitu kumpulan A,B dan C.

ii)Pelajar bergerak dalam kum pulan masing-masing.iii) Murid dikehendaki berbincang dan mengisi jadual tersebut.

iv) Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil catatan masing-masing.

BBM: JadualKBKK:

Memberikan jawapan dan alasan mengenai jawapan tersebut.

Penilaian(7minit)

i)Pelajar di beri peta minda untuk diisi oleh pelajar.ii)Peta minda rujuk lampiran 15i)Pelajar dikehendaki melengkapkan peta minda tentang kepentingan amalan adat perkahwinan bagi sesebuah keluarga.

Penutup( 5 minit)

Rumusan

i) Mengenai pasti amalan adat dan pantang larang dalam keluarga.

ii) Menghormati dan menghargai adat dan pantang larang yang terdapat dalam keluarga.Membuat Kesimpulani) Guru menerangkan kepentingan adat dan pantang larang dalam mengikat keluarga bahagia.

ii) Guru menjelaskan bahawa adat dan

pantang larang di dalam sesebuah keluarga perlu ada bagi memastikan ianya tidak dilupakan.i) Pelajar bertanya kepada guru

ii) Pelajar memberikan pendapat mereka.iii) Pelajar memberi perhatian terhadap penerangan guru

iv) Pelajar mengemukakan soalan jika terdapat sebarang ketidakfahaman

KBKK :Boleh merumuskan dan membuat kesimpulan apa yang dipelajari.Nilai :Berani, yakin, terbuka, dan mampu merumuskan pembelajaran yang dipelajari.

Refleksi : ________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

Lampiran 13ADAT PERKAHWINAN

Kaum India

Kaum Cina

Kaum Melayu

Baba dan Nyonya

Suku Iban

Suku BajauADAT MENYAMBUT KELAHIRAN BAYI

Kaum India

Kaum Melayu

ADAT KEMATIAN

Kaum Melayu

Kaum Cina

Kaum IndiaLampiran 14Jadual Amalan Adat Perkahwinan Mengikut KeluargaBil.MelayuCinaIndia IbanLain-lain

1.Merisik oleh

pihak lelaki

tentang

calon isteri

2.Meminang

oleh pihak

lelaki

3.Bertunang

4.Akad nikah

5.Bersanding

semasa

majlis

perkahwinan

6.Bertandang

ke rumah

sanak

saudara

Lampiran 15Arahan

Anda dikehendaki melengkapkan peta minda tentang kepentingan amalan adat

perkahwinan bagi sesebuah keluarga.

Skema Jawapan Lampiran 14Cina

1. Pihak Lelaki merisik bagi mengenal calon isteri mereka.

2. Meminang oleh pihak lelaki

3. Bertunang.

4. Menyediakan hantaran oleh pihak lelaki

5. Majlis Perkahwinan (bersanding)India

1. Merisik

2 Meminang

3. Menyediakan hantaran oleh pihak lelaki

4. Majlis perkahwinan( bersanding)

Iban

1. Pihak Lelaki merisik bagi mengenal calon isteri mereka.

2. Meminang oleh pihak lelaki

3. Bertunang.

4. Menyediakan hantaran oleh pihak lelaki

5. Majlis Perkahwinan (bersanding)

Lain-lain

1. Merisik

2 Meminang

3. Menyediakan hantaran oleh pihak lelaki

4. Majlis perkahwinan( bersanding)

Skema Jawapan Lampiran 15

1. Menyambung keturunan

2. Menjadi kebanggaan keluarga3. Memberitahu kepada masyarakat sesekeliling

4. Supaya di hormati oleh kaum kerabat

5. Mengekalkan tradisi.

Kepentingn

Amalan Adat

Perkahwinan Bagi

Sesebuah Keluarga