4. osztályos példa Bubernik Eszter
description
Transcript of 4. osztályos példa Bubernik Eszter
4. osztályos példa Bubernik Eszter
Életkor: 4. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Egymás mellett élésre nevelés
A foglalkozás tartalma, tanulási terület
a jó fogalmának tisztázása a gyerekek erkölcsi nevelése személyes
tapasztalataik előhívásával önismeret, önvizsgálatra késztetés vélemény megfogalmazása, vita helyes magatartásformákra nevelés,
szoktatás
A foglalkozás célja
az egymás iránti érdeklődés bizalom kialakítása,
önfeltárás, önvizsgálatát és reális önismeret és tapintat fejlődése,
A foglalkozás célja
az eredményes kommunikáció megtapasztalása, eredményes problémamegoldás,
egyenlő partnerként, udvarias, de magabiztos viselkedés kialakítása
A kompetenciafejlesztés fókuszai: Önismerettel összefüggő kompetenciák, szociális és anyanyelvi kompetenciák
Az órán alkalmazott
módszerek: beszélgetés, beszéltetés, kérdezés, megbeszélés, szerepjáték, értékelés
tanulásszervezés: önálló munka, frontális osztálymunka, csoport munka
taneszközök, szemléltetés: puzzle – játék, képek, fehér lap, íróeszköz
A következő óra témája: A rossz fogalmának tisztázása.
1. Ráhangolódás,feszültségoldás
Kapcsolódás játék:A terem átrendezése megtörténik már szünetben.
A zene szól, vidám hangulatú, táncolható muzsika. A játékosok úgy mozognak a zenére, hogy bejárják a rendelkezésükre álló teret. Amikor a zenét megállítjuk, mindenki azon a helyen és abban a pózban kell, hogy maradjon, amelyben a csend érte (mozgás-stop).
1. Ráhangolódás,feszültségoldás
A szünetek alatt instrukciókat kapnak, például:Mozgás közben ujjaiddal érintsd meg a melletted elhaladók kezét!A vállak súrlódjanak egymáshoz!A hátak érintkezzenek!
1. Ráhangolódás,feszültségoldás
Válassz ki valakit, s a kisujjatok kapcsolódjék egymásba. Együtt mozogjatok tovább!
Együtt táncoljatok tovább!
1. Ráhangolódás,feszültségoldás
A játék többek között segíti a koncentrációt, együttműködést, ismerkedést, érintés, társválasztás által.
A játék célja a feszültségoldás mellett az egymással való együttműködés fejlesztése. A játékot kövesse rövid megbeszélés.
2. Motiváció
Az osztályt 3 kiscsoportra bontja a tanító, amelynek szempontja lehet a képességek, vagy szimpátia is.
Kiscsoportokban dolgozva puzzle – játék. Ki kell rakniuk a borítékokban lévő képdarabokat!
Mit ábrázolnak a képek?
2. Motiváció
A 3 borítékban a 3 csoport témájához kapcsolódó képet tartalmaz.1. csoport: fagylalt2. csoport: anyuka képe3. csoport: kiskutya
2. Motiváció
Általában mind a három kép szeretetérzést, jó érzést vált ki mindenkiből, mert többnyire mindenki szereti a fagylaltot, az anyukáját és a kiskutyákat.
3. Célkitűzés
Tapasztalatok, élmények mozgósítása a jóról.
4.Téma feldolgozása
1. kiscsoport feladata„A jó fogalma” témakört kapta.Minden gyerek kap egy üres lapot, amire jó dolgokat, érzéseket, eseményeket kell összeírnia. Instrukció: címszavakat írjanak.
4.Téma feldolgozása
A jó megértésének a kulcsa a szeretet azaz az olyan dolgok, érzések, események felelevenítése, ami pozitív örömérzésekre, jó élményekre épül.
Például, hogy ő mit és kit szeret, mi a jó a számára.
4.Téma feldolgozása
Ezek mind segítik kibontakozni a személyiségüket, a nyílt őszinte feltárulkozással. Emellett pedig a közösség is informálódik az adott gyerekről.
4.Téma feldolgozása
Lehetséges válaszok:Szeretem a…Nagyon jó érzés nekem, amikor…Nagyon szeretem, amikor…
4.Téma feldolgozása
Felsorolás:DologÉrzésEsemény
4.Téma feldolgozása
2. kiscsoport feladata„Mi a jó a másik ember számára?” Aki lehet például az apuka, anyuka, testvér, osztálytárs, egész osztály, tanító néni stb. Instrukció: címszavakat írjanak.
4.Téma feldolgozása
A tanulók lapjaikra a következő kérdésekre keresik a válaszokat:Ki fontos számunkra?Miért szeretünk másokat?Minket miért szeretnek mások?Mit tehetünk ezért?
4.Téma feldolgozása
Lehetséges válaszok:Ki fontos számunkraSzeretünk más embert, mert
4.Téma feldolgozása
Engem azért szeretnek, mert
Azért, hogy mások szeressenek
4.Téma feldolgozása
A szeretet és a szükséglet szoros kapcsolatának felismerésére is alkalom nyílik
Mert ha szeretünk valakit odafigyelünk a szükségleteire, mert a szeretetigény is egyfajta szükséglet adok-kapok stb.
4.Téma feldolgozása
3. kiscsoport feladata„A természettől kapott jó dolgok” témaköre. Feladatuk olyan listát írni, ami ezt a témakört lefedi.
4.Téma feldolgozása
Lehetséges válaszok:
A feladat elvégzése után meghallgatják egymást a csoportok. Majd ki is egészíthetik egymás felsorolásait és állíthatnak egy fontossági sorrendet.
5. Kiscsoportos improvizációs játék
A jó megélése. Mind a három csoport, egy-egy rövid jelenetet ad elő saját témaköréből.
Például: Egy meglepetés története.Testvérféltékenység feloldása.A jó dolgokkal kapcsolatban egy történet kitalálása.
6. Az óra lezárása
A történetek közös megbeszélése.
7. Az óra értékelése
Pozitívumok és mire kell máskor jobban odafigyelni.