3. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

23
3. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

description

3. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter. Életkor: 3. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Viselkedéskultúra alapozása. A foglalkozás tartalma: Viselkedésformák vizsgálata, a jó és a rossz tulajdonságok megkülönböztetése. - PowerPoint PPT Presentation

Transcript of 3. osztály Drámajátékos foglalkozás Bubernik Eszter

Page 1: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

3. osztályDrámajátékos

foglalkozás Bubernik Eszter

Page 2: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

Életkor: 3. osztály Témakör: Közösségben élünk Téma: Viselkedéskultúra alapozása

Page 3: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A foglalkozás tartalma: Viselkedésformák vizsgálata, a jó és a rossz tulajdonságok megkülönböztetése.

A foglalkozás célja: Fantáziafejlesztés, beszédkészség fejlesztése improvizációs gyakorlatokkal, empátiás készség fejlesztése.

Page 4: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A kompetenciafejlesztés fókuszai: Szociális-, és anyanyelvi kompetencia

Az órán alkalmazott módszerek: játékok, megbeszélés, kérdezés,

improvizáció, forrószék, értékeléstanulásszervezés: frontális osztálymunka,

páros-, csoport munkataneszközök, szemléltetés: szalagokkal,

csecsebecsékkel feldíszített kinőtt cipők

Page 5: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

A foglalkozás menete

Page 6: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás

Add tovább játék!

Azt mondják, hogy a cipőKinek szoros, kinek bőDe minekünk a cipőSe nem szoros, se nem bő.

Page 7: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

1. Ráhangolódás

Körben elhelyezkedtünk. Egyenletes ritmusban mondjuk a versikét és adogatjuk körbe a cipőt. Akihez a bő szóra utoljára ér oda a cipő, kiesik a játékból. Addig megy a játék míg a körben csak egy játékos marad.

Page 8: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

2. Mindenre használhatod

Maradnak körben. Majd az előző játék győztese indítja a játékot, tanári instrukciót követően, hogy milyen célra lehet a cipőt használni. (ha lábbeliként nem) Mindig az folytatja a játékot, aki kitalál valami újat.

Például: csónaknak, stb.

Page 9: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

3. Emlékek felidézése

Játszanak a képzeletükkel a gyerekek. Végiggondolják és elmondják az ötleteiket a következő kérdésekre:Mi volt a tárgy életében a legszebb pillanat?A legszomorúbb pillanat?

Aki a kezébe veszi a cipőt, az a cipő nevében beszél, és meséli el az emlékeit.

Page 10: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

4. Cipőünnep rendezése

Ötletek gyűjtése, hogy milyen alkalomból rendezhetnének ünnepet és hogyan lehetne azt megünnepelni.

Például:Új cipőfűzőt kap az egyik cipőcske. Bálba mennek a cipőlányok és cipőfiúk.

Page 11: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

5. Helyzetgyakorlatok

Konfliktusos helyzetek megoldása. Páros, kiscsoportos improvizációk

Nekimegy egyik táncos a másiknak.Rálép a lábára és az piszkos lesz.Nagyon összezsúfolódtak a táncosok, alig

lehet mozogni.

Page 12: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

5. Helyzetgyakorlatok

Eddig senki nem kérte fel a hölgyet táncolni, most végre valaki…

Tűsarkúnak elege van az egészből, nem akar kikészülni.

A különböző problémákra keressük a megfelelő megoldást szöveges és játékos formában is.

Page 13: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

5. Helyzetgyakorlatok

TulajdonságlistaMilyen tulajdonságokkal találkoztak a játék

során? Ezek összegyűjtése, felírása a táblára.

Például: figyelmetlenség, ingerültség stb.

Page 14: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

6. Csoport improvizációk

Hazatérés – gondolatok kihangosítása Helyszín: az ajtó előtt a lábtörlőn

Sáros cipő lép a lábtörlőre.

A bársonypapucs.

A tűsarkú cipő.

A gumitalpú kiscipő.

A keménytalpú bakancs.

Page 15: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

6. Csoport improvizációk

Szerepfelvétel A tanító a cipők szerepében A gyerekek a lábtörlő szerepében.

Page 16: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

7. A lábtörlő dala

Narráció: Eörsi István: A lábtörlő és a cipő című verséből a lábtörlő dala.

Spontán reakciók meghallgatása a versről.

Page 17: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

8. Gyűlés

Összegyűlnek a lábtörlőtársak és arról beszélgetnek, hogy a lábtörlő viselkedése rendkívül bosszantja őket. Javaslatokat dolgoznak majd ki arra, hogy hogyan lehetne átformálni őt.

Page 18: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Forrószék

A lábtörlőt a forrószékbe ültetik, ahol a társai megpróbálják megtudni tőle, hogy miért hízeleg, miért viselkedik úgy, ahogy.

Mivel a lábtörlőnek elég negatív a szerepe, érdemes volna, hogy a tanító lépjen a szerepébe.

Page 19: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

9. Forrószék

Kérdések – válaszokMiért hízelegsz a cipőnek?Mert szeretnék vele jóba lenni.De nem látod, hogy ezzel megalázó helyzetbe

hozod magad?De én csak azt szeretném, hogy szeressen.Stb.

Page 20: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

10. A cipő válaszdala

Page 21: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

10. A cipő válaszdala

Közös megbeszélése annak, hogy mi a véleménye a cipőnek a lábtörlőről.

A gyűlésen kialakított vélemény és a cipő véleményének egybevetése.

A hangnemben való különbség megfogalmazása.

Az össze nem illő dolgok kiemelése.

Page 22: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

11. Zárás - jut eszembe

A játékvezető indítja a mondatot:

„A cipőről nekem a lábtörlő jut eszembe.”

A mellette ülő így folytatja:

„A lábtörlőről nekem a … jut eszembe.”

Addig tart a játék, amíg körbe nem ér az utolsó játékosig.

Page 23: 3. osztály Drámajátékos foglalkozás  Bubernik Eszter

12. Értékelés