0 Proiect Pentru Inspectie Grad II
-
Upload
tara-alexandra -
Category
Documents
-
view
237 -
download
0
Transcript of 0 Proiect Pentru Inspectie Grad II
Gradinita cu P.P. „Croitorasul cel viteaz”, Galati
Grupa „Voinicilor”(mijlocie A)
Educatoare:Cosma Daniela
An scolar 2015-2016
PROIECT DIDACTIC
Data: 08.05.2013
Gradinita cu P.P. “Croitorasul cel viteaz”
Grupa: “Voinicilor” (mijlocie A)
Educatoare: Cosma Daniela
Tema de studiu:”Cand, cum si de ce se intampla?”
Tema saptamanala:”In lumea insectelor”
Tema activitatii: “Gaze si flori- o lume plina de culori”
Forma de realizare: Activitate integrata( ADP+DS+DOS+ALA1+ALA2)
Tipul de activitate: Consolidarea si verificarea cunostintelor
Forme de organizare: frontal, pe grupuri, individual
ACTIVITATI DE INVATARE
ADP( ACTIVITATI DE DEZVOLTARE PERSONALA)
INTALNIREA DE DIMINEATA: “Bun venit dragi fluturasi!”
TRANZITII: “Infloresc gradinile”, ”Zum, zum, zum-albinita mea”,”Buna
dimineata”- cantec
ADE (ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE)
DS+DOS (Activitate matematica+ activitate practica): “Gaze si flori- o lume plina
de culori”
ACTIVITATI PE CENTRE DE INTERES:
Arta: “Flori din plastilina”, “crengute inmugurite din 1-5 bobite roz”
Constructii:“Fluturi si flori”-din piese geometrice
ALA II( Activitati liber alese)
- “Albinita a zburat”-joc distractiv
- “Cursa florilor”- joc de miscare
Scopul activitatii:
Verificarea si reactualizarea cunostintelor copiilor referitoare la numaratul in
limita 1-5;
Dezvoltarea capacitatilor de a intelege si a utiliza numerele si cifrele, folosind
un limbaj adecvat;
Educarea atentiei, perspicacitatii, a spiritului de observatie si a promptitudinii
in gandire;
Educarea abilitatii de a intra in relatie cu ceilalti, de a comunica si coopera,
de a participa in spirit fair-play la actiuni realizate individual si in echipa.
Dezvoltarea spiritului de echipa in vederea realizarii unei activitati recreative,
de destindere si buna dispozitie a copiilor.
Formarea si consolidarea unor abilitati practice specifice nivelului de
dezvoltare motrica;
ACTIVITATI PE DOMENII EXPERIENTIALE
Obiective operationale:
DS+DOS( Activitate matematica): “Gaze si flori- o lume plina de culori”-joc
didactic
Domeniul stiinta( activitate matematica):
Sa numere in limitele 1-5 in ordine crescatoare si descrescatoare;
Sa raporteze numarul la cantitate si invers;
Sa recunoasca grupele cu 1-5 elemente si cifrele corespunzatoare;
Sa aseze vecinii numerelor date;
Sa realizeze structuri folosind criterii dae de educatoare;
Sa foloseasca un limbaj matematic adecvat;
Sa-si exprime emotii si sentimente in relatie cu ceilalti.
Domeniul om si societate (activitate practica):
Sa utilizeze tehnici de lucru specifice activitatii practice, selectand materialele si
uneltele puse la dispozitie pentru realizarea unor lucrari practice;
Sa relationeze intre ei pentru realizarea temei;
Sa manipuleze materiale in vederea realizarii temei propuse;
Sarcina didactica:
In prima varianta a jocului, copiii vor fi solicitati sa aleaga materiale pentru a
completa un tablou in care va fi desenat un copac.Vor avea de aranjat pe tablou
un soare ,3 norisori, 4 gargarite, 2 fluturasi, tot atatea flori cate frunzulite sunt in
copac si tot atatea albinute cati norisori sunt.
In varianta a II- a a jocului, copiii impartiti in 4 echipe( vor fi impartiti in echipe
inainte de inceperea jocului) vor primi cate un cosulet cu 1-5 fluturasi in culoarea
florilor de pe covor cu cifre de la 1-5.
In a III-a varianta a jocului vom folosi un panou cu 5 fluturi asezati de la stanga
la dreapta si 5 flori asezate dedesupt. Vom numara cu ajutorul numeralului
ordinal.
Reguli de joc:
Educatoarea adresează întrebări tuturor copiilor.
Copilul care va răspunde va fi ales cu ajutorul unei pălării care se va plimba
de pe capul unui copil la celălalt până la semnalul educatoarei „Stop!”
Răspunsurile corecte vor fi răsplătite cu aplauze.
Elemente de joc: surpriza, aplauzele, mânuirea materialelor, pălăria
călătoare, recompensa,piramida.
Resurse:
procedurale: observaţia, demonstraţia, exerciţiul, explicaţia, instructajul
verbal, jocul, brainstorming-ul, conversaţia euristică,.
materiale: imagini cu insecte, fişă de lucru individuală, creioane colorate,
carioci, siluete cu insecte, siluete cu flori de diferite culori, pălăria
călătoare, DVD, plansa cu copac, aracet, pensula,panou pentru
macheta,cifre de la 1-5, crengute, frunze,hartie colorata, hartie creponata,
joc lego.
Forma de organizare: frontal,pe grupe, individual
Forme şi metode de evaluare: evaluare curentă, aprecieri verbale, verificare orală,
verificare prin proba practică.
ATIVITĂŢI PE CENTRE DE INTERES
Obiective operaţionale :
Stiinta:
Sa identifice pozitia unui obiect intr-un sir, utilizand numeralul ordinal ;
Sa formeze grupe de acelasi fel;
Sa uneasca cifra cu grupa corespunzatoare ;
Sa incercuiasca primul fluture, sa coloreze al treilea fluture si sa taie ultimul
fluture.
Arta:
Sa execute exercitii de incalize a muschiilor mainilor;
Sa lipeasca bobitele de hartie creponata pe crengute;
Joc de masa:
Sa recunoasca figurile geometrice cunoscute;
Sa construiasca din piese fluturi si flori colorati.
Resurse:
- procedurale: observaţia, demonstraţia, exerciţiul, instructajul
verbal, explicaţia.
- materiale: - Stiinţă: fise de lucru,creioane, carioci.
-Artă: crengute,hartie creponata , polistiren,
pensula, aracet, modele de aplicat pe
crengute;
-Joc de masă: piese geometrice de diferite culori.
Forma de organizare: individual, frontal, pe centre de interes
JOCURI ŞI ACTIVITĂŢI ALESE (ALA II)
- “Albinita a zburat”-joc distractiv
- “Cursa florilor”- joc de miscare
Scopul jocului:
Antrenarea în diverse activităţi distractive desfăşurate prin
joc;
Stimularea atenţiei şi a intuiţiei;
Dezvoltarea calităţilor motrice.
Dezvoltarea creativităţii şi aptitudinilor artistice prin
interpretarea rolurilor.
Obiective operaţionale:
să manifeste interes pentru jocurile propuse; să participe afectiv la jocurile organizate manifestându-se liber,
creativ ; să-şi exprime starea sufletească creată în jocurile propuse; să intoneze expresiv cântecele propuse; să se orienteze corect şi să se grupeze respectând regulile şi
instrucţiunile care li se dau; să răspundă motric la cerinţele cîntecelor şi al jocurilor; să adopte o ţinută corectă a corpului (stând, şezând, în deplasare); să respecte regulile jocului.
Resurse:
-procedurale:memorizarea, demonstraţia,exercitiul, jocul de rol,
explicaţia
-materiale: flori,cosulete ;
Forma de organizare: frontal, pe echipe;
Durata activităţii integrate: 3 ore
BIBLIOGRAFIE:
„Curriculum pentru învăţământul preşcolar”-Editura DPH-Bucureşti, 2009;
„Revista învăţământul preşcolar şi primar” 3-4/2012, Editura Arlequin;
„Repere metodice utile pentru învăţământul preşcolar” vol 1, Editura Delta
Cart Educaţional, Piteşti, 2011;
„450 de jocuri educaţionale. Repere fundamentale în învăţarea şi dezvoltarea
timpurie a copilului” Editura Didactica Publishing House, 2011.
Noul curriculum national ptr. Invatamantul prescolar
E. Gongea, G. Reiu, S. Breban, „Activitati bazate pe inteligente multiple”
SCENARIUL ZILEI
Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă.
Copiii sunt aşezaţi în semicerc pe scăunele pentru a putea stabili un contact
vizual cu toţi membrii grupei. Pentru a constitui un model de comportament,
educatoarea zâmbeşte, transmite căldură şi încurajare prin toate formele de
comunicare- verbală şi nonverbală.
Salutul- Educatoarea rosteşte următoarele versuri:
“ Dimineaţa a venit,
Toti copiii au sosit,
In cerc sa ne adunam
Cu totii sa ne salutam!”
Tranzitie:”Buna dimineata”-cantec
Se foloseste „tehnica comunicarii rotative”-pornind de la educatoare catre copilul
din dreapta (Ex. „Bună dimineaţa, gaze si flori mici,/Ma bucur ca sunteti aici! Astazi
mi doresc sa fiu o lalea!). Fiecare copil isi va exprima dorinta de a fi o gaza sau o
floare(Ex. „Buna dimineata Denisa! Astazi imi doresc sa fiu o furnica!)
Fiecare salut este însoţit de o strângere de mână.
Educatoarea anunta:
-Astazi avem musafiri. D-na director a venit insotita de o alta doamna metodist sa
vada cat suntem noi de frumosi, de cuminti si cat de multe lucruri stim, iar daca vor fi
multumite de noi, ne vor aplauda si ne vor lauda. Salutam asa cum trebuie sa salutam
un musafir:
-Buna dimineata si bine ati venit la noi!
Impartasirea cu ceilalti
Dupa salutul de dimineata, voi initia o discutie cu copiii referitoare la anotimpul
primavara si trezirea naturii la viata. Copiii isi vor reaminti care este tema
saptamanii(“În lumea insectelor”) şi vor enumera insectele cunoscute.
Prezenţa se va realiza cu ajutorul pozelor copiilor afisate la panoul cu copii
prezenti.
După această etapă se va completa Calendarul naturii, discutându-se despre
condiţiile meteorologice şi stabilindu-se anotimpul în care ne aflăm.Sunt
adresate urmatoarele intrebari:
- In ce zi a saptamanii suntem?
- Care sunt caracteristicile anotimpului primavara?
- Cum este vremea astazi?
- Care sunt lunile primaverii?
- In ce luna suntem?
In continuare copiii vor canta „Buna dimineata”- insotit de miscarile sugerate de
textul cantecului, realizandu-se astfel si gimnastica de inviorare
Noutatea zilei- Se vor prezenta copiilor în termeni accesibili, activităţile pe care le
vor desfăşura în această zi. Educatoarea le prezintă copiilor niste gaze care sunt
foarte suparate pentru ca s-au ratacit de prietenii lor gazele si florile. Ele ii roaga pe
copii sa le ajute sa gaseasca drumul spre tara florilor si gazelor. Ele ne-au lasat un
cosulet cu plicuri pe care gazele ne-au trecut sarcinile pe care le vom avea de
rezolvat.
Tranzitia se va face cu ajutorul cantecului :”Infloresc Gradinile”.
Copiii se vor aseza in semicerc pe scaunele, iar educatoarea le va dezvalui un plansa
pe care este desenat un copacel.
Jocul se va desfasura astfel:
- Copiii vor trebui sa adauge niste elemente astfel incat sa
realizeze o plansa specifica primaverii- 1 soare, 3 norisori, 4
gargarite, 2 fluturasi, 5 frunzulite, tot atatea flori cate
frunzulite sunt in copac si tot atatea albinute cati norisori sunt.
- copiii impartiti in 4 echipe( vor fi impartiti in echipe inainte de
inceperea jocului) vor trebui sa aseze fluturasii din cosulet
corespunzator numarului de pe floarea de pe covor, apoi vor
avea de pozitionat in casutele piramidei insecte si flori in
functie de numaral afisat in casute si in culoarea acesteia.
- Vom numara cu ajutorul numeralului ordinal fluturii si florile
de pe panou.
Activitatea practica se va regasi in sectorul Arta.
Tranzitie:
Ca albinele zburam
Si spre centre ne-ndreptam!
Li se prezinta copiilor sectoarele de lucru si li se explica ceea ce au de facut fiecare
grup.
La sectorul Stiinta, copiii vor avea de rezolvat o fisa de lucru individuala ce contine
urmatoarele sarcini: sa formeze prin incercuire grupe de acelasi fel,sa uneasca
grupa cu cifra corespunzatoare numarului de obiecte.
La centrul Arta copiii vor avea de realizat o macheta pentru a le face un cadou
florilor si gazelor astfel: sa impodobeasca crengutele copaceilor cu bobite de hartie
creponata roz.
La sectorul Joc de masa copiii primesc piese geometrice de diferite culori pe care le
vor imbina pentru a obtine imaginile minunate;
După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi să meargă la
sectorul indicat de ecuson . Fiecare copil va trece pe la toate centrele de interes,
lucrul acesta fiind verificat prin cele patru simboluri corespunzătoare fiecarui centru.
Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de interes, oferind
explicaţii suplimentare acolo unde este nevoie.
După finalizarea lucrărilor la centre, copii vor aşeza lucrările pe macheta şi se va
face evaluarea lucrărilor.
Tranzitia catre centre : „Zum,zum,zum, albinita mea!” In ultima etapa a zilei, ALA II, se va desfasura jocul distractiv „Albinita a zburat” si
apoi un joc de miscare numit „Cursa florilor”.
La finalul acestei etape copiii vor fi rasplatiti cu biscuiti unsi cu miere de la
albinele harnice.
Pentru o bună organizarea şi desfăşurare se va ţine cont de următoarele condiţii:
-aerisirea sălii de grupă;
-aşezarea mobilierului şi pregătirea decorului;
-costumarea personajelor;
-introducerea organizată în sala de grupă;
-pregătirea climatului psiho-afectiv necesar începerii programului.
EVENIMENT DIDACTIC
CONTINUT STIINTIFIC STRATEGII DIDACTICE
EVALUARE(instrumente si
indicatori)
1.Moment organizatoric
Asigurarea conditiilor igienico-sanitare, pregatirea salii de
grupa si a materialului didactic necesar pentru fiecare
centru de activitate, organizarea colectivului de copii.-
Întâlnirea de dimineaţă: Educatoarea recită câteva
versuri prin care îi invită pe copii sa se aşeze pe scăunele.
Salutul va porni de la educatoare, apoi va continua de la un
capăt al semicercului, copiii strângându-i mâna colegului
din partea dreaptă şi salutându-l verbal „Bună dimineaţa,
Andrei, eu astăzi imi doresc sa fiu o furnica!”
Se va face prezenta cu ajutorul panoului intalnirii de
dimineata.
Completarea Calendarului naturii.
conversaţia
problematizarea
frontal
Evalurea acţional
programatică
(salutul)
orală
2.Captarea atentiei
Se realizeaza cu ajutorul unor gaze din plus. Acestea vor
avea un cosulet cu plicuri ce vor contine sarcini pentru
copii.
Conversatia
explicaţia
frontal
3.Anuntarea temei
In urma discutiei introductive despre gaze le voi spune
copiilor sa le ajutam pe gaze sa ajunga la prietenii lor.
“- Dragi copii, astazi vom juca un joc care se va
numi :”Gaze si flori- o lume plina de culori”. Astfel vom
ajuta gazele sa ajunga in tara florilor si a prietenilor lor.
Conversatia
Explicatia
4.Dirijarea invatarii
Explicarea si demonstrarea jocului:
Le voi explica copiilor modul de desfasurare al jocului.
Fiecare copil va fi numit cu ajutorul unei palarii a
primaverii calatoare ce se va plimba pe capul fiecarui copil
pana la semnalul educatoarei: “Stop!” Acesta va veni la
panou rezolve sarcina. Numai atunci cand panoul va fi gata,
gazele vor putea zbura mai departe pentru a ajunge in
tinutul gazelor si a florilor.
Executarea jocului de probă
Un copil va veni la panou, iar eu ii voi arata o cifra cu un
simbol. Copilul va trebui sa caute in materialele de pe
masuta tot atatea obiecte simbol cat arata cifra.
Palaria calatoare
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Exerciţiul
Jocul
Frontal
Aprecierea
răspunsurile
copiilor
5.Obtinerea rezultatelor
Varianta I
Executarea jocului de către copii
Pe rând, copiii vor fi aleşi cu ajutorul pălăriei primaverii
să aleagă simbolurile pe care le voi arata impreuna cu
cifra. Ei vor alege tot atatea obiecte cate le-am aratat,le vor
pune pe panou, apoi vor numara cate obiecte au asezat pe
panou. Copiii trebuie să fie atenţi să nu greşească, iar
răspunsurile corecte vor fi aplaudate.
Varianta II
In drumul spre tara gazelor si a florilor, vor mai avea de
rezolvat niste cerinte ale jocului.
Copiii impartiti pe echipe(echipa fluturasilor rozi,
echipa fluturasilor galbeni, echipa fluturasilor verzi si a
fluturasilor albastri) vor primi cate un cosulet cu 1-5
fluturasi in culoarea fluturasilor simbol al fiecarei echipe.
Pe covor se vor afla cate 5 flori numerotate din fiecare
culoare. La semnalul meu fiecare echipa, pe rand, isi va
aseza fluturasii in functie de cat arata cifra de pe floarea
respectiva. Vor fi numarati fluturasii de pe fiecare floare
Exercitiul
Conversaţia
observarea
modului în care
copiii realizeaza
sarcinile
Aprecieri verbale
6.Asigurarea feed-back-ului
Domeniul om si societate (DOS) se va regasi in sectorul
ARTA.
Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru şi li se aminteşte
copiilor că trebuie să lucreze cât mai bine pentru a le ajuta
pe gaze sa ajunga in tara florilor si a gazelor si pentru a le
darui un cadou cat mai frumos.
La sectorul Stiinta, copiii vor rezolva fişa de lucru
individuală, iar sarcinile acesteia sunt: sa identifice pozitia
unui obiect intr-un sir, sa formeze grupe de acelasi fel,sa
asocieze cifra grupei corespunzatoare, sa incercuiasca
primul fluture, sa coloreze al treilea fluture si sa taie ultimul
fluture.(Anexa 1)
La sectorul Arta, copiii vor avea de realizat fluturi din
plastilina. Copii vor avea crengute de copac pe care vor lipi
1-5 bobite de hartie creponata.
La sectorul Joc de masă, vor sorta piesele geometrice în
vederea obţinerii imaginilor cu fluturi si flori.
După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt
invitaţi să meargă la sectorul indicat de simbolul pe care il
Pe centre
Explicaţia
Conversaţia