Тема. Основні способи...

22
Тема. Основні способи словотвору. Мета : закріпити вивчений матеріал про морфологічні способи словотвору, розширити знання про неморфологічні способи словотворення, сприяти зміцненню навичок визначення твірного та похідного слів, твірної основи,способу творення слів, удосконалювати вміння виконувати морфемний та словотвірний розбір слів, утворювати словотворчі ланцюжки з наявних слів, повторити синтаксичний розбір речення, розвивати увагу, логічне мислення, мовлення, виховувати інтерес до вивчення рідної мови. Тип уроку : закріплення вивченого матеріалу. Обладнання уроку : картки із завданнями. Хід уроку І Організаційна частина. І.Вступне слово вчителя. Як путівець між нивами – проста, Барвиста – наче далеч веселкова. Такою увійшла в мої вуста І в долі заясніла рідна мова. З роси, проміння, шуму колосків Воно явилось –чисте першослово, Аби з ясних слов’янських берегів У світі засвітитися дніпрово ( Микола Федунець ). - У чому полягає краса української мови ? Мова – це явище, що постійно розвивається. Валерій Шевчук говорив : «Українська мова це море, в якого немає дна і берегів і яке настільки багатоманітне й невичерпне , що ніколи не встановити йому меж». Якими шляхами може збагачуватися наша мова ? ( Неологізми: авторські і загальномовні, запозичення з інших мов, творення нових слів за допомогою наявних у мові словотворчих засобів ). Словотвір – це активний процес збагачення словникового складу мови на основі її внутрішніх ресурсів. ІІ .Представлення теми та очікуваних навчальних результатів. На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вивчений матеріал про морфологічні способи словотворення, розширимо знання про неморфологічні способи словотворення, зміцнимо навички визначення твірного та похідного слів, твірної основи, способу творення слів, удосконалимо вміння виконувати морфемний та словотвірний розбір слів, утворювати словотворчі ланцюжки з наявних слів, повторимо синтаксичний розбір речення, спробуємо довести незаперечність істини , сформульованої І. Вихованцем у словах : «Могутня машина словотвору працює, немов вічний двигун». ІІ .Мотивація навчальної діяльності.

Transcript of Тема. Основні способи...

Page 1: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

Тема. Основні способи словотвору.

Мета : закріпити вивчений матеріал про морфологічні способи словотвору, розширити

знання про неморфологічні способи словотворення, сприяти зміцненню навичок

визначення твірного та похідного слів, твірної основи,способу творення слів,

удосконалювати вміння виконувати морфемний та словотвірний розбір слів, утворювати

словотворчі ланцюжки з наявних слів, повторити синтаксичний розбір речення, розвивати

увагу, логічне мислення, мовлення, виховувати інтерес до вивчення рідної мови.

Тип уроку : закріплення вивченого матеріалу.

Обладнання уроку : картки із завданнями.

Хід уроку

І Організаційна частина.

І.Вступне слово вчителя.

Як путівець між нивами – проста,

Барвиста – наче далеч веселкова.

Такою увійшла в мої вуста

І в долі заясніла рідна мова.

З роси, проміння, шуму колосків

Воно явилось –чисте першослово,

Аби з ясних слов’янських берегів

У світі засвітитися дніпрово ( Микола Федунець ).

- У чому полягає краса української мови ?

Мова – це явище, що постійно розвивається. Валерій Шевчук говорив : «Українська мова

– це море, в якого немає дна і берегів і яке настільки багатоманітне й невичерпне , що

ніколи не встановити йому меж».

Якими шляхами може збагачуватися наша мова ?

( Неологізми: авторські і загальномовні, запозичення з інших мов, творення нових слів за

допомогою наявних у мові словотворчих засобів ).

Словотвір – це активний процес збагачення словникового складу мови на основі її

внутрішніх ресурсів.

ІІ .Представлення теми та очікуваних навчальних результатів.

На сьогоднішньому уроці ми закріпимо вивчений матеріал про морфологічні способи

словотворення, розширимо знання про неморфологічні способи словотворення, зміцнимо

навички визначення твірного та похідного слів, твірної основи, способу творення слів,

удосконалимо вміння виконувати морфемний та словотвірний розбір слів, утворювати

словотворчі ланцюжки з наявних слів, повторимо синтаксичний розбір речення,

спробуємо довести незаперечність істини , сформульованої І. Вихованцем у словах :

«Могутня машина словотвору працює, немов вічний двигун».

ІІ .Мотивація навчальної діяльності.

Page 2: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

А допоможуть налаштуватися на продуктивну роботу слова, які кожен повинен

повторити про себе.

Аутотренінг

Я –людина

Я-шестикласник

Я-творча особистість

Я досліджую, думаю, замислююся.

Я буду працювати на уроці

Я хочу знати

.

ІV.Актуалізація опорних знань.

1.Розшифрувати мовознавчі терміни. Дати їх визначення.

тврн снв

тврн слв

пхдн слв

слвтврч фкс

слвтврч тп

слвтврч гнзд

2.Діалог на лінгвістичну тему.

Орієнтовна відповідь.

-Добрий день!

-Привіт !

-Як справи ?

-Добре. А куди це ти поспішаєш ?

-Та до кабінету української мови та літератури. Хочу взяти довідник з української

мови та детальніше опрацювати матеріал однієї лінгвістичної теми.

-А якої ?

-«Основні способи словотворення»

-О, та я матеріал цієї теми добре знаю. Хочеш і тобі допоможу.

-Як добре, що ти зможеш допомогти розібратися мені в цих словотворчих

термінах .

-Ну то що тебе цікавить ?

-Чи тотожні поняття «словотвір» і «словозміна» ?

-Звичайно, ні. Словотвір – це розділ науки про мову, що вивчає способи творення

слів, а словозміна – творення граматичних форм слова.

-А чим відрізняється основа як значуща частина слова від твірної ?

- Та це ж просто. Основа- частина слова без закінчення, а твірна основа – це

спільна частина твірного і похідного слів.

-А якщо в мене виникають сумніви щодо виділення твірної основи,

що тоді робити ?

-Ну тоді, моя люба подруго, я тобі пораджу звернутися до словотвірного словника.

Він тебе ніколи не підведе.

Page 3: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

-Я знаю, що способи словотворення поділяються на дві групи : морфологічні і

неморфологічні. Нагадай мені, будь ласка, які способи словотворення належать до

морфологічних.

-До морфологічних способів словотвору належать : префіксальний, суфіксальний,

префіксально-суфіксальний, постфіксальний, безафіксний..

-Ну як творяться слова при префіксальному, суфіксальному, префіксально-

суфіксальному, я, здається, зможу пояснити на уроці. А от безафіксний – це просто

проблема.

-Та що ти. Безафіксний – це спосіб творення слів шляхом укорочення ( усічення )

твірного слова, здебільшого відкиданям суфіксів. Наприклад : блакить утворилося

від слова блакитний, розпис - від слова розписувати тощо.

-До речі, ми забули про такий морфологічний спосіб, як складання. Він поділяється

на три види : основоскладання, словоскладання, абревіація. Тож поясни мені , чим

відрізняється основосладання від словоскладання?

-При словоскладані нове слово твориться внаслідок складаня двох і більше

твірних основ. Базою для творення таких слів є наявні в мові сполучення.

Наприклад : карі очі – кароокий.При словоскладанні слова поєднується в одне без

сполучних голосних. Наприклад : срібло-злото, батько-мати.

-А як розрізнити , основоскладання і абревіацію ?

-Тобі просто треба вивчити способи утворення абревіатур і буде все гаразд. Я тобі

дам свою таблицю і ти в ній знайдеш відповідь на своє питання.

-Спасибі. Ти так мені допомогла. Я тепер самостійно зможу виконати домашнє

завдання.

-Бувай.

-До побачення.

ІV. Забезпечення виконання системи завдань, спрямованої на формування мовних

комунікативних умінь і навичок.

І група

1.Словотворча скарбничка

Теоретичний матеріал пригадали, а тепер давайте спробуємо визначити спосіб творення

слів.

Діти по черзі витягують картку, на якій написане слово , й пояснюють його спосіб

творення.

Пречудова, надбрівний, мудрець, молодь, доброта, круглолиций, запис,

семиструнний, водянистий.

ІІ група

«Чи правильне твердження ?»

Учні напроти кожного твердження ставлять + або -.

1. Суфіксальний спосіб – це спосіб, при якому нові слова творяться за допомогою

префіксів.

2. –сь, -ся, - но, - небудь – це суфікси.

3. Складання поділяється на три види : основоскладання, словоскладання, абревіація.

4. Префіксально-суфіксальний спосіб належить до морфологічних.

Page 4: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

5.Основоскладання може супроводжуватися суфіксацією.

6.Словоскладання –це спосіб утворення нових слів шляхом поєднання двох слів за

допомогою сполучних голосних.

7.Слово душевний утворене суфіксальним способом.

8. Слово настільний утворене префіксально-суфіксальним способом.

9.Слово ТЮГ – це абревіатура.

10.Слово обшук утворене префіксальним способом.

11. У слові східнослов’янський основоскладання супроводжується суфіксацією.

12.Слово миритися утворене постфіксальним способом.

Відповідь

1 - 2-(постфікси ) 3+ 4 +5 +6 -7+ 8+ 9+ 10- 11 +12+

2.Письмовий морфемний і словотворчий розбір слова беззоряний.

Слово беззоряний закодоване в реченнях.

1.Випишіть прийменник з речення Без мови рідної, юначе , й народу нашого нема ( В.

Сосюра ). 2. Випишіть присудок , виражений іменником з речення Українська мова –

яскрава зоря на європейському небосхилі. 3.Випишіть прийменник з речення Присягаюся,

мово, тобі , як небу присягає на вірність одвічну птах ( Г . Світлична ).

3.Лінгвістичний феєрверк.

Слова поставити у відповідну граматичну форму, скласти й записати з ними речення.

Огорнути, крило, чорний, земля, рідний, ніч, беззоряний.

4.Синтаксичний розбір речення.

Беззоряна ніч огорнула чорним крилом рідну землю.

5.Цифровий диктант.

1.ОДТРК. 2.Премудрий. 3.Державна. 4.Юнь. 5.Щедрість. 6.Бездушний. 7.Напис.8.Хто-

небудь. 9.Милозвучна. 10. Хліб-сіль. 11. Редколегія.

12. Безмежна.

1-префіксальний

2-суфіксальний

3-префіксально-суфіксальний

4-безафіксний

5-постфіксальний

6-основоскладання

7-словоскладання

8-абревіація

1-8

2-1

3-2

4-4

5-2

6-3

Page 5: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

7-4

8-5

9-6

10-7

11-8

12-3

6.Вибіркова робота.

З поезії виписати слова, утворені суфіксальним способом.

Рідна мова

Наче світла музика святкова,

Як весняна річечка жива,

Пробудилась українська мова,

Відродились батьківські слова.

Сад вишневий, хата, гай, криниця,

Шлях чумацький , голубі дощі…

Мов солодкі пахощі живиці,

Незбагненна радість на душі.

Вслухайсь лиш : мати, мама, ненька-

Неповторне милозвуччя слів !

Ранній жайвір голосом тоненьким

Шле вітання з росяних полів.

В час війни , як спалахи грозові

Розбудили наш священний гнів,

Непідкупне українське слово,

Як багнет громило ворогів.

Бережімо і плекаймо мову

Так , як мати, береже дитя.

Не цураймось батьківського слова,

Відречемось – втратимо життя.

Віктор Григоренко.

Словникова робота : живиці

Виписати слова, утворені суфіксальним способом.

Святкова, весняна, річечка, українська, батьківські, вишневий, чумацький, солодкі,

пахощі, живиці, радість, ненька, ранній, тоненьким, вітання, росяних, грозові, священний.

Які зі слів мають зменшено –пестливі суфікси?

7.Опрацювання статті І. Вихованця « Всесильні суфікси»

Всесильні суфікси

Page 6: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

Суфікс змінює тональність слова, забарвлює його емоційним змістом, надає слову

поетичного звучання. До того ж суфікс робить це економно, стисло.

Пестливі суфікси приєднуються до багатьох іменників. Емоційного забарвлення

надають вони, зокрема, назвам свійських тварин і птахів : корівка, телятко, курочка,

цуценятко, качечка, кізонька, кицюня.

Опоетизовано в народному слові і несвійських тварин і птахів. Скільки пестливих

слів тут маємо ! Це – ластівонька, зозуленька, соловейко, горобенятко, зайчик, лисонька,

ведмедик, вовченятко, білченятко.

Тепер перейдемо від істот до неістот. Хоча б до назв дерев. Ми зачудувані мовою

дерев, шелестом листя, їх жадобою сонця. І красуня – вишенька біля хати, і яблунька з

ніжними , найчарівніших барв пелюстками квіту, і горді ясени, що вибігли до дороги і

вітають оркестром листячком людей, і калина, калинонька… Зачудування природою , її

красою маємо у словах «вербиця», «смеречка», «тополенька».

А як же поводяться інші частини мови ? Чи поєднуються з ними пестливі суфікси ?

Аякже ! Дуже часто вживаються, наприклад, пестливі форми прикметників. Назви

кольорів : синенький, синесенький, жовтенький, жовтесенький. Або інші ознаки :

веселенький, гарненький, розумненький.

Якщо прикметник із пестливим значенням , то й прислівник охоче стає таким же.

Порівняйте : біленький – біленько, гарненький – гарненько.

Пестливі форми проникли навіть до дієслова. Пригадайте оповиті материнською

ласкою слова «спатки», «спаточки», «спатоньки». Дієслівні пестливі форми вживаються

переважно в емоційному мовленні, зверненому до дітей.

За І. Вихованцем

-Яке значення має суфікс у мові ?

І варіант – вибрати з тексту пестливі назви тварин .

ІІ варіант -– вибрати з тексту пестливі назви птахів.

ІІІ варіант - вибрати з тексту пестливі назви дерев.

І V варіант - вибрати з тексту пестливі форми прикметників.

-Де вживаються дієслівні пестливі форми ?

Словотворчі суфікси й префікси можуть надавати словам різного стилістичного

забарвлення. Більш детально цю тему ми будемо опрацьовувати при вивченні частин

мови.

8.Редагування словосполучень.

У минулому навчальному році ви мали змогу відвідувати факультатив «Пароніми

української мови»

-Пригадаймо, які слова називаються паронімами.

При розрізненні значень паронімів неабияку роль відіграють також суфікси й префікси.

Утворюючи словосполучення з паронімами, учень допустив помилки. Їх потрібно

відшукати й виправити.

Економічна людина ; людний хлопець, людяна вулиця ; лукава усмішка, лагідна

посмішка ; шкіряне подразнення, шкірні чоботи ; музикальна школа, музичний голос ;

тактична поведінка, тактовний бій.

9.Хвилинка –веселинка.

Page 7: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

Маленька дівчинка , проходячи повз консерваторію, прочитала «Кон-сер-ва-то-рія» і

зраділа :

-Так ось де овочі консервують !

Суддя запитує підсудного :

Хто ви за фахом ?

-Соліст.

-Де ви виступаєте ?

-Я не виступаю, а солю помідори, огірки, капусту.

Наведіть приклад слова , що утворилося з двох інших слів.

-Гаврило!

-З яких же слів воно утворилося ?

-Із слів пес і свиня.

-Який ще пес ? Яка свиня ?

Ну, гав і рило…

10.Повторення вивченого матеріалу з теми «Написання префіксів пре-, при-, прі-»

На сьогодні вам необхідно було повторити написання префіксів пре-, при-, прі-.

-Пригадаймо, у яких випадках пишеться префікс пре - ?

- У яких випадках пишеться префікс при - ?

Зі слів , написаних на картці, виберіть лише ті, від яких можна утворити нові слова за

допомогою префікса пре - ?

Завзятий, чарувати, єднати, трусити, пишно, дивний, гасити, святий, світло, широкий,

будувати, їхати, глушити, вокзальний.

-Які слова пишуться з префіксом прі - ?

Виконання завдань на картці ( 1 учень )

Виписати слова –неологізми, утворені основоскладанням.

1.Арфами, арфами –

Золотими, голосними обізвалися гаї

Самодзвонними… ( Павло Тичина ).

2.Думами, думами –

Наче море кораблями, переповнена блакить

Ніжнотонними…( Павло Тичина ).

3.Як не любити весни многошумної,

Меду пахучих суцвіть ( Максим Рильський ).

4.Так з родився ти з хвиль

злотосиніх космічних вібрацій … ( Євген Маланюк ).

5.Світе мій, гучний, мільйонноокий…

Page 8: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

Ніжний, і ласкавий, і жорстокий… ( Василь Симоненко ).

6.Куріє руїна. Кривавим стікає потоком

І сонце татарське – стожальне – разить наповал ( Василь Стус ).

7.Іваночку ! Ти чуєш, доброокий ?

Їй –бо, не знаю, що я зле зробив ? ( Василь Стус ).

8. Ні клятв, ні сліз і ні колін !

Лиш горде горе тонкостанне ( Микола Вінграновський ).

11.Словотвірне лото.

Робота в парах.

Утворити словотворчі ланцюжки з наявних слів.

1.Слава – славний –преславний.

2.Весна- весняний – веснянка.

3.Внук-внучка-правнучка.

4.Хмара-хмарний- безхмарний.

5.Море – морський – приморський.

6.Туман-туманний – туманність.

7.Кінь –кінний – кіннота.

8.Вода –водяний – водянистий.

9.Сила – сильний – сильно.

10. Батько – батьків –батьківський – по – батьківськи.

11.Чудо – чудеса – чудесний – пречудесний.

12.Залізо – залізний – залізниця – залізничний.

13.Екзамен – екзаменувати – переекзаменувати – переекзаменований.

14.Фарба – фарбувати – пофарбувати – пофарбований.

12. «Четверте зайве».

1.Сосняк, ошийок, фронтовий, передовик.

2.Прадавній, неправда, провесна, проїзд.

3.Прикордонний, бездомний. помірний, праліс.

4.Приголосний, прикувати, приписка, привук.

5.Сивобородий, темноволосий, чорноморський, кароокий.

6.Широколистий, червонощокий, великодушний, високолобий.

-Одним із морфологічних способів словотворення є складання.

-Які є види складання ?

-Які є способи утворення абревіатур ?

13.Мовознавча гра «І один у полі воїн»

Один учень виходить до дошки, учні по черзі пропонують йому розшифрувати

абревіатуру, утворену поєднанням частини твірної основи й цілого слова та поєднанням

частин твірних слів.

Page 9: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

14.Пояснення значень абревіатур

( Учитель демонструє написані на картках абревіатури, а учні пояснюють їхні

значення )

АТС – автономна телефонна станція

ВАТ – відкрите акціонерне товариство

МАГАТЕ – Міжнародне агентство з атомної енергії

ДЮСШ – дитячо – юнацька спортивна школа

ДПС – дорожньо-патрульна служба

МОК – Міжнародний олімпійський комітет

КПП – контрольно-пропускний пункт

НБУ – Національний банк України

ООН – Організація Об’єднаних Націй

СБУ – Служба безпеки України

ПП – приватне підприємство

СТО – станція технічного обслуговування

УПЦ – Українська православна церква

ЄС – Європейський Союз

УНР – Українська Народна Республіка

ЛАЗ –Львівський автомобільний завод

ФБР – Федеральне бюро розслідувань

ОУН – Організація українських націоналістів

ОДТРК –обласна державна телерадіокомпанія

ТЮГ – Театр юного глядача

МОЗ – Міністерство охорони здоров’я

ТОВ – Товариство з обмеженою відповідальністю

АПК – агропромисловий комплекс

МВС – Міністерство внутрішніх справ

СНД – Співдружність Незалежних Держав

УТН – Українські телевізійні новини

АПН України – Академія педагогічних наук України

ХТЗ – Харківський тракторний завод

КДБ – Комітет державної безпеки

МВФ – Міжнародний валютний фонд

НБУ – Національна безпека України

НРУ – Народний Рух України

15.Повідомлення на лінгвістичну тему «Неморфологічні способи словотвору»

В українській мові три неморфологічні способи словотворення : морфолого-

синтаксичний, лексико-синтаксичий, лексико-семантичий.

Морфолого-синтаксичний – це спосіб творення нових слів шляхом переходу з однієї

частини мови і іншу. При цьому слово набуває нового значення , змінюючи свої

морфологічні ознаки і синтаксичну роль. Звучання і написання слова залишається

незмінним.

У сучасній українській мові спостерігається :

-перехід прикметників і дієприкметників в іменники ( субстантивація ). Наприклад :

майбутнє, минуле, колискова, учительська, вартовий, черговий.

Page 10: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

-перехід іменників у прислівники ( адвербіалізація ). Наприклад : милуватися ( чим? )

весною ( іменник) – приїхати ( коли ? ) весною ( прислівник.

-перехід числівників у прикметники ( ад’єктивація ). Наприклад : перший дзвінок (

числівник ) – перший математик у класі ( прикметник , у значенні «найкращий»).

-перехід іменників у прийменники ( препозитивація ). Наприклад : накреслив (що ? ) коло

– коло хати ( прийменник ).

Лексико-синтаксичний – це спосіб творення нових слів шляхом злиття словосполучень

або повнозначних слів із службовими в одне слово. Наприклад :

на швидку руку – нашвидкуруч, п’ять десятків – п’ятдесят, цього дня – сьогодні.

Лексико – семантичний - це спосіб творення нових слів шляхом переосмислення

значень наявних у мові слів. Унаслідок цього виникають омоніми . Наприклад : коваль (

професія) – Коваль ( прізвище ), корінь ( дерева ) – корінь ( у математиці, мовознавстві ),

орел ( птах ) – Орел ( місто ).

16.Хвилинка-цікавинка.

-Яким способом утворені прізвища Швець, Гончар, Стельмах, Килимар, Гутник, Бондар ?

-Яким способом утворені прізвища Вернидуб, Нетудихата, Здіймиголова, Паливода,

Панібудьласка ?

17. Виконання завдання на картці.

Прочитати речення. Визначити, якими частинами мови є виділені слова, з’ясувати їхню

синтаксичну функцію.

1.Сміливого і куля не бере. 2.Старого горобця на полові не обдуриш. 3.Де старий

спотикнеться, там нехай молодий добре напнеться. 4. Ранній пізньому не кланяється.

5.Догана мудрого більше стоїть, як похвала дурного. 6.Розумний всякому дає лад. 7.

Розумний батько сина спитати не соромиться. 8.Учений іде, а неук слідом

спотикається.9.У ледачого хазяїна і чоботи з ніг украдуть.

18.Творча робота.

Скласти й записати з кожним словом по два речення : 1 – щоб слово виступало підметом ;

2 – щоб слово виступало означенням.

Колискова.

Вартовий.

19.Самостійна робота.

Виконання тестових завдань.

І варіант

1. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

Б Угорі

В Заклик

Г Веселість

Д Невеликий

Page 11: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

2. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

И Міждержавний

К Юнь

Л Осінній

М Лісостеп

3. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

А Приморський

Б Напис

В Воленька

Г Сивочолий

4. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

О Кімнатний

П Багаторічний

Р Підпис

С Переробити

5. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

К Суцвіття

Л Недалекий

М Яснозорий

Н Лікарський

6. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

А Підвіконник

Б Прибігти

В Вихід

Г ТСН

7. У котрому рядку слово утворене постфіксальним способом ?

Л Умиватися

М Премудрість

Н Щогодинний

О Угорі

8. У котрому рядку слово утворене основоскладанням ?

Є Ріст

Ж Звуковий

З Думка

И Новобудова

9. У котрому рядку слово утворене основоскладанням , що супроводжується суфіксацією ?

К Круглолиций

Л Широкоплечий

М Одношерстий

Н Чорноморський

10. У котрому рядку слово утворене словоскладанням ?

О Хліб-сіль

П Гостроязикий

Р Західноукраїнський

Page 12: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

С Лівобережний

11.У котрому рядку слова утворені способом абревіації ?

А Наділ

Б Купівля – продаж

В Юннат

Г Народногосподарський

12. У котрому рядку слова утворені безафіксним способом ?

Д Вишенька

Е Підпис

Є Підтекст

Ж Прадід

ІІ варіант

1. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

Б Зелень

В Косар

Г Біг

Д Предобрий

2. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

И Беззмістовний

К Спів

Л СНД

М Листопад

3. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

А Безмежний

Б Юнь

В Ручний

Г Червонощокий

4. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

О Морський

П Безхмарний

Р Захід

С Правнук

5. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

К Підсвічник

Л Запис

М Безпорядок

Н Голубка

6. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

А Узлісся

Б Криголам

В Чорноволосий

Г ТЮГ

7. У котрому рядку слово утворене постфіксальним способом ?

Page 13: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

А Хто -небудь

М Безвітряний

Н Десятилітній

О Комбат

8. У котрому рядку слово утворене основоскладанням ?

Є Молодість

Ж Заморський

З Аналіз

И Темнобровий

9. У котрому рядку слово утворене основоскладанням , що супроводжується суфіксацією ?

К Ширококрилий

Л Срібноголосий

М Повноводий

Н Високосортний

10. У котрому рядку слово утворене словоскладанням ?

О Ходив-ходив

П Деревобетонний

Р Правобережний

С Одноголосий

11.У котрому рядку слова утворені способом абревіації ?

А Нетактовний

Б Безмірний

В Донбас

Г Жовтогарячий

12. У котрому рядку слова утворені безафіксним способом ?

Д Селянство

Е Юнь

Є Стінний

Ж Косар

Ключ : диво калинове.

-Хто назвав мову дивом калиновим ?

-Які ще перифрази ви можете дібрати до слова мова ?

ІІІ Підсумок уроку.

Нам потрібно повсякчас турбуватися про розвиток і збагачення рідної мови.

Тож плекаймо в серці кожне гроно-

Прозоре диво калинове,

Хай квітне, пломенить червоно

В сім’ї великій, вольній новій.

1.Аналіз своєї діяльності на уроці.

2.Робота з анкетою

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе, обведіть

перший кружечок.

Page 14: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

Домашнє завдання : І група – виписати 5 прислів’в, де б спостерігався перехід

прикметників в іменники ; ІІ група – вправа 83 ( І І , ІІІ).

Тест

І варіант

Page 15: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

1. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

Б Угорі

В Заклик

Г Веселість

Д Невеликий

2. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

И Міждержавний

К Юнь

Л Осінній

М Лісостеп

3. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

А Приморський

Б Напис

В Воленька

Г Сивочолий

4. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

О Кімнатний

П Багаторічний

Р Підпис

С Переробити

5. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

К Суцвіття

Л Недалекий

М Яснозорий

Н Лікарський

6. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

А Підвіконник

Б Прибігти

В Вихід

Г ТСН

7. У котрому рядку слово утворене постфіксальним способом ?

Л Умиватися

М Премудрість

Н Щогодинний

О Угорі

8. У котрому рядку слово утворене основоскладанням ?

Є Ріст

Ж Звуковий

З Думка

И Новобудова

9. У котрому рядку слово утворене основоскладанням , що супроводжується суфіксацією ?

К Круглолиций

Л Широкоплечий

М Одношерстий

Н Чорноморський

Page 16: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

10. У котрому рядку слово утворене словоскладанням ?

О Хліб-сіль

П Гостроязикий

Р Західноукраїнський

С Лівобережний

11.У котрому рядку слова утворені способом абревіації ?

А Наділ

Б Купівля – продаж

В Юннат

Г Народногосподарський

12. У котрому рядку слова утворені безафіксним способом ?

Д Вишенька

Е Підпис

Є Підтекст

Ж Прадід

Тест

ІІ варіант

1. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

Б Зелень

В Косар

Г Біг

Д Предобрий

2. У котрому рядку слово утворене префіксальним способом ?

И Беззмістовний

К Спів

Л СНД

М Листопад

3. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

А Безмежний

Б Юнь

В Ручний

Г Червонощокий

4. У котрому рядку слово утворене суфіксальним способом ?

О Морський

П Безхмарний

Р Захід

С Правнук

5. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

К Підсвічник

Л Запис

М Безпорядок

Н Голубка

6. У котрому рядку слово утворене префіксально - суфіксальним способом ?

Page 17: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

А Узлісся

Б Криголам

В Чорноволосий

Г ТЮГ

7. У котрому рядку слово утворене постфіксальним способом ?

А Хто -небудь

М Безвітряний

Н Десятилітній

О Комбат

8. У котрому рядку слово утворене основоскладанням ?

Є Молодість

Ж Заморський

З Аналіз

И Темнобровий

9. У котрому рядку слово утворене основоскладанням , що супроводжується суфіксацією ?

К Ширококрилий

Л Срібноголосий

М Повноводий

Н Високосортний

10. У котрому рядку слово утворене словоскладанням ?

О Ходив-ходив

П Деревобетонний

Р Правобережний

С Одноголосий

11.У котрому рядку слова утворені способом абревіації ?

А Нетактовний

Б Безмірний

В Донбас

Г Жовтогарячий

12. У котрому рядку слова утворені безафіксним способом ?

Д Селянство

Е Юнь

Є Стінний

Ж Косар

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

Page 18: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

Page 19: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

Картка № 1

1. Виконайте завдання.

1.Випишіть прийменник з речення Без мови рідної, юначе , й народу нашого нема

( В. Сосюра ). 2. Випишіть присудок , виражений іменником з речення Українська

мова – яскрава зоря на європейському небосхилі. 3.Випишіть прийменник з речення

Присягаюся, мово, тобі , як небу присягає на вірність одвічну птах ( Г . Світлична ).

2.Утворюючи словосполучення з паронімами, учень допустив помилки. Їх

потрібно відшукати й виправити. Економічна людина економний факультет ; людний хлопець, людяна вулиця ;

лукава усмішка, лагідна посмішка ; шкіряне подразнення, шкірні чоботи ;

музикальна школа, музичний голос ; тактична поведінка, тактовний бій.

3.Зі слів , написаних на картці, виберіть лише ті, від яких можна утворити

нові слова за допомогою префікса пре - .

Завзятий, чарувати, єднати, трусити, пишно, дивний, гасити, святий, світло,

широкий, будувати, їхати, глушити, вокзальний.

.4. Виберіть із кожного рядка четверте зайве слово. Відповідь обґрунтуйте.

1.Сосняк, ошийок, фронтовий, передовик.

2.Прадавній, неправда, провесна, проїзд.

3.Прикордонний, бездомний. помірний, праліс.

4.Приголосний, прикувати, приписка, привук.

5.Сивобородий, темноволосий, чорноморський, кароокий.

6.Широколистий, червонощокий, великодушний, високолобий.

5.Прочитайте речення. Визначте, якими частинами мови є виділені слова, з’ясуйте

їхню синтаксичну функцію.

1.Сміливого і куля не бере. 2.Старого горобця на полові не обдуриш. 3.Де старий

спотикнеться, там нехай молодий добре напнеться. 4. Ранній пізньому не

кланяється. 5.Догана мудрого більше стоїть, як похвала дурного. 6.Розумний

всякому дає лад. 7. Розумний батько сина спитати не соромиться. 8.Учений іде, а

неук слідом спотикається.9.У ледачого хазяїна і чоботи з ніг украдуть.

Page 20: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

М Премудрість

Н Щогодинний

О Угорі

8. У котрому рядку слово утворене основоскладанням ?

Є Ріст

Ж Звуковий

З Думка

И Новобудова

9. У котрому рядку слово утворене основоскладанням , що супроводжується суфіксацією ?

К Круглолиций

Л Широкоплечий

М Одношерстий

Н Чорноморський

10. У котрому рядку слово утворене словоскладанням ?

О Хліб-сіль

П Гостроязикий

Р Західноукраїнський

С Лівобережний

11.У котрому рядку слова утворені способом абревіації ?

А Наділ

Б Купівля – продаж

В Юннат

Г Народногосподарський

12. У котрому рядку слова утворені безафіксним способом ?

Д Вишенька

Е Підпис

Є Підтекст

Ж Прадід

Словотвір

Тест

ІІ варіант

1. У котрому рядку слово утворене

префіксальним способом ?

А Юнь

Б Читач

В Розпис

Г Пресвятий

Page 21: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

2. У котрому рядку слово утворене

суфіксальним способом ?

А Підвіконник

Б Запис

В Мовний

Г Зеленолистий

3. У котрому рядку слово утворене

префіксально - суфіксальним способом ?

А Підсвічник

Б Праліс

В Відгук

Г Зіронька

4. У котрому рядку слово утворене

постфіксальним способом ?

А Хто -небудь

Б Росяний

В Шестикласник

Г Медсестра

5. У котрому рядку слово утворене

основоскладанням ?

А Держбанк

Б Профком

В Жар-птиця

Г Круглолиций

6. У котрому рядку слово утворене

словоскладанням ?

А Заєць-русак

Б Машинобудівний

В Лівобережний

Г Кисло-солодкий

7.У котрому рядку слова утворені способом

абревіації ?

А Неправдивий

Б Сучасний

В Донбас

Г Червоногарячий

8. У котрому рядку слова утворені

безафіксним способом ?

А Братство

Б Зелень

В Нічний

Г Словечко

9.У якому рядку записано слово, утворене

шляхом переходу однієї частини мови

в іншу ?

А Горицвіт

Б Землетрус

В Учительська

Г Вірність

10.У якому рядку слово з пів – потрібно

написати через дефіс ?

А Пів/яблука

Б Пів/Америки

В Пів/огірка

Г Пів/землі

11.У якому рядку слово написано без

помилок ?

А Екслейтенант

Б Червоно-щокий

В Жовтогарячий

Г Північнозахідний

12.У якому зі слів потрібно вставити

букву з ?

А Пра..ький

Б Овру..ький

В Казах..ький

Г Чума..ький

13.Списати, знімаючи риску.

Праце/люб, мово/знавець, темно/червоний,

віце/прем’єр, людино/день, давньо/руський,

перекоти/поле, синьо/окий,

паровозо/будівний, щастя/доля,

член/кореспондент, 95/річчя,

жовто/блакитний, ракета/носій.

14.Від поданих слів утворити збірні іменники

за допомогою суфіксів –ств-, -зтв-, -цтв- .

Жінка, кріпак, люд, козак, мисливець,

кравець, юнак, студент, молодець, ткач,

бджола, чумак, птах.

Page 22: Тема. Основні способи словотвору.files.site-logvinenko.webnode.com.ua/200000049-0a8710b817/Конспект уроку...А допоможуть налаштуватися

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.

1.Якщо ви вважаєте, що ви працювали на високому рівні і реалізували себе,

обведіть перший кружечок.

2.Якщо ви реалізувались не повністю на уроці, -другий кружечок.

3.Не задоволені своєю роботою –третій кружечок.