урок "Карпати", 8кл
Transcript of урок "Карпати", 8кл
![Page 1: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/1.jpg)
Тема: Українські Карпати.
Мета: Формувати знання про географічне положення та природні компоненти
Карпат; сприяти розумінню особливостей змін природних умов гірських
районів із висотою; ознайомити з новими географічними об’єктами, термінами;
розширювати інформаційне поле ; удосконалювати практичні навички та
вміння працювати із тематичними картами атласу; виховувати почуття
патріотизму, громадської свідомості; розвивати вміння слухати і говорити.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: підручник «Фізична географія України.8 клас», фізична карта
України, атласи «Фізична карта України. 8 клас», електронний атлас «Фізична
карта України. 8 клас», комп’ютерна презентація, фотографії екскурсійної
поїздки до Карпат, аудіозапис звуків трембіти.
Пізнай свій край, себе, свій рід,
свій народ, свою землю – і ти
побачиш свій шлях у житті.
Г. Сковорода
Хід уроку
1. Організаційний момент. Доброго дня! Сьогодні ми продовжимо
мандрувати просторами України. Я надіюсь, що ця мандрівка буде для вас
приємною і пізнавальною.
2. Актуалізація опорних знань і умінь учнів.
Давайте пригадаємо:
1. У межах яких фізико-географічних країн розташована територія
України?
2. На які природні зони поділяється рівнинна частина України?
Картографічний диктант. Учні в зошитах замальовують картосхему
України, на якій позначені межі природних країн і зон. Учитель називає певні
ознаки, назви, терміни, які характерні для різних природних зон, вказуючи їх
порядкові номери. Учні мають поставити цифри на картосхему у відповідну
зону.
![Page 2: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/2.jpg)
Пропонований перелік: 1 – займає 20% від загальної площі України; 2 –
переважають «транзитні річки»; 3 - має вихід до морів; 4 – найбільше
перебувала під впливом льодовика; 5 – найбільш поширений яружно-балковий
рельєф; 6 – характерні рослини-ефемери; 7 – природний національний парк
Подільські Товтри; 8 – значна заболоченість; 9 – Черемський заповідник; 10 –
Західноукраїнська провінція; 11 – Північностепова підзона; 12 – Донецький
кряж.
Запитання:
- Які частини України належать до гірських фізико-географічних країн?
Прийом «Асоціативний аналіз».
Для якої із фізико-географічних країн характерні дані звуки?
( Аудіозапис звуків трембіти).
Повідомлення теми, ознайомлення учнів з формами роботи на уроці.
3. Мотивація навчальної діяльності.
Нещодавно ви побували в Карпатах (перегляд фото з Карпат).
Запитання:
- Яке враження ви отримали від подорожі до Карпат?
- Чим здивували гори?
![Page 3: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/3.jpg)
Вправа «Самоідентифікація».
Визначте рівень своїх знань про Карпати за
допомогою малюнка, що лежить перед вами.
- Чого ви очікуєте від уроку?
Пригадайте план характеристики природної зони.
План.
1. Географічне положення, межі й розміри Карпат.
2. Загальні риси природних умов.
3. Висотна поясність.
4. Вивчення нового матеріалу.
Географічний практикум. Використовуючи карти атласу та текст
підручника, схарактеризуйте географічне положення Українських Карпат за
планом: а) у якій частині України розташовані; б) із якими формами рельєфу
межують; в) напрямок простягання; г) протяжність у межах України, ширина;
д) із яких гірських пасів складаються.
Карпатська гірська фізико-географічна країна розташована в межах
середньої частин Європи. Одна з провінцій країни – Українські (Східні)
Карпати – займає крайню західну частину України і становить 4% від її площі.
У межах України розташована 1/10 частина підковоподібної Карпатської
гірської країни. Більша її частина розташована на території Румунії, значно
менша – Словаччини, зовсім незначна – Угорщини Чехії , Польщі. Українські
Карпати простягаються в довжину з північного заходу на південний схід на 280
км, а в ширину - з північного сходу на південний захід – 100-110 км. Площа
гірської системи становить 24 тис. км², а разом із Передкарпатською височиною
та Закарпатською низовиною – 37 тис. км². (Використання електронного
атласу)
![Page 4: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/4.jpg)
Виділяють такі основні пасма: Зовнішні Карпати, Верховинський
Вододільний хребет, Полонинсько-Чорногірські Карпати, Рахівсько-Чивчинські
гори, Вулканічні Карпати.
Робота в групах з тематичними картами та підручником.
Об’єднайтеся в групи та за тематичними картами визначте:
1 Група: Визначте тектонічну структуру та геологічну будову Карпат?
2 Група: Охарактеризуйте рельєф даної території. Поклади яких корисних
копалин можна тут зустріти?
3 Група: Охарактеризуйте клімат Карпат;
4 Група: : Охарактеризуйте поверхневі води Карпат;
5 Група: : Охарактеризуйте ґрунтовий покрив;
6 Група: : Охарактеризуйте флору і фауну Карпат.
Під час відповідей груп учні складають схему-опору. Відповіді
супроводжуються комп’ютерною презентацією.
Прийом «Словничок». Учні записують в зошит нові терміни: фліш,
верховини, полонини.
Робота з підручником. Розгляньте малюнок в підручнику (ст.. 207, мал..
171) та визначте, які висотні пояси характерні для Карпат? Чим можна
пояснити наявність даних поясів в горах?
5. Закріплення нового матеріалу.
Вправа «Досягни вершини» (Учням пропонується продовжити речення.
Якщо правильне завершення, тоді на анімаційному малюнку піднімається вгору
![Page 5: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/5.jpg)
казковий герой. Таким чином, виконавши вправу, учні опиняються на вершині
гори).
Найвища гірська вершина Карпат – Говерла.
Давайте попробуємо піднятися на цю вершину, продовживши речення:
1. Українські Карпати є східним продовження гір…
2. За висотою Карпати належать до…
3. Вершини Карпат мають округлу форму внаслідок того, що …
4. Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим,
що…
5. Південно-західні схили Карпат порівняно із південно-східними…
6. Найхарактернішою рисою карпатської гірської країни є…
Тести (тестові завдання виконуються за комп’ютером або нетбуком з
використанням програми Tester)
1) На вершині Карпат за рік опадів випадає приблизно:
а) 500-600 мм; б) 800-900 мм; в) 1500-1600 мм.
2) Південно-західні схили Карпат у порівнянні з південно-східними:
а) більш холодні; б) більш теплі; в) більш сухі.
3) З Передкарпатським передгірним поясом пов’язані родовища:
а) свинцю і цинку; б) чорних металів; в) нафти та газу.
4) Більшість пасом Карпат складаються з гірських порід:
а) магматичного походження;
б) метаморфічного походження;
в) осадового походження.
5) Бурий колір грунтам Карпат надають сполуки:
![Page 6: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/6.jpg)
а) заліза; б) кремнію; в) марганцю.
6) Вершини Карпат округлої форми внаслідок того, що:
а) це старі гори, які підлягали руйнуванню;
б) молоді гори, які ще не «підросли»;
в) молоді гори, складені осадовими породами,які швидко руйнуються.
7) Найбільше гірське озеро Карпат:
а) Марічейка; б) Синє; в) Синевир.
8) Відсутність льодовиків в Українських Карпатах пояснюється тим, що:
а) вони знаходяться в помірному кліматичному поясі;
б) мають округлі вершини;
в) мають недостатню для утворення постійної снігової лінії висоту.
9) До найвищих гірських масивів Українських Карпат належать:
а) гори Бескиди;
б) Вулканічний хребет;
в) Полонинсько-Чоргногорське пасмо.
10) Об’єктом Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО оголошені:
а) високогірні озера Карпат;
б) букові ліси Карпат;
в) полонини Українських Карпат.
Домашнє завдання:
1. Опрацювати §38 в підручнику.
2. Нанести на контурну карту природні області Українських Карпат.
3. Диференційоване завдання: хто набрав 9-10 балів за тестові завдання –
повідомлення про стихійні явища природи або національні парки Карпат;
6-8 балів – скласти кросворд (10-12 слів); менше 6 балів – дати відповідь
на питання для самоперевірки в підручнику (ст..209)
6.Підсумок
Зверніться до вправи «самоідентифікація», яку ви виконували на початку
уроку.
– Чи поглибили ви свої знання про Українські Карпати?
![Page 7: урок "Карпати", 8кл](https://reader035.fdocument.pub/reader035/viewer/2022062319/557f8275d8b42aab198b4f7b/html5/thumbnails/7.jpg)
Позначте на малюнку своє розташування відповідно до рівня знань, які ви
маєте про Українські Карпати.
Запитання:
- Чи збулися ваші очікування.
Виставлення оцінок і цінування учнів.