піднесення національно визвольного руху на...

4
УРОК 42 ТЕМА. ПІДНЕСЕННЯ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ 70-90-Х PP. XIX СТ. Мета: охарактеризувати процес піднесення національно- визвольного руху на західноукраїнських землях, проаналізувати обставини утворення перших політичних партій в Україні; визначати, характеризувати та порівнювати основні причини, прояви, форми та наслідки суспільно-політичного і національно - визвольного руху в українських землях Австро-Угорської імперії; давати характеристику та оцінювати діяльність провідних представників національно - визвольного руху. Основні поняття: «радикальний рух», «"новоерівська" політика народовців», «буковинська трійця». Обладнання: документи, схеми, таблиці, портрети діячів національного руху. Тип уроку: засвоєння нових знань. ХІД УРОКУ І. Організаційна частина уроку ІІ. Актуалізація опорних знань Запитання та завдання 1. Яку роль у житті західноукраїнського суспільства відігравали народовці і «москвофіли»? 2. Порівняйте їх погляди. 3. Як ви вважаєте, яка з цих двох течій була більш корисною для українського визвольного руху? Чому? 5. Яке значення мала діяльність товариства «Просвіта» і Літературного товариства ім. Т. Шевченка? ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

description

 

Transcript of піднесення національно визвольного руху на...

Page 1: піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другій половині 70-90-х pp. xix

УРОК 42

ТЕМА. ПІДНЕСЕННЯ НАЦІОНАЛЬНО-ВИЗВОЛЬНОГО РУХУ НА ЗАХІДНОУКРАЇНСЬКИХ ЗЕМЛЯХ В ДРУГІЙ ПОЛОВИНІ 70-90-Х PP. XIX СТ.

Мета: охарактеризувати процес піднесення національно-визвольного руху на західноукраїнських землях, проаналізувати обставини утворення перших політичних партій в Україні; визначати, характеризувати та порівнювати основні причини, прояви, форми та наслідки суспільно-політичного і національно - визвольного руху в українських землях Австро-Угорської імперії; давати характеристику та оцінювати діяльність провідних представників національно - визвольного руху.

Основні поняття: «радикальний рух», «"новоерівська" політика народовців», «буковинська трійця».

Обладнання: документи, схеми, таблиці, портрети діячів національного руху. Тип уроку: засвоєння нових знань.

ХІД УРОКУІ. Організаційна частина урокуІІ. Актуалізація опорних знань

Запитання та завдання

1. Яку роль у житті західноукраїнського суспільства відігравали народовці і «москвофіли»?

2. Порівняйте їх погляди.3. Як ви вважаєте, яка з цих двох течій була більш корисною для українського

визвольного руху? Чому?5. Яке значення мала діяльність товариства «Просвіта» і Літературного товариства

ім. Т. Шевченка?

ІІІ. Мотивація навчальної діяльностіУ ч и т е л ь . У 70-90-х роках у національно-визвольному русі західно-

українських земель сталися певні зміни. Стає очевидним, що культурно- просвітницькими діями не можна розв'язати тогочасні актуальні питання щодо становища населення, економічні і національні суперечності, зняти соціальне напруження в суспільстві.

Новоерівська політика народовцівСкладання логічного ланцюжка

Page 2: піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другій половині 70-90-х pp. xix

ІV. Вивчення нового матеріалу. Осмислення нових знань

1. Поясніть, яким чином на український визвольний рух у Галичині вплинуло загострення відносин між Росією та Австро-Угорщиною.2. У чому суть «нової ери» у відносинах народовців з австрійським урядом?

Суспільно-політичні рухи у Галичині Робота з таблицями

Початок національного відродження припадає на 60-і роки XIX ст. Під впливом народовців Галичини діячі визвольного руху переходять на національні позиції.Набули поширення твори Шевченка.Значну роль у визвольному русі відігравала «буковинська трійця» (Юрій Федько-вич, Сидір та Григорій Воробкевичі).1875 р. — відкриття університету в Чернівцях.1885 р. — початок видання української газети «Буковина»

Радикальний рух.Основні ідеологи: Іван Франко, Михайло Павлик, Остап Терлецький та ін. Утворили організацію Народна Рада, яка стала прообразом першої політичної партії.Видавали журнал «Громадський друг», а потім — «Молот».Входила молода інтеліґенція, яка критично ставилася і до руху «москвофілів»,і до руху народовців.Прагнули надати українському рухові більш революційного характеру. Критикували існуючий лад, виступали проти кріпацтва, за передачу землі селянам, за національне й соціальне звільнення. Закликали до захисту інтересів народу в конкретних справах

1. У чому полягали причини появи радикальної течії у визвольному русі Західної України?

2. Яку роль у радикалізації визвольного руху Західної України відіграв Михайло Драгоманов?

3. Які завдання ставили перед собою радикали?4. За що радикали критикували народовців і «москвофілів»?

Page 3: піднесення національно визвольного руху на західноукраїн¬ських землях в другій половині 70-90-х pp. xix

V. Узагальнення та систематизація знань Завдання на відповідністьСпіввіднесіть дати та події.

1 1878 р. А) утворення народовцями Народної ради2 1885 р. Б) «новоерівська» політика народовців3 1890 р. В) видання у Львові радикально-демократичного журналу

«Громадський друг»4 1891- 1894

pp.Г) прийняття програми народовців про співпрацю з австрійською

владоюД) заснування гуртка «Південні бунтарі»

Відповідь: 1 В; 2 А; З Г; 4 Б.

VI. Домашнє завданняОпрацювати відповідний матеріал підручника (Струкевич О. К., § 31).