Повторення вивченого про прикметник як частину мови

13
Тема : Повторення вивченого про прикметник як частину мови. Спостереження за роллю прикметників у мовленні. Мета : Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про роль його у мовленні, удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за питанням, значенням і роллю в реченні, встановлювати зв'язок між іменником і прикметником; розвивати вміння аналізувати, співставляти і робити висновки; продовжити удосконалювати розвиток зв’язного мовлення молодших школярів; виховувати почуття патріотизму. Обладнання : презентація Microsoft PowerPoint, проектор, комп’ютер, Дід Мороз, Снігуронька. Тип уроку: урок-подорож. Хід уроку І. Організаційний момент. 1. Емоційний настрій уроку слайд 2 І знову кличе дзвоник в клас, Знання нові чекають нас. Ми дуже любим рідну мову, Її мелодію чудову, Тож починаємо урок,

Transcript of Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Page 1: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Тема :   Повторення вивченого про прикметник як частину мови.

Спостереження за роллю прикметників у мовленні.

Мета :  Закріпити в учнів поняття про прикметник як частину мови, про роль

його у мовленні, удосконалювати вміння і навички впізнавати прикметник за

питанням, значенням і роллю в реченні, встановлювати зв'язок між

іменником і прикметником; розвивати вміння аналізувати, співставляти і

робити висновки; продовжити удосконалювати розвиток зв’язного мовлення

молодших школярів; виховувати почуття патріотизму.

Обладнання :   презентація Microsoft PowerPoint, проектор, комп’ютер, Дід

Мороз, Снігуронька.

Тип уроку: урок-подорож.

 

Хід уроку 

І. Організаційний момент.

1. Емоційний настрій уроку

слайд 2

І знову кличе дзвоник в клас,

Знання нові чекають нас.

Ми дуже любим рідну мову,

Її мелодію чудову,

Тож починаємо урок,

Нехай знання ідуть вам впрок.

 

II. Актуалізація опорних знань.

Page 2: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

—   Усе, що я вам розповім, трапилося напередодні Нового року. Щоб не

забути дату новорічної історії, ми запишемо її в зошит. Відкрийте зошити і

запишіть.

слайд 3

1. Каліграфічна хвилинка

Урок почнемо без зупинки з каліграфічної хвилинки.

слайд 4

- Коли буває свято Нового року?

- А якою буває зима?

- От випав сніг. Яка обнова!

- Зима тоді така ….( чудова)

- Міста чистенькі, білі села -

- Зима і радісна й …(весела)

- Кружляють вальс сніжинки ніжні,

- Зима по-своєму…( красива)

- А вранці іній – от обнова!

- Яка зима у нас …( казкова)

- Гілок од інею не видно,

- Тоді вона, звичайно… (срібна)

- Зима буває вередлива,

- То часом добра, то… ( сварлива)

- Яка ж зима? Яка вона?

- Вона весела і …( сумна)

Page 3: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

слайд 5

- Напишіть каліграфічно літеру З, склади та слова з нею.

слайд 6

- Діти, Дід Мороз пропонує вам відтворити переплутанку та каліграфічно

записати її у зошит

слайд 7

2. Висування проблемних запитань.

- А тепер послухайте історію, що трапилася напередодні Нового року.

На Північному Полюсі Дід Мороз і Снігуронька готувалися в дорогу:

збиралися привітати всіх людей зі святом. І саме в цей час морозний вітерець

приніс їм телеграму. Ось вона. А зміст цієї телеграми такий: «Дуже чекаємо на

вас. Прикметники».

слайд 8

- А хто такі Прикметники?

- Яка роль їх у мовленні?

—   Чи можна жити без прикметників? — спитав Дід Мороз у Снігуроньки.

Снігуронька відповіла: «Прикметники — це…», а далі забула.

Page 4: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

слайд 9

III. Повідомлення теми і мети уроку.

І на сьогоднішньому уроці нам необхідно буде дати відповідь на ці

запитання. Ми вже вчили з вами в попередніх класах тему: «Прикметник» і

можемо допомогти Снігуроньці дати відповідь. А тепер пригадайте: що

означає прикметник? На які питання відповідає?

- Правильно. Так само і Снігуронька хотіла відповісти Діду Морозу.

Отже, ви на сьогоднішньому уроці повинні навчитися визначати прикметники

і дізнатися про те, яку важливу роль відіграють прикметники у мовленні.

слайд 10

IV. Робота над матеріалом уроку

1.Уточнення знань про прикметник

«О, так! Це дуже важлива частина мови! Нам неодмінно треба поздоровити зі

святом Прикметники», — сказав Дід Мороз.

слайд 11

Він узяв у руки свою чарівну палицю, стукнув нею тричі, і вони із

Снігуронькою в ту саму мить опинилися у місті Прикметників. На його площі

стояла чудова ялинка, але на ній не було жодної іграшки.

—  А чому ваша ялинка ще не прикрашена? — запитала Снігуронька

мешканців міста. Це тому, що ніхто ще не сказав, якою ж буде наша ялинка.

Page 5: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Тільки-но діти назвуть прикметники, якими можна охарактеризувати нашу

ялинку, як на ній і з’являться іграшки. І чим більше прикметників буде

названо, тим більше іграшок з’явиться на ялинці.

слайд 12

1.1 Виконання вправи № 1.

—   Діти, давайте ми з вами допоможемо прикрасити ялинку в місті

Прикметників. Подумайте, якими словами можна охарактеризувати ялинку?

Яка вона, лісова красуня?

(Діти називають прикметники, записують їх у зошит і на ялинці з’являються і

прикраси:

Ялинка — молоденька, струнка, вічнозелена, красива, пухнаста, при-ваблива,

казкова, загадкова, сяюча, довгождана, новорічна).

1.2 Виконання вправи № 2.

—   Ой, яка вона буде гарна та красива!

Скільки на ній з’явиться іграшок! Тож запишіть назви ялинкових прикрас

разом з їхніми ознаками. (Діти самі виконують завдання. Той, хто за

відведений час запише більшу кількість словосполучень — виграє.

Наприклад: цирковий слоник, іграшкова шапочка, різнокольорова хлопавка,

сяюча зірочка, срібляста кулька, лісові грибочки, чудова снігуронька, золота

рибка,..).

1.3 Виконання вправи № 3.

Поки ми з вами змагалися, до Діда Мороза прийшов хлопчик і прочитав йому

свій твір.

слайд 12

Ось він.

Page 6: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

Ліс. … вечір. У….. кожухах сплять ялинки.

… замети вкрили … пеньки та…. листя.

Скоро … вовчі очі виглянуть із … хащі.

(зимовий, білий, пухнастий, снігові, старі, яскраве, осіннє, голодні, лісової)

слайд 13

—  Чи сподобався він вам?

—   Що потрібно додати, щоб твір став кращим?

—   До якої частини мови належать ці слова?

—   зробіть висновок.

—     Запишіть утворений текст, додаючи слова із довідки.

2. Фізкультхвилинка.

Слухати ми перестали,

І тепер’всі дружно встали,

Будем ми відпочивати,

Нумо вправи починати!

слайди 14 – 32

3. Тренувальні вправи

3.1 Виконання вправи № 4.

 -— А зараз, діти, допоможіть розв’язати Діду Морозу суперечку про те, який

буває сніг.

— Ранок відповідає — золотий, небо говорить — блакитний, старій ялині

здається, що синій, куріпка думає, що теплий, вечірній зірці він бачиться

червоним.

Page 7: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

слайд 33

А вам, діти?

Переконайте всіх, який же насправді буває сніг.

— Отже, ви бачите, що без прикметників нам ніяк не обійтися. В нашій мові

вони відіграють надзвичайно важливу роль, текст стає більш зрозумілим,

краще сприймається.

4. Розвиток мовлення

А тепер трішки відпочинемо й пограємо у гру, яка називається «Про що

мова?».

Холодний, сильний’, «теплий, осінній, пронизливий (вітер).

Довгі, круглі, загострені, різнокольорові (олівці).

слайд 34

Жовтий, овальний, корисний, кислий (лимон).

Голчаста, вічнозелена, гарна (ялинка).

слайд 35

—   Діти, запишіть ці слова.

—  А зараз підкресліть перші букви в цих словах. Яке слово утворилося?

Page 8: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

слайд 36

—   А які ознаки можна додати до цього слова? Воля — довгождана, бажана,

вимріяна, вистраждана.

— Діти, 24 серпня ми відзначали видатну дату — річницю незалежності нашої

держави. Лише кілька років назад наша Україна стала незалежною, вільною. І

це завдяки своєму народові. А народ наш мудрий і добрий, чесний і

працьовитий, волелюбний і сміливий.

А що треба робити дітям, щоб відчувати себе справжніми громадянами своєї

Вітчизни, її патріотами?

Люблю тебе я, люба Україно,

І все зроблю, щоб ти завжди цвіла.

* Я буду вчитись в школі на «відмінно»,

Щоб мною ти пишатися могла!

Люблю твої ліси, струмки, джерельця,

І все-усе, що є в моїм краю!

Тепло долонь, і розуму, і серця

Я Україні милій віддаю!

слайди 37 -38

5. Фізкультхвилинка для очей

Page 9: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

слайд 39

 6. Робота в групах

—          Молодці, діти! Діду Морозу і Снігуроньці дуже сподобались ваші 

відповіді. І вони хочуть дати вам різні завдання.

1-а група. Скласти невеличке оповідання за опорними словами.

Чарівна зима, пухнасті сніжинки, зачарований велетень, тепла ковдра, снігові

шапки.

2-а група. Скласти вірш за римами.

а) зима — чарівна сніжок — дружок

б) навкруги — сніги холоди — в льоди

3-я  група. Скласти і записати прислів’я, підкреслити прикметники.

Мала праця краща виростає велике дерево.

Праця має гіркий корінь, ніж поганий шлях.

Правда солона, за велике безділля.

Краще добра стежка, та солодкий плід.

З маленького насіннячка а брехня солодка.

слайди 40 – 41

 

V. Підсумок уроку.

Наші гості принесли нам тестові запитання. Давайте дамо на них відповідь.

- Що називає прикметник?

- На які питання відповідає прикметник?

Page 10: Повторення вивченого про прикметник як частину мови

- Вставте потрібний прикметник :

- Примчала на конях (яка?) зима? Подарувала (які?) діаманти білокорим

берізкам. Ліс взимку – це (яка?) країна. (Яка ?) краса перехоплює подих.

слайди 42 – 49

 

VІ. Домашнє завдання (диференційоване).

1-      а  група. Списати дві загадки з вправи 224, прикметники підкреслити.

2-      а  група. Виписати з читанки 2 загадки, в яких є прикметники, і їх

підкреслити.

3-       я  група. Скласти самостійно 2 загадки, в яких буде використано

прикметники.

слайд 50

– Молодці! Дякую за роботу.

слайд 51