урок з трудового

10

Click here to load reader

Transcript of урок з трудового

Page 1: урок з трудового

План-конспект уроку

Тема: Робота на токарному верстаті по обробці деревини.

Практична робота: Виготовлення качалки для тіста.

Мета: навчальна: закріпити знання учнів про прийоми керування токарним

верстатом та елементами режимів різання; вчити їх прийомів обточування

циліндричних поверхонь, читання технологічних карток;

виховна: сприяти формуванню та розвитку пізнавального інтересу учнів до

предмету, дисципліну в роботі, почуття колективізму, а також виховувати смак

до технічної естетики;

розвивальна: сприяти формуванню та розвитку початкових умінь, навичок

роботи на токарних верстатах по обробці деревини, вчити аналізувати і

пояснювати процес різання при виготовленні виробів із деревини.

Тип уроку: комбінований.

Обладнання: токарні станки по обробці деревини, заготовки, інструмент,

різці, правила техніки безпеки при роботі на верстаті (плакат).

Наочність: технологічні картки, плакати, схеми, підручники.

Між предметні зв’язки : креслення, математика, фізика.

Хід уроку

I Організаційний момент- перевірка наявності учнів;

- перевірка підготовленості робочих місць;

- перевірка наявності робочого одягу.

II Визначення знань і умінь учнів1. Індивідуальне

- назвати прийоми керування верстатом;

- що називають технологічною картою?

- назвати основні режими різання при точінні;

- який рух називають головним, а який допоміжним?

Page 2: урок з трудового

2 . Фронтальна

- яких вимог техніки безпеки треба додержуватись при роботі на

токарному верстаті?

III Актуалізація опорних знань учнів- Оживлення знань – Що ви знаєте про геометричні фігури, які вони

бувають, якої форми, якої форми деталі можна виготовити на верстаті?

- З досвіду – В якій послідовності обробляють деталі циліндричної форми

на токарному верстаті по обробці деревини?

- Умій – Чи ви вмієте обточувати деталі циліндричної форми?

IV Мотивація навчальної діяльності а) створити позитивне відношення до уроку (демонстрація виробів учнів, які

були зроблені раніше);

б) щоб навчити виготовляти такі вироби необхідно добре знати будову

верстата, вміти працювати на ньому, та розв’язувати технічні задачі. Для цього

необхідно мати добрі знання та багато працювати на токарному верстаті.

V Повідомлення теми, мети і завдань заняття. Знати – прийоми обточування циліндричних поверхонь.

Уміти обточувати прості циліндричні поверхні при виготовленні виробів з

деревини.

VI Вивчення нового матеріалуДемонструю роботу із заготовкою, її установку і закріплення. Учням

розповідаю, що заготовки для точіння не повинні мати тріщин і сучків. При

виборі заготовки передбачається припуск по довжині 30 – 50 мм, а діаметр 4-6

мм.

Щоб закріпити заготовку за допомогою тризуба в одному торці заготовки

роблять неглибокий (4-6 мм) діаметральний запил ножівкою. З другого торця

заготовку закріпляють в центрі.

Учням показую різці для чорного і чистового точіння. На практиці різець

для чорнової обробки деталі називають напівкруглою стамескою (рейєром).

Чистової обробки – мейселем, пряме стамеска. Термін «рейєр» походить від

голандського слова, що означає в перекладі «переміщатися, пересуватися».

Page 3: урок з трудового

«Мейсель» – німецького походження, перекладається як «вирізати, висікати».

Пояснюю, що сконструйовані різці на основі принципу клину, всі вони мають

певний кут заточування. Особливістю різців для чорнового точіння є

напівкругла форма з фаскою. Різці для чистової обробки мають фаски з двох

сторін, завдяки чому утворюється кут загострення. Ці різці служать для

обточування циліндричних і фасонних поверхонь. При цьому ріжуча кромка

(косяка) загострюється чи розміщається під кутом 400 до осі центрів. Кут

різання (кут між вертикальною площиною і верхньою межею стамески) = 350 -

600. Крім того, чистовими різцями виконується підрізання торців і уступів,

відрізання і виточування канавок. Для обточування фасонних поверхонь

застосовують профільні (фасонні різці).

В ході пояснення прийомів робіт демонструю робочу позу, хватку

інструменту і прийоми точіння циліндричних поверхонь, при цьому звертаю

увагу на виконання правил охорони праці. Потім пояснюю і показую прийоми

грубою обробки циліндричної поверхні: напівкруглу стамеску утримую правою

рукою за рукоятку, а лівою зверху щільно притискаю до підручника. В процесі

точіння спочатку знімаю першу стружку товщиною 1 – 2 мм.. При подальшому

точінні різець переміщаю на заготовці в напрямку зліва направо і справа наліво.

При кожному проході знімаю стружку товщиною 1-2 мм.

Перед початком роботи на токарному верстаті необхідно переконатися, що

заготовка вірно і надійно закріплена за допомогою тризуба та центру. Зробити

пробний пуск роботи верстата.

Послідовність оточення циліндричних поверхонь така: спочатку вивчають

креслення та вимірюють заготовку, визначають шар деревини, який необхідно

зрізати. Проточують заготовку до заданої товщини, проводять розмітку і за

допомогою технологічної карти, поопераційно виготовляють виріб. Після

обробки виробу проводять контрольний замір штанген – циркулем. Учням

видається інструкційна картка, за допомогою якої вони вивчають самостійно

точіння циліндричних поверхонь.

VII Формування умінь і навичок учнів1. Практична робота. Учні на токарному верстаті точать качалку для тіста.

Page 4: урок з трудового

2. Інструктаж по правилам безпечної роботи при виконання практичної

роботи.

3. Забезпечення учнів необхідним інструментом та обладнанням: різці,

заготовки, технологічні картки.

4. Самостійне виконання завдання практичної роботи за технологічними

картками.

5. Контроль та самоконтроль учнів.

6. Контроль вчителем з метою виявлення прогалин у знаннях та вміннях

учнів.

7. Поточний інструктаж (індивідуальна допомога, групова допомога при

наявності великої кількості одно типових помилок).

8. Підведення підсумків практичної роботи.

а) визначення та демонстрація кращих робіт;

б) аналіз недоліків у роботі, способи їх усунення;

в) мотивація оцінок за практичну роботу.

9. підведення підсумків заняття (рефлексія):

1. Питаю в учнів, що ви сьогодні вивчили, яку тему, що дізналися нового?

2. Як правильно проводити точіння циліндричних поверхонь?

3. Як правильно доглядати за верстатом?

10. Мотивація оцінок. Виставляю оцінки до журналу та щоденників за новий

матеріал і практичну роботу.

11. Прибирання робочого місця. Прибирання проводять учні кожен своє робоче

місце, а також чергові.

Page 5: урок з трудового

Технологічна карта

Виготовлення качалки для тіста

№п/п

Поопераційніескізи

Послідовність роботи

Інструменти

1 Розмітити заготовку за розмірами

Лінійка, олівець, кутник

2 Випиляти заготовку

Ножівка

3 Розмітити на торцях заготовки центри

Лінійка,олівець

4 Простругати заготовку на восьмигранник

Рубанок

5 Наколоти (накренити) центри на торцях

Шило (кернер)

6 Запиляти один торець під тризуб

Ножівка

7Закріпити заготовку на токарному верстаті за допомогою тризуб

Ключові гайки

8

Виконати попереднє точіння

Рейєр

Page 6: урок з трудового

9 Проточити орієнтири (маячки)

Канавочник, штангель- циркуль

10

Виконати чорнове точіння

Рейєр, лінійка, штангель -циркуль

11

Виконатичистове точіння

Косяк, лінійка, штангель- циркуль

12

Намітити рисками довжину тіла качалки та довжину виробу

Лінійка, косяк, відрізний різець, штангель -циркуль

13 Підрізати торці тіла і торці ручок

Відрізний різець, штангель-циркуль

14 Виконати чистове точіння ручок

Рейєр, косяк, штангель- циркуль

15 Знати фаски Косяк

16 Зрізати шийки, що залишились

Стамеска

Page 7: урок з трудового
Page 8: урок з трудового