речення з очр

5
Тема: Речення з однорідними членами. Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні та другорядні), удосконалити навички грамотного письма, правильно інтонувати речення, сприяти формуванню моральних цінностей. Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок. Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Учитель читає вірш Д.Білоуса «Як цар повелів». Доводилось чути мені: «Навіщо ті коми дурні? — Казав п´ятикласник-хлопчак. — Зі слів зрозуміло і так!» На це я казав у одвіт: є притча старезна, як світ, переказ про вирок царя, коли привели бунтаря., Слузі він диктує в ту мить: «Карати не можна простить». Той пише, як цар повелів, а коми не ставить між слів. І ось на майдані для страт — бунтар у кайданах. І кат, що мав за царя відомстить. «Карати, не можна простить», — слуга об´явля рішенець. Аж руку підносить мудрець (усі шанували його): — Не так прочитав ти, слуго. — Бо встиг зазирнуть тайкома, що коми у тексті нема. Взяв вирок, поправив умить: «Карати не можна, простить».

Transcript of речення з очр

Page 1: речення  з очр

Тема: Речення з однорідними членами. Мета: навчити учнів розрізняти однорідні члени речення (головні та

другорядні), удосконалити навички грамотного письма, правильно інтонувати речення, сприяти формуванню моральних цінностей.

Тип уроку: урок формування практичних умінь і навичок.Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник.

Хід урокуІ. Організаційний момент.ІІ. Мотивація навчальної діяльності.Учитель читає вірш Д.Білоуса «Як цар повелів».

Доводилось чути мені: «Навіщо ті коми дурні? — Казав п´ятикласник-хлопчак. — Зі слів зрозуміло і так!» На це я казав у одвіт: є притча старезна, як світ, переказ про вирок царя, коли привели бунтаря., Слузі він диктує в ту мить: «Карати не можна простить». Той пише, як цар повелів, а коми не ставить між слів. І ось на майдані для страт — бунтар у кайданах. І кат, що мав за царя відомстить. «Карати, не можна простить», — слуга об´явля рішенець. Аж руку підносить мудрець (усі шанували його): — Не так прочитав ти, слуго. — Бо встиг зазирнуть тайкома, що коми у тексті нема. Взяв вирок, поправив умить: «Карати не можна, простить». Побачив, що кома змогла? Така колись притча була!

Запитання до учнів: Яка роль розділових знаків у житті кожного з нас?Кластеризація понять. Учням пропонується пригадати все, що вони знають про однорідні члени речення.

Page 2: речення  з очр

ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.ІV.Опрацювання теми й змісту уроку.

Спостереження над мовою № 1. Працюємо над матеріалом.Тут ростуть сосни, берези, дуби.Тут ростуть і сосни, і берези, і дуби.Тут ростуть сосни, і берези, і дуби.Тут ростуть і сосни, берези і дуби.Запитання: Як розставлено сполучники у кожному з речень. Чи завжди між однорідними членами речення ставимо кому? Коли не ставимо? Слово вчителя: Якщо сполучник повторюваний, то коми між однорідними членами ставимо так, ніби ніякого сполучника немає.Учітеся, читайте, і чужого научайтесь, і свого не цурайтесь (Т.Шевченко).Спостереження над мовою № 2. Працюємо над матеріалом.Мені наснились доли і ліси, поля веселі та вітри незримі (А.Малишко).Зірвеш на яблуні кисличку обо малину чи суничку і наїсися часом так, щой до обіду втратиш смак (Олександр Олесь).Слово вчителя: Є чотири одиничні сполучники, перед якими коми не ставляться. Придумаємо правило разом: чиаботаі – коми немає.Спостереження над мовою № 3. Працюємо над матеріалом.Відгадайте: Летіла стріла та впала в лободу, шукаю, та не знайду (блискавка).Слово вчителя: Чи однакове значення має та? Якщо та означає те саме, що й і, то кома перед ним не ставиться, але якщо сполучник та замінити на але, то кома ставиться.

Вправа «Я - лінгвіст». Опрацювавши опорну схему, сформулюйте пунктуаційні правила.

Тренувальні вправи.1. Для учнів із середнім рівнем знань.

Робота з реченнями від українських поетів. Знайти однорідні члени.

Хай буде сад, і дерево крислате, і кіт-воркіт, і ще багато див (Л. Костенко).Хай на своїм віку кожен посадить дерево в полі чи в садку (І.Нехода).

Page 3: речення  з очр

Дерева не кочують по світу, а кожною жилкою тримаються ріднокраю. Дерева не рубають кінцівок одне одному, але вміють бути протезами. А коли доводиться ставати сокирищем і йти на братовбивство, то це не їхня провина. (П.Перебийніс).

Для учнів з достатнім та високим рівнем знань.Визначте два речення, в яких немає однорідних членів. Вставте

пропущені розділові знаки. Поясніть, якими членами речення вони виражені.

Коляда давноукраїнська богиня неба мати Сонця дружина Дажбога. За легендою Коляда щороку в найдовшу зимову ніч народжує нове сонце. У цей час Коляду переслідує Мара, тому Коляда перетворюється на козу. Зі святом Коляди повязується зародження українського вертепу та театру.

2. Вправа «Дубль-диктант».Запишіть речення на пунктуаційні правила « Кома між однорідними членами речення».Дуб, сосна, верба, тополя ростуть посеред поля.Тут ростуть і сосни, і осики, і берези, і дуби.Я давно налитий тугою, журбою за калиною, тополею й вербою.Сплять берізки і верби, клени і осики.

3. Вправа «Весела робота». Записати під диктовку, розставити розділові знаки.

У кожної людини по двадцять пальців на кожній руці й на кожній нозі по п’ять.

4. Вправа «Я - коректор».Не чути ні співу пташок, ні пісні солов'я. Підлога пахла свіжими деревами і сосною. У музеї були пейзажі, відомі письменники, речі приємно виглядали. На дереві сидить ворона і змерзла в ноги. Я люблю читати Шевченкові повісті, вірші, художні твори, поеми.

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.Вправа «Я - лінгвіст». Запишіть речення, розберіть за членами,

поясніть розділові знаки.У небі ясно-голубім зимове сходить сонце і ллє проміння на мій дім і у

моє віконце.V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання. Вивчити теоретичний матеріал підручника § 14, виконати вправу 116.На вибір:Випишіть із творів письменників рідного краю речення (5-7 речень) на

вивчену пунктограму «Розділові знаки між однорідними членами речень».

Використана література:1. Павленко С. О. Філологічний калейдоскоп. ІІІ частина / C. О. Павленко,

О. П. Павленко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. – 96 с.2. Ющук І. П. Українська мова в школі: [методичні поради для вчителя] /

І. П. Ющук. – Тернопіль: 2013. – 256 с.

Page 4: речення  з очр

3. Ющук І. П. Рідна мова [підручник для 5-го кл.] / І. П. Ющук. – Київ: Освіта, 1998. – 239 с.

4. Заболотний О.В. Українська мова. [підручник для 5-го кл.] / О.В. Заболотний, В.В. Заболотний.- К.: Генеза, 2013. – 256 с.