узагальнюючі слова при очр

5
Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити розрізняти узагальню вальні слова при них, будувати схеми речень, удосконалити пунктуаційні навички , правильно інтонувати речення, сприяти формуванню патріотизму та пошани до України. Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу. Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Дайте відповідь, про що йдеться в уривку. Які розділові знаки ви поставили і чому? Красивий, щедрий, рідний край І мова наша – солов’їна! Люби, шануй, оберігай Усе, що зветься …. І.Храпач ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. ІV. Опрацювання теми й змісту уроку. Спостереження над мовою № 1. Працюємо над матеріалом. Визначте граматичну основу у реченні Усе зелене. А що означає слово все? Учитель ставить двокрапку і дописує: луки, гори, пишні сади. Змінюємо порядок слів. Луки, гори, пишні сади - усе зелене. Речення Усе навкіл: і трави, і дерева, і кущі - наче завмерло. Двокрапкою і тире виділяємо з обох боків однорідні члени речення, бо присудок узгоджується в числі не з однорідними членами речення, а з узагальню вальним словом. Інтонування: пауза перед тире та двокрапкою. Тренувальні вправи. 1.Робота з підручником (с.59, опрацювати теоретичний матеріал).

Transcript of узагальнюючі слова при очр

Page 1: узагальнюючі слова при очр

Тема: Узагальнювальне слово при однорідних членах речення. Мета: поглибити знання учнів про однорідні члени речення, навчити

розрізняти узагальню вальні слова при них, будувати схеми речень, удосконалити пунктуаційні навички , правильно інтонувати речення, сприяти формуванню патріотизму та пошани до України.

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник.

Хід урокуІ. Організаційний момент.ІІ. Мотивація навчальної діяльності.

Дайте відповідь, про що йдеться в уривку. Які розділові знаки ви поставили і чому?Красивий, щедрий, рідний крайІ мова наша – солов’їна!Люби, шануй, оберігайУсе, що зветься ….

І.ХрапачІІІ. Оголошення теми та мети уроку.ІV. Опрацювання теми й змісту уроку.

Спостереження над мовою № 1. Працюємо над матеріалом.Визначте граматичну основу у реченні Усе зелене. А що означає слово все? Учитель ставить двокрапку і дописує: луки, гори, пишні сади. Змінюємо порядок слів. Луки, гори, пишні сади - усе зелене.Речення Усе навкіл: і трави, і дерева, і кущі - наче завмерло. Двокрапкою і тире виділяємо з обох боків однорідні члени речення, бо присудок узгоджується в числі не з однорідними членами речення, а з узагальню вальним словом.Інтонування: пауза перед тире та двокрапкою.

Тренувальні вправи.1. Робота з підручником (с.59, опрацювати теоретичний матеріал).2. Послухайте речення. Усно визначити однорідні члени. Знайдіть

узагальнювальні слова й розставте розділові знаки.Дівочі, побутові, поховальні, гостьові, декоративні, на дорогу, крижмо, заручний, під весільний хліб, весільний вітальний, вінчальний (під ноги), на вінчальну ікону - дванадцять видів рушників мали українці. І на тім рушникові оживе все знайоме до болю: і дитинство, й розлука, й твоя материнська любов (А.Малишко).Звучить «Пісня про рушник» у виконанні американки українського походження Квітки Цісик.

Page 2: узагальнюючі слова при очр

3. Відео про найдовший рушник, вишитий у Голованівському районі Кіровоградської області. www.youtube.com/watch?v=VZ9_bPa_e6Q.

4. Доберіть до узагальнювальних слів однорідні члени речення, складіть з ними речення, використовуючи всі можливі варіанти.Фольклорні твори, українські народні пісні, автори пісень літературного походження.

5. Вправа «Я - коректор» (робота в парах). З’ясуйте, який розділовий знак і де саме потрібно поставити, щоб змінився зміст речення.Переглянули експозицію рушників у музеї всі студенти, учні шкіл, працівники заводів.

6. Диференційовані завдання: Середній рівень - прочитайте текст, знайдіть речення з однорідними членами, використавши текстовий матеріал, уведіть у відповідне речення узагальнювальне слово (схема о,о,о,о - )22 серпня у залі мистецтв бібліотеки Чижевському відкриють виставку рушників із Наддніпрянщини, що перебувають у приватній колекції відомого збирача старожитностей Володимира Нагорного. Кожна річ має власну оригінальну історію та колекційну цінність, деякі вироби з підписами. В колекції представлені різні за призначенням рушники (обрядові, оберегові, ужиткові), домоткані полотна «біллю ткане полотно», «лічильна гладь», «брокарівський рушник», чернецькі, решетилівські рушники.Достатній рівень – уведіть узагальнювальні слова у речення, поставте розділові знаки.В Україні налічується близько ста … вищивання … гладь, хрестик, мережання, плетіння. Калину, виноград, вишні … найчастіше зображує українська вишивка. Вагоме значення мала …. – червоний – любов; чорний – смуток; зелений – оновлення. Центрами створення рушників сьогодні є …. Черкаси, Полтава, Опішня, Решетилівка. Слави їм надали ….Олена Василенко, Григорій Гринь, Антоніна Задувайло, Лідія Гаркуша та ін. Високий рівень - розгляньте рушник.

Page 3: узагальнюючі слова при очр

Використовуючи схеми на с.61 підручника, утворіть зв’язний текст-опис (5-7 речень) на тему «Рушник – на щастя й долю оберіг».

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.VІ. Інструктаж до виконання домашнього завдання. Вивчити теоретичний матеріал підручника § 15, виконати вправу 126.На вибір:Випишіть із творів письменників рідного краю речення (5-7 речень) на

вивчену пунктограму «Кома, двокрапка і тире при однорідних членах речення».

Використана література:1. Павленко С. О. Філологічний калейдоскоп. ІІІ частина / C. О. Павленко,

О. П. Павленко. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2012. – 96 с.2. Ющук І. П. Українська мова в школі: [методичні поради для вчителя] /

І. П. Ющук. – Тернопіль: 2013. – 256 с.3. Ющук І. П. Рідна мова [підручник для 5-го кл.] / І. П. Ющук. – Київ:

Освіта, 1998. – 239 с.4. Заболотний О.В. Українська мова. [підручник для 5-го кл.] /

О.В. Заболотний, В.В. Заболотний.- К.: Генеза, 2013. – 256 с.5. [Електронний ресурс]. – Режим доступу: www.youtube.com/watch?

v=VZ9_bPa_e6Q. Дата звернення 28.10.2014.

Пунктограма – це пунктуаційне оформлення речення в цілому або окремих його частин.

Види тренувальних вправ:1. Списування.2. Диктанти різних видів.3. Творчі вправи.4. Відшукування речень з розділовими знаками на певні правила у творах

художньої літератури.5. Складання речень за опорними словами чи словосполученнями.

Додатковий матеріал

Таїсія

МАМИНІ РУШНИКИ

Я чую мами пісню колискову, Хоч йдуть невпинно зграєю роки… А на стіні у хаті, як підкови, 

Page 4: узагальнюючі слова при очр

Як крила птахів – білі рушники.  Вона з любов`ю кожен вишивала, А за вікном – і місяць, і зірки… Молилась Богу, шила і співала, І птахи оживали з-під руки…  Складала чемно хрестики крилаті, Червоні, білі, сині, – золоті! І стільки їх було у нашій хаті, Таких я більш не бачила в житті.  На рушниках тих мальви оживали, І маки, і жоржини, й сокирки… І серед них – птахи її співали, Здавалось, з неба падали зірки…  Ті рушники у хаті – наче диво, Вони з стіни до мене гомонять. Із ними в хаті затишно й красиво, – Неначе в душу зграями летять… 

м. Ромни 21.03.12