не з прикметниками

4
Тема: написання не з прикметниками. Мета: розширити та поглибити знання учнів про написання не з прикметниками, удосконалити вміння та навички написання прикметників із не, навчити учнів пояснювати їхній правопис, розвивати образне і логічне мислення учнів, виховувати почуття патріотизму. Тип уроку: урок-практикум. Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник, тлумачний словник. Хід уроку І. Організаційний момент. ІІ. Настановчо-мотиваційний етап. Забезпечення емоційної готовності. «Обмін побажаннями». Запишіть у зошит сусідові за партою побажання «Я бажаю тобі ….». ІІІ. Оголошення теми та мети уроку. ІV. Опрацювання теми й змісту уроку. 1. Актуалізація опорних знань. Спостереження 1. Визначте морфеми в поданих словах: невмілий, невблаганний. У якій ролі виступає не – префікса чи заперечної частки? Не виступає у ролі префікса (творить нове слово, яке в контексті можна замінити синонімом) або ж як заперечна частка щось відкидає, заперечує в певному ряду явищ). Спостереження 2. Чому в поданих прикметниках не треба писати тільки разом: невпинний, негайний, непохитний, невгасимий, незліченний. Без не ці слова не вживаються. Спостереження 3. Зіставте два вислови: Так, робота неважка і Ні, робота не важка. У першому вислові стверджується, що робота легка, і тільки. У другому ж заперечується лише важкість роботи, але яка вона,цього не повідомляється. А вона може бути

Transcript of не з прикметниками

Page 1: не з прикметниками

Тема: написання не з прикметниками. Мета: розширити та поглибити знання учнів про написання не з

прикметниками, удосконалити вміння та навички написання прикметників із не, навчити учнів пояснювати їхній правопис, розвивати образне і логічне мислення учнів, виховувати почуття патріотизму.

Тип уроку: урок-практикум.Обладнання: картки, підручник, орфографічний словник, тлумачний

словник.Хід уроку

І. Організаційний момент.ІІ. Настановчо-мотиваційний етап. Забезпечення емоційної готовності. «Обмін побажаннями». Запишіть у

зошит сусідові за партою побажання «Я бажаю тобі ….».ІІІ. Оголошення теми та мети уроку.ІV. Опрацювання теми й змісту уроку.1. Актуалізація опорних знань.Спостереження 1. Визначте морфеми в поданих словах: невмілий, невблаганний.У якій ролі виступає не – префікса чи заперечної частки?Не виступає у ролі префікса (творить нове слово, яке в контексті можна

замінити синонімом) або ж як заперечна частка щось відкидає, заперечує в певному ряду явищ).

Спостереження 2. Чому в поданих прикметниках не треба писати тільки разом: невпинний,

негайний, непохитний, невгасимий, незліченний.Без не ці слова не вживаються.Спостереження 3. Зіставте два вислови: Так, робота неважка і Ні, робота не важка.У першому вислові стверджується, що робота легка, і тільки. У другому

ж заперечується лише важкість роботи, але яка вона,цього не повідомляється. А вона може бути марудна, затяжна, нецікава. Отже, якщо в певному контексті слово з не- можна замінити синонімом, пишемо разом, якщо ж не заперечує щось, відкидає, пишемо окремо.

2. Матеріал для вправ. 1.Поясніть написання не з прикметниками: а) неугавний, недбалий, несхибний, нестерпний, незмінний,

невідкладний, невідлучний, незагойний, невпинний, неоціненний;б) ні, не давній; так, недалекий; анітрохи не важкий; так, неважкий;

зовсім не старий; авжеж, нестарий.2. Випишіть прикметники, які без не вживаються не: неосвічений,

недалекий, невгамовний, неозорий, несмішний, неосілий, немічний, ненависний, неспокійний, неживий, недоладний, неошатний,неоднаковий, нестямний, несамовитий, недорослий, нещадний, непоганий, необережний, негідний, нездоровий, нещасний, негарний, нестерпний.

Page 2: не з прикметниками

У виписаних прикметниках підкресліть 4-у від початку букву і прочитайте закінчення українського прислів’я: «Не кивай на сусіда, коли спиш до обіда».

3. Зясуйте лексичне значення прикметників, уведіть у речення:Невидющий – сліпий, невидний.Невмирущий – безсмертний.Невсипущий – невтомний, безустанний.Нестерпучий – рос. нестерпимый. Невтерпучий біль.Неминучий – рос. неминуемый, неизбежный. Біду побачив неминучу

(І.Котляревський).Непосидящий, непосидючий – рос. непоседливый.Нетерплячий, нетерп'ячий – рос. нетерпеливый.Зверніть увагу на наголос у поданих словах.4. Якого літературного героя можна охарактеризувати поданими

прикметниками. Доведіть свою думку.Уривок із твору В.Винниченка «Федько-халамидник».«Це був чистий розбишака-халамидник. Там шибку з рогатки вибив; там

синяка підбив своєму "закадишному" другові.Спокій був його ворогом. …перший по силі на всю вулицю. Руки в кишені, картуз набакир, іде, не поспішає. …він раптом вертається і віддає змія.Федько брехати не любить.Не любить також Федько товаришів видавати.- Нещастячко ти моє!- І за що мене Бог покарав таким сибірякою.…а Федька кладуть на стілець і луплять.- А давай об заклад, що перейду на той бік.А Федько справді щось надзвичайне виробляв на річці.- Ловкий хлопчак, що й говорити.- Ну й шибеник! – зітхав хто-небудь».

Слово вчителя: Володимир Кирилович Винниченко – одна з найяскравіших постатей 20 століття. Відомий письменник, громадський діяч народився 1880 року у м. Єлисаветград. У 2015 році виповниться 135 років з дня народження нашого земляка. Одна з його цитат може слугувати дороговказом кожному з нас «Хто в себе не вірить, тому ніхто другий не повірить».

ІV. Узагальнення вивченого матеріалу.Дайте відповіді на питання:Від чого залежить правопис прикметників?Назвіть вивчену на уроці орфограму, доберіть приклади.V. Оцінювання навчальних досягнень учнів.VІ. Домашнє завдання. Вивчити теоретичний матеріал § 47, впр. 398.

Page 3: не з прикметниками

Література:1. Українська мова: підр.для 6 кл. загальноосвіт. навч. закл./

О.В.Заболотний, В.В. Заболотний. – К.: Генеза, 2014. 2. Українська мова в школі: методичні поради для вчителя/ Ющук І.П. –

Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 3013.3. Ткачук Т.П. Практичний правопис української мови. 20 уроків

грамотності. – Тернопіль: Навчальна книга – Богдан, 2006.