інтегрований урок

15
Клас: 10 Інтегрований урок - зарубіжна література + хімія Тема : Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892). Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена «Цей перегній» Мета : - оглядово познайомити учнів з творчістю У.Уїтмена; - з’ясувати особливості віршів У.Уїтмена; - розтлумачити поняття “верлібр”; - продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей перегній» зв'язок літератури та хімії; - розвивати асоціативне та аналітичне мислення; - вдосконалювати усне зв’язне мовлення та навички роботи з опорним конспектом; - систематизувати знання про типи хімічних реакцій; - розвивати практичні навички: складання хімічних рівнянь, розв’язування задач, проведення хімічного експерименту ( резервний час); - зробити висновок, у чому автор поеми бачить значення хімії для людства; - прищеплювати учням любов до літератури як мистецтва слова; - сприяти формуванню у підлітків навичок здорового способу життя. Тип уроку : комбінований 1

Transcript of інтегрований урок

Page 1: інтегрований урок

Клас: 10Інтегрований урок - зарубіжна література + хімія

Тема : Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892).

Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена

«Цей перегній»

Мета : - оглядово познайомити учнів з творчістю У.Уїтмена;

- з’ясувати особливості віршів У.Уїтмена;

- розтлумачити поняття “верлібр”;

- продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей

перегній» зв'язок літератури та хімії;

- розвивати асоціативне та аналітичне мислення;

- вдосконалювати усне зв’язне мовлення та навички роботи з

опорним конспектом;

- систематизувати знання про типи хімічних реакцій;

- розвивати практичні навички: складання хімічних рівнянь,

розв’язування задач, проведення хімічного експерименту

( резервний час);

- зробити висновок, у чому автор поеми бачить значення хімії для

людства;

- прищеплювати учням любов до літератури як мистецтва слова;

- сприяти формуванню у підлітків навичок здорового способу

життя.

Тип уроку: комбінований

Вид уроку : інтегрований урок – сюрприз.

Методи та методичні прийоми: евристична бесіда, спостереження,

аналіз, узагальнення, виконання експерименту, інтерактивні

вправи, інтерактивна гра.

Форми самостійної роботи учнів: робота з опорним конспектом ,

виконання експерименту, спостереження, самооцінка учнів

Обладнання: портрет Уолта Уїтмена, видання збірки

1

Page 2: інтегрований урок

ліричних творів «Листя трави», дидактичний матеріал

(текст поеми У.Уїтмена «Цей перегній» у перекладі

російською К.Чуковського, таблиця для заповнення опорного

конспекту, друковані оцінювальні листи, рефлексивні

кольорові квітки, ПСХЕ Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності,

хімічний посуд, хімічні реактиви, мультимедійна дошка та

мультимедійні ресурси (електронна презентація)

Пояснювальна записка

Урок проводять два вчителі – зарубіжної літератури та хімії. Більша

частина роботи на уроці проводиться у малих групах. Перед початком

уроку учні поділяються на 5 груп (наприклад, учитель хімії роздає учням при

вході до класу маленькі папірці з цифрами 1,2,3,4,5, і вони об’єднуються у

малі групи біля спікера, на бейджику у якого відповідний № ); із заздалегідь

обраними спікерами проведена підготовча робота.

Хід уроку:

І. Оргмомент ( звітування спікерів про готовність до уроку – вони отримали бланки опорних конспектів та оціночні аркуші ( див. додатки 1,2) для роботи своєї групи).Вчителі зарубіжної літератури та хімії:

Добрий день, діти!

Ми вітаємо вас на незвичайному уроці – уроці хімії та зарубіжної

літератури!(сказати про оціночні листи, з якими працюють спікери)(див.

слайд 1).

ІІ. Первинна рефлексія вчителя і учня

Вчитель хімії:

Сьогодні в нас напружена робота. Перед нею давайте визначимо свій

рівень підготовленості, свій настрій на роботу за допомогою кольорових

квіток: червона – гарний настрій, впевненість у високому рівні знань;

синя квітка – достатній рівень, є невпевненість; жовта квітка – орієнтація

на середній рівень. Перед вами так звана рефлексивна галявина (вирізане з

2

Page 3: інтегрований урок

зеленого паперу коло). Покладіть по квітці обраного кольору на рефлексивну

галявину, символічно позначивши свій настрій на початку уроку.

ІІІ. АОЗ

Вчитель зарубіжної літератури:

Для покращення настрою – інтерактивна гра «Футбол» (див.

додаток 3)

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності

Інтерактивна вправа «Асоціативне коло»

Вчитель зарубіжної літератури:

Робота з зображенням (див. слайд 3-6) – підбір асоціацій (коло –

найпопулярніша геометрична фігура – символізує гармонію, рух по колу –

тема уроку « КОЛООБІГ» ).

ІV. Тема уроку та очікувані результати

(див. слайд 7).

Вчитель хімії:

Інтерактивна вправа «Мікрофон» (діти озвучують очікувані результати від

уроку).

Спікери роздають надруковані таблиці для заповнення опорного

конспекту уроку .

V. Основна частина.

Слово вчителя зарубіжної літератури.

1. Уолт Уїтмен - портрет (слайд 8), біографія (оглядово: зробити

акцент на новаторському підході автора до поетичної форми(верлібр) та

теми (оспівуванні хімії) поеми «Цей перегній», торкнутись розквіту

природничих наук у ІІ половині ХІХст).

2. Повторення теорії літератури з теми «Ознаки ліричного твору.

3. Аналітичний момент і тлумачення поняття «верлібр» (слайд 9).

4. Виразне читання (учнем) і опрацьовування тексту поеми «Цей

перегній» за ланцюжком ключових слів, складеним під час

прослуховування.

5.Проміжна рефлексія.

3

Page 4: інтегрований урок

6. РЕЛАКСАЦІЯ (фізкультхвилинка)

Вчитель хімії

7. Робота з текстом поеми У.Уїтмена (див. додаток 4) по визначенню типів

хімічних реакцій за змістом твору.

8. Робота з опорним конспектом (заповнення таблиці, завдання 4).

9. Розв’язування задачі (див. слайд 10) фронтально, розв’язування

індивідуальних задач за картками.)

VІ. Заключна рефлексія вчителя і учня

Вчитель хімії:

Підходить до кінця наш урок. Учні, чи покращився ваш настрій? Якщо так,

то внесіть корективи на рефлексивну галявину. (Самооцінка)

VІІ. Підсумок уроку

Вчителі зарубіжної літератури та хімії:

Зараз слово нашим спікерам. (Коментування оцінювальних листків спікерами

груп). Дякуємо всім учням за напружену, цікаву роботу на уроці).

(Акцент уваги на роботу спікерів та їх оцінювання вчителями).

При наявності резервного часу: заслуховування результатів випереджального

завдання «Уривки з творів зарубіжної літератури, в яких демонструється

зв'язок зарубіжної літератури та хімії» (див. додаток 4) + хімічний

експеримент.

VІІІ. Д.З.

(слайд 11)

-хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки. за вибором

- зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с…)

- хімія та зарубіжна література. Творче завдання: за бажанням учня:

дібрати епіграф до уроку, що пройшов.

4

Page 5: інтегрований урок

ДОДАТОК 1

Клас ________________ОПОРНИЙ КОНСПЕКТ (П.І. учня)___________________________ Дата_________________Тема. Особливості лірики Уолта Уїтмена (1819- 1892). Колообіг елементів у природі: хімічні реакції у поемі У.Уїтмена «Цей перегній» Мета: продемонструвати на прикладі твору У.Уїтмена «Цей перегній» зв'язок

літератури та хіміїКритерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп:

П.І. учня Гра «Футбол»

Робота з теорією літератури

Доповіді, робота з текстом, виразне читання

Задачі, рівняння

Хімічний експеримент

Якість роботи над опорним конспектом

Сума балів

Кількість балів

1 2 3 3 2 1

І. Поміркуй!!!- Які асоціації у тебе виникають, коли ти бачиш наступні зображення?__________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ІІ. Згадай основні ознаки ліричного твору (за формою та змістом)_______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ІІІ. Сформулюй: верлібр - це __________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ІV. Заповни таблицю «Типи хімічних реакцій» Цитата Тип реакції Приклад

Доповніть перелік, якщо знаєте інші типи реакцій!!!

V. Обчисліть задачу:Який об’єм кисню (н.у.) виділяється в атмосферу зеленими рослинами при утворенні 4,5 кг

глюкози. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________VІ. Творча робота. Хімічний експеримент «Ідентифікація SO4

2-, CO32-, NH4

+ Cl-, Fe3+» _______________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________V. Домашнє завдання

Хімія. повторити § 23, типи зв’язків, інд. картки. Зарубіжна література. Конспект статті про творчість У.Уїтмена (с.___)

Творче завдання: за бажанням дібрати епіграф до уроку, що пройшов.

5

Page 6: інтегрований урок

ДОДАТОК 2

Критерії оцінювання навчальної діяльності учасників груп:

П.І. учня Гра «Футбол»

Робота з теорією літератури

Доповіді, робота з текстом, виразне читання

Задачі, рівняння

Хімічний експеримент

Якість роботи над опорним конспектом

Сума балів

1.

2.

3.

4.

5.

6.

Кількість балів

1 2 3 3 2 1

Спікер ____________________

ДОДАТОК 3

6

Page 7: інтегрований урок

Учні діляться на дві команди «Лірики» та «Хіміки» за психологічним тестом.(Тест. Перед вами чотири слова «Соловей», «Кашель», «Поцілунок», «Тарган» (див. слайд 2). Об’єднайте їх попарно у дві групи по два слова і обґрунтуйте.

Якщо ви об’єднали так – «Соловей, тарган» як представників тваринного світу, а «Кашель, поцілунок» як відправлення організму або як дії – ви людина зі схильністю до логічного сприйняття, тобто «хімік».

Якщо ви об’єднали по-іншому – «Соловей, поцілунок» як те, що поєднується у вашій уяві з поетичними піднесеними образами, а «Кашель, тарган» як щось мерзенне і негативне, ви людина зі схильністю до емоційного сприйняття, тобто «лірик»).

Учні з команди «Ліриків» задають запитання команді «Хіміків» (і навпаки) з вивченого матеріалу відповідно з літератури та хімії, а окремо обраний суддя (учень, що встигає з обох предметів – літератури та хімії – на високому рівні) оцінює відповіді і визначає переможця.

ДОДАТОК 4

7

Page 8: інтегрований урок

Уолт Уїтмен Цей перегній

Перевод К.Чуковского 1

Вдруг что-то ошеломило меня, когда я думал, что я в безопасности, И я бегу из любимого тихого леса, Я не стану бродить по лугам, Я не пойду, не разденусь, чтобы встретиться с моим любовником - морем, Я не стану прижиматься моим телом к земле, чтобы ее тело обновило меня.

Почему же ее не тошнит, эту землю? Как можешь ты жить на земле, ты, весенняя зелень? Как можешь ты давать мне здоровье, ты, травяная кровь, кровь корней, плодов и зерен? Разве изо дня в день не пихают в тебя, о земля, пораженные болезнями трупы? Разве каждый материк не набит до краев мертвецами?

Куда же ты девала эти трупы, земля? Этих пьяниц и жирных обжор, умиравших из рода в род? Куда же ты девала это тухлое мясо, эту вонючую жижу? Сегодня их не видно нигде, или, может быть, я заблуждаюсь? Вот я проведу борозду моим плугом, я глубоко войду в землю лопатой и переверну верхний пласт, И под ним, я уверен, окажется смрадное мясо. 2

Вглядитесь же в эту землю! Рассмотрите ее хорошо! Может быть, каждая крупинка земли была когда-то частицей больного - все же смотрите! Прерии покрыты весенней травой, И бесшумными взрывами всходят бобы на грядах, И нежные копья лука, пронзая воздух, пробиваются вверх, И каждая ветка яблонь усеяна гроздьями почек, И пшеница с таким бледным лицом воскресает из своей усыпальницы, И начинают опять покрываться зеленоватым туманом шелковица и плакучая ива, И птицы-самцы поют утром и вечером, а их самки сидят в своих гнездах,

8

Page 9: інтегрований урок

И вылупляются цыплята из яиц, И возникают новорожденные твари, корова рождает теленка и жеребенка кобыла, И честно встают на пригорке темно-зеленые листья картошки, И желтые стебли маиса встают, и сирень зацветает у дверей во дворе, И летняя зелень горда и невинна над этими пластами умерших.

Какая химия! Что ветры и вправду не веют заразой, Что нет никакого подвоха в этой влаге прозрачно-зеленого моря, которая жаждет любовно прижаться ко мне, Что я без опаски могу ей дозволить лизать мое голое тело множеством своих языков, Что мне не грозят те хвори, которые влиты в нее, Что все чисто всегда и вовеки, Что так сладостна студеная вода из колодца, Что ежевика так сочна и душиста, Что ни яблони, ни апельсины, ни виноград, ни дыни, ни сливы, ни персики не отравляют меня, Что, когда я лежу на траве, она не заражает меня, Хотя, может быть, каждая былинка травы встает из того, что было когда-то болезнью.

Этим-то Земля и пугает меня, она так тиха и смиренна, Она из такого гнилья создает такие милые вещи, Чистая и совсем безобидная, вращается она вокруг оси, вся набитая трупами тяжко болевших, И такие прелестные ветры создает она из такого ужасного смрада, И с таким простодушным видом каждый год обновляет она свои щедрые, пышные всходы, И столько услад дает людям, а под конец получает от них такие отбросы в обмен.

ДОДАТОК 5

9

Page 10: інтегрований урок

Алексей Толстой. Гиперболоид инженера Гарина

Она (Зоя Монроз)…поняла, что самое шикарное в двадцатых годах двадцатого века

– это химия.

Она завела секретаря, который ежедневно делал ей доклады об успехах

химической промышленности и давал нужную информацию. Таким образом,

она узнала о предполагающейся поездке в Европу короля химии Роллинга.

Она сейчас же выехала в Нью-Йорк. Там, на месте, купила, с душой и

телом, репортера большой газеты, – и в прессе появились заметки о приезде в

Нью-Йорк самой умной, самой красивой в Европе женщины, которая соединяет

профессию балерины с увлечением самой модной наукой – химией и даже, вместо

банальных бриллиантов, носит ожерелье из хрустальных шариков, наполненных

светящимся газом. Эти шарики подействовали на воображение американцев.

Джон Фаулз. Подруга французького лейтенанта

Молода дама була одягнена за останньою модою - адже близько 1867 року

подув і інший вітер: почався бунт проти кринолінів і величезних капелюхів.

Око спостерігача могло би розглянути в підзорну трубу пурпурово-червону

спідницю й темно-зелене пальто...

Кольори одягу молодої дами сьогодні здалися б нам просто

кричущими, але в ті дні увесь світ ще захлинався від захвату із приводу

винаходу анілінових барвників. І у вигляді компенсації за доброзвичайність

прекрасна стать жадала від фарб не скромності, а яскравості й блиску.

Иван Тургенев. Отцы и дети.

1)- Ну нет, - возразил Базаров, - кусок мяса лучше куска хлеба даже с

химической точки зрения.

2) - А вы занимаетесь химией? Это моя страсть. Я даже сама выдумала одну

мастику…(Слова А.Кукшиной)

10