урок №2

10

Click here to load reader

Transcript of урок №2

Page 1: урок №2

УРОК № 2

Блок 1. Технологія виготовлення виробів із фанери та ДВП.Розділ 1. Основи матеріалознавства.Тема. Властивості фанери та ДВП.Мета:

Навчальна: сприяти формуванню навчально-пізнавальної, інформаційної, комунікативної, соціально-трудової компетенції та компетенції особистісного самовдосконалення шляхом ознайомлення учнів з властивостями фанери та ДВП. Забезпечити дотримання правил охорони праці та безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки, правил внутрішнього розпорядку.

Розвивальна: розвивати пам’ять, увагу. Сприяти розвитку навичок володіння інструментом при виконанні робіт та розвитку образного мислення.

Виховна: виховувати основи культури праці. Сприяти вихованню ощадливого відношення до обладнання та інструмента. Сприяти вихованню економного використання матеріалів.Обладнання: фанера різних видів, ДВП різних видів, інструкційна картка, комп’ютер, презентація «Властивості фанери та ДВП», буклети «Властивості ДВП», «Властивості фанери» та «Правила безпечного виконання робіт в шкільній майстерні». Міжпредметні зв’язки: природознавство, фізика, основи здоров’я, образотворче мистецтво.Тип уроку: засвоєння набутих знань.Очікувані результати: учні вільно оперують знаннями про основні види та властивості фанери та ДВП, знають правила внутрішнього розпорядку.

ХІД УРОКУ:І. Організація учнів (2-3 хв.).

Перевірка готовності учнів до уроку та наявності в них робочого одягу.ІІ. Актуалізація опорних знань та мотивація навчальної діяльності учнів. (3-5 хв.)

За допомогою інтерактивної техніки «Мікрофон» перевіряється домашнє завдання. Учні мають можливість розповісти про ліси рідного краю.Учням пропонується розгадати ребус («Праця годує, а лінь марнує»), та усвідомити необхідність сумлінного відношення до роботи.

Page 2: урок №2

ІІІ. Повідомлення теми, мети, завдань, уроку (2-3 хв.).Учитель оголошує тему уроку, повідомляє завдання:

засвоєння понять про види конструкційних матеріалів (фанеру, ДВП);

дотримання правил внутрішнього розпорядку та безпечної праці в майстерні.

ІV. Визначення завдань для учнів на урок (2-3 хв.).Учні повинні:

характеризувати властивості фанери та ДВП;

пояснювати будову фанери та ДВП;

вибирати матеріали для виготовлення виробу.

V. Вивчення нового матеріалу з застосуванням презентації «Властивості фанери та ДВП» (20-30 хв.).

Учні отримують інструкційну картку, буклети «Властивості ДВП», «Властивості фанери» та «Правила безпечного виконання робіт в шкільній майстерні», за допомогою яких слідкують за розповіддю вчителя. В разі необхідності, можливі уточнюючі запитання як з боку учнів, так і з боку вчителя, задля правильного сприйняття матеріалу та контролю за його усвідомленням.

Фанера представляє собою шарувату клеєну конструкцію, що складається з трьох і більше листів деревини з взаємно перпендикулярним розташуванням волокон у суміжних шарах.

Поверхня її обробляється різними способами: ламінується, покривається фарбами, лаками.

Page 3: урок №2

Історія винайденняФанера, сьогодні абсолютно звичайний і мало чим примітний матеріал,

була винайдена людиною дуже давно. Перші листи фанери були створені ще в Давньому Єгипті, в 15 столітті до нашої ери. Причому поява фанери була пов'язана з високою вартістю деревини. Цей матеріал був великим дефіцитом в Єгипті, а чорне та червоне дерево завозилося здалеку й коштувало дуже дорого.

Фанера у тому вигляді, в якому ми її звикли бачити, з'явилася в середині 19 століття. У 1881 році винахідник та конструктор О.С. Костович розробив і впровадив у практику технологію виробництва три- і багатошарової фанери – арбориту.

Властивості фанери: висока біологічна стійкість; хімічна стійкість до слабких кислот; теплопровідність залежить від вологості; не вогнетривка; акустичні властивості невисокі; екологічність.

Фанеру класифікують за: областю застосування; маркою фанери, в залежності від ступеня водостійкості клейового

з'єднання; породою деревини, з якої виготовлена фанера; товщиною фанери; сортом, залежно від зовнішнього вигляду поверхні; обробкою поверхні - шліфована й не шліфована; форматом аркуша; класом емісії (екологічна безпека), залежно від вмісту формальдегіду в

фанері; конструкцією аркуша.

Марки фанери1.Фанера ФК – середньої водостійкості або вологостійка. Склеюється клеями на основі карбомідних смол. Рекомендована до використання, як правило, усередині приміщень.

Page 4: урок №2

2. Фанера ФСФ – підвищеної водостійкості. Склеюється клеями на основі фенолформальдегідних смол. Рекомендована до використання як у середині приміщень, так і для зовнішніх робіт.

3. Фанера ФБ – фанера бакелізована. Кожен шар шпону такої фанери просочується бакелітовим лаком, після чого склеюється клеєм на основі фенолформальдегідних смол.4. Фанера ФОФ (фанера ламінована) – облицьована плівковим покриттям (папером високої щільності, просоченою синтетичною смолою) з однієї або двох сторін березова фанера марки ФСФ.

Сорти фанери

Деревоволокнисті плити (ДВП)Листовий матеріал, який виготовляється в процесі гарячого

пресування деревяних волокон і стружки, з додаванням у суміш різних в'яжучих добавок. Як правило, до складу добавок входять смоли на полімерній основі. Крім добавок, включають додаткові компоненти, які

Сорт шпону поверхневих шарів

фанери

Максимальна кількість допустимих пороків деревини і дефектів обробки

Е Без видимих пороків і дефектів обробки

I 3

II 6

III 9

IV Без обмеження кількості пороків і дефектів обробки.

Page 5: урок №2

дозволяють поліпшити гідроізоляційні властивості ДВП. До таких речовин відносяться гідрофобізатори (церезин, парафін), антисептики та ін.

ДВП – історія винайденняІсторичною датою початку виробництва ДВП вважається 1922 р.

(США). Перший технологічний патент Асплундра (Швеція) був зареєстрований в 1931 році. У той час, в основному, використовувалося обладнання фірми "Defibrator". Надалі саме ця технологія виробництва ДВП й отримала в світі найбільше розповсюдження.

Вітчизняне виробництво ДВП було організовано в 1936 році в Москві. В історичному аспекті для даного виду виробництва були характерні періоди злетів і падінь, змінювалися технології.

У даний час виробництво ДВП є однією з успішних галузей національної економіки, що активно розвивається.

Способи виготовлення ДВП1. В процесі виготовлення деревоволокнистих плит сухим способом

килим формується безпосередньо в повітрі, а потім йде гаряче пресування і нарізка на полотна.

2. Мокрий спосіб передбачає формування спеціального килима з висушеної деревоволокнистої маси у воді й пресування під нагріванням. А вже потім листи розрізаються на окремі полотна. Вологість полотен становить 60-70%.

3. Виробництво ДВП при напівсухому способі відбувається за схемою сухого методу. Змінюється тільки вологість, вона становить порядком 16-18%.

4. При використанні мокросухого способу килим з деревоволокнистої маси формується у воді, а потім килим сушиться і сухий матеріал піддається гарячому пресуванню. Відносна вологість виробництва практично дорівнює нулю.

Властивості ДВПЕкологічність, відмінні експлуатаційні характеристики, низька

вартість, тривалий термін корисного використання, можливість тонкої обробки роблять цей матеріал одним з найбільш популярних.

ДВП – плити поділяють на: надтверді, тверді, напівтверді, м'які, ізоляційні, ізоляційно-оздоблювальні.

ЗастосуванняДеревоволокнисті плити ДВП застосовуються в будівництві,

вагонобудуванні, у виробництві меблів, столярних та інших виробів і конструкцій, захищених від зволоження, а також при виробництві тари.

Page 6: урок №2

Деревоволокнисті плити ДВП - це прекрасний листовий обшивочний матеріал для облицювання каркасних перегородок, стін, стель житлових будинків.

Корисним цей матеріал може стати й для домашнього майстра. Незамінні ДВП при облаштуванні підлог в якості прокладного шару під всі види покриття, у тому числі дощатого й щитового паркету, синтетичних покриттів і ленолеуму.

Плити ДВП (оргаліт) покривають лакофарбовим покриттям і використовують як обробний матеріал при будівництві житлових, громадських і виробничих будівель, виготовлення транспортних засобів, торгового устаткування, меблів, дверних полотен та інших виробів.

Page 7: урок №2

VІ. Осмислення учнями вивченого матеріалу ( 2 - 3 хв.). Учням пропонується розв’язати кілька ребусів («Деревина»,

«Фанера»), та визначити матеріали, які були розглянуті на уроці.

Учням пропонується розгадати ребус («Навчання і труд поруч

ідуть»), та усвідомити необхідність сумлінного відношення до роботи.

VІІ. Формування умінь і навичок учнів. Лабораторно-практична робота (20-35 хв.) «Визначення порівняльної пружності фанери та ДВП

Послідовність виконання роботи1. Розглянути запропоновані зразки матеріалів (фанера, ДВП).2. Порівняти пружність фанери та ДВП.3. З’ясувати сферу застосування наданих матеріалів.4. Сформулюйте висновок: обґрунтуйте вибір матеріалу для

виготовлення майбутнього виробу.

«Розпізнавання конструкційних матеріалів за зовнішніми ознаками».Послідовність виконання роботи

1. Розглянути зразок матеріалу(фанера, ДВП).2. Визначити властивості і заповнити другий стовпчик таблиці.3. Визначити назву матеріалу і заповнити третій стовпчик таблиці.

Page 8: урок №2

4. З’ясувати сферу застосування наданих матеріалів і заповнити четвертий стовпчик таблиці.

5. Сформулюйте висновок, обґрунтуйте вибір матеріалу для виготовлення майбутнього виробу.

Таблиця «Конструкційні матеріали»Характеристика матеріалу

№зразка

Властивості Назва Призначення

1. Середньої водостійкості або вологостійка. Склеюється клеями на основі карбамідних смол.

Фанера ФК Рекомендована до використання, як правило, усередині приміщень.

2. Підвищеної водостійкості. Березовий шпон склеюється клеями на основі феноло-формальдегідних смол.

Фанера ФСФ Рекомендована до використання як усередині приміщень, так і (переважно) для зовнішніх робіт.

3. Кожен шар шпону фанери просочується бакелітовим лаком, після чого склеюється клеєм на основі феноло-формальдегідних смол.

Фанера ФБ - фанера бакелізована.

Рекомендована до використання в агресивних середовищах, тропічному кліматі, водному середовищі. Область застосування – будівництво літаків та суден.

4. Облицьована плівковим покриттям (папером високої щільності, просоченою синтетичною смолою) з однієї або двох сторін березова фанера марки ФСФ.

Фанера ФОФ фанера ламінована

Рекомендована до застосування для зовнішніх робіт. Область застосування – монолітне будівництво, конструкції опалубки.

Висновок: Фанера - прекрасний матеріал, що має чудові фізико-механічні показники. Багатошарова структура забезпечує високу міцність. Це має важливу цінність у будівництві, а також різного роду інших виробництвах, де саме міцність відіграє основну роль.

Page 9: урок №2

Таблиця «Конструкційні матеріали»Характеристика матеріалу

№зразка

Властивості Назва Призначення

Висновок____________________________________________________VІІІ. Рефлексія (3-5хв.) . Підсумок уроку (3-5хв.).Рефлексія (усвідомлення набутих знань, виконаної роботи).

Учням пропонується прослухати казку та висловити свої думки з приводу проблеми, яка зазначається в ній.

Це було в ті давні часи, коли вода в річках була чистою-чистою, а риба сама стрибала до сачка. Зібрались якось брати Всезнайко та Всевмійко на риболовлю до сусіднього ставка. Щоб уникнути непередбачуваних сюрпризів погоди, Всезнайко запропонував зробити переносний шалаш з фанери, оскільки матеріал міцний та добре обробляється. Всевмійко швидко збив листи фанери цвяхами та разом з братом, взявши вудки та шалаш, попрямував на риболовлю.

Як ви вже здогадались, братам знову не пощастило. Ні, риби вони наловили, але дощ, що пішов під вечір, повністю зруйнував їхній притулок, і замість відпочинку на природі у затишному шалаші, вони змушені були повернутися додому. «Як же так, - міркував Всевмійко, – адже кріплення здавалися такими міцними?» «Як же так, - міркував Всезнайко, – адже він точно знав, що фанера не пропускає вологу?» Чому ж так сталося? Де вони помилилися (звернутись до дітей з цим запитанням)?

(Відповідь. Потрібно було з’єднати листи фанери кріпленнями за допомогою шурупів або саморізів. А фанеру необхідно було брати водостійку, наприклад, бекалізовану).ІХ. Заключна частина ( 2 - 3 хв.). Аналіз характерних помилок, загальна оцінка виконаної роботи. Мотивація оцінок за урок, виставлення їх у журнал, щоденник.Учні, що були активними на уроці, отримають «бонусний бал» (на один бал більше).Х. Завдання додому (1-2 хв.).

Оголошення теми наступного уроку.

Повторити правила безпеки.

Принести спецодяг. Пригадати способи зображення малюнків на папері.

ХІ. Прибирання робочого місця (2-3 хв.).

Page 10: урок №2

Прибирання робочих місць, майстерні. Видача завдання черговим у майстерні. Контроль за прибиранням робочих місць учнями класу.