Travelling in ancient times

Post on 14-Jun-2015

1.249 views 12 download

description

Ancient Times is composed of Regions, listed below, each of which consists of several more specialized groups within each Regional category. A variety of resources are available for the student of ancient history to pursue his or her interests. Registered members may post and become active in the various regions and groups. As always, membership at Ancient Times is free.

Transcript of Travelling in ancient times

ეგვიპტე, შუამდინარეთი, საქართველო

გაკვეთილის თემა

`მოგზაურობა ანტიკურ ეპოქაში”

სწავლების საფეხური დაწყებითი VI კლასი

ინტეგრირებული საგნები

ისტორია – მარინა ლომთაძეგეოგრაფია - ისტ-ი ზურაბ მუშკუდიანი

ქართული ენა- ნაირა ჯანელიძე-სულაკაძე

გაკვეთილის მიზანი

მოსწავლეები გაიცნობიერებენ ცივილიზაციის ცნების არსს

დაახასიათებენ ისტორიულ-გეოგრაფიულ წარსულს

გაეცნობიან ძველ ეგვიპტურ, შუმერულ და ქართულ დამწერლობას, მეცნიერების, განათლებისა და ლიტერატურის მიღწევებს

იმსჯელებენ ძველი და თანამედროვე სკოლის პრობლემებზე

ნილოსისდელტა

აქტივობა

ანტიკური

ეპოქა

აზრობრივი რუკა

რა

ოსირისი

ისიდა

ატონი

ეგვიპტური პირამიდები

The Pyramid of Meydum The Bent Pyramid

The Great Pyramids of GizaThe Great Pyramids of Giza

Amenhotep IV (c. 1362-1347 B.C.) introduced the worship of Aton, god of the sun disk, as the chief god and pursued his worship with enthusiasm. Changing his own name to Akhenaten (“It is well with Aton”), the pharaoh closed the temples of other gods and especially endeavored to lessen the power of Amon-Re and his priesthood at Thebes.

აქტივობა

მოდით გავეცნოთ როგორი იყო სწავლების წესი ეგვიპტის ერთ-ერთ სკოლაში

`ქალაქის ცენტრში სკოლაში უჩვეულოდ მკაცრი მოხუცი მასწავლებელი მოსწავლეებს ეუბნებოდა”: ბეჯითად ისწავლე, ევედრე თოტს(სიბძრნის და ცოდნის ღმერთს), რომ გაგანათლოს, სიბრძნის თესლი ჩაგიდოს მაგ ჩერჩეტ თავში”, ხოლო როცა მოსწავლე ცუდად პასუხობდა გაკვეთილს ზურგზე ჯოხს ურტყამდა და ყვიროდა: `ბიჭს ყურები ზურგზე აქვს~. სწავლების პირველი ორი წელი ძალ მძიმე იყო ბიჭუნასათვის მან ვერ შეითვისა წერის ხელოვნება, რის გამო მასწავლებელი ყოველდღე სცემდა, მესამე და მეოთხე წელი უფრო იღბლიანი გამოდგა. ბიჭმა როგორც იქნა ისწავლა იეროგლიფები. Mმე-5 წელს ბიჭი სწრაფ წერაზე იეროგლიფების შემოკლებით წერის ხელოვნებაზე გადავიდა. მას სწავლის პირველი წლები მტანჯველ სიზმრად ეჩვენებოდა.

ისურვებდით ასეთ სკოლაში სწავლას?რატომ ?

ოთხი შესაძლო ვარიანტიდან აირჩიე ერთი სწორი პასუხი

ა. ეგვიპტელებმა პირველი პირამიდა ფარონ ჯოსერს აუგეს

ბ. ხეოფსის პირამიდა ქრისტე შობამდე 20 საუკუნეში აშენდა

გ. დიდი სფინქსი ჯოსერის პირამის მახლობლადაა

დ. ჩვენამდე გაუძარცვავად ხეოფსის პირამიდამ მოაღწია

2. ა. ეგვიპტე განსაკუთრებით მენესის დროს გაძლიერდა ბ. ეგვიპტის დამოუკიდებელმა სახელმწიფომ არსებობა ქრისტესშობამდე 625 წელს შეწყვიტაგ. ებრაელთა ტომები ქრისტეს შობამდე მე-17 საუკუნეში პალესტინიდან იუდიაში გადაინაცვლად. ღმერთმა ზნეობრივი ცხოვრების 10 მცნება მოსეს მისცა

ჩასვით სწორი პასუხი 1.ეგვიპტური იეროგლიფების გაშიფვრა მოახერხა ფრანგმა მეცნიერმა ეგვიპტელთა2. შამპოლიონმა ამოიკითხა ეგვიპტის დედოფლის

სახელი3. ეგვიპტეში უმაღლეს სკოლებს უწოდებდნენ

4. Eგვიპტელებმა შექმნეს ლოცვებისა და ჰიმნების უძველესი კრებული 5.ეგვიპტეში შეიქმნა საერო ლიტერატურის ნაწარმოებები

კლეპოატრა, შამპოლიონი, `ცხოვრების სახლი”, `პირამიდების ტექსები”, `ამბავი სინუჰეტის შესახებ~,

`დარიგების კრებული~, `არფისტის სიმღერები~

უპასუხეთ კითხვებს კი/არა

1. ა. ძველი ეგვიპტელები თემებად ანუ ნომებად იყოფოდნენბ. ეგვიპტელებს ყველაზე დიდ სიძნელეებს ნილოსი უქმნიდა გ. ძველი ეგვიპტელების რწმენით ოსირისი სააქაოს მართავდად. ისიდა ნაყოფიერების და დედობრივი სიყვარულის ქალღმერთი იყო

2. ა. ისიდა ოსირისის მეუღლე იყო

ბ. Eგვიპტელებმა სპილენძის და ბრინჯაოს იარაღები ქრისტეს შობამდე მე-3 ათასწლეულიდან გამოიყენეს

გ. ეგვიპტის ორი სამეფო მენესმა გააერთიანა

დ. ეგვიპტის დედაქალაქი მემფისი მენესმა დაარსა

• ყურადღებით წაიკითხე დოკუმენტი, ჩამოაყალიბე შენი მოსაზრებები წარმოდგენილი ფაქტების მიმართ

• `არ ენდო ღარიბებს, ღარიბი ყველაზე საშიში მტერია; მეფე ძლევამოსილია დიდებულებით, ადიდე შენი დიდებულები, დააწინაურე შენი მეომრები დააჯილდოვე ისინი სიმდიდრით, მიწით და მონებით”

• 1. როგორია ფარაონის დამოკიდებულება ღარიბების მიმართ

• 2. დიდებულების მიმართ• 3. რით ცდილობს ფარაიონი ერთგულების მოპოვებას

აქტივობა

შეფასება 1-2 3-5 6-7 8-10

თეზისი არ არის თეზისი თეზისი არის ბუნდოვანი თეზისი კარგადაა ჩამოყალიბებული

თეზისი კარგადაა ჩამოყალიბებული

თეზის გამყარება არგუმენტებითა და მაგალითებით

არ არის არგუმენტები და მაგალითები

არის ერთი ან ორი არგუმენტი. მაგრამ ისინი არ ამყარებენ თეზისს

არის არგუმენტები, რომლებიც ამყარებენ თეზისს, მაგრამ არ არის მოყვანილი შესაბამისი მაგალითები

თეზისი გამყარებულია არგუმენტებითა და მაგალითებით

საწინააღმდეგო მოსაზრების განხილვა

არ არის ნახსენები არცერთი საწინააღმდეგო მოსაზრება

ნახსენებია საწინააღმდეგო მოსაზრება, მაგრამ არ არის ახსნილი იგი

განხილულია საწინააღმდეგო მოსაზრების მიზეზები, მაგრამ არ არის ახსნილი, თუ რატომ არის საკუთხარი შეხედულება სწორი

ამომწურავად განხილულია საწინააღდემგო მოსაზრების მიზეზები და ახსნალია, თუ რატომ არის საკუთარი შეხედულება სწორი

თემის ორგანიზება თემა არ არის ორგანიზებული

თემა ორგანიზებულია, ამგრამ ხანდახან სცილდება საკითხს, ხანდახან აბზაცები არ არის გამოყოფილი

თემას აქვს ერთმანეთისაგან კარგად გამიჯნული შესავალი, ძირითადი ნაწილი და დასკვნა: აბზაცები როგორც, წესი, გამოყოფილია

თემა კაგრად არის ორგანიზებული, შესავალი აღძრავს მკითხველის ინტერესს, შესავალშივე გადმოცემულია თეზისი, აქვს ძირითადი ნაწილი, რომელშიც შეჯამებულია თემის ძირითად ნაწილში განხილული არგუმენტები

ენობრივი მხარე არის ძალიან ბევრი გრამატიკული შეცდომა, წინადადებები ხშირად გაუმართავია

არის გრამატიკული შეცდომები;

წინადადებები ზოგჯერ არ არის კარგად

გამართული

არის ზოგიერთი გრამატიკული შეცდომა. პუნქტუაცია არ არის ყოველთვის დაცული

არ გვხვდება გრამატიკული შეცდომები, წინადადები არის კაგრად გამართული, თითქმის არ არის პუნქტუაციური შეცდომები, სიტყვები კარგად არის შერჩეული, არ გვხვდება ჟარგონები