Post on 04-Oct-2015
PPGPJJ SEMESTER 1 SESI 2014
LATIHAN MENGAJAR
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN MINGGU 5DISEDIAKAN OLEHNAMANO. IDNO. TELEFON
SURIATI BINTI UDA SAADD201020448300125499258
KUMPULAN : UPSI 190NAMA TUTOR E-LEARNING : Dr. Rosmilah Binti MisnanTARIKH SERAH : 18 April 2014
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN KSSR (UMUM). BIDANGMATEMATIK
TAHUN 1 DARUL EHSAN
TARIKH15 APRIL 2014
MASA7.30 -8.30 pagi
BILANGAN MURID28 Orang 2 Tidak hadir.
TAJUKNOMBOR BULAT.
STANDARD KANDUNGANTolak dalam lingkungan 10 20.
STANDARD PEMBELAJARAN(i) Tolak dalam lingkungan 10-20a) Melaksanakan pengiraan tolakb) Menggunakan strategi pengiraan secara mental bagi penolakan
OBJEKTIF PEMBELAJARAN Pada akhir pengajaran dan pembelajaran ini , murid dapat : Kognitif 1) Menyatakan secara spontan fakta asas tolak. 2) Membina soalan untuk memahami pengiraan tolak dalam lingkungan 20
Psikomotor 1) Menampal kad nombor dalam membina soalan
Afektif 1) Berkerjasama dalam menyiapkan tugasan 2) Melibatkan diri secara aktif dalam aktiviti kelas dan berkumpulan.
PENGETAHUAN SEDIA ADA1) Murid boleh melaksanakan pengiraan tambah dan tolak dalam lingkungan 10.2) Murid memahami proses menolak.
KAEDAHAktiviti kumpulan dan berpusat kepada murid dan bahan.
NILAIBekerjasama, bersabar dan teliti
KEMAHIRAN BERFIKIRMenaakul dalam membina soalan
MEDIA PENGAJARANKayu ais krim,10 kertas A4 berwarna warni, 10 kad nombor ,gunting, gam dan blue tack.
NSTRUMEN PENTAKSIRAN Pemerhatian, hasil kerja kumpulan dan lembaran kerja
Langkah/ fasaIsi KandunganAktiviti pengajaran dan pembelajaranNota
Aktiviti GuruAktiviti Murid
Pemulangan /mencungkil idea
(10 minit)Menyatakan secara sepontan fakta asas tolak1. Memilih 2 orang murid untuk melakonkan simulasi.2. Membacakan cerita.
Soalan gurui. bolehkah kamu meneka berapakah bilangan biskut jejari yang telah dimakan oleh adik Aiman?ii. adakah biskut Aiman telah bertambah atau berkurang?iii. apakah operasi yang terlibat apabila sesuatu benda telah berkurang ?iv. siapa boleh menyebut ayat matematik dalam situasi ini?
1. Murid melakonkan watak yang diberi iaitu abang dan adik.
Jawapan muridi Adik Aiman telah makan 2 biskut jejari
ii Biskut Aiman telah berkurang
iii Operasi tolak
iv 5 2 = 3 Simulasi cerita seperti lampiran 1.
TEKNIK Penyoalan seluruh kelas dan individu
ABM biskut jejarilampiran cerita
NILAIMendengar dan memerhati secara teliti.
Menstruktur semula
(15 minit)Melaksanakan pengiraan tolakmenggunakan a) kayu ais krim. b) Jari ( membilang terus) .
1. Memilih murid untuk menulis ayat matematik di papan tulis
Soalan gurui. Siapakah yang boleh menulis ayat matematik daripada cerita tadi ?
2. Guru menulis contoh lain ayat matematik di papan tulis yang melibatkan nombor lebih daripada 10
12 5 =
Soalan guruii. Sebutkan ayat matematik yang ditulis
3. Guru menunjukkan 20 batang aiskrim.4. Seorang murid dipilih kehadapan untuk melakukan aktiviti.
Soalan berpandu guru
iii. berapakah yang perlu kita ambil daripada 20 batang aiskrim ?iv. berapakah yang perlu kita buang ?v. berapakah bakinya ?
5. aktivit diulang dengan soalan yang lain.
14 8 =
Soalan guru selepas aktiviti ulangan.
vi. bolehkah kita ambil 8 batang dan buang 14 batang aiskrim ?vii. mengapa tidak boleh ?
6. seorang murid dipilih untuk melakukan operasi tolak tersebut menggunakan batang aiskrim.
7. guru membuat kesimpulan secara melengkapkan ayat
Dalam operasi tolak bilangan yang diambil mestilah lebih _________ daripada bilangan yang hendak dibuang
Aktiviti Kumpulan8. guru menulis semula ayat matematik di papan tulis12 5 = 7
Soalan gurui. bolehkah kita menggunakan nombor yang lain tetapi jawapannya sama iaitu 7.
9. Guru mengedarkan lembaran aktiviti dan 20 batang aiskrim pada setiap kumpulan.( 6 kumpulan )
Arahan gurui. Lengkapkan jawapan bagi operasi tolak tersebut.ii. Warnakan petak jawapan jika terdapat jawapan yang sama.
10. Guru memilih kumpulan murid yang paling cepat siap.
Soalan guru
i. Adakah anda memperolehi jawapan yang sama
11. Wakil kumpulan diminta menyebut ayat matematik yang mendapat jawapan yang sama iatu 7 12. Guru menulis ayat matematik tersebut dipapan tulis13. Kumpulan lain diminta membandingkan jawapan mereka.14. Guru menerangkan satu jawapan tidak terhad pada satu ayat matematik sahaja.1. Murid tampil menulis ayat matematik di papan tulis
Jawapan muridi. 5 2 = 3
Jawapan muridii. 12 5 =
Jawapan murid dan aktiviti murid yang dipilih ke hadapan
iii. 12 batang aiskrim
iv. 5 batang aiskrim
v. 7 batang aiskrim
2. Murid menunjukkan cara menolak menggunakan batang aiskrim.
Jawapan murid
vi. Tidak boleh
vii. 8 batang tidak cukup.
3. Murid mengambil 8 batang aiskrim , tetapi tidak dapat membuang 14 batang aiskrim.4. Murid membuktikan secara konkrit kepada rakan-rakan yang lain.
5. Murid melengkapkan ayat guru
Dalam operasi tolak bilangan yang diambil mestilah lebih BESAR daripada bilangan yang hendak dibuang
Jawapan muridi. Ada murid menjawab boleh dan ada murid menjawab tidak.
Aktiviti muridi. Murid menggunakan batang aiskrim untuk membuat operasi tolakii. Murid mewarnakan petak jawapan yang sama.
Jawapan wakil kumpulan muridi. Ada.
Wakil kumpulan murid menyebut dengan kuat ayat matematik yang diperolehi bagi jawapan 7.
TEKNIK Penyoalan dan penerangan secara kelas dan individu.
NILAI Memberi tumpuan.
ABM kayu aiskrimlembaran aktiviti kumpulan
KAEDAH: Tunjuk cara.
Aplikasi Idea(20 minit) Aktiviti Berkumpulan
Melaksanakan pengiraan tolak dengan cara membina berbagai soalan berdasarkan satu jawapan.
1. Murid dibahagikan kepada kumpulan A dan B2. 3 kumpulan A dan 3 kumpulan B3. Setiap kumpulan diedarkan kad nombor 1-20 beserta kad jawapan4. Kumpulan A diedarkan 3 set kad jawapan dan set kad jawapan yang sama juga diedarkan kepada kumpulan B.
Arahan guru
i. anda bebas untuk memilih apa sahaja nombor antara 1-20 untuk membina soalan matematik bagi mendapatkan jawapan di tengah kad jawapan.ii. Tampalkan nombor-nombor tersebut di ruangan yang disediakan.
Aktiviti kumpulan murid
i. Murid berbincang bersama rakan kumpulanii. Murid bebas sama ada membilang menggunakan batang aiskrim/secara terus menggunakan jari
iii. Murid melekatkan nombor-nombor yang dipilih pada ruangan kertas jawapan
TEKNIK Secara berkumpulan.
NILAIBerkerjasamaSaling mempercayai
ABMkertas A4 berwarna, kad nombor, gam
KAEDAHThinking board
Langkah 3Perbincangan
(15 minit)
Membincangkan jawapan dengan membuktikan soalan.
1. Guru berbincang bersama-sama murid.
Arahan gurui. Wakil kumpulan A dan B yang membuat jawapan di tengah ( 4 ) diminta tampil kehadapan.
2. Menyemak jawapan bersama-sama dengan membimbing murid mengira menggunakan jari.
Soalan gurui. Bandingkan soalan yang dibina, adakah soalan matematik yang sama dari kumpulan A dan B.
ii. Sebutkan soalan yang sama itu.
iii. Berapakah jumlah soalan yang sama ? ( guru menulis jawapan murid di papan tulis )
iv. Sebutkan pula soalan yang tidak sama. ( guru mencatat jawapan murid di papan tulis )
Aktiviti guru3. Membuktikan kepada murid bahawa aktiviti ini menunjukkan pelbagai soalan matematik boleh dibina daripada satu jawapan.
4. Memberi penghargaan kepada semua kumpulan kerana berjaya membina pelbagai soalan matematik dengan cemerlang.
5. Kumpulan yang dapat membina lebih banyak soalan dan betul dikira sebagai pemenang.
Aktiviti muridi. Wakil kumpulan menampal hasil kerja di papan tulis
ii. Murid membuat pengiraan tolak menggunakan jari.
Jawapan muridi. Ada
ii. Murid menyebut soalan yang sama telah mereka bina.
iii. Dua
iv. Murid kumpulan A menyebut soalan mereka yang tidak sama dengan kumpulan B, begitu juga kumpulan B sebaliknya.
Aktiviti muridi. Mendengar dengan tekun.
ii. Bersorak gembira.
TEKNIK Perbincangan cara mengira hasil tolak secara individu dan kelas.
NILAI Memberi tumpuan dan bersedia memberi pendapat.
ABMHasil kerja murid dan blue tack
Refleksi/ penutup( 5 minit)
Menyoal kembali konsep-konsep yang telah diajar.
Soalan gurui. Cikgu ada 10 biji rambutan. Cikgu ingin memberi kawan cikgu 12 biji rambutan.
Bolehkah cikgu berbuat demikian ?ii. Mengapa tidak boleh ?
Aktiviti guru1. Membuat kesimpulan bersama-sama murid
2. Guru mengedarkan lembaran kerja rumah.Jawapan muridi. Tidak boleh
ii. Kerana tidak cukup.Aktiviti muridi. Menyebut kesimpulan dengan betul dan jelas.
bilangan nombor yang diambil mestilah lebih besar daripada bilangan nombor yang dibuang.
kita juga boleh membina pelbagai soalan dengan satu jawapan yang sama.
TEKNIKBersoal jawab
ABMLembaran kerja rumah
Lampiran 3
Contoh Bahan Bantu Belajar. Kertas A4 berwarna Kertas angka blue tack
Gam Gunting Kayu Ais KrimContoh Lembaran kerja rumahNama : ________________________________ Kelas : ________________________________ Tarikh: ____________________
18-9= 14-8=Arahan: Lengkapkan ayat matematik tolak.1. 2.
-6= 16-=3.4.
-7= -6=5. 6.
Lengkapkan ayat metematik tolak.1) 14 - 5 =
2) 18 - 7 =
3) 17 - 8 =
4) 11 - 5 =
5) 15 - 8 =
6) 14 - 9 =
7) 19 - 8 =
8) 12 - 5 =
9) 10 - 5 =
10) 14 - 9 =
11) 16 - 9 =
12) 13 - 5 =
13) 19 - 5 =
14) 13 - 7 =
15) 17 - 5 =
16) 19 - 12 =
Rujukan.
Dr Nurulhuda Abd Rahman, Prof Emeritus Dato Dr Isahak Haron, Pn Rosnidar Mansor, Dr Sadiah Baharom, Dr Shaheda Usof, Dr Hafsah Taha. (2011) Modul Pengajaran, Teknologi dan Penaksiran 2. Fakulti Pendidikan dan pembangunan manusia. Tanjong Malim. Universiti Pendidikan Sultan Idris.
Mohd Uzi bin Dollah, Noor Shah bin Saad, Kor Liew Kee dan Rasidah binti Ahmad. (2014). KRM 3053 Kemahiran dalam matematik. Tanjung Malim: Unversiti Pendidikan Sultan Idris.