Post on 12-Dec-2015
description
Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia
Pecahan 1
SEMESTER 1 /2011
KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1
Tugasan Kumpulan
Group J-09
Nama Ahli Kumpulan
1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )
3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli
NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817
NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB
NO. KAD PENGENALAN : 730828016366
E-MEL : ruziah042817@siswa.upsi.edu.my
KPD 3016 PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN
PERANCANGAN AWAL RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN
Ahli Kumpulan :
1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Mata pelajaran : Bahasa Malaysia Tahun 1
Topik : Tema 5 - Mari Bertani
Subtopik : i. Kebun Datuk Anas
ii. Buah-buahan Tempatan
iii. Ternakan Ayam
iv. Seronoknya Bercucuk Tanam
Subtopik : Kebun Datuk Anas
Objektif: Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan betul
Subtopik : Buah-buahan Tempatan
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahaminya melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
ii. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar.
Subtopik : Ternakan Ayam
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam. ii. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.
Subtopik : Seronoknya Bercucuk Tanam
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Memahami dan menakul gambar yang diberiii. Bercerita tentang gambar yang diberi dengan tepat menggunakan ayat tunggal.
JADUAL PENENTU KANDUNGAN
Unit/TopikPengetahuan Kemahiran
Fakta Konsep Generalisasi
Pengetahuan Kefahaman Aplikasi Analisis
Sintesis
Unit 1Kebun Datuk Anas
Idea am Mengingat kembali
Mencatat maklumat berkaitan
Kenalpasti fakta tentang sayur
Unit 2Buah-buahan Tempatan
Dakwaan berdasarkan pemerhatian
Mengingat kembali
Kenalpasti nama dan istilah
Menyampaikan maklumat
Unit 3Ternakan Ayam
Dakwaan berdasarkan pemerhatian
Idea am Pengendalian sesuatu
Penceritaan
Unit 4Seronoknya Bercucuk Tanam
Menyatakan perasaan
Memindahkan maklumat
Menunjukkan perasaan
Nama : Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )
KELAS/MASA/
MATAPELAJARAN KANDUNGAN IMPAK/CATATAN
BAHASAMELAYU08.00-09.00
1CEMPAKA
Tema : Mari BertaniUnit : 21Tajuk : Kebun Datuk AnasKemahiran :FU : SK : 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber. SP : 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan daripada pelbagai sumber.
FS : SK : 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. SP : 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat daripada pelbagai bahan bacaan untuk membuat klasifikasi dengan betul.
Objektif : Pada akhir pengajaran murid dapat:i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan
betul
Aktiviti:Set Induksi
EMK: Keusahawanan
PK : Nilai : Kerajinan Ilmu : Matematik, Sains
KBT : KB: Mengumpul dan mengelaskanKP: Logik-matematikBCB: Bacaan intensif
Media : Slaid gambarBuku teksLembaran kerja (borang klasifikasi)ICT
1
- Guru menunjukkan tayangan slaid gambar sayur-sayuran dan mengaitkannya dengan tajuk
Langkah:1. Guru bersoaljawab mengenai jenis sayur-sayuran
yang ditayangkan menggunakan slaid2. Murid membaca dan memahami teks3. Murid menyenarai dan mengklasifikasikan sayur-
sayuran yang terdapat dalam teks4. Murid menamakan sayur-sayuran lain yang
diketahui oleh mereka
Penutup:Menyanyi lagu ”Sayur-sayuran mengikut lirik buah-buahan tempatan” .
SB :Tatabahasa: Kata nama am
Kosa Kata: timun, tomato, petola, cili, sawi, kangkung
Nama : Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )
Tahun 1 JauhariMasa 8.20 – 9.20 pagiHari RabuTema Mari BertaniTajuk Buah-buah TempatanFU SK 4.1
SP 4.1.2FS SK 1.5
SP 1.5.1Objektif Pada akhir P&P murid dapat:
1. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahaminya melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
2. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar.Pengisian Kurikulum
i) Ilmu : Kesihatanii) Nilai : Bersyukur, Kebersihaniii) KBT : Muzik, Menjana idea, kontekstual
Sistem Bahasa Tata Bahasa : Kata Nama AmMedia Seni Kata Lagu, gambar tunggal, kad perkataan dan lampiran.Aktiviti 1. Set Induksi.
2. Murid membaca dan menyanyi.3. Suaikan nama buah-buahan dan bercerita.4. Refleksi.
Pentaksiran Lembaran Kerja.Pemulihan Lembaran Kerja.Pengayaan Lembaran Kerja.
2
Nama : Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 1 (20 murid)
Masa: 7.30-8.30
Tema: Mari Bertani
Tajuk: Ternakan Ayam
Fokus Utama:
SK : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
SP:1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar dengan betul menggunakan ayat tunggal.
Fokus Sampingan:
SK: 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa, dan ayat dengan betul.
SP: 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
EMK : Keusahawanan
Objektif: Pada akhir P&P, murid dapat :
1.Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam.
2. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.
Pengisian Kurikulum :
Nilai : Berdikari,rajin,
Ilmu: Sains,Pendidikan moral
KBT: Menghubungkait, Membuat urutan
Sistem Bahasa:
Tatabahasa,Kata Kerja
Media : Gambar,Kad Perkataan,buku teks, lembaran kerja.
3
Aktiviti:
1.Set Induksi: Melihat gambar
2.Langkah 1: Menyebut kad Perkataan yang dilihat
3.Langkah 2: Melihat buku teks muka surat 106
4.Langkah 3: Membuat latihan
5.Pentaksiran : 1.Murid Mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja
Pemulihan:1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.
Pengayaan: 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi.
Nama : Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )
TEMA MARI BERTANI
TAJUK Menanam Pokok Bunga
FOKUS UTAMA Standard Kandungan
2.5 M membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat yang terdapat dalam pelbagai bahan.
Standard Pembelajaran
2.5.3 Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.
FOKUS SAMPINGAN
Standard Kandungan
1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara dengan tepat menggunkan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul. Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu perkara daripada pelbagai sumber.
Standard Pembelajaran
1..5.1 Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagi sumber.
4
OBJEKTIF Pada akhir pengajaran, murid dapat:
i. murid dapat memahami dan menakul gambar yang diberiii. bercerita tentang gambar yang diberi dengan tepat menggunakan ayat tunggal.
PENGISIAN KURIKULUM
i. Ilmu : Kajian Tempatan
ii. KBT : KB – menghubungkaitkan KP – Verbal-linguistik
SISTEM BAHASA
Imbuhan ber……
MEDIAGambar tunggal, petikan lagu, latihan dalam buku teks m/s 111, kad perkataan kata kerja, buku aktiviti jilid 2 m/s 53.Lembaran kerja pemulihan dan pengayaan.
RACANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 1Mawar
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Mari Bertani
Tajuk : Menanam Pokok Bunga
Tarikh : 2.5.2011
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
i Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul. ii Menyatakan langkah- langkah yang betul untuk menanam pokok bunga. Iii Melengkapkan ayat cara- cara menanam pokjok bunga.
Hasil Pembelajaran :
5
Fokus Utama
i. Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada bahan grafikkepadabentuk bukan grafik dengan betul.
Fokus Sampingan
ii. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada pelbagi sumber.
Kemahiran Bahasa :
Sistem Bahasa : 1) Imbuhan ber…. berkebun bersamaPengisian kurikulum : 1) Ilmu :Kemahiran Hidup, Pendidikan Sains 2) Nilai murni : menjaga alam sekitar
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):Kemahiran Berfikir : menerangkan , menghubungkait
Kecerdasan Pelbagai : Verbel ilngustik , visual, interpersonal, intrapersonal
Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam matpelajaran sains.
BBM : LCD dan computer – 1 unit Buku teks Bahasa Melayu tahun 1 Gambar jenis- jenis bunga Lembaran kerja
Aktiviti Pengukuhan: Melukis gambar pokok bunga yang disukai.
Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiuviti Murid
6
Permulaan/mencungkilidea(5minit )
Nyanyian Ku Tanam Pokok Bunga
Guru meminta murid- murid bersama- sama menyanyikan lagu Ku Tanam Pokok Bunga bersama- sama iringan muzik.Bertanya kepada murid jenis pokok bunga yang terdapat dan ditanam di sekeliling rumah. Kemudian guru mengaitkannya dengan isi pe-lajaran hari ini ( Set Induksi )
Murid memberi respon
Strategik / Teknik:Didik Hibur, Soal jawab secara lisan
KB: menghubungkaitkan
BCB:Berbual tentang perkara yang berkaitan dengan kehidupan / persekitaran murid- murid.
BBB: Komputer , CD, gambar bunga, buiku teks Bahasa Melayu Tahun 1
Membaca Petikan
( 15 minit )
Membaca dan menaakul gambar Cara- cara Menanam BungaMembaca dan menaakul gambar Cara- cara Menanam Bunga
Guru meminta murid membaca dan menaakul gambar cara- cara menanam pokok bunga di dalam buku teks.
Guru meminta murid menerangkan tentang gambar yang diberi.
Murid membaca petikan secara kuat bersama- sama, kemudian secara individu dengan kuat mengikut intonasi yang betul dengan bimbingan guru.Murid juga diminta meneliti teks sambil menaakul gambar.
Strategi / Kaedah : membaca dan menaakul gambar
KB : membuat inferens
BCB:
i.membaca dengan intonasi yang betul
ii.menaakil gambar
BBM:
Komputer/ LCD, buku teks Bahasa Melayu Tahun 1
Menjana idea.Aktiviti Kumpulan
Cara- Cara Menanam Pokoki Bunga
Guru membahagikan murid kepada 5
Murid berada di dalam kumpulan yang ditetapkan.
Strategi/Kaedah :Perbincangan kumpulan diikuti
7
( 15minit ) kumpulan:
Kumpulan 1-Membina ayat berdasarkan gambar 1
Kumpulan 2-Membina ayat berdasarkan gambar 2
Kumpulan 3-Membina ayat berdasarkan gambar 4
Kumpulan 5-membina ayat berdasarkan gambar 5
Guru menulis ayat- ayat yang dibina oleh murid di papan hitam.
Guru memurnikan ayat yang kurang tepat.Kemudian meminta murid membaca beramai- ramai.
Murid berbincang di dalam kumpulan masing- masing
Wakil setiap kumpulan membentangkan hasil kerja dalam kumpulan masing- masing.Murid lain diminta mendengar dengan teliti sambil memahami maklumat.
Murid menulis ayat di dalam buku tulis
Murid membaca bersama- sama ayat di papan hitam
persembahan hasil perbincangan
KB: Menghubungkaitkan , menjana idea
BCB: Memproses maklumat dan melaporkan maklumat
BBM:Gambar- gambar Cara Menanam Pokok Bunga.
Mengaplikasikan Idea(20 minit )
Lembaran kerja.-melengkapkan ayat.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkannya berdasarkan maklumat yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengukuhan:Murid yang telah sipa diminta melukis gambar pokok bunga yang
Strategi/Kaedah :Menulis/ melukis
KB: Menghubungkaitkan menjana idea
BCB: Memproses maklumat menjana idea
BBM:Lembaran kerja papan tulis
8
paling disukai.
Rumusan/ penutup(5 minit)
Rumusan / nilai murni daripada tajuk hari ini/ nyanyian “ Ku Tanam Pokok Bunga”
Guru merumus isi pelajaran dan meminta murid menyatakan nilai murni berdasarkan pelajaran
Guru meminta murid menyanyi bersama- sama
Mu rid menyatakan nilai murni dengan bimbingan guru.
Murid menyanyi bersama - sama lagu “ Ku Tanam Pokok Bunga”
Strategi/Kaedah :Lisan/didik hibur
BBM:Komputer, LCD, papan tulis
Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia
Pecahan 2
SEMESTER 1 /2011
KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1
Tugasan Kumpulan
Group J-09
Nama Ahli Kumpulan
5. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )
9
6. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )7. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )
8. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli
NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817
NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB
NO. KAD PENGNEALAN : 730828016366
E-MEL : ruziah042817@siswa.upsi.edu.my
10
RACANGAN PENGAJARAN HARIAN ( RPH)
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 1 Mawar
Bilangan murid : 25 orang
Tema : Mari Bertani
Tajuk : Menanam Pokok Bunga
Tarikh : 2.5.2011
Masa : 8.00 pagi – 9.00 pagi ( 60 minit )
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
i Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada
bahan
grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.
ii Menyatakan langkah- langkah yang betul untuk menanam pokok
bunga.
Iii Melengkapkan ayat cara- cara menanam pokjok bunga.
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama
iii. Membaca dan menaakul untuk memindahkan maklumat daripada
bahan grafik kepada bentuk bukan grafik dengan betul.
Fokus Sampingan
iv. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul menggunakan ayat tunggal. Mencatat maklumat yang betul daripada
pelbagi sumber.
Kemahiran Bahasa :
Sistem Bahasa : 1) Imbuhan ber….
berkebun
berdaun
berbunga
Pengisian kurikulum : 1) Ilmu :Kemahiran Hidup, Pendidikan Sains
2) Nilai murni : menjaga alam sekitar
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):
KBT : KB – menghubungkaitkan
KP – Verbal-linguistik
Kemahiran Berfikir : menerangkan , menghubungkait , menaakul
Kecerdasan Pelbagai : Verbel ilngustik , visual, interpersonal, intrapersonal
Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam
Matpelajaran Sains, pokok bunga mudah didapati / dilihat di
sekeliling halaman rumah.
BBM : LCD dan computer – 1 unit
Buku teks Bahasa Melayu tahun 1
Gambar jenis- jenis bunga
Lembaran kerja : Latihan Pengukuhan/ Pengayaan
Latihan Pemulihan ( untuk murid yang tidak
menguasai 3M.
Aktiviti Pengukuhan: Melukis dan mewarna gambar bunga yang disukai.
Aktiviti Pemulihan : Membaca mengikut sukata berwarna.
1
Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiuviti murid
Permulaan/
mencungkil
idea
(5minit )
Nyanyian
Bunga Mawar
Guru meminta murid-
murid bersama- sama
menyanyikan lagu
Bunga Mawar ber-
sama-sama iringan
muzik.
Bertanya kepada
murid jenis pokok
bunga yang terdapat
dan ditanam di
sekeliling rumah.
Kemudian guru
menunjukkan kad
jenis- jenis bunga
yang biasa ditanam di
sekeliling rumah lalu
mengaitkannya
dengan isi pelajaran
hari ini . ( Set
Induksi )
Murid memberi
respon
-menyanyi
bersama-sama
Murid menyatakan
jenis bunga yang
ditanam
disekeliling rumah.
Strategik / Teknik:
Didik Hibur, Verbal-
linguistik
Soal jawab secara
lisan
KB:
menghubungkaitkan
BCB:Berbual tentang
perkara yang
berkaitan dengan
kehidupan /
persekitaran murid-
murid.
BBB: Komputer , CD,
kad gambar bunga,
buku teks Bahasa
Melayu Tahun 1
Membaca Membaca dan Guru meminta murid Murid membaca Strategi / Kaedah :
2
Petikan
( 15 minit )
menaakul
gambar Cara-
cara Menanam
Bunga
Membaca dan
menaakul
gambar Cara-
cara Menanam
Bunga
membaca dan
menaakul gambar
cara- cara menanam
pokok bunga di dalam
buku teks.
Guru meminta murid
menerangkan tentang
gambar yang diberi.
petikan secara kuat
bersama- sama,
kemudian secara
individu dengan
kuat mengikut
intonasi yang betul
dengan bimbingan
guru.Murid juga
diminta meneliti
teks sambil
menaakul gambar.
membaca dan
menaakul gambar
KB : membuat
inferens
BCB:
i.membaca dengan
intonasi yang betul
ii.menaakil gambar
BBM:
Komputer/ LCD, buku
teks Bahasa Melayu
Tahun 1
Menjana idea.
Aktiviti
Kumpulan
( 15minit )
Cara- Cara
Menanam
Pokoki Bunga
Guru membahagikan
murid kepada 4
kumpulan:
Kumpulan 1
-Membina ayat
berdasarkan gambar 1
Kumpulan 2
-Membina ayat
berdasarkan gambar 2
Kumpulan 3
-Membina ayat
berdasarkan gambar 4
Guru menulis ayat-
Murid berada di
dalam kumpulan
yang ditetapkan.
Murid berbincang
di dalam kumpulan
masing- masing
Wakil setiap
kumpulan
membentangkan
hasil kerja dalam
kumpulan masing-
masing.Murid lain
diminta mendengar
dengan teliti sambil
memahami
maklumat.
Murid menulis ayat
Strategi/Kaedah :
Perbincangan
kumpulan diikuti
persembahan hasil
perbincangan
KB:
Menghubungkaitkan ,
menjana idea
BCB: Memproses
maklumat dan
melaporkan maklumat
BBM:Gambar-
gambar Cara
Menanam Pokok
3
ayat yang dibina oleh
murid di papan hitam.
Guru memurnikan
ayat yang kurang
tepat.Kemudian
meminta murid
membaca beramai-
ramai.
di dalam buku tulis
Murid membaca
bersama- sama ayat
di papan hitam
Bunga.
Mengaplikasi-
kan Idea
(20 minit )
Lembaran
kerja.
melengkapkan
ayat.
Guru mengedarkan
lembaran kerja dan
meminta murid
melengkapkannya
berdasarkan maklumat
yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengukuhan:
Murid yang telah siap
diminta melukis
gambar pokok bunga
yang paling disukai.
Murid menjawab
latihan di lembaran
kerja.
Murid melukis dan
gambar pokok
bunga yang
disukai.
Strategi/Kaedah :
Menulis/ melukis
KB:
Menghubungkaitkan
menjana idea
BCB: Memproses
maklumat menjana
idea
BBM:Lembaran kerja
papan tulis
Rumusan/
penutup
(5 minit)
Rumusan /
nilai murni
daripada tajuk
hari ini/
nyanyian “
Bunga Mawar
Bunga”
Guru merumus isi
pelajaran dan meminta
murid menyatakan
nilai murni
berdasarkan pelajaran
Guru meminta murid
menyanyi bersama-
Murid menyatakan
nilai murni dengan
bimbingan guru.
Murid menyanyi
bersama - sama
Strategi/Kaedah :
Lisan/didik hibur
Verbal-linguistik
BBM:Komputer,
4
sama lagu “ Bunga
Mawar”
LCD, papan tulis
Latihan Pengukuhan/ Pengayaan.
Nama : Tarikh :
Tahun 1 Mawar
Bina ayat menggunakan perkataan berimbuhan ber…. yang diberikan.
berdaun berkembang berbau bersama berbagai
bersarung bertopi bergembira
1. Pokok bunga itu ………………………… lebar.
2. Bunga mawar itu …………………………… harum.
3. Pada waktu pagi , bunga- bunga sedang ………………………. di taman.
4. Kakak menyiram pokok bunga ……………………. ibu.
5. Ibu menanam ……………………. jenis pokok bunga.
6. Kakak dan ibu ………………… ketika menanam pokok bunga .
7. Mereka ……………………. tangan supaya tangan mereka tidak kotor.
8. Semua orang ……………………. melihat bunga- bungaan yang hidup
subur dan cantik dipandang.
5
BUNGA MAWAR
Kutanam pokok bunga
Bunga mawar namanya
Kusiram dan kujaga
Lama besar jadinya
Kupetik bunga mawar
Kuletak di kepala
Kujalan sini sana
Harum wangi baunya BUNGA RAYA
9
Matapelajaran : Bahasa Melayu
Tahun : 1 Jauhari
Bilangan murid : 28 orang
Tema : Mari Bertani
Tajuk : Buah-buahan Tempatan
Tarikh : 4.5.2011
Masa : 8.20 pagi – 9.20 pagi ( 60 minit )
Objektif : Pada akhir pelajaran murid dapat:
i. Menyebut seni kata lagu dengan betul serta memahami melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
ii. Menamakan buah-buahan yang terdapat di dalam gambar dan lagu. Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama
v. Menyebut dan memahami unsure seni dalam lagu melalui nyanyian secara didik hibur.
vi. Menyebut dengan jelas dan memahami seni kata lagu melalui nyanyian dan gerak laku secara didik hibur.
Fokus Sampingan:
i. Bercerita dan menceriii. takan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan
intonasi yang betul.iii. Bercerita tentang sesuatu perkara dengan tepat, sebutan yang jelas dan intonasi
yang betul menggunakan ayat tunggal.
Kemahiran Bahasa :
Sistem Bahasa : 1) Tata Bahasa Kata Nama Am Pengisian kurikulum : 1) Ilmu : Pendidikan Kesihatan 2) Nilai murni : Bersyukur, kebersihan
Kemahiran Bernilai Tambah ( KBT):1) Kemahiran Berfikir – menjana idea2) Kecerdasan Pelbagai – Verbal-linguistik, visual ruang
Pengetahuan Sedia Ada : Murid- murid mempelajari tumbuh- tumbuhan dalam
24
matpelajaran sains.
BBM : Buku teks Bahasa Melayu tahun 1 Gambar buah-buahan Lembaran kerja
Aktiviti Pengukuhan: mewarna gambar buah-buah yang disediakan.
Fasa Isi kandungan Aktiviti Pengajaran Dan Pembelajaran Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiuviti murid
Permulaan/mencungkilidea(5minit )
Nyanyian Musim Buah-buahan.
Guru memaparkan gambar tunggal pada papan tulis. (Set Induksi )
Murid menamakan buah-buahan yang terdapat dalam gambar tersebut dan membincangkan tentang buah-buahan tersebut.Contoh:Bentuk dan rasa buah.
Strategik / Teknik:Verbal-linguistik Soal jawab secara lisan
KB: menghubungkaitkan
BBB: gambar buah-buahan, buku teks Bahasa Melayu Tahun 1
Membaca dan menyanyi( 20 minit )
Membaca dan menyanyi Musim buah-buahan
Guru mempamerkan seni kata lagu Musim Buah-buahan dan membimbing murid membaca dan menyebut seni kata lagu tersebut.
Guru menyanyi bersama murid sambil melakukan aksi yang sesuai.
Murid dibimbing oleh guru untuk menyanyikan lagu tersebut sambil melakukan aksi yang sesuai.Murid menyanyikan lagu tersebut secara, individu, berkumpulan dan kelas dengan intonasi yang betul.
Strategi / Kaedah : membaca dan menyebut seni kata lagu
BCB: i.membaca dengan intonasi yang betulBBM:Buku teks Bahasa Melayu Tahun 1
Menjana idea.Aktiviti Kumpulan( 15minit )
Menamakan buah-buahan
Guru menyediakan 16 keping kad perkataan mengikut nama buah-buahan di dalam lagu Musim Buah-buahan.
Guru memilih 16
Murid melekatkan kad perkataan pada gambar yang sesuai di papan tulis.
Murid bercerita tentang buah-
Strategi/Kaedah :Kontekstual
BBM: Gambar buah-buahan
25
orang murid secara rawak.
buahan yang dilekatkan tadi menggunakan ayat tunggal.
Murid menyebut nama buah-buahan dengan sebutan yang betul.
Mengaplikasikan Idea(15 minit )
Lembaran kerja.melengkapkan ayat.
Guru mengedarkan lembaran kerja dan meminta murid melengkapkannya berdasarkan maklumat yang telah dipelajari.
Aktiviti Pengukuhan:Murid yang telah siap diminta melukis gambar buah-buah yang digemari.
Murid melengkapkan seni kata lagu dengan nama buah yang sesuai.
Strategi/Kaedah :Menulis/ melukis
KB: Menghubungkaitkan menjana idea
BBM:Lembaran kerja papan tulis
Rumusan/ penutup(5 minit)
Rumusan nyanyian “Musim Buah-buahan”
Guru meminta murid menyanyi bersama- sama
Murid menyanyi bersama - sama lagu “ Musim Buah-buahan”
Strategi/Kaedah :Lisan/didik hiburVerbal-linguistik
BBM: papan tulis, Buku Teks Bahasa Malaysia Tahun 1
Seni kata lagu
26
Musim Buah-buahan
Buah duku, buah nangka
Buah manggis dan kelapa
Sama saja jambu dan mangga
Hai, sedap manis pula!
Pisang, langsat, buah rambai
Ciku, nanas dan rambutan
Lazat juga buah tembikai
Menambah zat di badan
Rasa limau manis
Belimbing, cempedak dan durian
Harga tidak mahal
Di kedai atau di pinggir jalan
Sungguh enak, hai rasanya
Sungguh kaya khasiatnya
Kalau makan buah-buahan
Sihat seluruh badan
27
Lembaran kerja
NAMA: _____________________________
TAHUN:_________
Buah-buahan
Buah durian, durian
Banyak durinya
Buah _______________bentuknya
Seperti bintang
Buahlah ____________ lah _____________
Isinya putih
Buah ______________, _______________
Merahlah isinya
Buah _____________, ______________
Banyak rambutnya
Duku dan _____________
Bentuknya seakan sama
Buah tempatan, sememang
Banyak khsiatnya
Sudah terkenal, terkenal
Seluruh dunia
28
RANCANGAN PELAJARAN HARIAN (RPH)
NAMA : RUHAIDA BINTI MOHAMAD ( D20102042082 )
Mata Pelajaran : Bahasa MelayuTahun : 1 CempakaBilangan murid : 34 orangTema : Mari BertaniTajuk : Kebun Datuk AnasTarikh : 23 Mei 2011Masa : 08.00-09.00 pagi (60 minit)Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran, murid dapat :
i. Mencatat nama sayur-sayuran dengan betulii. Membaca dan membuat klasifikasi dengan betul
Hasil Pembelajaran :
Fokus Utama : Standard Kandungan : 3.5 Mencatat maklumat yang betul tentang sesuatu
perkara daripada pelbagai sumber.
Standard Pembelajaran : 3.5.2 Mencatat maklumat yang betul untuk diklasifikasikan daripada pelbagai sumber.
Fokus Sampingan: Standard Kandungan : 2.4 Membaca dan memahami maklumat yang tersurat
dan tersirat daripada pelbagai bahan untuk memberi respons dengan betul. Standard Pembelajaran : 2.4.2 Membaca dan memahami maklumat daripada
37
pelbagai bahan bacaan untuk membuat klasifikasi dengan betul.
Sistem Bahasa : Tatabahasa - Kata nama am ( bendi, tomato, sawi, bendi, timun, petola, cili, kangkung )
Pengisian kurikulum :
Nilai : Kerajinan Ilmu : Matematik, Sains
EMK : Keusahawanan
Kemahiran Bernilai Tambah :
Kemahiran Berfikir : Mengumpul dan mengelaskan, menghubungkaitkanKecerdasan Pelbagai : Logik-matematikBCB: Bacaan intensif
Pengetahuan sedia ada : Murid sudah mengetahui beberapa jenis sayur-sayuran
Bahan Bantu Mengajar : Slaid gambar ( Power Point ) Buku teks ( bahan bacaan ) Lembaran kerja ICT(Komputer dan LCD)
Fasa Isi Kandungan Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran
Catatan / Nota
Aktiviti Guru Aktiviti Murid
Permulaan / Mencungkil
Idea( 5 minit )
Guru menunjukkan gambar sayur-sayuran
1. Guru menunjukkan gambar sayur-sayuran melalui slaid (LCD)yang dipaparkan
2.Guru menguji pengetahun sedia ada murid berkaitan jenis sayur-sayuran yang mereka ketahui.
3.Guru mengaitkannya dengan isi pelajaran
1. Murid menyebut sayur-sayuran yang ditayangkan oleh guru.
2. Contoh gambar : Gambar bendi, tomato, terung, sawi
3. Murid sebut bersama-sama
EMK: Keusahawanan
Media : i) Slaid gambar,ii) Komputeriii)LCDiv) Gambar tunggal sayur-sayuran melalui tayangan LCD(Lampiran 1)
Nilai :Bersyukur
Strategik/teknik:Teknik Soal Jawab
38
KB:Menghubungkait
Membaca petikan teks
dan menerang (15 minit)
Membaca teks petikan yang bertajuk “Gerai Datuk Saya”pada skrin LCD
1.Guru memaparkan teks yang bertajuk “Gerai Datuk Saya”pada skrin LCD
2.Guru membaca teks yang dipaparkan dan murid mengikut bacaan guru
3.Guru memberi penerangan tentang apa yang terkandung di dalam teks dan bersoal jawab
1.Murid membaca petikan teks mengikut bacaan guru
2. Murid membaca petikan secara individu dengan kuat dan intonasi yang betul
2.Beberapa orang murid mengetuai bacaan dan diikuti oleh rakan-rakan sekelas yang lain.
3. Murid-murid memahami teks petikan yang dibaca dan menjawab soalan yang dikemukakan oleh guru secara lisan
Strategi/KaedahTeknik Soal Jawab dan Perbincangan
Media :i)Buku teks,ii)Komputeriii)LCD
KBT: Kemahiran BerfikirBCB-membaca dengan intonasi yang betul(bacaan intensif)
Petikan Teks”Gerai Datuk Anas”(Lampiran 2)
Menjana Idea
(20minit)
Menyenarai nama sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar
1.Guru meminta murid meneliti gambar tunggal yang terdapat dalam teks
2.Guru meminta murid mengenalpasti jenis sayur-sayuran
2.Guru mengedarkan lembaran kerja (borang klasifikasi)dan meminta murid menulis jenis sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar
1.Murid meneliti gambar tunggal di buku teks.
2.Murid mengenalpasti jenis-jenis sayur yang dapat dilihat dalam gambar
3.Murid menyenarai nama sayuran pada borang yang diedarkan.
Media :i)Buku Teks: Gambar Tunggalii) Borang klasifikasi (Lembaran Kerja 1)
KBT : KB: Mengumpul dan mengelaskanKP: Logik-matematik
Mengaplikasi Idea
Aktiviti Pentaksiran1.Guru mengedarkan
1.Murid menamakan seberapa banyak sayur-
39
(20 minit) pentaksiran, pemulihan dan pengayaan
borang kosong (murid menulis jenis sayur-sayuran yang mereka ketahui selain yang dinyatakan)
Pemulihan1.Guru meminta murid menyusun semula huruf yang tidak tersusun menjadi nama sayur-sayuran.
Pengayaan1.Guru meminta murid menyenaraikan kata nama am dari teks yang telah dibaca pada awal pengajaran dan pembelajaran dalam buku tulis masing-masing
sayuran lain yang mereka ketahui (pentaksiran)
2.Murid memadankan sukukata mengikut gambar(pemulihan)
3. Murid menyenaraikan kata nama am dalam buku tulis masing-masing
Lembaran Kerja 2(Pentaksiran)
Lembaran Kerja 3(Pemulihan)
LAMPIRAN 1 ( SLAID GAMBAR SAYUR-SAYURAN )
40
LAMPIRAN 2 (TAYANGAN SLAID TEKS PETIKAN GERAI DATUK SAYA)
Datuk Anas, Pak Amin, menjual sayur di gerai di hadapan rumahnya. Anas selalu membantu Amin di gerai. Pak Amin menjual pelbagai jenis sayur. Ada sayur jenis buah
42
seperti timun, tomato, petola dan cili. Selain itu, ada juga jenis sayur daun seperti sawi, bayam, kangkung dan pucuk ubi. Sayur yang dijual oleh Pak Amin segar dan murah. Seikat sawi dijual dengan harga RM2.50 sahaja. Harga sekilo timun pula hanya RM2.00.
LEMBARAN KERJA 1 ( BORANG KLASIFIKASI )
Senaraikan sayur-sayuran yang terdapat dalam gambar pada buku teks.
BIL NAMA SAYUR-SAYURAN
1.
2.
3.
43
4.
5.
LEMBARAN KERJA 2 (PENTAKSIRAN)
Senaraikan nama sayur-sayuran lain yang anda ketahui
BIL NAMA SAYUR-SAYURAN
1.
2.
3.
4.
5.
6.
LEMBARAN KERJA 3 (PEMULIHAN)Padankan sukukata yang diberi berdasarkan gambar dengan betul
1.
44
Nama : Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Mata Pelajaran : Bahasa Malaysia
Tahun : 1 (20 murid)
Masa: 7.30-8.30
Tema: Mari Bertani
Tajuk: Ternakan Ayam
Fokus Utama:
SK : 1.5 Bercerita dan menceritakan sesuatu perkara semula dengan tepat menggunakan sebutan yang jelas dan intonasi yang betul.
SP:1.5.2 Menceritakan sesuatu perkara yang didengar dengan betul menggunakan ayat tunggal.
Fokus Sampingan:
SK: 3.3 Membina dan menulis perkataan,frasa, dan ayat dengan betul.
SP: 3.3.4 Membina dan menulis ayat tunggal dan ayat majmuk dengan betul.
EMK : Keusahawanan
Objektif: Pada akhir P&P, murid dapat :
1.Murid dapat menceritakan kitaran hidup ayam.
2. Membina ayat tunggal atau ayat majmuk menggunakan kata kerja yang diberi.
Pengisian Kurikulum :
Nilai : Berdikari,rajin,Bekerjasama
Ilmu: Sains,Pendidikan moral
KBT: Menghubungkait, Membuat urutan
Sistem Bahasa:
Tatabahasa,Kata Kerja
Media : Gambar,Kad Perkataan,buku teks, lembaran kerja.
Aktiviti:
1.Set Induksi: Melihat gambar
46
2.Langkah 1: Menyebut kad Perkataan yang dilihat
3.Langkah 2: Melihat buku teks muka surat 106
4.Langkah 3: Membuat latihan
5.Pentaksiran : 1.Murid Mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja
Pemulihan:1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.
Pengayaan: 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi.
LANGKAH/MASA AKTIVITI PEMBELAJARAN PENGISIAN KURIKULUM
CATATAN/IMPAK
SET INDUKSI 1. Guru bertanya mengenai “Ayam”a. Siapa ada bela
ayam dirumah?b. Bagaimana
bentuk telur ayam?
c. Bagaimana anak ayam berbunyi?
2. Guru menunjukkan carta kitaran ayam.(Mengaitkan dengan sains)
ILMU:
Pendidikan Sains
KBT: Membuat urutan
LAMPIRAN 1
CARTA
Murid dapat menjawab soalan
yang di ajukan oleh guru.
LANGKAH 1 1.Murid melihat kad gambar yang ditujukan oleh guru.
KBT : Menghubungkait
LAMPIRAN 2
KAD GAMBAR
47
2.Guru meminta murid mengeja gambar yang ditunjukkan kepada mereka.
3.Guru mengaitkan gambar dengan isi pelajaran.
LANGKAH 2 1.Murid diminta merujuk buku teks Halaman 1062.Secara berkumpulan, murid dikehendaki membaca petikan secara mekanis dengan sebutan yang betul3.Meminta murid membaca kata kerja yang dicetak dengan warna biru.
NILAI :
BerdikariBekerjasama
Buku Teksm/s 106
LANGKAH 3 1.Murid membuat latihan memadan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi.
2.Membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi
LAMPIRAN 3
Lembaran kerja
PENTAKSIRAN 1. Murid mengulangi bacaan yang mengandungi kata kerja
NILAI :Bekerjasama
Buku teksMembaca secara
berkumpulan
PEMULIHAN 1. Murid memadankan gambar dengan perkataan dalam lembaran yang diberi
NILAI :Berdikari
LAMPIRAN 3Lembaran kerja
1
48
PENGAYAAN 1. Murid membina ayat mudah menggunakan kata kerja yang diberi
NILAI : Berdikari
LAMPIRAN 3Lembaran kerja
2
Kitaran Hidup Ayam (‘Life Cycle of a Chicken’)
49
ARAHAN : Memadankan gambar dengan perkataan
o o
telur
o o
ayam dewasa
o
o anak ayam
LAMPIRAN 3 (lembaran kerja 1)
53
ARAHAN: Membina ayat berdasarkan perkataan berikut. (kata kerja)
1. Menternak
__________________________________________
2. Memberi
___________________________________________
3. Mencari
____________________________________________
LAMPIRAN 3 (Lembaran kerja 2)
54
Fakulti Pendidikan dan Pembangunan Manusia
Pecahan 3
SEMESTER 1 /2011
KPD 3016 Pengajaran, Teknologi Dan Penaksiran 1
Tugasan Kumpulan
Group J-09
Nama Ahli Kumpulan
1. Ruziah binti Mustajab ( D 20102042817 )2. Norashikin binti Ismail ( D 20102043330 )
3. Ruhaida binti Mohamad ( D 20102042082 )4. Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Nama Pensyarah : Dr. Abdul Rahim bin Razalli
NO. MATRIK PELAJAR : D 20102042817
NAMA : RUZIAH BINTI MUSTAJAB
NO. KAD PENGENALAN : 730828016366
E-MEL : ruziah042817@siswa.upsi.edu.my
56
NAMA PELAJAR : RUZIAH BINTI MUSTAJAB
NO. MATRIK : D20102042817
PECAHAN 3 – REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN
Minggu ini aku begitu tertekan dengan tugasan yang berlambak! Mana dengan
tugasan mengajar dan minggu hadapan minggu peperiksaan setengah tahun. Salah satu
tugasan yang perlu disiapkan ialah KPD3016 ! Aduh peningnya kepalaku! Aku sangat
tertekan kerana minggu ini talian internet di tempatku mengalami gangguan . Aku juga tidak
dapat menembusi web UPSI. Lebih memeningkan kepalaku apabila aku tersalah menghantar
Pecahan 2 .Aku cuba menenangkan diri sendiri tetapi tidak berjaya. Aku terfikir tentang
tugasan mengajar , Pecahan 2 yang tersalah hantar dan cara membahagikan masa dengan
sebaik mungkin supaya menjadi seorang guru yang berkesan.
Dalam menyiapkan tugasan KPD3016 , selepas sesi pengajaran dan pembelajaran,
saya telah dapat membuat satu refleksi tentang pengajaran saya di dalam kelas.
Kebaikan pertama yang saya kesan adalah murid mempunyai pengalaman sedia ada
iaitu murid –murid di sekolah ini tinggal di kawasan perkampungan yang sememangnya
terdapat banyak pokok- pokok bunga di halaman rumah masing – masing. Murid biasa dan
sedia maklum nama dan jenis bunga.Selain itu , murid juga mempunyai pengetahuan sedia
ada kerana tajuk ini terdapat dalam matapelajaran sains. Melalui aktiviti menamakan jenis
bunga menggunakan kad gambar bunga dapat dilihat bahawa murid sudah sedia mengenal
bunga- bunga hiasan yang ditanam di halaman rumah.
Kebaikan kedua pula adalah murid member respon yang baik iaitu tidak berasa malu
dan segan untuk menyanyikan lagu ‘Bunga Mawar’ bersama- sama dengan iringan muzik.
Murid juga seronok melalui pengajaran secara didik hibur dan pemerhatian gambar bunga
yang menarik dapat menarik minat murid bersedia memulakan sesi pembelajaran.
Kelemahan pertama yang di kesan di dalam sesi pengajaran ini adalah kekurangan
aktiviti yang menarik minat murid. Aktiviti murid boleh diperbaiki dengan memberi peluang
kepada semua murid menyediakan atau membawa gambar bunga yang disukai mengikut
kumpulan yang telah ditetapkan dari awal pembelajaran. Jika aktiviti ini dilaksanakan murid
lebih mengenali dan dapat bertukar –tukar gambar bentuk dan jenis bunga.
57
Kelemahan kedua yang diperolehi ialah tiada penggunaan bahan maujud atau pun
model secara praktikal . Contohnya , aktiviti menanam pokok bunga secara praktikal. Ini
disebabkan ada beberapa orang murid yang tidak pernah melakukan aktiviti menanam pokok
bunga dengan usahanya sendiri . Penggunaan bahan ini akan lebih menarik minat murid
apabila murid dapat memegang dan seterusnya dapat mengetahui cara- cara menanam pokok
bunga. Melalui pemerhatian, terdapat murid yang mengetahui bagaimana menanam pokok
bunga yang berbeza.Contonhnya cara menanam pokok bunga orkid adalah berbeza dengan
menanam pokok bunga mawar. Ini kerana pokok orkid lebih sesuai menggunakan sabut dan
arang berbanding tanah tanih dan cara menanamnya boleh digantung atau ditanam diatas
tanah.bentuk buah apabila dikupas. kulitnya. Di sini guru perlu lebih kreatif untuk
menunjukkan perbezaan menanam pokok bunga mengikut jenis. Contohnya membawa
pokok bunga orkid dan pokok bunga mawar supaya murid dapat melihat perbezaan cara
menanamnya ataupun menggalakkan murid mencari di laman web yang berkaitan dengan
cara menanam pokok bunga. Penggunaan internet akan memudahkan guru dan dapat menarik
minat murid untuk terus meneroka berkaitan cara menanam pokok bunga.
Melalui pemerhatian didapati masih ada murid yang tidak melibatkan diri dengan aktiviti yang diberikan. Oleh itu guru perlu memberikan aktiviti yang memastikan setiap murid dapat melaksanakan aktiviti yang dirancang oleh guru. Terutama murid yang mengalami masalah 3 M agak lambat kerrana kelemahan menguasai membaca.Kumpulan ini perlu dibimbing dan dibantu agar tidak tercicir.
Kelemahan ketiga yang diperolehi ialah tidak semua murid tahun 1 mempunyai
kemahiran melukis gambar bunga. Ada baiknya guru menyediakan gambar dan murid
mewarnakannya.Saya dapati murid tahun 1 ini akan merasa kecewa dan ada yang menangis
sekiranya tidak dapat melukis bunga seperti yang terdapat dalam aktiviti .
58
NAMA PELAJAR : NORASHIKIN BINTI ISMAIL
NO. MATRIK : D20102043330
PECAHAN 3 – REFLEKSI SELEPAS PENGAJARAN
Selepas sesi pengajaran dan pembelajaran, saya telah dapat membuat satu refleksi
tentang pengajaran saya di dalam kelas.
Kebaikan pertama yang saya kesan adalah murid dapat mengenal pelbagai jenis buah-
buahan tempatan. Melalui aktiviti melekatkan kad-kad perkataan pada gambar buah yang
betul dan seterusnya bercerita tentang buah tersebut dapat menunjukkan bahawa murid sudah
sedia mengenal buah-buahan tempatan.
Kebaikan kedua pula adalah murid tidak berasa malu dan segan untuk menyanyikan
lagu ‘Musim Buah-buahan’ secara berkumpulan, kelas ataupun individu. Murid juga sedia
melakukan aksi apabila diminta oleh guru. Aktiviti memyebabkan semua murid berasa
gembira dan seronok ketika sesi pembelajaran.
Kelemahan pertama yang di kesan di dalam sesi pengajaran ini adalah kekurangan
aktiviti yang menarik minat murid. Aktiviti murid boleh diperbaiki dengan memberi peluang
kepada semua murid melekatkan kad perkataan buah-buahan mengikut kumpulan yang telah
ditetapkan dari awal pembelajaran. Jika aktiviti ini dilaksanakan murid tidak akan berasa
diketepikan atau dipinggirkan. Melalui pemerhatian didapati masih ada murid yang tidak
melibatkan diri dengan aktiviti yang diberikan. Oleh itu guru perlu memberikan aktiviti yang
memastikan setiap murid dapat melaksanakan aktiviti. Contohnya mencantumkan huruf-
huruf bagi membentuk perkataan ataupun nama buah-buahan.
Kelemahan kedua yang diperolehi ialah tiada penggunaan bahan maujud atau pun
model. Ini disebabkan ada beberapa orang murid yang tidak pernah melihat bentuk rupa
buah-buahan yang jarang ditemui. Penggunaan bahan ini akan lebih menarik minat murid
apabila murid dapat memegang dan seterusnya dapat mengenal bentuk sebenar buah-buahan
tersebut. Melalui pemerhatian, masih ada murid yang ingin mengetahui bagaimana bentuk
59
buah apabila dikupas. kulitnya. Di sini guru perlu lebih kreatif untuk menunjukkan bentuk
sebenar dan juga apabila dikupas. Contohnya membawa isi buah sebenar ataupun
menggalakkan murid mencari di laman web yang berkaitan dengan buah-buahan.
Penggunaan internet akan memudahkan guru dan dapat menarik minat murid untuk terus
meneroka berkaitan buah-buahan.
PENSYARAH:DR. ABD. RAHIM BIN RAZALISOALAN: PECAHAN 3
TAJUK TUGASAN:
NAMA:RUHAIDA BINTI MOHAMAD
KPD3016
PENGAJARAN, TEKNOLOGI DAN PENAKSIRAN 1
GROUP : EL-J09
TAJUK : REFLEKSI PENGAJARAN
60
NO. MATRIK:D20102042082
REFLEKSI PENGAJARAN
Minggu ini merupakan minggu yang sarat dengan pelaksanaan tugasan yang perlu dihantar
mengikut tempoh yang ditetapkan. Fikiran mula berserabut namun aku cuba mengawal emosi
dan fikiran untuk terus menyiapkan segala tugasan yang diberi.
Dalam menyiapkan tugasan Unit Pengajaran dan Rancangan Pengajaran Harian, terdapat
beberapa impak positif yang saya telah kenalpasti. Antaranya ialah saya telah
mempelbagaikan teknik pengajaran daripada berbentuk “talk and chalk” kepada yang lebih
sistematik. Ini kerana, dalam pengajaran yang saya sampaikan, saya menggunakan medium
teknologi seperti komputer dan penggunaan LCD secara meluas. Secara tidak langsung,
murid dapat melihat penggunaan bahan teknologi yang boleh mereka aplikasikan untuk
pembelajaran akan datang.
Selain itu, saya juga menggunakan slaid gambar yang berwarna serta perkataan-perkataan
yang besar dan jelas yang dapat menarik minat murid untuk terus mengikuti sesi
pembelajaran. Dalam pengajaran yang saya sampaikan, murid dapat memberi sepenuh
perhatian apabila paparan dipertontonkan kerana bahan bantu menggunakan bahan teknologi
lebih sistematik dan mampu menjana idea serta pemikiran murid.
Namun, terdapat juga beberapa kelemahan yang boleh diperbaiki dalam pengajaran dan
pembelajaran yang saya sampaikan. Antaranya ialah kekurangan aktiviti murid yang
menggunakan bahan teknologi seperti aktiviti pemulihan iaitu mencantumkan suku kata
berdasarkan gambar. Aktiviti ini boleh diperbaiki dengan memberi peluang murid
mencantumkan suku kata dengan menggunakan komputer. Dengan itu, murid yang tidak
memiliki bahan teknologi di rumah mampu mempelajarinya semasa sesi pengajaran dan
pembelajaran di sekolah.
Kelemahan kedua yang saya dapati dalam pengajaran ialah tiada bahan maujud yang mampu
merangsang pengetahuan sedia ada murid. Penggunaan bahan maujud mampu menarik
perhatian murid kerana ianya lebih fokus kepada tajuk pembelajaran. Dalam tajuk “Mari
61
Bertani” ini, penggunaan bahan maujud seperti sayur-sayuran jenis buah dan berdaun hijau
akan lebih memberi fahaman yang mendalam kepada murid.
Hasniza binti Mohamed Amin ( D20102045163 )
Tema yang diajar pada minggu ini adalah tema Mari Bertani. Saya telah memilih
tajuk ternakan ayam untuk diajar pada hari ini. Tema ini nampak mudah tetapi perlu ilmu yang lebih
untuk menerangkan kepada murid tahun 1 . Ini kerana mereka suka bertanya dan sentiasa berfikir
mengenai sesuatu perkara yang baru mereka ketahui.
Tajuk yang telah saya ajar merupakan tajuk ternakan ayam. Murid disekolah saya
merupakan murid yang duduk dikawasan kampung. Ini memudahkan saya untuk menerangkan
mengenai tajuk ini ,kerana mereka sudah mempunyai pengetahuan sedia ada mengenai ayam.
Apabila saya bertanya keseluruhan murid dapat menjawab dengan betul. Ayam merupakan haiwan
ternakan penduduk kampung.Oleh itu, ayam sangat mudah untuk diterangkan kepada mereka.
Murid yang saya ajar mudah memberi respon bagi setiap soalan yang dikemukakan. Mereka juga
menunjukkan minat untuk mengetahui kitaran hidup ayam. Saya menggunakan carta sains untuk
menerangkan kitaran hidup ayam kepada murid-murid saya. Selain itu, kad bergambar juga saya
gunakan untuk menyoal murid. Murid-murid sangat tertarik dengan kad gambar yang berwarna-
warni. Bagi setiap soalan yang disoal saya akan sentiasa mengaitkan perkara tersebut P&P yang saya
jalankan. Soalan berbentuk pemulihan iaitu memadankan gambar dengan perkataan merupakan
soalan yang mudah menarik minat murid untuk menjawab.
Walaubagaimana pun ada seorang murid kurang memberi tumpuan kerana murid ini
tidak fokus semasa sesi P&P dijalankan didalam kelas. Semasa menyoal secara rawak, saya dapati
murid ini tidak dapat memahami soalan yang diberi walhal soalan tersebut adalah soalan mudah
iaitu seperti telur ayam berbentuk apa? Selain itu, saya juga dapati penggunaan kad bergambar
62
yang kecil menyukarkan murid-murid untuk memberi fokus terhadap apa yang diajar.
Secara keseluruhannya pengajaran saya pada kali ini berjaya memberi pengetahui
secara terperinci kepada murid. Murid juga memberi respon yang baik semasa P&P berjalan.
Walaubagaimana pun, terdapat perkara yang perlu saya perbaiki iaitu saya harus menukarkan kad
bergambar kepada penggunaan LCD yang lebih besar dan jelas serta penggunaan bunyi-bunyi yang
menarik semasa LCD ditayangkan.
Keluarga berasal dari bahasa Sansekerta: kula dan warga "kulawarga" yang berarti "anggota" "kelompok kerabat". Keluarga adalah lingkungan di mana beberapa orang yang masih memiliki hubungan darah, bersatu.
Keluarga juga di definisikan sebagai unit terkecil dari masyarakat yang terdiri atas Kepala Keluarga dan beberapa orang yang berkumpul dan tinggal di suatu tempat dibawah suatu atap dalam keadaan saling kebergantungan (Depkes RI, 1998). Anggota rumah tangga yang saling berhubungan melalui pertalian darah adaptasi atau perkawinan (WHO, 1969).Keluarga adalah sekelompok manusia yang tinggal dalam suatu rumahtangga.
Menurut Kamus Dewan edisi keempat, keluarga bermaksud sesi rumahtangga yang terdiri daripada suami dan isteri atau berserta anak-anak. Menurut Kamus Dewan edisi keempat, bahagia bermaksud suasana senang dan aman,aman damai serta gembira.
Dari pengertian di atas dapat diambil kesimpulan bahwa keluarga adalah unit terkecil dari masyarakat.Terdiri daripada 2 orang atau lebih.Adanya ikatan perkawinan atau pertalian darah. Hidup dalam satu rumah tangga.Di bawah asuhan seseorang ketua rumahtangga. Berinteraksi di antara sesama anggota keluarga. Setiap anggota keluarga mempunyai peranan dan tanggungjawab masing-masing
http://rohana-skps.blogspot.com/2011/11/normal-0-false-false-false-en-us-x-none.html.
http://www.slideshare.net/aisyasensei/tapak-pembelajarab-bm-tahun-4
http://www.slideshare.net/nitiyah/buah-tempatan-10528654
http://sktembak.com/pdffiles/hsp_bm_sk_y4b.pdf
http://rujuknotapismp.blogspot.com/2011/12/kemahiran-membaca.html
63