Post on 20-Jun-2015
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN KEMAHIRAN HIDUP TAHUN 5
Tarikh : 8-8-2008
Kelas : Tahun 5 Cemerlang
Masa : 60 Minit
Bilangan murid : 25 orang
Mata pelajaran : Kemahiran Hidup
Bidang : Rekabentuk & Teknologi
Unit : 1.6 Jahitan
Tajuk : a) Membaiki pakaian
Aras / Hasil
Pembelajaran
: a. Mengenalpasti alatan dan bahan jahitan.
b. Menyatakan kegunaan alatan jahitan.
c. Menyatakan kegunaan jahitan asas.
Pengetahuan
Sedia Ada
: a. Pelajar pernah melihat beberapa alatan jahit seperti jarum,benang
dan gunting.
Objektif
Pembelajaran
: Di akhir pengajaran ini, murid dapat:
1. Menyatakan tiga contoh alatan dan bahan jahitan.
2. Menamakan secara lisan tiga contoh kegunaan alatan jahitan.
KBKK :a. Meneliti hubungan antara alatan jahitan dan kegunaannya.
b. Bandingbeza alatan jahitan dan kegunaannya.
c. Menyusun dan menyimpan alatan jahitan di tempat yang selamat.
Penyerapan :
nilaia. Berhati-hati semasa menggunakan alatan jahitan.
b. Hormat-menghormati dan bekerja sama antara rakan sebaya di
dalam aktiviti pembelajaran.
c. Mematuhi peraturan dan mendengar arahan guru.
ABM dan
BBM
: a. Sebuah komputer dan satu projektor LCD untuk keperluan guru.
b. Alatan dan bahan jahitan maujud seperti jarum tangan bernombor 7
– 9,gunting fabrik,benang,pita ukur ,jarum peniti dan penetas jahitan.
Persediaan
Guru
: a. Tayangan vedio yang menunjukkan seorang wanita tua sedang
menjahit pakaian.
b. Bahan maujud alatan dan bahan jahitan.
c. 6 helai slaid yang menunjukkan alatan dan bahan jahitan.
d. 6 helai slaid yang menunjukkan kegunaan alatan dan bahan jahitan.
e. Lembaran kerja LK1 untuk murid .
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Set induksi
(5 min)
Tayangan video
mengenai aktiviti
jahitan asas.
1. Tayangkan video “Jahitan tradisional” dari
rakaman dalam power point SLD 5 dan minta
murid menonton dengan teliti.
2. Murid diminta menyatakan aktiviti yang sedang
dilakukan oleh wanita tua di dalam tayangan
video.
3. Minta murid menyatakan alatan dan bahan
yang digunakan dalam aktiviti tersebut.
Strategi P&P:
Berasaskan bahan
Kaedah:
Demonstrasi
Teknik : Tayangan video dan soal jawab
ABM/BBM : Rakaman video
(SLD 5) LCD dan
Komputer.Nilai:Hormat menghormati
Langkah 1
(10 min)
Pengenalan
mengenai alatan
dan bahan
menjahit.
1. Perkenalkan tajuk pelajaran hari ini –Alat dan
Bahan Jahitan.
2. Memberi bahan maujud alatan dan bahan
jahitan iaitu jarum tangan, gunting fabrik,
benang, pita ukur ,jarum peniti dan penetas
jahitan kepada murid dalam kumpulan.
3. Murid diminta meneliti dan menyatakan nama
alatan dan bahan jahitan tersebut.
1. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
alatan dan bahan jahitan.
Strategi P&P:
Pemusatan guru
Kaedah:
Perbincangan
Teknik :
Penerangan
ABM/BBM : Alatan dan
bahan jahitan.
Nilai:Yakin Diri,berhati-hati.
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Langkah 2
(10min)
Pengenalan
nama alatan dan
bahan jahitan
Mengenalkan
istilah alatan dan
bahan jahitan.
Istilah:
Jarum tanganJarum penitiGunting fabrikPita ukurPenetas jahitanbenang
1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid
yang ditayangkan oleh guru mengenai
kandungan perisian pembelajaran “Alatan Dan
Bahan Jahitan” .
2. Perkenalkan istilah berdasarkan contoh alatan
dan bahan jahitan seperti dalam SLD6—SLD
13.
3. Murid diminta membaca nama alatan dan
bahan jahitan tersebut dengan betul.
Strategi P&P:
Berasaskan bahan
Kaedah:
Perbincangan
Teknik :
Pemerhatian Penerangan
ABM / BBM:
Perisian Pembelajaran SLD6 –SLD13.
LCD dan Komputer.
Nilai: Hormat-menghormati
Langkah 3
(2 min)
Menerangkan
perbezaaan
antara gunting
fabrik dan gunting
kertas
1. Tunjukkan gunting fabrik dan gunting kertas
kepada murid.
2. Murid diminta menyatakan perbezaan antara
kedua-dua gunting tersebut dari segi rupa
bentuk dan kegunaannya .
3. Guru memberi pengukuhan mengenai
perbezaan kegunaan antara gunting fabric dan
gunting kertas..
Strategi P&P:
Kaedah:
Teknik : Penyoalan dan penerangan
ABM/BBM: gunting fabrik dan gunting kertas
Nilai: member I perhatian
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Langkah 4
(10min)
Perbincangan
dan
pembentangan
dalam kumpulan
mengenai
kegunaan alatan
dan bahan
jahitan.
1. Bentuk lima kumpulan dan lantik ketua.
Murid diminta berbincang dalam kumpulan
mengenai kegunaan alatan dan bahan jahitan
yang diberi.
2. Murid diminta berhati-hati semasa memegang
alatan dan bahan jahitan.
3. Guru bertindak sebagai fasilitator dan beredar
dari satu kumpulan ke satu kumpulan lain.
4. Minta ketua membentangkan hasil
perbincangan yang dijalankan dalam
kumpulan.
5. Ketua kumpulan memulangkan alatan dan
bahan jahitan kepada guru dengan berhati-hati.
Strategi P&P:
Pemusatan murid
Kaedah:
Perbincangan
Teknik :
Bimbingan
Sumbangsaran
ABM/BBM: Alatan dan
bahan jahitan
Nilai:Bekerjasama,mesra,berhati-hati
Langkah 5
( 10 min)
Pengukuhan
mengenai
kegunaan alatan
dan bahan
jahitan
Menyatakan
kegunaan jahitan
asas.
1. Murid diminta menonton dengan teliti slaid
yang ditayangkan oleh guru mengenai
kandungan perisian pembelajaran “Kegunaan
Alatan Dan Bahan Jahitan” SLD15—SLD 21 .
2. Murid diminta meneliti dan membaca kegunaan
alatan dan bahan jahitan tersebut berpandu
pada slaid yang ditayangkan.
3. Guru memberi penerangan bahawa mata
jahitan asas ini boleh digunakan untuk
membaiki pakaian.SLD 22
Strategi P&P:
Berasaskan bahan
Kaedah: Perbincangan
Teknik : Penerangan
ABM/BBM:
LCD dan Komputer
SLD 15 – SLD 22
Nilai:Komited
Langkah Isi Pelajaran Kaedah Penyampaian Catatan
Langkah 6 Penilaian 1. Murid diminta menjawab soalan secara lisan Strategi P&P:
(8 min)
Soalan mengenai
nama dan
kegunaan alatan
dan bahan
jahitan.
berpandu slaid yang ditayangkan oleh guru
mengenai nama dan kegunaan alatan dan
bahan jahitan SLD23—SLD 24.
2. Murid diminta menyelesaikan lembaran kerja
yang diedarkan oleh guru secara individu di
rumah.
Berasaskan tugasan
Kaedah:
Penyelesaikan
masalah
Teknik :
Sumbangsaran
ABM/BBM:Lembaran Kerja LK1
Nilai:
Peka
Bersih
Penutup
(5 min)
Rumusan:
1. Merumuskan
isi pelajaran.
2. Pertandingan
memasukkan
benang pada
jarum.
1. Guru mendemonstrasi cara memasukkan
benang pada sepucuk jarum.SLD 28
2. Guru memilih secara rawak 6 orang murid .
3. Setiap murid tersebut diberi sepucuk jarum
tangan dan seutas benang.
4 .Pertandingan memasukkan benang pada
jarum diadakan dan masa diambil.
5. Murid yang dapat memasukkan benang pada
jarum dalam masa yang tersingkat diberi
hadiah set jahitan sebagai ganjaran, manakala
murid yang lain diberi tepukan sebagai
galakan.
Strategi P&P:
Pemusatan
murid
Berasaskan
bahan
Kaedah:
Penyelesaian masalah
Teknik : Bimbingan
ABM/BBM:Lembaran Kerja LK1
Nilai:
Peka
Adil
Nama : ____________ 5 ( ) LK1
LEMBARAN KERJA
A.
Butang gunting fabrik jarum tangan
Benang pita ukur penetas jahitan
B Padankan alatan dan bahan jahitan dengan kegunaannya.
1 benang Gunting yang digunakan untuk menggunting fabric sahaja.
2 Jarum tangan Untuk menyemat pola pada fabric.
3 Pita ukur Untuk menjahit semua jahitan tangan pada fabric.
4 Gunting fabrik Untuk mengukur bahagian yang hendak digunting atau dijahit.
5 Jarum peniti Untuk membuat jahitan sulaman pada artikel.