Post on 29-Nov-2015
description
LING IK WEI (PISMP PRASEKOLAH/SEMESTER 6)
RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN (SLOT PENGAJARAN )
TEMA BUAH - BUAHAN
Tunjang : Kreativiti Dan Estetika.Kelas : Prasekolah.Masa : 9.20-10.20 pagi (60 minit )Bilangan Pelajar : 25 Orang.Tema : Buah – buahanFokus : (KTI 1.0) Seni visual.Standard Kandungan : KTI 1.2 Menzahirkan idea kreatif dalam penghasilan karya seni. Standard Pembelajaran : KTI 1.2.7. Menghasilkan pelbagai bahan yang sesuai dalam penghasilan karya.
Kesepaduan
ST 2.3.1 Membanding dan mengumpul objek – objek mengikut ciri Warna.
BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.
KTI 2.1.8-Menyanyi lagu dengan iringan muzik.
Objektif : Pada akhir pengajaran dan pembelajaran murid dapat;
Mengenali buah- buahan dengan betul.
Mewarna buah dengan warna yang betul.
Menghasilkan topeng buah-buahan yang cantik.
Menyanyi lagu buah – buahan dengan betul.
Nilai : kesopanan, toleransi, patuh pada arahan, keyakinan
KBKK: menjana idea, membanding beza, menerangkan sebab,mengesahkan sumber maklumat
MI: interpersonal, intrapersonal,muzikal, verbal linguistik, kinestatikBahan Bantu Mengajar : Gambar pelbagai buah-buahan, warna, gam pelekat dan straw.
Masa Isi pembelajaran Aktiviti Catatan
Set induksi
6 minit
Pengenalan kepada buah-buahan1. Guru mempamerkan gambar buah- buahan.
a. Murid akan memerhati gambar dan mengenali nama dan warna buah.
KSP: BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.
Nilai: keyakinan
KBKK: membanding beza
MI: verbal-linguistik, intrapesonal
Langkah pertama
15 minit
Mewarnakan buah-buahan yang berbentuk saiz muka.
1. Guru menunjukkan pelbagai jenis gambar buah-buahan secara berurutan.2. Guru sediakan gambar buah-buahan. Saiz gambar hendaklah dapat menutup wajah kanak-kanak.3. Murid mewarnakan gambar mengikut warna buah-buahan sebenar.
KSP: ST 2.3.1 Membanding dan mengumpul objek – objek mengikut ciri Warna.
Nilai: patuh kepada arahan, keyakinan
KBKK: membanding beza,menerangkan sebab,menjana idea,mengklasifikasikan dan mengkategoriMI:Interpesonal, Arstitik
Langkah 215 minit
Menghasilkan Topeng berbentuk buah-buahan
1. Setelah siap diwarnakan, kanak-kanak menggunting gambar dan menampalkannya pada kertas keras. Lekatkan straw di bahagian belakang kad buah-buahan. 2. Kanak-kanak meletakkan topeng buah-buahan dan berimaginasi iaitu menjadikan diri mereka buah-buahan.
KSP: PFK 1.1.15 menggunting menghasilkan satu bentuk
Nilai: Toleransi, berkongsiMI: kinestaktik, Intrapesonal
Langkah 3
15 minitKanak-kanak bercerita tentang diri masing-masing sebagai buah-buahan.
Contoh: Saya buah Epal Nama saya Epal Merah Badan saya berwarna Merah Rasa saya sedap, kadang-kadang manis, kadang-kadang masam. Siapa suka makan saya?.
KSP: BM 2.1.1 Bertutur dengan sebutan yang betul.
Nilai: keyakinan
KBKK: Menerangkan sebab, membanding beza
MI: verbal-linguistik
Penutup 3 minit
Menunjukkan hasil karya 1.Gambar topeng buah-buahan di pamerkan.
2. Murid akan menyanyi lagu berkaitan buah - buahan bersama guru. Lagu : buah – buahan.
KSP: KTI 2.1.8-Menyanyi lagu dengan iringan muzik.
Nilai: Kerjasama, tolak ansur
KBKK:mengesahkan sumber maklumat
MI: muzikal, interpersonal.