Post on 07-Jan-2020
ÓRATERV – SPORTÁGISMERET – RÖPLABDA
Óravázlat
A pedagógus neve:
Műveltségi terület: Testnevelés és sport
Tantárgy: Közoktatási típusú sportiskolai képzés - Sportágismeret
Osztály: 12. sportosztály
Az óra témája: A röplabdázás
Az óra cél- és feladatrendszere:
Minden diák ismerje a röplabda játék történetének legfontosabb momentumait; Tudja felsorolni a labdás és labda nélküli technikai elemeket; Ismerje, és játék közben tudja alkalmazni a röplabda játék legfontosabb szabályait; A tanuló aktívan vegyen részt a csoportmunkában, és együttműködésével segítse a csoport tanulási folyamatát; Legyen képes a források elemzésére, a különböző források egybevetésére; Legyen képes kérdéseket feltenni az adott témával kapcsolatban.
Az óra didaktikai feladatai:
Új ismereteket feldolgozó óra – rendszerező óra – kooperatív tanulás
Tantárgyi kapcsolatok:
Természetismeret: mechanikai törvényszerűségek Matematika: logika, térbeli alakzatok, tájékozódás Informatika: prezentáció-készítés folyamata
Felhasznált források:
http://www.youtube.com/watch?v=EapmU8yRsk0 (2014. 02. 25.) http://www.mrszjt.hu/cikkek/roptortvalt2011.pdf (2014. 02. 23.)
2
Időkeret Az óra menete
Nevelési-oktatási stratégiaMegjegyzések
Módszerek Tanulói munkaformák Eszközök
0-1. perc Rendtartó intézkedések, jelentésadás Tanári közlés, tanulói közlés
Frontális osztálymunka
2. percCélkitűzés, az óra menetének ismertetéseAz óra anyaga a röplabdajáték, a téma feldolgozása csoportmunkában történik.
Tanári közlés Frontális osztálymunka
3. percAz eddig tanult elemzési szempontok felelevenítése – a másik három labdajátékról tanult ismeretek felhasználásával.
Tanári közlés – tanulói közlés
Frontális osztálymunka
4-5. percCsoportalakítás szimpátiaválasztással – 3 csoport elhelyezkedése a teremben
Tanári utasítás, tanulás szervezése
Csoportmunka
6-10. perc
Mindegyik csoport kap egy-egy témát (a témák irányítottak a csoportok előzetes tudásához alkalmazkodva – röplabdázik; labdajátékos; nem labdás sportoló):
1. csoport: A röplabdázás története, népszerűsége
2. csoport: A röplabdázás szabályai 3. csoport: A röplabdázás technikai elemei
A csoportok hosszában félbehajtják a kapott lapot, tetejére felírják saját témájukat, majd az egyik oldalra a „tudom”, másik oldalra a „tudni akarom” fejlécet.Minden eddigi ismeretüket és kérdéseiket felírják a megfelelő oszlopba!
Tanári közlés, motiválás
Tudom, tudni akarom, megtanulom” módszer
A4-es papírok, tollak
(laptopok)
A félbehajtott lapok helyettesíthetőek laptoppal, így rögtön el lehet készíteni a prezentációkat.
Időkere Az óra menete Nevelési-oktatási stratégia Megjegyzések
3
tMódszerek Tanulói
munkaformák Eszközök
11-14. perc
Az előkészített videóanyag megtekintése egy röplabdamérkőzés összefoglalásáról és legszebb labdameneteiről.(http://www.youtube.com/watch?v=EapmU8yRsk0)
A mérkőzésrészlet megtekintése után az eddig leírtak kiegészítése.
Tanári utasítás, támogatás
Csoportmunka – információgyűjtés – feldolgozás - forráselemzés
Laptop, projektor
15-20. perc
A kiosztott szakirodalom és egyéb anyagok kiosztása a csoportoknak.A kiadott szakirodalomból az eddig leírtak kiegészítése.
Tanári utasítás, támogatás
Csoportmunka – információgyűjtés – feldolgozás - forráselemzés
Szakirodalom, cikkek;
21-36. perc
Az elkészült prezentációk bemutatása – közben a másik csoport által összeállított legfontosabb információk lejegyzetelése. Az egyes prezentációk után kérdésfeltevés az elhangzottakkal kapcsolatban.
Tanári közlés PrezentációKérdésfeltevés
Laptop, projektor
37-43. perc
A prezentációk együttes értékelése.Összefoglalás – az elhangzottak rövid összegzése.
Tanári közlés Értékelés
44-45. perc
Házi feladat ismertetése – táblázat készítése a 4 labdajáték összehasonlításához az eddig tanult szempontok alapján.
Tanári közlés Frontális osztálymunka
4
Óraterv
Tanítás helye
Tanítás ideje
Osztály 12. D
Tantárgy Sportágismeret
Vezető tanár
Tanít:
Témakör Sportjátékok
Az előző óra anyaga A kézilabdázás
A tanítási óra anyaga A röplabdázás
A következő óra anyaga A négy spotjáték összehasonlítása
Célok
Tartalmi célok: A röplabdázás történeti fejlődése; Technikai elemek labdával és labda nélkül; Alapvető szabályok, szabályváltozások.
Módszertani célok: A források kritikus szemléletű olvasása, egybevetése; Csoportos tanulási technikák alkalmazása, Lényegkiemelés; Szóbeli kifejezőkészség fejlesztése.
Követelmények
Tartalmi követelmények: Minden diák ismerje a röplabda játék történetének
legfontosabb momentumait; Tudja felsorolni a labdás és labda nélküli technikai
elemeket; Ismerje, és játék közben tudja alkalmazni a röplabda
játék legfontosabb szabályait.Tanulási készségek, képességek fejlesztési követelményei:
A tanuló aktívan vegyen részt a csoportmunkában, és együttműködésével segítse a csoport tanulási folyamatát!
Legyen képes a források elemzésére, a különböző források egybevetésére!
Legyen képes kérdéseket feltenni az adott témával kapcsolatban!
Óra jellege Új ismereteket feldolgozó – rendszerező óra – kooperatív tanulás
Cél A közép- és emeltszintű érettségi vizsga labdajátékok témaköre követelményeinek elsajátítása
Felhasznált irodalomLetöltés: http://www.youtube.com/watch?v=EapmU8yRsk0 (2014. 02. 25.)Letöltés: http://www.mrszjt.hu/cikkek/roptortvalt2011.pdf (2014. 02. 23.)
5
Az óra előtt
Motivációk
Miért értékes ez az óra? A sportágról olyan elméleti ismereteket szerezhetnek,
amelyeket utána a gyakorlatban alkalmazni is tudnak a röplabda játék során.
A testnevelés érettségi vizsga szóbeli tételei között szerepel a sportág ismertetése, összehasonlítása a másik három labdajátékkal (kosárlabda, kézilabda, labdarúgás).
Fejlődik szóbeli kifejezőkészségük, amely hozzásegíti őket a szóbeli érettségi vizsga sikeres letételéhez.
Hogyan illeszkedik abba, amit eddig tanítottam, és amit ezt követően fogok tanítani? A röplabdajáték elméleti hátterének tanítását
megelőzte a kosárlabda, kézilabda és labdarúgás oktatása.
Az ezt követő órákon a négy eddig tanult labdajátékot vetjük össze szabályaik, technikájuk, taktikájuk alapján.
Milyen lehetőségeket rejt az óra a kritikai gondolkodás szempontjából? A labdajátékok szerepe az iskolai oktatásban. A felnőtt lét sportjai. Az egészségmegőrzés és a labdajátékok kapcsolata,
lehetőségei településünkön.
Célok
Milyen információkat keresünk és dolgozunk fel? A röplabda rövid történeti áttekintése. Pályaméret, játékosok száma, játékidő, pontszámítás. A pontszerzés módjai – nyitás, ejtés, leütés. A támadásra vonatkozó szabályok – nyitás,
labdaérintés, első és hátsó sorköteles játékos, liberó. A védekezésre vonatkozó szabályok – hálóérintés,
háló feletti átnyúlás, nyitás sáncolása. Legfontosabb technikai elemek – labdával, labda
nélkül. Mihez fognak kezdeni a tanulók ezzel a tudással?
Az érettségi vizsga sikeres letételének feltétele a megfelelő szintű elméleti tudásbázis.
A megszerzett elméleti ismereteket játék közben tudják használni, szabad idejükben, egészségük megőrzésében fontos tevékenységi forma lehet.
Előfeltételek Milyen ismeretekkel, készségekkel és képességekkel kell rendelkezniük a tanulóknak ahhoz, hogy sikeresen tanuljanak ebből az órából? Sporttörténeti háttérismereteket igényel, melyeket az
előző tanévben sajátítottak el. A másik három labdajáték tanulása során már
6
tisztázódott fogalmak (játéktér, játékidő, pontszámítás, technikai elemek…)
Előzetes gyakorlatban, testnevelés órák keretében megszerzett ismeretek.
Értékelés
Mi bizonyítja majd, hogy a tanulók tanultak az órából? Írásos anyagok; Következő órai feladatmegoldás; Játék közbeni alkalmazás; Érettségi vizsga eredménye.
Segédanyagok és időbeosztás
Milyen segédeszközöket tervezek? Csomagolópapír, filctoll Videófilm – mérkőzésrészlet Források
Milyen időbeosztást tervezek? Ráhangolódás – 10 perc Jelentésteremtés – 25 perc Reflektálás – 10 perc
Munkaforma
Hogyan rendezem kiscsoportba a diákokat a tanuláshoz?
Az osztály 13 főből áll, így két négyfős és egy ötfős csoportot hozunk létre szimpátiaválasztással.
Tanulási technikák: „Tudom, tudni akarom, megtanulom” módszere Forráselemzés Prezentáció
Az órán
Ráhangolódás
Hogyan vezetem rá a tanulókat a tanulással kapcsolatos célok és kérdések megfogalmazására, saját előzetes tudásának megvizsgálására? Csoportonként külön témákban a „tudom,
tudni akarom” módszer segítségével összegyűjtik eddigi ismereteiket a játékkal kapcsolatban a lap bal oldali oszlopában, a jobb oldali oszlopba pedig felírják kérdéseiket (történet – népszerűség okai, szabályok, technikai elemek – 10 perc).
Jelentésteremtés Miként kezdik el a tanulók a téma feltárását? A megtekintett mérkőzésrészlet levetítése után (3
perc) a csoportok az egyes témákban megvitatják és kiegészítik a már elkezdett táblázatot. (4 perc)
Forráselemzés a kiadott anyagok alapján – a táblázat további kiegészítése. (8 perc)
7
Csomagolópapírok kiragasztása a táblára, majd a csoportok képviselője bemutatja a munkájukat. (10 perc)
Prezentáció alatt jegyzetkészítés. Tanulói kérdések.
Reflektálás
Miként ellenőrzik a tanulók, hogy megértették a tanulási tartalmat? Kiegészítések az elhangzottakhoz, tanári-tanulói
kérdések (10 perc) Milyen hasznos tudást szereztek a diákok?
A röplabdajáték legfontosabb ismérveinek, szabályainak, technikájának megismerése;
Összehasonlítási alap a többi labdajátékkal; A tanultak játék közbeni alkalmazása, a
szabályismeret tükrében; A röplabdázás népszerűségének okai.
Hogyan jutottak ehhez a tudáshoz? Interaktív és reflektív tanulással; Problémafelvetéssel és megoldáskereséssel; Nyelvi kifejezőkészségük fejlesztésével.
Hogyan járultam hozzá tanárként a tudás megerősítéséhez? Elsősorban a tanulás szervezését végeztem. Megerősítettem a tanulói ismereteket. Összegeztem a prezentációkat. Folyamatos odafigyeléssel, a kérdések
megválaszolásával segítettem az óra előrehaladását. Milyen következtetésre jutunk az óra
végére? A röplabdát iskolánkban - és a városban is -
sokan szeretik játszani. Népszerűségének okai: csapatjáték, mely összetartást eredményez, nincs közvetlen test-test elleni küzdelem, nem kell annyit futni. Szabályai nem túl bonyolultak amatőr szinten, technikája bonyolult, nagyfokú ügyességet igényel, de rossz technikai kivitelezéssel is élvezetes játékot nyújt.
Az óra utánKiterjesztés Milyen további tanulás irányába vezet az óra? Mit
tegyenek a tanulók az óra befejezése után? A labdajátékok fontos eszközei a későbbi életkorban
az egészség megőrzésének, a szabadidő hasznos eltöltésének. Ennek tudatosítása/tudatosulása is rendkívül fontos ebben az életkorban.
Az eddig tanult négy labdajáték összehasonlításához
8
készítsenek táblázatot a megadott szempontok alapján.
9
Az óra menete
FázisokTanári tevékenység
(kérdések, instrukciók)Munkaformák,
módszerek, eszközök Tanulói tevékenységIdő
(perc)
Előkészítés, motiváció Jelentést kér a hetestől, beírja az óra anyagát a naplóba.
Frontális osztálymunka A tanulók bevonulnak a tanterembe, a hetes jelentése után helyet foglalnak.
2
Ráhangolódás(előzetes tudás, nézetekfeltárása, előhívása, mármeglévő tudáskontextusába ágyazás)
A mai órán a röplabdajátékkal ismerkedünk meg. Milyen szempontok szerint elemeztük az eddig tanult labdajátékokat?
Alkossatok 3 négyfős csoportot szimpátiaválasztással!
Mindegyik csoport kap egy-egy témát (a témákat irányítottan osztom ki a csoportoknak előzetes tudásukhoz alkalmazkodva – röplabdázik; labdajátékos; nem labdás sportoló):
1. csoport: A röplabdázás története, népszerűsége
2. csoport: A röplabdázás szabályai 3. csoport: A röplabdázás technikai elemei
Megkérem a csoportokat, hogy hosszában hajtsák félbe a lapot, tetejére írják fel saját témájukat, majd az egyik oldalra a „tudom”, másik oldalra a „tudni akarom” fejlécet.Minden eddigi ismeretüket és kérdéseiket írják a megfelelő oszlopba!
Frontális osztálymunka
Csoportmunka – csoportalakítás szimpátiaválasztással
„Tudom, tudni akarom, megtanulom” módszer
A sportjátékok elemzési szempontjainak felelevenítése.
A csoportok elhelyezkednek a tanteremben.
A csoportok megkapják a témákat, lapokat.
A tanulók csoportokban megbeszélik, majd leírják eddigi ismereteiket, kérdéseiket.
1
2
5
10
Jelentésteremtés Az előkészített videóanyag megtekintése egy röplabdamérkőzés összefoglalásáról és legszebb labdameneteiről.(http://www.youtube.com/watch?v=EapmU8yRsk0)Nézzétek meg a következő mérkőzésrészleteket, és a lapra írjátok fel az újabb információkat!
A kiosztott szakirodalom és egyéb anyagok kiosztása a csoportoknak.A kiadott szakirodalomból egészítsétek ki az eddig leírtakat!
Az elkészült prezentációk bemutatása közben jegyzeteljétek le a másik csoport által összeállított legfontosabb információkat! Ha valamelyik információval kapcsolatban kérdésetek van, tegyétek fel a bemutatás végén!
Egyéni munka
Csoportmunka – információgyűjtés – feldolgozás - forráselemzés
Prezentáció
Kérdésfeltevés
A tanulók figyelemmel kísérik a vetítést, közben saját témájukkal kapcsolatos újabb információkat gyűjtenek.
A kiosztott szakirodalom és egyéb információk alapján az eddig leírtak kiegészítése.
A megválasztott csoportfelelősök bemutatják az általuk összeállított anyagokat, a többiek jegyzetelnek.A tanulók kérdéseket tehetnek fel a prezentációkkal kapcsolatban.
3
4
8
10
Reflektálás Összefoglalom a hallottakat, értékelem az elkészített anyagokat, megkérem a tanulókat, hogy tegyenek fel kérdéseket az elhangzottakkal kapcsolatban.
Megköszönöm a közös munkát, összeszedem az elkészített anyagokat, a szakirodalmat, és elköszönök a tanulóktól.
A tanulók munkájának értékelése
Kérdésfeltevés
Kérdéseket tesznek fel az elhangzottakkal kapcsolatban.
Összecsomagolnak és elhagyják a tantermet.
10
11