Post on 14-Dec-2015
PROIECT DE ACTIVITATE INTEGRATĂ
Data : 10 . 05 . 2013Profesor : Chirac Maria AlisUnitatea de învăţământ : Grădiniţa cu P.P. „Tedi” , GalaţiNivelul / Grupa : I / Grupa micăTema anuală de studiu : “Cu ce şi cum exprimăm ceea ce simţim?”Tema proiectului : “Primăvara” Tema săptămânii: “În grădina cu lalele” Mijlocul de realizare: activitate integrată „Bucheţelul cu lalele”Tipul activităţii: consolidare şi verificare de cunoştinţe , priceperi şi deprinderi Durata : 2 hLocul de desfăşurare: sala de grupă
CATEGORII DE ACTIVITĂŢI:
1. ALA I : Bibliotecă: „Citim imagini cu lalele” Construcţii: „Sera cu flori” Joc de rol: „De-a grădinarii”
2. ADP: Activităţi de dezvoltare personală
Întâlnirea de dimineaţă: „Bună dimineaţa, lalele frumoase!” Tranziţii: :”Culegem şi mirosim lalele” – joc de mişcare „Bucheţele” – joc de mişcare „Degeţelele” – joc cu text şi cânt Rutine: sosirea copiilor, întâlnirea de dimineaţă, deprinderi de autonomie şi igienice, spălatul, gustarea.
3. Activităţi pe domenii experienţiale (ADE)
2
A.DOMENIIUL ŞTIINŢĂ (Activitate matematică ): „Bucheţelul cu lalele”-joc exerciţiu B. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practică ) : “Vaza cu lalele”-asamblare
CENTRE DE INTERES Ştiinţă: “ Numărăm, facem buchete,
Pentru vazele cochete ” Joc de masă : “ Vaza cu lalele” –puzzle Artă: “Vaza cu lalele”-asamblare
4. ALA II: „Trenuleţul primăverii” – joc distractiv
Scopul activităţii :- Formativ : -consolidarea deprinderilor practice specifice nivelului de dezvoltare motrică ;- Informativ : - sistematizarea cunoştintelor legate de anotimpul de primăvară;- Educativ : -dezvoltarea inteligenţelor multiple şi a spiritului de echipă.
Activităţi pe domenii experenţiale (ADE)
1.DOMENIIUL ŞTIINŢĂ (Activitate matematică ):
Tema :” Bucheţelul cu lalele”Mijlocul de realizare: joc exerciţiu Obiective de referinţă : -să realizeze clasificări de obiecte şi fiinţe ( după unul sau mai multe criterii asociate);-să numere de la 1 la 3, recunoscând grupele cu 1-3 obiecte şi cifrele corespunzătoare .Obiective operaţionale / Comportamente urmărite :01 - să numere în limitele 1-3 în ordine crescătoare şi descrescătoare;02 - să formeze grupe de flori , respectând criteriul numeric dat ;03 - să formeze grupe de flori, respectănd criteriul culorii;04 - să precizeze cifrele existente pe jetoane ;05 - să formeze buchete de lalele prin raportare la numărul indicat pe jeton ;Resurse:- Materiale: coş cu lalele, jetoane cu lalele , flori magnetice, tablă magnetică. - Procedurale: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, expunerea, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: frontal; individual.
2. DOMENIUL OM ŞI SOCIETATE (Activitate practică ) :
Tema: “ Vaza cu lalele”Mijlocul de realizare: asamblare
3
Obiective de referinţă:-să cunoască şi să utilizeze unelte simple de lucru pentru realizarea unei activităţi practice;- să efectueze operaţii simple de lucru cu materiale din natură sau sintetice.Obiective operaţionale / Comportamente urmărite :06 –să denumească materialele de lucru;07- să lipească bucăţi de hârtie mototolită în chenarul creat pe vază ;08- să asambleze părţile componente ale lalelei;09- să respecte normele care ţin de protecţia propriei persoane şi a colegilor .Resurse:- Materiale: lalele (siluete), scobitori, vaze, hârtie creponată, lipici. - Procedurale: observaţia, conversaţia euristică, explicaţia, demonstraţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: frontal; individual; pe grupuri mici.
Activităţi pe centre de interes
Ştiinţă : „Numărăm, facem buchete, Pentru vazele cochete ”
Obiective operaţionale:010 – să alcătuiască un buchet de lalele, trasând câte o linie de la fiecare lalea la vază ;011 - să coloreze vaza, respectând cerinţele date ;012 - să raporteze corect numărul la cantitate;
Resurse:- Materiale: fişe de lucru, carioci, stimulente.- Procedurale: observaţia, explicaţia, exerciţiul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: pe grupuri mici.
Joc de masă : “ Vaza cu lalele” – puzzle
Obiective operaţionale: O13- să reconstituie din bucăţi imaginea vazei cu lalele; O14- să respecte regulile lucrului în grup.
Resurse:- Materiale: puzzle din lemn.- Procedurale: observaţia, explicaţia, exerciţiul, jocul, aprecierea verbală . - Forme de organizare: pe grupuri mici.
ALA II – „Trenuleţul primăverii” – joc distractiv
O15- Să execute corect mişcările sugerate de versurile prezente în joc; O16- Să participe cu interes şi plăcere la desfăşurarea activităţii.
4
Material bibliografic :
Fişe pentru aplicarea metodei proiectelor, partea a III-a, Editura Aramis, Bucureşti, 2007;
Secrieru, Ana, Gaiu, Florentina, Giurgica, Tincuta, “Aspecte teoretice şi practice în abordarea metodei proiectelor la vârstele timpurii”, Editura Şcoala Gălăţeană, Galaţi, 2007;
Curriculum pentru învăţământul preşcolar” – Editura DPH – Bucureşti, 2009; „ Suport pentru aplicarea noului curriculum pentru învăţământul preşcolar”, nivelul
3-5 ani, Editura Delta, Piteşti.
5
Scenariul zilei Activitatea debutează cu Întâlnirea de dimineaţă. Salutul de dimineaţă se realizează prin tehnica comunicării rotative. Educatoarea rosteşte următoarele versuri:
„Ne-am trezit de dimineaţăŞi-am venit la grădiniţă.
A început o nouă zi,Lalele azi vom fi.
Pe scăunele ne-aşezămŞi frumos ne salutăm.”
Copiii se aşează în cerc. Salutul porneşte de la educatoare şi este continuat de toţi copiii grupei, fiecare salutându-şi colegul din partea dreaptă folosind drept apelativ o posibilă însuşire a lalelei : “ Bună dimineaţa, lalea frumoasă/ gingaşă/ mititică/ roşie...” Atenţia copiilor este îndreptată spre Calendarul naturii. Sunt adresate următoarele întrebări: - În ce anotimp ne aflăm ?-Cum este vremea astăzi? (este aşezat jetonul care indică starea vremii din ziua respectivă) Prezenţa este realizată în manieră interactivă, copiii find solicitaţi să aşeze lalele pe panoul general de prezenţă ( un câmp cu lalele ). Noutatea zilei constă în apariţia în clasă a unui coş cu lalele, lăsat de Zâna Primăvară.Educatoarea propune, pentru o informare cât mai completă şi corectă despre lalea, o activitate desfăşurată sub genericul “ Bucheţelul cu lalele... ” . Se realizează anunţarea temei, accesibilizarea obiectivelor activităţii, şi tranziţia („Culegem şi mirosim lalele”- joc de mişcare) spre prima activitate comună propusă, cea de Activitate matematică, care se va desfăşura sub forma jocului exercţiu „Bucheţelul cu lalele...” Jocul exercitiu se va desfăşura astfel :- se va număra crescător şi descrescător în limitele 1-3;- se vor forma grupe de flori, respectând criteriul culorii;-se vor forma grupe de flori după criteriul mărimii;- se vor forma grupe de flori (magnetice), respectând criteriul numeric dat ;- se vor recunoaşte cifrele existente pe jetoane;- se vor forma buchete de lalele, prin raportare la numărul indicat pe jeton . Tranziţia către activităţile desfaşurate la centrele de interes se va realiza prin intermediul jocului cu text şi cânt “Degeţelele”. La finalul jocului, sunt prezentate sarcinile fiecărui centru. În cadrul centrului Ştiinţă se va rezolva o fişă , cu următoarele sarcini :
6
- alcătuieşte un bucheţel de lalele şi aşează-l în vază.- colorează vaza;- încercuieşte cifra corespunzătoare numărului de lalele din vază. La centrul Joc de masă preşcolarii vor avea de reconstituit, din bucăţi, imaginea unei vaze cu lalele, prin intermediul unui puzzle de lemn. În cadrul centrului Artă se vor urmări obiectivele propuse pentru Activitate practică, unde se vor decora vaze şi se vor asambla lalele. După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi, în primă fază, să-şi aleagă centrul favorit. Se face precizarea că fiecare din ei poate trece pe la mai multe centre, însă trebuie negreşit să lucreze la centrul Artă, deoarece produsul finit va fi luat acasă, reprezentând un cadou pentru mama. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind şi explicaţiile suplimentare, acolo unde este necesar. La finalul activităţii produsele obtinute sunt aşezate pe un suport, realizându-se evaluarea lucrărilor. Activitatea desfaşurată pe parcursul întregii zile se incheie cu jocurile propuse, la ALA II (activitatea distractivă) :” Trenuleţul primăverii”.
7
Nr.Crt.
Evenimente didactice
Conţinutul ştiinţific Strategii didactice Evaluare /Instrumente şi indicatori
Tipul deinteligenţă activatăResurse
proceduraleResursemateriale
1Moment organizatoric
- Pregătirea materialului necesar pentru activitate;-Asigurarea unui climat educaţional favorabil;-Întâlnirea de dimineaţăTranziţia “Culegem şi miro-sim lalele”- joc de mişcare
Instructajulverbal
Conversaţia
Frontal
Materialulpropus Observarea
comportamentului iniţial;Interesul pentruactivitate;
2 Captarea atenţiei
Captarea atenţiei se va realiza prin intermediul unui coş cu lalele , lăsat în clasă de Zâna Primăvară.
Conversaţia
Frontal
Coş cu florimagnetice
Lalele
Observarea comportamenului
Interpersonală
Intrapersonală
3 Anunţarea temei şi enunţarea obiectivelor
Educatoarea este cea care anunţă tema activităţii ce urmează a fi desfaşurată : “ Bucheţelul cu lalele ” , precum şi obiectivele urmărite, într-un limbaj accesibil vârstei preşcolare.
ExpunereaExplicaţiaFrontal
Coş cu flori magnetice
Lalele
Observarea comportamenului
Interesul pentrumesajul educatoarei
Interpersonală
Intrapersonală
Lingvistică
4Prezentarea conţinutului şi dirijarea învăţării
Este desfăşurată prima activitate comună propusă, cea de Activitate matematică, care se va realiza sub forma jocului exercitiu : „Bucheţelul cu lalele” . Jocul exerciţiu va avea următoarea desfăşurare :
Conversaţia
Explicaţia Exerciţiul
Flori magnetice
Jetoane cu cifre
Observarea comportamenului
-capacitatea de concentrare
Lingvistică
8
5 Obţinereaperformanţelor
-formarea de grupe de flori, respectând criteriul culorii;-formarea de grupe de flori, respectând criteriul mărimii;-numărarea în ordine crescătoare şi descrescătoare în limitele 1-3;-formarea de grupe de flori (lalele) magnetice, respectând criteriul numeric dat ;- recunoaşterea cifrelor existente pe jetoane ;- formarea de buchete de lalele, în funcţie de numărul indicat pe jeton . Tranziţia către activităţile desfaşurate la centrele de interes se va realiza prin intermediul jocului cu text şi cânt “ Degeţelele”. Dupa terminarea jocului, copiii sunt îndrumaţi către centrele de interes. Sunt prezentate sarcinile fiecărui centru: În cadrul centrului Ştiinţă se va rezolva o fişă , cu următoarele sarcini :- Alcătuieşte un bucheţel de lalele şi aşază-l în vază;-Colorează vaza;- Încercuieşte cifra corespunzătoare numărului
Observaţia
Exerciţiul motric
Frontal
Individual
Exerciţiul
Conversaţia
Explicaţia
Pe grupuri mici
Exerciţiul
Lalele
Fişe de lucruCarioci
-utilizarea limabjului matematic
-gruparea după criterii date
Aprecieri verbale
Observarea comportamenului
Aprecierea verbală
Logico-matematică Spaţială
Cinetică/ Kinestezică
Spaţială
Interpersonală
Intrapersonală
Spaţială
Logico- matematică
Verbală Auditivă
9
de lalele din vază. La centrul Joc de masă preşcolarii vor avea de reconstituit din bucăţi, imaginea unei vaze cu lalele, prin intermediul unui puzzle de lemn. În cadrul centrului Artă se vor urmări obiectivele propuse, pentru DOS- Activitate practică, unde se vor decora vaze şi se vor asambla lalele. După explicarea sarcinilor pe centre de interes, copiii sunt rugaţi în primă fază, să-şi aleagă centrul favorit. Copiii care lucrează la centrul Artă executa scurte exercitii pentru încălzirea muşchilor mici ai mâinii. Exerciţii pentru încălzirea musculaturii mâinii:“Umerii îi vom mișca, Spatele vom îndrepta.Degetele-mi sunt petale, Se deschid ca la o floare,Iar apoi le răsfirămCa la pian noi cântăm.Lebedele-n jur privesc,Mâinile mi le rotescMorișca o învârtesc
Jocul
Observaţia
Pe grupuri mici
Exerciţiul
Conversaţia
Explicaţia
Demonstraţia
Pe grupuri mici
Puzzle din lemn
Vaze Hârtie creponatăLipici Lalele (siluete)
Observarea comportamenului
-capacitatea de concentrare
Evaluarea practică
-modalitatea de manipulare a materialelor
Observarea comportamenului
IntrapersonalăInterpersonală
CreativăLingvisticăIntrapersonală
10
Și la lucru eu pornesc.”Realizarea propriu-zisă a lucrărilor:Fiecare copil lucrează individual. Se va supraveghea activitatea copiilor şi se vor oferi explicaţii suplimentare
Se face precizarea că fiecare din ei poate trece pe la mai multe sectoare, iar produsul rezultat la centrul Artă va fi luat acasa şi va fi oferit cadou mamei. Educatoarea supraveghează şi antrenează copiii la fiecare centru de activitate, oferind şi explicaţiile suplimentare, acolo unde este necesar.
Observarea comportamenului
Evaluarea practică
Aprecieri verbale
6 Evaluarea şi încheierea activităţii
La finalul activităţii lucrările efectuate la fiecare dintre centre sunt aşezate pe un panou. Se face aprecierea globală şi particularizată a activităţii copiilor, a lucrărilor. Activitatea se va încheia cu jocul distractiv: ”Trenuleţul primăverii” Sarcina copiilor fiind îndeplinită, Zâna Primăvară îi răsplăteşte cu bomboane.
ConversaţiaFrontalIndividual
ExerciţiulFrontal
Fişe de lucru
Puzzle
Vaze
LaleleMăşti de lalele
-Analiza lucrărilor;-Argumentarea pro şi contra;-Autoevaluarea şi interevaluarea;-Aprecierea verbală.
Lingvistică
Interpersonală
Creativă
11