Post on 30-Jun-2015
description
Предмет. Математика.
Тема. Записування чисел під диктовку. Додавання і віднімання виду 12 + 1,
13 – 1. Порівняння чисел і одиниць вимірювання довжини. Розв’язування
задач.
Мета: формування ключових компетентностей:
вміння вчитися – організація свого робочого місця; бережливе
ставлення до часу;
загальнокультурної – дотримуватися норм усного і писемного мовлення,
давати повну і чітку відповідь;
соціальної – прояв ініціативи з урахуванням інтересів групи в якій
працюєш;
громадянської – бережливе ставлення до природи;
здоров’я збережувальна компетенція – взаємозв’язок організму людини
з природнім оточенням;
предметних компетентностей: закріпити знання дітей про нумерацію
чисел другого десятка; формувати вміння додавати і віднімати одиницю
в межах 20 на основі знання про попереднє і наступне число;
вдосконалювати обчислювальні навички; розвивати вміння розв’язувати
задачі опрацьованих видів, логічне мислення; розвиток умінь
порівнювати числа; розвиток інтересу до математики, виховувати
ціннісне ставлення до живої природи; почуття колективізму.
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.
Особливості проведення уроку: урок - гра «Бджілку запросили на урок» з
використанням інтерактивних технологій та програмного забезпечення.
Обладнання: мікрофон, малюнок бджілки Майї, предметна іграшка бджілка,
1
таблиця чисел, схеми задач, роздатковий матеріал – різнокольорові смужки,
картки-стрічки, модель бджоли, демонстраційні таблиці, підручник, квіти,
стікери.
Список використаних джерел.
Ф. М. Рівкінд, Л.В. Оляницька. Київ. Видавничий дім «Освіта», 2012.
Нетрадиційні уроки в початковій школі. ПП Торсінг- «плюс». Харків, 2007
Періодичні видання «Розкажіть онуку», «Бібліотечка вчителя початкової
школи»
Конкурсна робота для журналу «Вулик» на тему: «Бджола» і Джміль»
Тинда І. Ф.
Цікаві уроки математики. Снігур Г. А.
Математика в таблицях. 1 клас. Тернопіль, «Богдан»
Ресурси Інтернету
Конкретизовані навчальні цілі уроку
Когні
тивні
рівні
Конкретизовані
навчальні цілі
Перелік завдань – запитань,
які забезпечують досягнення
конкретизованих цілей
Навчально-
методичне
забезпечення
Знан
ня
Вміє лічити,
називати і
записувати
Математичний диктант Зі слів учителя
Знає нумерацію
чисел другого
десятка (в
прямому і
зворотному
напрямку)
Інтерактивна технологія
«Мікрофон»
в прямому напрямку;
в зворотному напрямку.
Мікрофон, квіточки
2
Вміє називати
числа в тому
порядку, як вони
записані на
квіточках
Гра «Маршрут бджілки»
Назвіть числа в тому порядку
як вони записані на квітках.
Яке число перше? Яке
останнє? Яке четверте?
Яким по порядку в даному
викладі є число 17?
Квіточки з цифрами,
кольорова крейдаР
озум
інн
я
Розрізняє
поняття:
попереднє,
наступне число
Гра «Розв’яжи чарівні
ланцюжки»
+ 1 – отримуємо наступне
число,
- 1 – отримуємо попереднє
число
Картка-стрічка
«Чарівні прапорці»,
Підручник с. 97, № 4
Заст
осув
анн
я
Використовує
практичний
досвід і
розв’язує
завдання
логічного
характеру.
Колективна робота в зошитах. Бджілка,
зошити
Ан
аліз
Аналізує
життєві ситуації
із життям
бджілки,
вирішують
завдання
Самостійна робота в зошитах.
Скільки квіточок відвідала
бджілка спочатку?
Розв’язати задачу.
Бджілка, зошити,
підручник
3
Си
нте
зДосліджує
довжину смужок
і порівнює їх
Робота в парах
Яка смужка довша?
Яка коротша?
Роздатковий матеріал:
кольорові смужки,
знаки >, <, =
Доводить як
утворюється
наступне і
попереднє числа
Робота по таблиці
Назвати попереднє і наступне
число
Демонстраційна
таблиця
Оц
іню
ван
ня
Оцінюють свою
роботу на уроці,
висловлюють
судження,
зіставляють
багаж знань на
початок уроку і
кінець уроку.
Рефлексія уроку. Я дізнався,
навчився, умію, знаю, ціную.
Стікери, печатка із
зображенням квіточки
Хід уроку
Організаційний момент. Емоційний настрій
Вітаю вас, мій перший клас,
Розпочинається математика у нас.
А цікаво вам дізнатись,
Що сьогодні може статись?
Ну то всядьтеся зручніше,
І попрацюємо скоріше.
Тож девіз тепер згадаймо
І урок розпочинаймо.
Наш девіз:
На уроці не куняй,
Математику вивчай.
4
Каліграфічна хвилинка
Урок почнемо без зупинки
З каліграфічної хвилинки
А хто запропонує каліграфічну хвилинку – відгадайте.
Літом я літаю, медок збираю.
Та коли торкнешся,
Тоді я кусаю.
(Бджола Майя)
Ось завдання перше дам
Дружним, вправним школярам.
Треба рахувати вміло
Швидко, правильно, сміливо.
1, 2, 3, 4, 5.
Бджілок я іду шукать.
У саду, у саду
Десять бджілок я знайду.
- Скільки бджілок у саду? (5)
8, 7, 6, 5, -
У ряд вулики стоять.
Буду їх я рахувати –
І медком ласувати.
- Скільки вуликів стоять у ряд? (4)
Раз, два, три, чотири, п’ять
Всіх я буду рахувати.
Трутень, матка, личинка, я –
Ось така бджолина сім’я.
5
- Скільки всього членів у бджолиній сім’ї? (4)
- Діти, як ми повинні писати цифри?
- Цифру писатиму рівненько,
Щоб була вона гарненька.
Щоб залюбки дивилась я,
Вчителька і моя сім’я.
Не навчалася я в школі,
Я збирала медок в полі,
Але з дітками дружу
І співаю «Жу-жу-жу».
Гра «Познач маршрут бджілки»
Бджілка числа тут лишила
Й прочитати їх просила.
Треба числа ці назвати
Й про “сусідів” розказати.
Назвіть числа в тому порядку як вони записані на квітках.
Яке число перше? Яке останнє? Яке четверте?
Яким по порядку в даному викладі є число 17?
Познач маршрут бджілки кольоровою крейдою.
Вгору – вниз нема зупинки
Ось ми й прокладемо маршрут для бджілки.
6
Технологія «Мікрофон»
Назви число, наступне до числа 17, 19, 10. 15.
Назви число, що передує числу: 16, 17, 12, 20, 6.
Математичний диктант
А тепер уже пора
Взятися і до пера.
Числа швидко записати.
Чому навчились показати.
Запиши числа від 10 до 20.
Запиши числа від 20 до 10.
Знайди суму і різницю чисел 10 і 1.
Урок продовжим без зупинки
З математичної розминки.
Розв’язування задач
Від вулика їжа на відстані 10 м. Бджола пролетіла 1 м. Скільки їй ще
залишилось пролетіти?
7
Бджола за 1 хвилину запилює 5 квіток маку, родич-джміль за цей час – 9
квіток дзвіночків. На скільки менше запилює бджола, ніж джміль?
У бджоли 2 складних і 3 простих очей. Скільки всього очей у бджілки?
Бджілка облітала 4 троянди білих і 9 троянд рожевих. Скільки всього
троянд облітала бджілка?
Розв’яжи чарівні ланцюжки
С. 97, № 4.
- - 1 - 1 + 1 -
- + 1 +1 - 1
- 1 + 1 - 1
- + 1 + 1 + 1
Фізхвилинка
Ми учились, ми трудились
І, напевно, вже стомились.
Тож давайте для розрядки
18
11
15
14
8
Зробим кілька вправ зарядки.
Бджілка весело літає.
Квіткам очки відкриває.
Каже їм :
- Досить спати,
- Я прийшла медок збирати.
Мотивація навчальної діяльності
Сьогодні ми навчимо бджілку додавати і віднімати число 1, а бджілка
розповість цікавинки про своїх родичів.
Перегляд слайду з програмного забезпечення «Математика. 1 клас»
14 + 1 = 15
17 – 1 = 16
Отже,
+ 1 НАСТУПНЕ
9
- 1 ПОПЕРЕДНЄ
Сприймання і усвідомлення матеріалу
Робота по демонстраційній таблиці
Робота за підручником
- Утворити числа наступні і попередні, додаючи і віднімаючи по 1. «Скільки
квіточок відвідала бджілка кожного разу»
Самостійна робота
Ой яка ж вона швиденька
Наша бджілочка маленька.
Не комаха, просто диво
Невгамовна, трудолюбива.
c. 97, № 2
10
12 + 1 =
13 – 1 =
14 + 1 =
18 – 1 =
18 + 1 =
11 – 1 =
15 + 1 =
14 – 1 =
19 + 1 =
16 – 1 =
- Закрийте очі. Починаємо перетворення дітей у бджілки.
Клецьки –моцьки –шокола.
На сьогодні ти – бджола.
На полянку лети,
Щоб медку принести.
Самостійна робота
Практично ми працюєм,
Помилок не буде – факт.
Ми уважно поміркуєм
І вийде гарний результат.
Робота в парах
Практична робота з кольоровими смужками.
- Яка смужка довша?
- Яка коротша?
Порівняти числа
Підручник с. 97, № 5
Числа у рядку стоять
Треба їх вам порівнять.
Часу ми не гаємо
Числа ми рівняємо.
11
12 < 20
10 > 9
1 дм 9 см
12 см 1 дм
1 дм 5 см 1 дм 6 см
1 дм 3 см 15 см
Робота над задачами
Рано, діти, вам радіти.
Слід задачі ще зробити.
Добре треба міркувати,
Правильно, щоб розв’язати.
С. 97. Задача 6
Бджола Майя приготувала узвар. У каструлі 6 л узвару, а в глечику – на 4 л
менше. Скільки л узвару у глечику?
На кущі сиділи бджілки. Коли до них прилетіла ще 1, то їх стало 16. Скільки
бджілок було спочатку?
Розв’язування логічної задачі
Учні знаходять кількість бджілок у кожному вулику методом
випробування.
У першому вулику 10 бджілок, а в другому – 6. З першого вулика вилетіло
кілька бджілок і сіло на другий, після чого у вуликах бджілок стало
порівну. Скільки бджілок вилетіло з першого вулика?
12
1 вулик
10
10 - 1 = 9
10 - 2 = 8
2 вулик
6
6 + 1 = 7
6 + 2 = 8
13
Відповідь: 2 бджілки вилетіло з першого вулика.
Підсумок уроку
Усе для перевірки знань –
Парад запитань.
- Числа 16, 12, 14, 19 – збільшити на 1:
- Зменшити на 1.
- То що означає додати до числа 1?
- Про кого говорять «трудиться як бджілка»?
- А як ви трудились?
- У кого Майя побувала б у зошиті?
- Що цікавого дізнались про бджіл?
- Яке завдання найбільше сподобалося?
- Чия відповідь запам’яталася?
- Я дізнався,
навчився,
умію,
знаю,
ціную.
У класі сьогодні ми всі працювали.
Одиницю до числа додавали
Й від чисел її віднімали.
Друзям у класі допомагали
Між тим для себе знання здобували.
Приклади розв’язані,
Є відповіді в задачах.
Відомо тепер усім:
Серед нас у класі
14
нема дітей ледачих.
Молодці, мої малята,
Любі хлопчики й дівчата.
Усі завдання розв’язали,
Бджілці ми допомагали.
А по заслузі,
Щиро дякую вам, друзі.
Додаток
Це цікаво!
Робочі бджоли. Довжина тіла 12-15 мм. Тривалість життя 5-6 тижнів. Виведені
восени бджоли можуть жити до 8-9 місяців.
Матка. Довжина тіла 20-25 мм. Тривалість життя 4-5 років.
Трутні. Довжина тіла 15-17 мм. Тривалість життя 5-6 місяців.
Під час медозбору бджоли літають на висоті 1-10 м. Щоб зібрати 1 кг меду
бджоли відвідують 10 млн. квіток.
Личинка бджоли линяє 5 разів за період свого розвитку, в тому числі один раз
після запечатування комірки.
Швидкість польоту джмеля 3 км/год.
Нині на Землі налічується близько 30 тисяч видів бджіл.
Всі комахи мають 6 ніг.
Медоносну бджолу можна назвати свійською комахою.
15